Gå til innhold
Hundesonen.no

Bonde : "toppidrettsutøvere er også tynne" (om sine avmagrede dyr)


Recommended Posts

Skrevet

http://www.vg.no/nyheter/innenriks/dyrene/bondens-forsvar-i-retten-det-var-reven-som-fikk-seg-ei-steik/a/23348272/

Fy f...... Hvis ikke denne mannen blir satt på akuttpsykiatrisk avdeling og beskyttes fra samfunnet kjenner jeg at jeg blir skremt. Å ha sånne holdninger hører f*** meg ikke hjemme i et normalt samfunn.

Dyrebonden er tiltalt for å ha latt være å gi over hundre storfe vann og mat slik at de ble avmagrede, apatiske og kraftløse.

Mattilsynet la mandag frem dokumentasjon i form av rapporter, bilder og video som er hentet inn over flere år. Bildene, som VG har fått tilgang til, viser avmagrede kuer som går i møkk. I 2013 i april vedtok Mattilsynet at driften ved gården hans skulle avvikles i sin helhet.

I Glåmdal tingrett sammenlignet bonden kuene sine med at idrettstjerner kunne være tynne - men var friske likevel.

Selv om Mattilsynet meldte om minst 50 avmagrede storfe, hevdet bonden at det bare dreide seg om fire-fem gamle kuer, ifølge avisen.

– Dette kan sammenlignes litt med å reise på gamlehjemmet. Du klarer ikke få eldre til å bli runde og fine ved å gi dem mat når musklene er forsvunnet, sa han.

Det at en kalv hadde ligget død i en måned sammen med andre kuer og blitt spist på, fikk heller ikke bonden til å ta selvkritikk.

– Det var reven det, da, vet du – reven hadde vært der og fått seg ei steik, sa han i tingretten, ifølge avisen.

Et av tilfellene Mattilsynet reagerte på, er at bonden skal ha sluppet mellom 20 og 30 kuer ut i skogen mens de var drektige.

– Det er veldig grovt og fryktelig alvorlig, for da har han ingen kontroll på om noen ligger i fødsler i ett døgn og pines til døde, sier Line Taugbøl til VG.

Mannens forsvarer, advokat Gunnar Kristen Hagen, reiste sterk kritikk av politiets etterforskning i dyremishandlingssaken.

– Det er veldig spesielt at politiet overhodet ikke har etterforsket denne saken, men utelukkende stolt blindt på Mattilsynets rapporter. Etterforskning skal gjøres av politiet, som har et objektivitetskrav. Det har ikke Mattilsynet, sa han i retten.

Dyrebonden tilbakeviste alle anklager om dårlig dyrehold, og betegnet bildene fra Mattilsynet som «ikke så mye verdt», ifølge Glåmdalen.

HERREGUD. STENG HAN I EN MØKKERSKJELLER ASAP.

Skrevet

Jeg leste akkurat den saken. Dette er tydeligvis en mann som er nødt til å bli fradømt retten til å ha ansvar for andre levende vesner, da han ikke evner å ta hånd om de, ei heller befinner seg i samme virkelighet som de som har dyrenes velferd i tankene.

Grusomme greier, spesielt siden dette vistnokk har pågått i flere år, mange dyr som har lidd uten at noen har satt stopper for det (enda) :(

Skrevet

Grusomt. Skjønner ikke hvordan han klarer å normalisere dette og ikke ser at det er kritikkverdig. Håper han mister retten til å ha dyr. Det virker som om det er veldig vanskelig å få folk dømt for slikt?

Skrevet

Han må jo ha psykiske problemer...det ville ikke vært den første dyretragedien med syk bonde i så fall. Det er trist at det tilsynelatende ikke er noe måte å fange opp slikt på, uten at noen melder det. Mattilsynet burde hatt jevnlige kontroller med gårdsbruk eller noe.

  • Like 4
Skrevet

Grusomt. Skjønner ikke hvordan han klarer å normalisere dette og ikke ser at det er kritikkverdig. Håper han mister retten til å ha dyr. Det virker som om det er veldig vanskelig å få folk dømt for slikt?

Ja, når de er bonde er det ikke så lett :no:

Hørt litt for mange saker om bønder som lar hele saueflokker sulte i hjel, blir fradømt retten til dyr i ett par år, og deretter gjenntar hele tragedien fem-seks år senere. Noen ganger mister de ikke retten til å ha dyr engang, de får ei lita bot og advarsel :hmm:

Skrevet

Mattilsynet HAR kontroller. Problemet er at de er så sjeldne. Vi hadde kontroll i år, men forrige var vel kanskje for 5-6 år siden. Det er liksom tilfeldige "stikkprøver" som blir gjort, og kanskje burde det vært gjort mer.

Når det kommer til denne bonden så må han være psykisk syk, eller ha total mangel på empati og menneskelige følelser. Ingen som er normalt skrudd sammen kan normalisere en slik sak og ikke se hvorfor det blir kritisert.

  • Like 2
Skrevet

Når det kommer til denne bonden så må han være psykisk syk, eller ha total mangel på empati og menneskelige følelser. Ingen som er normalt skrudd sammen kan normalisere en slik sak og ikke se hvorfor det blir kritisert.

Selv et menneske uten empati og tanke for andre enn seg selv, ville neppe behandlet dyrene slik. Skal man se 100% kynisk på det: dette er levebrødet hans. Å ikke ta vare på dyrene, er uøkonomisk for en som skal drive "butikk".

  • Like 1
Skrevet

Selv et menneske uten empati og tanke for andre enn seg selv, ville neppe behandlet dyrene slik. Skal man se 100% kynisk på det: dette er levebrødet hans. Å ikke ta vare på dyrene, er uøkonomisk for en som skal drive "butikk".

De to tingene sammen er det som forpester vår verden. De som utnytter dyr, barn, mennesker for å tjene på det.... Egoismen til mennesker er utrolig så lenge man kan få et litt bedre liv av det :(

Skrevet

Ønsker å ha igjen litt håp for menneskeheten, så går ikke frivillig inn på slike artikler med bilder, men henger meg opp i en slik flåsete kommentar. Såklart er ikke toppidrettsutøvere undervektige, men slanke og med god andel muskler...

Skrevet

Ønsker å ha igjen litt håp for menneskeheten, så går ikke frivillig inn på slike artikler med bilder, men henger meg opp i en slik flåsete kommentar. Såklart er ikke toppidrettsutøvere undervektige, men slanke og med god andel muskler...

Helt OT, men noen av dem er jo det, og sliter med blant annet spiseforstyrrelser. Kristin Størmer Steira er f. eks blant dem som tidvis har vært sykelig tynn, men der er det nok mye genetikk inne i bildet.

Skrevet

Helt OT, men noen av dem er jo det, og sliter med blant annet spiseforstyrrelser. Kristin Størmer Steira er f. eks blant dem som tidvis har vært sykelig tynn, men der er det nok mye genetikk inne i bildet.

Ja, ja, enkelte som hos alle andre mennesker.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg har kjøpt nye håndklær, nytt sengetøy, nødklær og et par mer brukbare klespakker fra Finn, men mange av de såkalt berikede klærne er helt unike og har høy affeksjonsverdi. Bl.a. den nevnte singletten, som var det første fairtrade sertifiserte plagget jeg fant. Original Max Havelaar, fra før de byttet navn til Fairtrade. Den kostet omtrent 250 kr for tjue år siden og har trofast holdt stand gjennom hver eneste sommer siden. Med alt arbeidet jeg har lagt ned i den nå, så er Gucci fast fashion for tacky træsh hoes til sammenlikning.  Fordi jeg har vært en så etisk bevisst shopper og bygget en garderobe jeg kunne gå moralsk rakrygget i, så er det ikke bare, bare for meg å handle nytt. Favorittbutikken Libe er nedlagt, og jeg liker ikke kolleksjonene de gode merkene (som Komodo og Monkee Genes) har for øyeblikket. Nudie har heldigvis jeans jeg liker, men utover dem ser det svart ut. Derfor velger jeg redde det som reddes kan.  Alt av ulltøy må byttes fordi proteinfibre går bokstavelig talt i oppløsning i høy pH. Ikke bare undertøy som ikke er så farlig hvordan ser ut, men affeksjonsverdi Komodo blazer, kåpe, skjerf og lue, kjole, skjørt og flere bukser. Det er virkelig en smerte å vente på plagg jeg vil ha fra de merkene jeg liker. Trendene for tiden faller ikke i smak. Nøstebarn har fortsatt de samme plaggene de alltid har hatt, men er selvsagt utsolgt for de riktige fargene.  Jeg drar det antakelig så langt at jeg demonterer en jakke vevd og sydd i Sverige, fra et svensk merke som gikk konkurs og ikke lenger tilbyr noe nytt, for å unngå skade elgskinnet på utsiden mens jeg renser innsiden.  ..ikledd pølsedrakt fra Biltema, fordi jeg ikke hadde nevneverdig lyst til å legge penger i kassa til noen såkalt grønn butikk da jeg trengte emergency beskyttelse mot klima etter den fanatiske grønnskallen fra den sekterisk klorofyllkommunistiske kloakken av ruspsykotisk økolååågiske fotsoldater fra MDG beriket både garderoben min og miljøet med det ufortynnede insektsmiddelet sitt. Biltema klær med pølsemotiv på var det mest aggressive motsvaret jeg kunne finne som traumeterapi. Made in China av helt ny polyester, fraktet fossilt fra andre siden av planeten og med bilder av svinekjøtt på. Jeg slo til og det føltes bra.     
    • Er det ikke bedre å kaste klærne og kjøpe nye, det burde dekkes av innboforsikringen? Litt jobb, men føles tryggere likevel?
    • Det hjelper også å legge den i glovarmt vann etter vask, for å drepe mikroorganismene før du tørker den hurtig et varmt sted med god ventilasjon. De formerer seg lett under tørkeprosessen om du ikke har kverket dem skikkelig. Vaskemiddel hjelper bare med å få hardføre mikroorganismer delvis ut av stoffet, det dreper dem ikke, mange blir sittende igjen, og vannet i maskinen holder ikke 60° lenge nok. 
    • Vi er stadig opptatt med konsekvensene av å ikke ha skaffet boligalarm i tide. Jeg oppdaget som sagt at det var noe galt med tekstilene. Både fordi jeg nær klødde til blods og det sved og stakk intenst i huden av klær og spesielt håndklær, men også fordi de produserte et merkelig slags silikonisfisert skum da jeg ville skylle hva jeg trodde var bly fra blypastaen i vannrørene ut med omvendt osmose renset vann. Det var en lang prosess med ymse kjemikalier og lange samtaler med Grok for å identifisere stoffet som Karate Zeon 5 CS. Insecticidet inneholder 5% lambda-cyhalothrin, i lipid emulsjon inni mikrokapsler av polyuretea, i surfaktant. De såkalte fyllstoffene utgjør 95% av produktet, som skal blandes 10-30 mL med 20-100L vann før bruk. ...på planter. Det oppgis å være såkalt vannfast 24t etter sprøyting, noe jeg kan signere på at det er.  Vannfast og vannavstøtende og dundre meg potte lufttett. En video av et par favorittjeans før rens:  https://photos.app.goo.gl/BVPCtf7cAqZAckvx5 Boblene på slutten der kom ut av enden på buksebenet nedi bøtta, ikke gjennom stoffet. Prosessen med å få dette plantevernmiddelet UT av tekstiler innebærer å måtte knuse mikrokapslene for å gjøre virkestoffet tilgjengelig for hydrolyse med base. Jeg valgte sentrifugering for å knuse, som fungerte utmerket. Halveringstid for virkestoffet er 7 dager i pH 9 ved standard trykk og temperatur, i ren vannløsning. Når stoffet sitter inni tekstilfibre, omgitt av 95% fyllstoff.. En må opp i pH og temperatur, og en må ha noe som lokker det lipofile virkestoffet ut av sofaen på gutterommet for å øke sannsynligjeten for et vellykket møte med OH-. De to molekylene ville bare scrollet forbi hverandre på datingapps uten litt hjelp. Det har gått mange 5L kanner salmiakk og grønnsåpe, noen kanner Biltema Grovrens, Ovn- og Grillrens, isopropanol, rødsprit og Vanish OxyAction til soaking i døgn. Å bevege tekstilene nevneverdig during soak har vært uaktuelt pga gassene. Jeg har vært så heldig å få supplere teoretisk kjemikunnskap med praktisk erfaring med bl.a. HCN og kan fortelle at tekstiler dynket i ufortynnet Karate Zeon 5 C, bløtlagt i pH 13-14, de vil produsere forholdsvis mye HCN, så å åpne en lukket beholder som har stått i to døgn - lukket for å hindre pH i å synke ved fordampning av ammoniakk eller bufring med karbonsyre fra opptak av CO2 fra luften - å åpne en sånn beholder uten å ha et ordentlig avtrekksskap krever at en forstår seg på molekylvekt i gassblandinger og legger seg flat, om en ikke har dykkeutstyr.  Steg 1 og 2 i prosessen var forholdsvis smooth sailing. Et illustrasjonsfoto tatt før en lunsjpause: Så, etter å ha knust kapslene og hydrolisert det kraftig lipofile virkestoffet til mer vannløselige produkter, så får en lære om mikroplast.  Det hvite er ikke såpe, det er mikrokapsel debris fra en liten singlet oppi den bøtta. Mikrokapselrestene begynner ikke slippe tekstilen før etter at virkestoffet er brutt ned. De er lagd av samme materiale som deler av elastanfibre. Gummi'ish, med trykk på ish. De er ikke hydrofile, men har heller ingen affinitet til annet enn elastan og polyamid av hva jeg har sett så langt, og flyter opp i vann når de løsner fra tekstilene. Mengdene...  Uten å overdrive, det har antakelig gått mer enn et tonn varmtvann til å skylle debris ut av den ene singletten i den bøtta på bildet. Den er _nesten_ ren nå. Tidkrevende, fordi den må tørke mellom, da svulmede bomullsfibre holder mer mikroplast fanget enn tørre fibre gjør. Vaskemaskin er lite hjelpsom fordi den tømmer nedover, og plastgugga blir liggende igjen oppå plagget. Vi har holdt på i flere uker nå. Rinse, repeat.  Edeward er drittlei og deprimert. Han er sjalu på tekstiler og bøtter og vann og har henfalt til å rive av seg pelsen i mangel på bedre å ta seg til, fordi han pga pelsstellet på rasen har fått for seg at jeg liker ham bedre uten pels, så han gnager og river den ut for å komme ovenpå i konkurransen mot bøtter og vann og klær. Dette er hans eget verk.  På den positive siden ser han nå på bading med helt nye øyne. Når nødhjelpsarbeidet for å redde unike klesplagg med høy affekskonsverdi innimellom ryddes bort er det endelig hans tur til å få min oppmerksomhet og kjærlighet, og vask av skjegg og bart har blitt mye lettere og krever lavere kompensasjon enn tidligere.  For øyeblikket er han utålmodig, fordi han vet jeg har kjøpt burgere og pølser fra K9 Hundesenter i dag, og han aner at jeg har planlagt noe med de burgerne.     
    • Putt den i en vaskepose i vaskemaskina, og så heng den til tørk et litt varmt sted så den tørker raskt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...