Gå til innhold
Hundesonen.no

Almanakk


Zitka
 Share

Recommended Posts

Jeg pleier alltid å kjøpe Moleskin weekly planner (den minste størrelsen, 9x14 cm). Syns det er kjekk størrelse på den. Det er passelig plass til å notere møter, fester, forelesninger, jobb og andre hendelser på dagoversikten, også er det utrolig kjekt å ha en notatbokside for hver uke. Der noterer jeg handlelister, leselister, bursdagsgaveideer, viktige ting jeg må huske å få gjort i løpet av uka, billettinformasjon, prioriteringslister også videre.

+ for enkel og clean design uten dilldall.

Sånn ser den ut inni:

5502_b5ad_960.jpeg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg pleier alltid å kjøpe Moleskin weekly planner (den minste størrelsen, 9x14 cm). Syns det er kjekk størrelse på den. Det er passelig plass til å notere møter, fester, forelesninger, jobb og andre hendelser på dagoversikten, også er det utrolig kjekt å ha en notatbokside for hver uke. Der noterer jeg handlelister, leselister, bursdagsgaveideer, viktige ting jeg må huske å få gjort i løpet av uka, billettinformasjon, prioriteringslister også videre.

+ for enkel og clean design uten dilldall. 

 

Sånn ser den ut inni:

Postet bilde

Den så ikke dum ut! Mulig jeg må sjekke ut den hakket større hvis det finnes, siden jeg må skrive opp timeplanen i tillegg for hver dag. Men holder en knapp på den!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Den så ikke dum ut! Mulig jeg må sjekke ut den hakket større hvis det finnes, siden jeg må skrive opp timeplanen i tillegg for hver dag. Men holder en knapp på den!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Jeg har brukt den som er hakket større, 13x21 cm, i snart 10 år. Veldig fornøyd!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg kjøpte fra Personlig Almanakk for i år, men fikk tips om Smartphoto, hvor en får med enda flere egne bilder til samme prisen, så skal teste de for neste år.

Jeg har i hvert fall vært veldig fornøyd med PA, men det er jo bare enda mer kos å ha flere bilder innimellom månedene og sånt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Telefonen, tar du den så har du livet mitt   :|

Joda, den funker greit den også.. Men den blir fort veldig uoversiktlig fordi jeg får feks me meg veldig unødvendig info når jeg abbonerer på timeplanen osv. Det er litt spesielt opplegget vi bruker :lol:

Sent from my iPhone using Tapatalk

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er på min 5. fra personlig almanakk nå, veldig fornøyd med den. Men neste gang vil jeg ha noe litt mer ferdig, jeg har begynt å miste kreativiteten min når jeg skal lage på PA, og den jeg har nå er så lite spenstig at jeg nok går for en moleskine neste gang, de ser fine ut synes jeg :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så enkelt at jeg har en svart fra Grieg. Da bytter jeg bare ut innmaten. Fordelen er at arkene med passord til ulike nettsider, andre nyttig ting å huske som telefonnr og adresser er der. Så slipper jeg å skrive inn de hvert år. Enkelt og greit, ikke så spennende men det funker for meg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har også Moleskine, men ikke den med Snoopy da :P
A5, en side pr dag. Tykk og feit sak, men den koster like mye som den jeg har nå som er i A6. Og jeg liker å rable litt så da ble det en større en for neste år.
Er veldig glad i den. Jeg elsker å skrive med blyant på pair, så jeg holder på den tradisjonelle almanakken :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har filofax og elsker den! A5 størrelse, så den er ganske stor, og med alt jeg har i så veier den 1,13 kg, men jeg elsker den. Der har jeg god plass til å skrive alt jeg trenger, pluss at jeg kan dekorere masse :D Den er litt dyr, me absolutt verdt det!

iw3ubr.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har brukt de fra moleskin en del år, og trivdes best med den med dager på begge sidene, for å få mer skriveplass pr dag, og jeg brukte nesten aldri notatsiden. Men nå har jeg gått helt over til å bare bruke telefonen. Sier som @JeanetteH , tar du den, så har du livet mitt.
I forrige uke datt den i do...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har brukt de fra moleskin en del år, og trivdes best med den med dager på begge sidene, for å få mer skriveplass pr dag, og jeg brukte nesten aldri notatsiden. Men nå har jeg gått helt over til å bare bruke telefonen. Sier som @JeanetteH , tar du den, så har du livet mitt.

I forrige uke datt den i do...

:huh::bye::baby: Kjente panikken ta meg her!

Godt jeg har backup på mac og ny tlf i skuffen *puh*

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
    • Er redd noen skal tro jeg er slem med han. Har en på ett år og som fortsatt drar i begynnelsen av dagens første tur. Dermed må jeg snu rundt mye og få han til og fokusere på meg. Overhørte naboen si jeg hadde antidra bånd på hunden til andre og det syntes jeg var skikkelig ubehagelig. Jeg bytter til kort bånd vist han drar i stede får og gå rundt med langline så jeg får mer kontakt bare. Ikke noe anti dra bånd ( vet ikke hva det er men går ut i fra hun mener strammehalsbånd noe han ikke bruker men han bruker halsbånd vist han skal gå der det er vann får han elsker og bade så slepper jeg at lykta på selen skal bli ødelagt. Kan ikke akuratt trene på dette inne og jeg må trene han på det. 
    • Usikker på om massiv fremgang i hverdagslydighet skyldes endring av metode, økt mental modenhet med mer impulskontroll, "varmen" (ikke veldig), eller en kombinasjon, men vi koser oss. Ikke en lyd på verken bussen, Posten eller Felleskjøpet i dag. Ble helt rørt av hvor flink han var til å sitte pent og pyntelig og vente uten labber på disken eller konsert. Å manøvrere pent mellom hyller med leker og tygg og snacks var deilig nok. Måtte nesten klype meg i armen da han bare var lydig ved disken også, begge steder. Det kom noen raptusbyks da vi nærmet oss hjemme igjen, men kjapt under kontroll med cue på en øvelse og en leke, og da det i neste øyeblikk kom et helt heat av saftige skinker i kondomdress på hjul -  bakfra - bare en meter fra oss, så satt han bare pent og pyntelig og så på de fly forbi uten impulser til å jage etter for å bite noen i rumpa. Amazing!  Godgutten 🥰
    • Eurasier er en selvstendig rase, og den krever en del aktivisering, på sine premisser. De har også hatt en del svakheter mentalt. Dette med usikkerhet er i høy grad genetisk, så det er viktig å gjøre god research på oppdrettere og linjer. God sosialisering er selvfølgelig også viktig, men eurasier er ikke en utpreget sosial rase. Når det gjelder "gneldring" så er det svært få hunder som gneldrer uten mål og mening så lenge de får den aktiviteten de trenger. Men noen raser er avlet for å vokte eller varsle, og de vil naturlig nok bjeffe når de opplever forstyrrelser, og terskelen der kan variere. Mange små hunder er avlet for å varsle, mens jeg kommer ikke på så mange store hunder (type str eurasier) som er kjent for å "gneldre". Noen spisshunder, som lapphundene, islandsk fårehund mm. kan bjeffe en del i arbeid og når de blir ivrige. Eurasier er forøvrig også en spisshund og ikke nødvendigvis helt stille. Om det er en rase som passer deg eller ikke er vanskelig å si, siden du ikke sier noe annet enn at du bor i leilighet. Skal du ha hund til tur og kos? Vil du gå kurs, og evt. drive med hundesport? Er det viktig at den går overens med andre hunder? Lett å trene/ha løs?  Hvor mye tid vil du bruke på pelsstell og støvsuging? Anbefaler å lese litt her, andre innlegg fra samme bruker på forumet, som har hatt en eurasier med sine utfordringer, men også kommet veldig langt med ham:   
    • Vurderer eurasier som neste hund, og ønsker å høre fra alle som har om både positive sider og utfordringer, anbefaling/fraråding av rasen. Hannhund eller tispe? Tisper er jo mindre, men da må en ta med løpetid og humørsvingninger med det etc. Hannhunder er kanskje mer stabil i humøret? Men samtidig større og mer 'territorielle? Er jo pluss og minus på begge sider. Bur idag I leilighet, liker og gå turer, men har ikke behov for en høyaktiv rase, ønsker heller ikke ha så liten da de har en tendens til og være gneldrete. Og lest og hørt at Eurasier er ganske stille på det punktet. Selv om de lager lyd selfølgelig, det er naturlig, men ønsker ikke sånn typisk gneldring.  Men blir jo litt usikker når en leser at de kan bli veldig skeptisk/nervøs til andre, en vil jo ikke 'feile' med hunden en skal få, ønsker jo velge riktig da det skal fungere i  mange år fremover. Kommer alltid tilbake til Eurasier da, falt litt for de, men har aldri hatt den type rase før. Har hatt labrador blanding, og spaniel før og de er jo litt mer førerorienterte.  Er det sånn at en må trene sosialisering i typ '3 til 4' timer hver dag eller holder det med 'minutter' noen dager,  det vil jo variere dager da man må jobbe etc sef. Blir jo sef mer enn noen minutter, men håper dere skjønner hva eg mener🙈 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...