Gå til innhold
Hundesonen.no

Tips til å trene hunden til å like flyburet før vi flyr i julen?


Recommended Posts

Skrevet

Jeg skal fly hjem til jul med hunden min på 13 måneder. Jeg bruker ikke bur til vanlig, men han var burtrent da jeg fikk ham. Han fløy da han var 4 måneder og da gikk det helt fint. Tenkte likevel det er kjekt å trene på flyburet før vi skal fly. Har satt buret i stua uten dør og gir ham mat og gnageting der. Vi har og en kommando for å gå i buret som går fint.

Om han går inn i buret av seg selv og blir sittende kan han av og til begynne å pipe. Det er som om han ikke skjønner at han kan gå ut igjen. Om jeg setter meg ned på huk og roper på ham skjønner han plutselig at han kan gå ut og rusler glad mot meg.

Hvordan bør jeg gå videre med treningen nå? Bare sette i døren på buret og ha ham der inne av og til? Eller er det mer strukturere metoder som er anbefalt?

Skrevet

Vi flyr i gjennomsnitt annen/tredje hver måned, men gjør ikke noe spesielt av trening siden han er så komfortabel med bur og har alltid vært det. Buret står delt på soverommet mitt, så det er liggeplassen hans på nattes- og alene hjemmetid. Det eneste jeg gjør er å komme litt tidligere på flyplassen, leker litt burleker med én gang vi kommer og har han i buret til han er helt avslappet - ut og tisse - inn i buret og snorker før han avleveres. Vi har aldri hatt problemer med flyturer mtp buret :)

Hvordan takler han bur generelt? Må det tilvenning til før han kan slappe av ordentlig?

Et tips er å sette flyburet i bilen om du har mulighet. Det er ikke veldig trafikksikkert, dog.

Skrevet

Han er flink med bur så lenge jeg er i nærheten, ellers kan han begynne å pipe. Jeg synes han slapper av når han er her hjemme, men en gang når en kollega skulle passe ham stresset han veldig i buret når han var alene i stua. Har ikke hatt behov for bur til daglig, så har ikke fokusert så veldig på det. Desverre.

Hva mener du med burleker? :) @maysofie

Skrevet

Han er flink med bur så lenge jeg er i nærheten, ellers kan han begynne å pipe. Jeg synes han slapper av når han er her hjemme, men en gang når en kollega skulle passe ham stresset han veldig i buret når han var alene i stua. Har ikke hatt behov for bur til daglig, så har ikke fokusert så veldig på det. Desverre.

Hva mener du med burleker? :) @maysofie

Altså, de fleste hunder takler godt det å bare bli plassert i buret, kjørt avgårde og ferdig med det, det er somregel oss i flysetene som sitter med unødig dårlig samvittighet :lol:

Du kan jo sette opp buret slik at det er tilgjengelig, be han gå inn i det når han legger seg noen ganger om dagen eller liknende, bare for å vise at dette her er for å slappe av i. Litt slik man kan jobbe med valper ifht tilvenning. Jeg tenker jeg setter på burtoppen og døra nå og lar vårt bur stå slik at han kan bruke det fritt frem til vi reiser den 26 (han velger somregel å legge seg der uansett, men akk så).

Burleker - søk etter 'Crate games' på YouTube. Vi bruker det bare fordi buret skal være det kuleste på jord selv på en stressasom flyplass, aldri ellers siden jeg gjerne vil ha reaksjonen at lufta går ut av hunden når den kommer i bur generelt :)

Skrevet

@maysofie tusen takk :)

Han er en veldig trygg og miljøsterk hund så tror absolutt det går bra. Du har rett i at det er vi i flysetene som synes det er vanskeligst. Husker sist vi fløy, jeg var han kjemperolig og jeg superstresset.

Skrevet

God ide :)

Jeg hadde elektriker på besøk i dag og da var hunden et par timer i buret, han små pep litt av og til, mulig jeg gikk for raskt frem. Han virket rolig og fikk litt gnageben underveis. Da han slapp ut var han roligheten selv og la seg bare ned på gulvet for å sove. Bare jeg får vekk pistringen eller behovet for pistringen tror jeg det blir bra (håpe, håpe)

:)

Guest Belgerpia
Skrevet

Du er jo i ferd med å skape forventninger om action og belønning i buret. Det er jo derfor du får piping.

Mitt råd er å la være å lage så mye drama rundt bur og planlagt flytur. Ta buret med til flyplassen, sjekk inn hund og bur, og tut og kjør - ha en fin jul.

Det er jo ikke rart man får hunder som lager drama når vi skal lage sirkus av selv de enkleste ting.

Skrevet

Du er jo i ferd med å skape forventninger om action og belønning i buret. Det er jo derfor du får piping.

Mitt råd er å la være å lage så mye drama rundt bur og planlagt flytur. Ta buret med til flyplassen, sjekk inn hund og bur, og tut og kjør - ha en fin jul.

Det er jo ikke rart man får hunder som lager drama når vi skal lage sirkus av selv de enkleste ting.

Jeg har hørt at det er viktig at hunden er vant til flyburet før den skal ut å fly, derfor jeg har tatt det frem og tenkte å øve på det frem til vi drar. Kan godt hende at jeg kan gjøre det annerledes, eller at han ikke trenger det. Han har ihvertfall begynt å slappe av i buret, det er uansett det viktigste. :)

Skrevet

Jeg ville enten brukt det i bilen, og/eller hatt det inne og puttet hunden der i små perioder bare for treningens skyld (om du først skal trene på det). Jeg ville ikke drevet og gitt hunden ting underveis, men du kan jo gi en liten ting akkurat med det samme du putter han inn. Underveis vil du jo at hunden skal sove, ikke ligge å vente på neste kule ting som skal skje. Gå gjerne tur før burtrening slik at hunden bare legger seg ned og sover og får riktig assosiasjoner til buret. Gjør det samme når du skal ut å fly, gå en tur først, putt han i buret og gi en godis.

  • Like 1
Skrevet

Du er jo i ferd med å skape forventninger om action og belønning i buret. Det er jo derfor du får piping.

Mitt råd er å la være å lage så mye drama rundt bur og planlagt flytur. Ta buret med til flyplassen, sjekk inn hund og bur, og tut og kjør - ha en fin jul.

Det er jo ikke rart man får hunder som lager drama når vi skal lage sirkus av selv de enkleste ting.

Enig.

Jeg må innrømme at jeg ikke gjorde en dritt for å venne hundene mine til flyburene sine.

De er alle samme stabile hunder, som kun er vant til bur i bilen, og innimellom på utstilling.

Nå flyr vi jevnlig, og alle sammen er veldig avslappa og synes det er helt ok.

De har ingen forventninger om mat, kos og om å få komme ut om de piper, noe som fungerer helt ok.

Om du føler for å ha en tilvenningperiode så synes jeg løsninga til Malamuten er god.

Ikke masse dill...

Skrevet

MIn erfaring er at å venne hund til buret hjemme ikke påvirket reaksjonen på å bli puttet inn i bur på flyplassen i det hele tatt. Hjemme kunne flyburet være ett fint sted å legge seg i sove, på flyplassen var det alikevell ikke spesielt kult.

Da er alternativene å enten trene mer på det, så det generaliseres, eller bare satse på at det går greit. Jeg gikk for alternativ nr 2, og det har gått fint.

Skrevet

En gjennomsnittlig labrador takler en flytur i bur uten forberedelser. Så det hadde jeg ikke stressa med overhodet.

Skrevet

Godt å høre at så mange har gode erfaringer med flybur og det å fly.

:) han er en vanlig, trygg labrador, så da velger jeg å tenke at det går bra. :) buret får desverre ikke plass i bilen, ellers høres det ut som en fin måte å øve på.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange som har hund og katt sammen, men det kommer helt an på individene, rasene og tilvenningen. Det høres ut som du har kommet litt skjevt ut allerede, og som sagt tror jeg det kan bli krevende. Når du ikke har kompetansen selv til jeg anbefale å få hjelp (direkte, annet enn tilfeldige på nett) fra noen som kan komme og hjelpe deg der du er.
    • Er det noen som faktisk har fått til å få katter og hunder sammen?  Er bare redd det blir ett vanskelig prosjekt. Og hvor lenge bør man holde på å prøve å få det til?
    • Jeg ser at det står haket av som jakthunder på NKK rasevelger.    Er det da retriever og spaniel som har minst mulig jaktinstinkt da?   Skal prøve å få hundene til å slappe av når de ser pusene.
    • De er også varslere så jeg bjeffer dessverre lett.
    • Jaktinstinkt er litt ulikt hos ulike raser. Gjeterhunder, og jakthunder som er avlet for å "drive" vilt og jage på egenhånd har høyest jaktinstinkt og har lettere for å jage dyr. Jakthunder som er avlet for å samarbeide tettere med fører, som for eksempel retrieverene og spanieler som er avlet for å apportere vilt, har jaktinstinkt, men er også ofte lettere å kontrollere rundt dyr. Selskapshunder, vokterhunder og ulike andre raser har jevnt over mindre jaktinstinkt. Men opprinnelig har alle hunder noe jaktinstinkt, og det vil variere med individ også. Jeg tenker at du kan ha fordel av å kontakte en hundetrener som kan komme å se hundene og hjelpe deg med et opplegg for tilvenning så hundene kan lære seg å slappe av rundt kattene. Å bare la de stå og bjeffe og bråke vil gjøre det verre. Du må jobbe aktivt med at hundene skal slappe av når de ser kattene. Ideelt sett på god avstand først, og nærmere når de takler det bedre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...