Gå til innhold
Hundesonen.no

Dine beste veggis-oppskrifter


Recommended Posts

Skrevet

Bønnegryte er godt. Fres opp løk, hvitløk og purre. Du kan ha oppi hva du vil, men jeg pleier å ha:

- Brune bønner

- Mais

- Erter

- Paprika

Rør ut tomatpurè i vann og hell over til du får passe konsistens (gjerne litt tynn siden den skal koke inn). Ha oppi ønsket krydder og la det putre til det er serveringsklart. :) Kan serveres slik den er eller med f.eks ris til.

Skrevet

Fin tråd! Vi lager veggismat en gang i uka ca. Er litt kresen på det og liker ikke sånne bløte burgere osv. Vil spise det fordi jeg liker det helst :D

Vårruller:

Kjøp en pk vårrulldeig (feks i innvandrerbutikk) og la tine inni fuktig håndkle.

Rasp en halv kål, en løk, to små gulrøtter og 3 fedd hvitløk(foodprosessor er lurt) og stek med 3 ss soyasaus og 3 ss sweet chilisaus. Ha i en knust terning grønnsaksbuljong. Chili hvis du liker det sterkt. Ha i vegetarisk kjøttdeig hvis du vil, vi bruker den fra hälsans kök, kjøper på rema.

Pakk in, og stek i ovn på plate til sprø, eller frityrkok til gyldne(smaker best men ikke like sunt).

Dippes i soyasaus eller sweet chili saus. Nydelig!

Ellers lager vi falafler på denne måten:

http://vegetarbloggen.com/2012/02/01/perfekt-falafel/

Bruker bare litt mer spisskummen og det smaker skikkelig taco, nam! Bruker i tacolefser med vanlig tilbehør, mye kesam er å anbefale! De blir bedre om man bruker kikertmel istedenfor hvetemel syns jeg, hvetemel gjør de litt bløte.

Ellers har vi prøvd veggislasagne og div supper og gryter, godt det også!

Skrevet

Marprat sine hveteboller! (Veganisert)

6 dl melk (her brukte jeg mandelmelk)

150 g smør (alpro smør)

1 pk gjær

11⁄2 dl sukker

1 kg hvetemel

Hev ca 45 min før du ruller ut, og 60 min på brettet. Stekes på 220-225° i 7-10 min.

?????

Skrevet

Denne linsesuppen! Bare at jeg gjør den om til gryterett. Jeg dobler alt (når jeg først lager den, så er det til flere dager), og har også oppi strimlet gulrot, paprika og andre grønnsaker jeg har for hånden. Mmm!!

 

1 medium gul løk, delt i tynne halvmåneskiver

1 stor bit fersk ingefær (ca 3 toppa ss), hakket

3 fedd hvitløk, hakket

2 store selleristenger, kuttet i biter

1 boks kokosmelk

1 boks hakkede tomater

1 boks kikerter (= ca 3,5 dl / eller 1,5 dl tørre som du bløtlegger over natta og koker møre)

1 ts spisskummen

1 ts paprikapulver

1/2 ts gurkemeie

ca 1/4 ts chilipulver (obs: smak til)

litt salt

kanskje 1 ss vegan grønnsaksbuljong

saften fra en snei lime

noen kvaster frisk persille, finhakket

 

1. Stek løken myk i litt olje. Sleng oppi ingefær, hvitløk, selleristang og la det steke et minutts tid.

2. Tilsett kokosmelk, tomater og kikerter. Smak til med krydderne og limesaft og ha i persillen til slutt.

3. La det hele småkoke i ca 15 min. Om du synes suppa blir for tykk, ha i litt vann.

* Server suppa med et dryss finhakket frisk persille og nyt!

Hvor mye linser bruker du? (Heter linsesuppe men finner ikke den som ingrediens)
Skrevet

Favoritten til veggisen i huset er pakora.

En god dæsj spisskummin, chilipulver, karri og malte korianderfrø.

Masse frisk koriander.

En pakke kikertmel.

Oppdelte grønnsaker ( 1 søtpotet, 1 løk og en halv brokkoli eller blomkål blir mat i to dager for oss 3 )

Blande alt godt i en stor bolle og ha litt vann i oppi. Bare så det blir skikkelig klissete, men ikke rennende.

Frityrstek litt og litt i en kjele til de blir gyldne.

Serveres med feks tatziki, mango chutney etc. til å dyppe i.

Vi gjør det gjerne enkelt og bruker en god sweet chili saus.

Det tar ca 30 min max å lage det og man kan variere grønnsaker og krydder etter eget ønske.

Det mest kompliserte er å finne kikertmel liksom..

Ellers er vi veldig glade i div rotgrønnsaker som vi gjerne lager en"form" av.

Nøttestek er sambo glad i , jeg synes ikke det er verdt jobben.

Men så lager jeg en ganske avansert en for de andre synes jeg er tørre og smakløse.

  • Like 1
Skrevet

Denne linsesuppen! Bare at jeg gjør den om til gryterett. Jeg dobler alt (når jeg først lager den, så er det til flere dager), og har også oppi strimlet gulrot, paprika og andre grønnsaker jeg har for hånden. Mmm!

1 medium gul løk, delt i tynne halvmåneskiver

1 stor bit fersk ingefær (ca 3 toppa ss), hakket

3 fedd hvitløk, hakket

2 store selleristenger, kuttet i biter

1 boks kokosmelk

1 boks hakkede tomater

1 boks kikerter (= ca 3,5 dl / eller 1,5 dl tørre som du bløtlegger over natta og koker møre)

1 ts spisskummen

1 ts paprikapulver

1/2 ts gurkemeie

ca 1/4 ts chilipulver (obs: smak til)

litt salt

kanskje 1 ss vegan grønnsaksbuljong

saften fra en snei lime

noen kvaster frisk persille, finhakket

1. Stek løken myk i litt olje. Sleng oppi ingefær, hvitløk, selleristang og la det steke et minutts tid.

2. Tilsett kokosmelk, tomater og kikerter. Smak til med krydderne og limesaft og ha i persillen til slutt.

3. La det hele småkoke i ca 15 min. Om du synes suppa blir for tykk, ha i litt vann.

* Server suppa med et dryss finhakket frisk persille og nyt!

Takk for tips, var kjempegod!

post-941-0-01501800-1420579077_thumb.jpg

  • Like 1
Skrevet

Noen som har tips til fine nettsider angående vegetar/vegan-mat? Gjerne enkle og greie oppskrifter. Har nettopp blitt vegetarianer på fulltid, helt utrolig merkelig - da jeg omtrent ikke spiste noen grønnsaker/bønner/linser/nøtter for 2-3 år siden :P

I dag spiste vi taco med bønnestuing, og det syns jeg faktisk var mye bedre enn kjøttdeig-taco. Lagde med svarte bønner denne gangen, og det ble kjempegodt. :)

Mine favorittsider er veganmisjonen.com, vegetarbloggen.com og veganeren.com. Masse godt. :ahappy:

Har du prøvd taco med soyaprotein? Jeg har prøvd med bønner også, men den beste jeg har prøvd er denne; http://www.veganmisjonen.com/2011/08/oppskrift-taco-uten-kjtt.html

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...