Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Skal hente valp i juleferien og turen hjem tar ca 5 timer. Planen er å prøve å få med meg noen til å hente sånn at valpen kan ligge på fanget eller foran beina på den som ikke kjører. Men fordi det er ferie og ingen er igjen her nede er det ikke sikkert at det går.

Så det jeg da lurer på er:

Hvis jeg kjører alene hvor er det lurest å ha valpen?

Alternativ 1 er bur bak. Jeg har en varebil med gitter bak setene så om han ligger i bur bak kan han se meg hele tiden. Men stakkaren blir tatt fra alt det kjente og vil jo ikke at dette skal bli en helt forferdelig opplevelse for han.

Alternativ 2 er i bilsele i passasjersete ved siden av meg.

Alternativ 3 på gulvet ved passasjersetet.

Hva er deres erfaringer?

Han kommer til å få med seg ett pledd fra oppdretteren og han har vært på småturer i bil før som har gått veldig fint. Vi kommer til å stoppe ofte så lenge han ikke sover. Har også mulighet til å stoppe ca halvveis og overnatte hos en venn hvis det skulle bli problemer men vill helst kjøre hele veien samme dag.

Når jeg var på besøk i går (han er nå 5 uker) så var det null problem for han å være uten søsken og mor. Han lekte og koste seg før han sov litt og lekte litt mer. Selvfølgelig kan mye forandre seg de 5 neste ukene men han virker til å være fornøyd så lenge det er noen i samme rom.

Skrevet

Siden han skal knytte seg til deg så kanskje bruk en trøye som det luter av fra deg og legg i gjen så den får en blanding av din lukt og søsken lukt. Noen syntes det er helt greit å kjøre i bur alene og sover godt andre protesterer og andre protesterer en stund før dem sovner. Det er farlig å ha valpen løs i kupeen sammen med deg. Valpen ka komem ned tio pedalene uten at du oppdager det før det er for seint

Skrevet

Da jeg hentet hund i Sverige (8 timer unna), hadde jeg valpen i bur på gulvet ved passasjersetet. Den hadde teppe med fra oppdretter, fikk godis og så stoppet jeg under veis for lufting og kos. Var det piping så snkaket jeg med den til den roet seg. Slik har det vært med henting/levering av andre valper også. Det er ikke noe big deal og man trenger ikke gjøre mer ut av det enn hva det er, er nå min mening.

Skrevet

Tilknyttning til mennesker skjer først og fremst fra 13-ukers alder. Før det er det mestring, miljø og trygghet som er viktig. Det går nok helt fint å ha valpen i bur bak i bilen. Litt redd blir det antagelig uansett. Spør om du kan få med et tøystykke fra oppdretter som du kan ha i buret.

  • Like 1
Guest Snusmumrikk
Skrevet

En som kom og hentet her og skulle kjøre alene sørover hadde stroppet fast et bur i passasjersetet. Det hadde gått kjempefint :)

Det gjorde jeg også da jeg henta valp på Oppdal og kjørte alene til Tromsø :) funka fint, selv om han protesterte en del på å være innestengt i starten
Skrevet

Det går stort sett helt fint, da jeg henta valp med bil så var valpene ute litt hos oppdretter og lekte fra seg rett før vi skulle dra, det er jo veldig kjekt for da er valpen litt sliten. Hun ulte litt i starten, kanskje 10 minutter også sovnet hun og sov hele veien hjem. Hun lå i bur i baksetet. Vi hadde vell omtrent 3 timer reiseveg og hunden var vell ikke av tøffeste sort, hun brukte en del tid på å slå seg til ro å komme over sjokket etter at vi kom hjem, men bilturen gikk likevell bra. Våkner valpen underveis så er det bare å stoppe og lufte litt godt så sovner de som regel igjen, de sover jo mye :)

Skrevet

Hadde lånt meg ett lite bur og hatt valpen i forsete. (Om det er greit med tanke på str på valpen).

Skrevet

Tusen takk for alle svar! :)

Hadde lånt meg ett lite bur og hatt valpen i forsete. (Om det er greit med tanke på str på valpen).

Det er det som blir mitt problem. Er snakk om en rimelig stor rase. Men kan alltids få lånt ett bur som kan passe i forsete også se om det faktisk går når jeg henter han. Uansett så vil han kunne se meg om han ligger i bur bak så det er vel det beste med tanke på sikkerheten. Det er også der han vil ha størst plass. Det buret tar hele bredden av bagasjerommet og litt under halve lengden.

Får tenke litt mer og se etter andre løsninger også. Er jo en stund til jeg faktisk skal hente :)

Skrevet

Tusen takk for alle svar! :)

Det er det som blir mitt problem. Er snakk om en rimelig stor rase. Men kan alltids få lånt ett bur som kan passe i forsete også se om det faktisk går når jeg henter han. Uansett så vil han kunne se meg om han ligger i bur bak så det er vel det beste med tanke på sikkerheten. Det er også der han vil ha størst plass. Det buret tar hele bredden av bagasjerommet og litt under halve lengden.

Får tenke litt mer og se etter andre løsninger også. Er jo en stund til jeg faktisk skal hente :)

Bare husk på at bur i bil ikke skal være for stort pga sikkerheten til valpen :)

Skrevet

Jeg hadde Flink i bur bak i bilen, ved siden av buret til min andre hund når jeg hentet henne. Det er vegg og ikke gitter mellom lasterommet og forsetet i min bil. Hun protesterte bittelitt på å gå inn i buret, og var litt urolig i noen minutter, så gikk det helt fint. Det er kanskje sju timer å kjøre, og jeg stoppet og luftet to ganger.

Skrevet

Hadde både bur i baksetet (voksen-bur for stort for forsetet) og bilsele med meg da jeg hentet. Pga bilsyke ble det til at jeg måtte gå over til at valpen lå med bilselen i passasjersetet på en pute istedenfor i baksetet i buret. Bilselen kostet ikke mye, så helt greit å gardere, og den hadde også litt nytte utover selve hente-turen. Kjørte sikkert 14 timer fordelt på to dager forøvrig på den turen.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg har ikke erfaring, men det er vel bare å prøve? Selv innså jeg etter en del år at det å være "lojal" til fôrmerker er bare tull. Hunder har ikke vondt av variasjon. Jeg ser heller på produksjonsland (mtp. transport og råvarekontroll), råvarer og kvalitet, og valgte heller nordiske produsenter framfor amerikanske eller andre land i Europa. Man ender såklart opp med favoritter, men noe variasjon ble det.
    • Noen som har erfaring med dette tørrforet? Har brukt Maintenence til nå med gode resultater. Men som 5 åring har hunden min muligens utviklet intolleranse mot kylling evt annet. Så derfor tenkte vi å prøve Digestion som er fiskebasert. ps. Hunden går også på Vom.
    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...