Gå til innhold
Hundesonen.no

Valp som stjeler mat


Mincha
 Share

Recommended Posts

Har en 6 måneder gammel golden retriever tispe som vi tok over for en måneds tid siden.

Og gud hvor hun er flink til å naske til seg mat :-/ Vi har et stuebord som er relativt lavt. Det holder med at barna legger i fra seg ei brødskive, og den er borte. Frukt, nøtter etc kan ikke stå fremme.

Hva gjør dere? Vi får til å dytte henne unna når vi sitter ved bordet og si "nei", men når maten er tatt og slukt? For hun sluker, det er ett jafs og borte.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest lijenta

Mest efektive er å bli ryddig av seg. Spise mat på kjøkkenet og rydde inn etterpå. Men går også ann å sette opp en felle. Det vil si mat ligger framme og dere er der ikke men dere har bundet fast noe som skramler og bråker. Hunden tar maten og det skrammelet setter i gang. Mine matvrak hadde fortsatt å spise maten selv om det hadde vært skrammel som satte i gang

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Brødskive var et eksempel, la oss si at barnet på 3 får ei kjekse, frukt, yoghurt etc. Hun går gjerne litt rundt og legger i fra seg :-) Dette er sett bort i fra måltidene vi har på kjøkkenet, og om vi er litt "på farten".

Felle kan vi prøve! Er helt greit at vi sikkert må være ryddigere av oss, men det er ikke så enkelt å forklare de små :-) Synes ikke "sånt skjer når du legger i fra deg maten på bordet"- replikk er OK, da hunden skal vel kunne la det bare ligge?

Tenkte at det da kanskje måtte læres av allerede nå, slik at det ikke ble en vane senere?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest lijenta

Du har fått deg en retriever i huset og det naturlige for dem er at mat ja det er alt som kan spises og kan kalles mat. For hver gang den stjeler mat så forsterker du stjelingen for det er den ultimate belønningen for hunden.

Når dere er sammen med hunden så lær inn et godt stopp kommando som sitter spikret. Ellers er det mest effektive å være ryddig og spise tingene ved bordet for så å rydde bort etterpå ja. Vet selv hvor vanskelig det kan være men har hatt hunder som har vært ekstremt hungrige den ene gikk så langt at den knuste et norgesglass for å få tak i godbitene som lå oppi.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Må le jeg, haha :-D Hva har vi begitt oss ut på!

Tror dere det er enklere å lære 3 åringen å være ryddig fremfor valpen å stjele mat? :-D

Jepp, det er lettere å lære de tobeinte å være ryddigere :P 3 åringen din vil fort lære seg at maten blir borte, og vips skjønner 3 åringen at det er lurt å enten gi deg maten, eller legge maten høyt for å få beholde den.

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men selv om første bud er å ikke la mat ligge framme så hunden kan belønne seg selv, så er det jo greit å trene på at hunden etterhvert kan motstå slike fristelser. En fin ting er å trene på selvbeherskelse, ved at hunden ikke får ta go'biter før den "ber om lov". Begyn enkelt ved å holde en go' bit i hånda. I det bikkja prøver å ta den, lukker du hånda. Først når den roer seg og tar kontakt, sier du "versågod", og lar den få belønningen. Når den skjønner greia, kan du øke vansklighetsgraden til å ha go'biten på gulvet (legg hånda over om bikkja prøver å ta den uten å få "versågod". Søk gjerne på "doggie-zen" for utfyllende info. Målet er at hunden skal be om lov, før den spiser ting den finner :)

  • Like 5
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Her i huset er ungen grundig opplært til å passe på maten og tingene sine.

Det er kaninen som stjeler verst faktisk, og den er det plent umulig å oppdra.

Kidden går alltid med hånden over hodet når han har mat i den og han har utviklet et såpass sterkt ressursforsvar at valpen ikke vurderer å rappe fra han en gang :P

Men legger han ting fra seg innen dyrenes rekkevidde så er det "hans feil".

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hunden stjeler per definisjon ikke, den tar mat som er tilgjengelig for den, og som ingen andre spiser for øyeblikket, dvs at den følger "hundeloven" når det gjelder eierskap.

Enten må du trene opp hundens impulskontroll, og lære den at den ikke får lov til å ta noe før den får klarsignal. Dette tar selvfølgelig tid, spesielt med en som allerede er vant til å forsyne seg, og du kan ikke ha noe liggende framme i perioden du trener, for hvis hunden får mulighet til å ta noe mens dere holder på, blir læringseffekten innmari dårlig.

Det enkleste er nok å lære ungene å ikke sette fra seg maten der hunden får tak i den. Du har tross alt kjøpt deg en kompostkvern på fire bein, som spiser det den får tak i. ;)

  • Like 4
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er nærmest en umulig oppgave å lære en matglad hund å ikke forsyne seg av ubevoktet mat, nettopp fordi belønningen (maten) overveier evt. straff (med mindre man bruker ulovlige metoder, noe som såklart ikke er anbefalt).

Smekk heller deg selv hver gang du glemmer å rydde etter deg er mitt råd. Man blir vant til å alltid rydde etter seg ganske snart.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er nærmest en umulig oppgave å lære en matglad hund å ikke forsyne seg av ubevoktet mat, nettopp fordi belønningen (maten) overveier evt. straff (med mindre man bruker ulovlige metoder, noe som såklart ikke er anbefalt).

Derfor er det i akkurat denne sammenhengen gjerne mer effektivt å trene inn en god impulskontroll/be om lov, enn å straffe ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest lijenta

Dem jeg har hatt har funnet ut at impulskontroll det har vi når mor ser men er hun i et annet rom ja da er den med henne på tur :) Har hatt mattyver i flere år så jeg er fortsatt overasket over at ejg kan sette mat på kjøkkenbenken og ha hunden i kjøkkenet for så å gå på do og maten står der fortsatt

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Masse nyttig å lese her! Setter ting i et annet perspektiv jeg ikke har tenkt på tidligere :-) Veldig nyttig for en fersk hundeeier som prøver å få ting til å gå rundt :)

Skal bli strengere på å holde mat utilgjengelig, men attpåtil lære inn nei/stopp, værsågod. Dette litt for at når jeg setter ned matskålen, så kaster hun seg nærmere sagt over. Hun kan fint lære seg å vente :-)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det viktigste i hundeoppdragelsen når man har barn er oppdragelsen av barna ;)

Slik taler en uten barn (?). Det viktigste er å innse at valp og små barn = kaos. Prøv å legge ettåring på overnattingsbesøk til i regnestykket, og man kan ikke en gang gå på do uten å enten ta med seg en unge eller valpen. :sweat:

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Slik taler en uten barn (?). Det viktigste er å innse at valp og små barn = kaos. Prøv å legge ettåring på overnattingsbesøk til i regnestykket, og man kan ikke en gang gå på do uten å enten ta med seg en unge eller valpen. :sweat:

Seriøst, jeg har barn. Så hvordan få valper til å slutte å stjele mat vet jeg litt om ja.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Aha, takk for utfyllende svar! Kanskje jeg skal prøve ut dibaq da, gir diverse brusk som tygg så det burde gå fint. Eller prøve med farmina. Dyrere for, men man gir vel kanskje mindre mengder av det? Valpen her vokste enormt fort på vom, men vet jo ikke om det var pga. maten eller tilfeldig, valper vokser jo fort. Var såpass at hundeluftere i nabolaget kommenterte på veksten 😅
    • Dibaq, ja. Jeg er godt fornøyd med kombinasjonen av pris og kvalitet, med unntak av manglende kondroitinsulfat. Det er noe de fleste for (inkludert mer kjente og anerkjente for som Vom og Alpha Spirit) har altfor lite av. Stoffet finnes rikelig i brusk, så gir tilskudd av rå frosset eller tørket hals/føtter fra kylling/kalkun og ører/haler fra diverse dyr for å kompensere. Ellers er jeg veldig begeistret for Farmina, men en må være litt forsiktig for å unngå voldsom vekst av det. Min fikk en skremmende, massiv growth spur da jeg foret bare på det en ukes tid. Skjøt i været og la på seg. Veldig høy næringstetthet og kaloririkt, så lite slingringsmonn før det blir for mye av det. Pga DCM-skandalen i forbindelse med kornfrie for, hvor det å fore på f.eks. Acana -ansett som et premium høykvalitetsfor, rost opp i skyene for kvaliteten - medførte strukturell hjertefeil på en mengde hunder, så har jeg valgt å kombinere flere ulike typer for å gardere meg bedre dersom det i ettertid skulle vise seg å ha vært noe gærnt med noen av dem.  Farmina har kornfrie varianter, til forveksling lik skandaleforene, men har også tilstrekkelig med carnitin/taurin/metionin, og de inneholder ikke hele belgfrukter eller belgfruktproteiner - mistenkt for å være anti næringsstoffer som hemmer opptak eller syntese av andre aminosyrer og proteiner. Farmina inneholder kun stivelsen fra erter, og ekstrahert og isolert stivelse skal være bare stivelse, uavhengig av om det kommer fra hvete, ris eller erter. Nødvendig for å kunne holde de andre ingrediensene bundet sammen til kibble.  Om den voksne hunden ender på perfekt størrelse med perfekt leddet perfekt skjelett, perfekte organer og perfekt pels vet jeg jo ikke ennå, men avføringen er ihvertfall perfekt :)
    • Takk for godt tips om godbitpung! Skal se om jeg finner noe liknende. Hadde samme erfaring som deg med vom, veldig hard avføring som virket ubehagelig å trykke ut. Tørrfor fra Dilaq, er det Dibaq du mener? Vurderte nemlig dette foret selv. Kan ikke så mye om hundeernæring, men syntes ingrendiensene så ganske bra ut og foret er rimelig. Men kunne ikke lese noen erfaringer med det på nett, og det føltes skummelt å prøve et så ukjent formerke. Du er fornøyd altså?
    • Vi har hatt fremgang på flere områder denne uka, bl.a. pelsstell. Tålmodigheten med kamming og raking har økt dramatisk. Han liker det ikke, men det virker som han har forstått at det er et nødvendig onde og en slags act of kindness fra min side, og er mer tålmodig med det. Nå holder det med en utbetaling per kammede og rakede bein, en for ryggen, en for magen og en for brystet, totalt 7 skjeer med Vom for å få kammet og raket hele hunden, unntatt skjegget, som det koster minst fire skjeer Vom å få kammet grundig gjennom.  Ny milepæl er napping. Skal ikke påberope meg å være noen kløpper ennå, men får det da til på et vis, og til min gledelige overraskelse liker han å bli nappet.  Ellers har vi fått mye sosialisering/miljøtrening med hester og fremmedfolk på territoriet denne uka, med camp/landsstevne på gården. Han har roet seg betraktelig ned og er progressivt desensitivert til situasjonen gjennom å få trøkket ansiktet fullt av godis og spise 1-2 måltider om dagen fra gresset rett foran paddockene, mens folk traver rundt med utstyr og for, og leier hester frem og tilbake. Fra å være heftig begeistret og vilter nysgjerrig med mye vokal de første dagene, til å være nær nonchalant nå på slutten - en pen utvikling. En god hjelp var hestenes nedlatende forrakt mot ham da han begynte bjeffe på dem. De gjorde hesteekvivalenten til det menneskelige uttrykket 'himlet med øynene og fnøs foraktelig' mot den lille drittungen som lagde sånn irriterende lyd. Den reaksjonen der fra dem sved på en annen måte enn tilsvarende reaksjon fra meg, som han har reagert på med MER vokal, for å gjøre det tydelig hva slags emosjonell abuse og omsorgssvikt sånt er fra primær omsorgsperson. Å "få" den der fra hestene var noe annet. Den fungerte på en annen måte fordi det ikke kom fra meg. En stor takk til hestene for hjelpen med å utvikle litt manerer. Han fikk til og med hilse snute mot mule med et brødrepar han har vært på nikk med i noen dager. Var veldig forløsende for ham, og roet ham betydelig ned i nærheten av dem.  Han er fortsatt ganske sosialt inkompetent, though. Klønete. Forsøkte kjefte og true seg til å bli hilst på og kost med her om dagen. Kroppsspråket hans var forvirrende. Ledig halvhøy hale i halvhurtig bevegelse. En slags mellomting mellom avventende vurdering, irritasjon og gledesbevegelser. Så satte han i en vokal som fremstod som truende dersom en skulle sammenlignet med mange andre raser. Ikke en dyp og alvorlig morsk voktervokal - det er ingen tvil om hva han mener når han bruker den - men et mer prososialt toneleie ispedd knurrebrumming, mot to unge kvinner som kom for å møkke en paddock. Mens han stod der og tilsynelatende kjeftet litt truende på dem, lett å tolke som territorial for den som ikke har hørt hvordan ekte territorial fra ham høres ut, så vrikket han på rumpa som i genuin gledeslogring, samtidig som han lagde de lydene der. Han forsøkte dundre meg å kjefte og true dem til å komme kose med ham, og hadde en forventning om å lykkes med det. Skjønner hvorfor mange beskriver gruppe 2 raser som: "Kan være dominant." Det er ikke så mange andre ord en kan beskrive det der med enn nettopp 'dominant'. Attitude.  Han fikk ingen uttelling for det der da, og begynte sutre og sytebjeffe da de gikk.  Kortbuksene har blitt kortere, fordi han satte seg i en fersk tyggisklyse på bussholdeplassen. Konsulterte Grok om frisyren og lurte på om den kunne generere et bilde av den optimalt estetiske måten å klippe en riesenschnauzer på, med en 2020 jeansmote silhuett på beina. Dialogen ble lang, men samme hvor omstendelig jeg forklarte, så klarte den ikke forstå at i den virkelige verden..  Så jeg forklarte og forklarte og la ved det eneste bildet tatt denne uka, kun for å vise den AI'em hva jeg mente: Jeg ville se om den kunne komme opp med en kul overall look som passer bedre med de kortbuksene der enn den typiske rasefrisyren. Jeg vet den er godt trent på visuell estetikk. Den KAN former og linjer. I forsøket på å veilede den til å forstå spurte jeg om den kunne vise meg forskjellen på å klippe en hunds naturlige pels til en silhuett av 2020 women's jeans fashion og på å kle en hund i hundeklær av jeansstoff.. ..så inntil videre beholder vi bare Lady og Landstrykeren looken med skjegg og bart og spaniel ører, til de ukonvensjonelle kortbuksene.
    • Leter med lys og lykte etter Mentalitetsboken av Ingalill og Curt Blixt, Kenth Svartberg. Noen som har den? Er også interessert i andre bøker innen språk og adferd - hundepsykologi:)
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...