Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvilken rase er det der?


Garp
 Share

Recommended Posts

Altså. Jeg får en million spørsmål om min første hund hvilken rase det er, men på hund nr to hvilken blanding det er. :) Så litt inspirert av det lurer jeg på, hvilke raser tror folk deres hunder er? Ta gjerne med bilde av hunden eller skriv hvilken rase dere faktisk har.

Håper dette kan bli en litt lettbent tråd. :)

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 197
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Somregel så spør folk om raser eller blandinger og "er det sånn mynde?" Men beste var da jeg og ei venninne ble stoppet av et eldre par som bare måtte vite hvaslags rase blandingen hennes var. Lup

Whippeten: Penny blir som oftest spurt om hun er mynde, men for noen dager siden ble altså denne hunden: Tatt for å være en sånn en... Til Pennys forsvar så hadde hun på seg genseren som er

Aussie, nuffe og st. bernhard har jeg også fått beskjed om at jeg har - og det er så godt å vite at om jeg skulle få akutt demens på tur, så er det alltid noen som kan fortelle meg hva slags hund jeg

Posted Images

Odin er jo ganske opplagt, de fleste tror han er en jack russel terrier. De som ikke har hørt om ridgeback har ikke noen gode forslag på Kovu.

Min største flause var da jeg spurte etter om det var en jrt-blaning, og det var en podenco. Jeg var bare på besøk i en hundeklubb i England, og damen ble ganske fornærmet...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har en pyreneisk gjeterhund med korthåret hode. Enten så vet folk hva det er og blir helt på tuppa, ellers så er hun blanding mellom svart elghund og flat. Haha.

Mest får jeg følgende spørsmål: hvilken blanding er det der?

Og når jeg svarer pyreneisk gjeterhund med korthåret hode, så tror 90% at det er en pyreneerhund. "Å er det en sånn stor hvit en?" Jeg ser ned på min lille sorte hund og vet ikke om det er lov å le.. Eller så blir de helt blanke og rullegardina går ned på pyreneisk.

Jeg traff en fransk turist i dommer når Vips var 3-4 mnd. Hun lurte på hvilken rase, og når jeg sa det mente hun helt sikkert at jeg var lurt/svindlet. Den var jo alt for stor og rar. Hun hadde kun sett og hørt om poil long (langhårsvarianten). Så er en sjelden rase også i Frankrike. :P

(Pfffff, får ikke lagt til bilder sånn plutselig)

post-5394-0-75394300-1417702687_thumb.jp

post-5394-0-64124800-1417702702_thumb.jp

post-5394-0-49299200-1417702716_thumb.jp

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har en finsk lapphund, hannhund.

1422465_10154728065275341_61858061863659

Syns overraskende mange ser at det er en lapphund. Men får endel artige kommentarer også. Når han var valp var han litt mørkere i fjeset og hadde ører til alle kanter, da fikk vi et par spørsmål om han var schäfervalp. Har også fått spørsmål om han er "husky", men mest som valp. Nå som voksen ser de fleste at han er for liten til å være noen form for husky. Noen har trodd han er sheltie også, tilogmed en sheltieeier :)

De som ikke ser det er lapphund, eller som bare spør hva slags rase det er, er gjerne overbevist om at han er en blandingshund. Har tilogmed fått kommentar TO ganger fra to ulike personer "at han er da aaaaaltfor snill og fin til å være rasehund, så dette må jo bare være blanding?", og har nesten ikke trodd på meg når jeg sier at han er renraset finsk lapphund :P

Men, fascinert over hvor mange som faktisk sier lapphund, endel tilogmed også finsk lapphund.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

imagejpg4_zps8a88b254.jpg

Ikke lenge siden det var en mann som sa til sin sønn da de gikk forbi oss: "Se på den søte Puddelen!"

Har også blitt spurt om han er en Puddelvalp (i en alder av 10 den gang), Malteser har 2 som har rasen selv spurt om, Chinece crested powder puff, Frisé (men faktisk flere som tror Puddel), og en gang fått spm. om han er en sånn "doodle" et eller annet.

Morsomste var da vi gikk forbi en barnehage en gang og en liten gutt satte seg helt inntil gjerdet og kallet, uten en mine til å tulle, på hunden min med å lokke: "Bæ, bæ". :lol:

Passet en hvit Bullterrier tidligere og en gang jeg gikk tur med henne, spurte en helt sjokkert ungdom på avstand om jeg gikk tur med en gris...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

De fleste ser at Luna er Labrador, så hun får jeg ikke noen rare spørsmål om. Nyx derimot.. Jeg fikk en forskrekket kommentar av en litt eldre dame som trodde jeg hadde en rev i bånd :lol: "Åherreguuud, det er ikke trygt å ta inn rever i hjemmet!" :lol:

De fleste tror derimot at hun er en Schafervalp, og er ikke helt sikker på hva hverken belgisk fårehund eller Tervueren er :P De som vet om den rasen ser det selv :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

På stranda i Sommer hørte jeg noen passerende damer prate om hva slags rase M (som jeg hadde med meg) var, og de ble enige om mops-chihuahua-blanding :lol: (de var også innom yorkshire terrier men slo det fra seg) Også har jeg fått et par spm om det er amstaff.

Han er altså en staff ;)

DSC_0499_zpsdw4iouhc.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette er en kongeschæfer :aww:
Litt usikker på om det er en godkjent rase, eller om det er blanding, men vedkommende var veldig bestemt - uansett hva jeg prøvde og påstå :P

post-1339-0-68370900-1417704623.jpg


Edit: Hvorfor ser jeg ikke bilde? Noen andre som gjør det?
Edit2: Det er bilde av Stitch, Groenendael.

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min venninnes dvergpinschertispe er veldig liten. Når jeg går sammen hun og min som er mye større, får jeg mye spørsmål om min hannhund er moren til den lille valpen. Når jeg svarer at han er hannhund og at valpen er 1 år eldre enn min så blir de ofte litt stille.

Den lille Tispa ble også spurt om den var en sånn papaya. Haha.

Vanlige raser de tror det er selvfølgelig en chihuahua, også kjent som ki-hua-hua. ?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det kommer veldig an på hvor mye pels hun har, og hvor på kroppen hennes den sitter. Men når hun er i "allergiklippen" sin (se under), er vel "blanding av puddel og whippet" en gjenganger.

Ellers blir hun overraskende ofte tatt for å være storpuddelvalp, noe jeg på en måte kan forstå. :icon_redface::P

Edit: Og hun er altså en bedlington terrier.

1557462_10201655604408706_467414180_n.jp

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har en venninne med en flat coated og når vi har vært på tur med dem får vi en del spørsmål om Elvis er valpen hennes :icon_confused: Har fått spørsmål om han er puddel også... Synes ikke han ligner så veldig på noen av rasene :P

DSC_0270_zps78f1745a.jpg

DSC_0262_zpsc905524e.jpg

Den gamle bullmastiffen vår ble tatt for å være alt mulig annet enn det hun var :huh:

014_zps7db2488a.jpg

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

1HmW4KR.jpg

Eddie har vært enten chihuahua eller kanin (!) når folk har tatt tar feil, men som regel ser de at han er dvergpinscher eller så spør de om rase.


9FRtMEt.jpg

Blade er en presa canario som ikke har lest rasestandarden, så han har vært alt fra amstaff (hilsen politiet), til grand danois, pit bull og blanding. Jeg forventer egentlig ikke at folk skal vite hva han er. Når tvilsomme folk (dvs jeg vet de er narkomane osv) spør har jeg pleid å svare blanding.

Hadde en b/t pinscher når jeg fortsatt bodde i Groruddalen, midt i amstaff-hysteriet for over ti år siden, og da ville politiet se papirer på ham. Vet ikke hva de mistenkte jeg, amstaff/pit bull-dobermann?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

tumblr_nfrtvi7wPZ1sf1gsoo1_1280.jpg

(Liten bernertispe.)

Voksne er som regel klar over at det er en hund:

-"Hva er den blanding av?" Reinrasa bernere sikler jo må vite, og veier minst 70kg! :getlost:

-Australian shepherd

-"Er det en sånn derre sankt bernard?" -"Nei, en mindre slektning, berner sennen" -"Bernard sennen?"

-Newfoundlender

Fra barnemunn:

-Ponni

-Bjørn

tumblr_ng2arbuXhJ1sf1gsoo1_1280.jpg

Den velkjente sveitsiske bjørnen i sitt naturlige element.

  • Like 8
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Whippeten:
Penny blir som oftest spurt om hun er mynde, men for noen dager siden ble altså denne hunden:

IMG_1911_zps01591ccb.jpg


Tatt for å være en sånn en... :|
Prunella_Fitzgerald_de_Puech_Barrayre.jp


Til Pennys forsvar så hadde hun på seg genseren som er avbildet under, og det var mørkt.... :P
cd091aac601d11e38c270e01faf4e0e4_8.jpg



Dvergpinscheren(e)
Denne her altså, pluss noen røde, har jeg fått mange rare spørsmål om...
1475050-12-1378493288475.jpg


En gjenganger er folk tror de er sånne:
chihuahua1.jpg


Møtte også en gang en dame som var meget bestemt på at dverginscheren min var en chinese crested. Hun trodde absolutt ikke på meg da jeg sa det var en dvergpinscher, og ikke en cc. Hun var sikker på at jeg var blitt lurt, og trodde ikke noe på meg da jeg sa at hunden var Norsk Utstillingschampion.... Da jeg gikk hørte jeg hun si til mannen sin at det var så synd på meg som hadde blitt lurt av oppdretter... :teehe:
chinese_crested.jpg


Men har også hørt barn lure på om de er en sånn:
image_214.jpg


En sånn (rød dvergpinscher):
elg.bilde_.jpg


Og en sånn (rød dvergpinscher):
Kenguru-ranta-720x1280.jpg

  • Like 10
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
    • Et enkelt nettsøk ga meg flere nettbutikker som har det? Ellers så er det flere som har lignende produkter, jeg kjøpte noen veldig gode for noen år siden, men husker ikke merke nå. Var ikke K9.
    • Fortviler, fordi det er tomt for nomnoms 😨 Det perfekte snæck. Smakelighet på høyde med favoritt råfor, men i en konsistens som kan skjæres med ostehøvel, til tynne, store skiver som dekker store deler av tunga og ganen og gir maks bæng for the bucks - verdi per kalori - som belønning. Rene råvarer av dyr, ikke noe vegetabilsk tull som fillere, i verdens mest tasty snæck av en konsistens som ikke klæsser til lomma eller hendene. ..og det er TOMT. Lå to pølser igjen i hylla på K9 Hundesenter i dag. Jeg kjøpte den ene. Tomt.  You don't know what you've got till it's gone. Det der er en uerstattelig belønning. Alt annet er enten for tørt og for lav verdi, og feil form, eller for klæssete og ekkelt og uhygienisk å fare rundt hjemmefra med.   K9 Nomnoms er (var? 💔) den P E R F E K T E treningsgodbit.    Gid noen med litt kundegrunnlag kan pushe på K9 for å få de til å produsere mer av det der. Finnes faktisk ikke andre belønninger av samme kvalitet. Enten må vi nå ned på belønningsverdi, eller jeg må begynne klæsse med å ha Vom og kjøleelementer i lommene K9 Nom Noms  produsert av K9 Hundesenter - Midt-Norsk Kompetansesenter for hund.  Please, please! Noen med litt kundegrunnlag og salgsvolum, push dem for å få produsert mer av det der 🥺    
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...