Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvilken rase er det der?


Garp
 Share

Recommended Posts

Altså. Jeg får en million spørsmål om min første hund hvilken rase det er, men på hund nr to hvilken blanding det er. :) Så litt inspirert av det lurer jeg på, hvilke raser tror folk deres hunder er? Ta gjerne med bilde av hunden eller skriv hvilken rase dere faktisk har.

Håper dette kan bli en litt lettbent tråd. :)

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 197
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Somregel så spør folk om raser eller blandinger og "er det sånn mynde?" Men beste var da jeg og ei venninne ble stoppet av et eldre par som bare måtte vite hvaslags rase blandingen hennes var. Lup

Whippeten: Penny blir som oftest spurt om hun er mynde, men for noen dager siden ble altså denne hunden: Tatt for å være en sånn en... Til Pennys forsvar så hadde hun på seg genseren som er

Aussie, nuffe og st. bernhard har jeg også fått beskjed om at jeg har - og det er så godt å vite at om jeg skulle få akutt demens på tur, så er det alltid noen som kan fortelle meg hva slags hund jeg

Posted Images

Odin er jo ganske opplagt, de fleste tror han er en jack russel terrier. De som ikke har hørt om ridgeback har ikke noen gode forslag på Kovu.

Min største flause var da jeg spurte etter om det var en jrt-blaning, og det var en podenco. Jeg var bare på besøk i en hundeklubb i England, og damen ble ganske fornærmet...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har en pyreneisk gjeterhund med korthåret hode. Enten så vet folk hva det er og blir helt på tuppa, ellers så er hun blanding mellom svart elghund og flat. Haha.

Mest får jeg følgende spørsmål: hvilken blanding er det der?

Og når jeg svarer pyreneisk gjeterhund med korthåret hode, så tror 90% at det er en pyreneerhund. "Å er det en sånn stor hvit en?" Jeg ser ned på min lille sorte hund og vet ikke om det er lov å le.. Eller så blir de helt blanke og rullegardina går ned på pyreneisk.

Jeg traff en fransk turist i dommer når Vips var 3-4 mnd. Hun lurte på hvilken rase, og når jeg sa det mente hun helt sikkert at jeg var lurt/svindlet. Den var jo alt for stor og rar. Hun hadde kun sett og hørt om poil long (langhårsvarianten). Så er en sjelden rase også i Frankrike. :P

(Pfffff, får ikke lagt til bilder sånn plutselig)

post-5394-0-75394300-1417702687_thumb.jp

post-5394-0-64124800-1417702702_thumb.jp

post-5394-0-49299200-1417702716_thumb.jp

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har en finsk lapphund, hannhund.

1422465_10154728065275341_61858061863659

Syns overraskende mange ser at det er en lapphund. Men får endel artige kommentarer også. Når han var valp var han litt mørkere i fjeset og hadde ører til alle kanter, da fikk vi et par spørsmål om han var schäfervalp. Har også fått spørsmål om han er "husky", men mest som valp. Nå som voksen ser de fleste at han er for liten til å være noen form for husky. Noen har trodd han er sheltie også, tilogmed en sheltieeier :)

De som ikke ser det er lapphund, eller som bare spør hva slags rase det er, er gjerne overbevist om at han er en blandingshund. Har tilogmed fått kommentar TO ganger fra to ulike personer "at han er da aaaaaltfor snill og fin til å være rasehund, så dette må jo bare være blanding?", og har nesten ikke trodd på meg når jeg sier at han er renraset finsk lapphund :P

Men, fascinert over hvor mange som faktisk sier lapphund, endel tilogmed også finsk lapphund.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

imagejpg4_zps8a88b254.jpg

Ikke lenge siden det var en mann som sa til sin sønn da de gikk forbi oss: "Se på den søte Puddelen!"

Har også blitt spurt om han er en Puddelvalp (i en alder av 10 den gang), Malteser har 2 som har rasen selv spurt om, Chinece crested powder puff, Frisé (men faktisk flere som tror Puddel), og en gang fått spm. om han er en sånn "doodle" et eller annet.

Morsomste var da vi gikk forbi en barnehage en gang og en liten gutt satte seg helt inntil gjerdet og kallet, uten en mine til å tulle, på hunden min med å lokke: "Bæ, bæ". :lol:

Passet en hvit Bullterrier tidligere og en gang jeg gikk tur med henne, spurte en helt sjokkert ungdom på avstand om jeg gikk tur med en gris...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

De fleste ser at Luna er Labrador, så hun får jeg ikke noen rare spørsmål om. Nyx derimot.. Jeg fikk en forskrekket kommentar av en litt eldre dame som trodde jeg hadde en rev i bånd :lol: "Åherreguuud, det er ikke trygt å ta inn rever i hjemmet!" :lol:

De fleste tror derimot at hun er en Schafervalp, og er ikke helt sikker på hva hverken belgisk fårehund eller Tervueren er :P De som vet om den rasen ser det selv :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

På stranda i Sommer hørte jeg noen passerende damer prate om hva slags rase M (som jeg hadde med meg) var, og de ble enige om mops-chihuahua-blanding :lol: (de var også innom yorkshire terrier men slo det fra seg) Også har jeg fått et par spm om det er amstaff.

Han er altså en staff ;)

DSC_0499_zpsdw4iouhc.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette er en kongeschæfer :aww:
Litt usikker på om det er en godkjent rase, eller om det er blanding, men vedkommende var veldig bestemt - uansett hva jeg prøvde og påstå :P

post-1339-0-68370900-1417704623.jpg


Edit: Hvorfor ser jeg ikke bilde? Noen andre som gjør det?
Edit2: Det er bilde av Stitch, Groenendael.

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min venninnes dvergpinschertispe er veldig liten. Når jeg går sammen hun og min som er mye større, får jeg mye spørsmål om min hannhund er moren til den lille valpen. Når jeg svarer at han er hannhund og at valpen er 1 år eldre enn min så blir de ofte litt stille.

Den lille Tispa ble også spurt om den var en sånn papaya. Haha.

Vanlige raser de tror det er selvfølgelig en chihuahua, også kjent som ki-hua-hua. ?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det kommer veldig an på hvor mye pels hun har, og hvor på kroppen hennes den sitter. Men når hun er i "allergiklippen" sin (se under), er vel "blanding av puddel og whippet" en gjenganger.

Ellers blir hun overraskende ofte tatt for å være storpuddelvalp, noe jeg på en måte kan forstå. :icon_redface::P

Edit: Og hun er altså en bedlington terrier.

1557462_10201655604408706_467414180_n.jp

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har en venninne med en flat coated og når vi har vært på tur med dem får vi en del spørsmål om Elvis er valpen hennes :icon_confused: Har fått spørsmål om han er puddel også... Synes ikke han ligner så veldig på noen av rasene :P

DSC_0270_zps78f1745a.jpg

DSC_0262_zpsc905524e.jpg

Den gamle bullmastiffen vår ble tatt for å være alt mulig annet enn det hun var :huh:

014_zps7db2488a.jpg

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

1HmW4KR.jpg

Eddie har vært enten chihuahua eller kanin (!) når folk har tatt tar feil, men som regel ser de at han er dvergpinscher eller så spør de om rase.


9FRtMEt.jpg

Blade er en presa canario som ikke har lest rasestandarden, så han har vært alt fra amstaff (hilsen politiet), til grand danois, pit bull og blanding. Jeg forventer egentlig ikke at folk skal vite hva han er. Når tvilsomme folk (dvs jeg vet de er narkomane osv) spør har jeg pleid å svare blanding.

Hadde en b/t pinscher når jeg fortsatt bodde i Groruddalen, midt i amstaff-hysteriet for over ti år siden, og da ville politiet se papirer på ham. Vet ikke hva de mistenkte jeg, amstaff/pit bull-dobermann?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

tumblr_nfrtvi7wPZ1sf1gsoo1_1280.jpg

(Liten bernertispe.)

Voksne er som regel klar over at det er en hund:

-"Hva er den blanding av?" Reinrasa bernere sikler jo må vite, og veier minst 70kg! :getlost:

-Australian shepherd

-"Er det en sånn derre sankt bernard?" -"Nei, en mindre slektning, berner sennen" -"Bernard sennen?"

-Newfoundlender

Fra barnemunn:

-Ponni

-Bjørn

tumblr_ng2arbuXhJ1sf1gsoo1_1280.jpg

Den velkjente sveitsiske bjørnen i sitt naturlige element.

  • Like 8
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Whippeten:
Penny blir som oftest spurt om hun er mynde, men for noen dager siden ble altså denne hunden:

IMG_1911_zps01591ccb.jpg


Tatt for å være en sånn en... :|
Prunella_Fitzgerald_de_Puech_Barrayre.jp


Til Pennys forsvar så hadde hun på seg genseren som er avbildet under, og det var mørkt.... :P
cd091aac601d11e38c270e01faf4e0e4_8.jpg



Dvergpinscheren(e)
Denne her altså, pluss noen røde, har jeg fått mange rare spørsmål om...
1475050-12-1378493288475.jpg


En gjenganger er folk tror de er sånne:
chihuahua1.jpg


Møtte også en gang en dame som var meget bestemt på at dverginscheren min var en chinese crested. Hun trodde absolutt ikke på meg da jeg sa det var en dvergpinscher, og ikke en cc. Hun var sikker på at jeg var blitt lurt, og trodde ikke noe på meg da jeg sa at hunden var Norsk Utstillingschampion.... Da jeg gikk hørte jeg hun si til mannen sin at det var så synd på meg som hadde blitt lurt av oppdretter... :teehe:
chinese_crested.jpg


Men har også hørt barn lure på om de er en sånn:
image_214.jpg


En sånn (rød dvergpinscher):
elg.bilde_.jpg


Og en sånn (rød dvergpinscher):
Kenguru-ranta-720x1280.jpg

  • Like 10
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Når du ber om en øvelse eller tar en strafferunde så belønner du bjeffingen med at det skjer noe. Så det beste er at det ikke skjer noe. Hva med å prøve konsekvent time-out i bilen? Eller lær å bjeffe på kommando og stoppe å bjeffe på kommando. Om du ber han om å slutte å bjeffe så husk å tell til tre før du belønner, ellers belønner du for tidlig at han er stille og han kan ta det som belønning for bjeff. 
    • Dytter denne opp. Her har jeg kontret forventingsbjeff med: "Legge i bakken" (forsiktig press i halsbåndet) og tatt en på stedet hvil. Ingen effekt utover tiden vi står i hvil, hvor han skuespiller avslappet for å komme videre, og begynner bjeffe igjen med en gang. Ignorert og ventet ham ut. Øker bare i stress. Bedt om øvelse (sitt/dekk/spinn/fot../) og så belønnet det med en leke for å gi ham litt godfølelse. Resultatet? Han ser bjeffing som et cue for å få meg til å utføre den adferden. Avledet med å ta en "strafferunde" rundt oss selv. Heller ikke effektivt utover i øyeblikket vi gjør det.  Gitt ham en kald skulder. Vist at jeg er skuffet og synes han er teit og snudd meg bort med et litt foraktelig fnys. Går opp i stress fordi han blir såret og synes jeg er urettferdig.  Jeg er clueless. Antakelig skulle en av disse metodene appliseres konsekvent, right? Det er antakelig veldig forvirrende med det random utvalget av ulike adferder fra meg - men hvilken er riktig å velge som en konsekvent reaksjon? Da hestene her ga ham sosial avvisning med foraktelige fnys og snudde ryggen til ham forstod han umiddelbart greia og responderte med å slutte bjeffe. Hvorfor har ikke det der samme effekten fra meg? Er det fordi jeg gir ham oppmerksomhet når jeg forstår/synes at han bjeffer av såkalte legitime årsaker? Jeg kan jo ikke slutte med det.   
    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...