Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Noen som har erfaring med getier her? Jeg vurderer å skaffe meg et par dverggeiter, men nærmeste nabo er bare noen få meter unna og jeg har hørt enkelte geiter er temmelig høylytte av seg.. Er dverggeiter generelt bråkete? Og hvor stor plass trenger de?

Skrevet

En av naboene nedi skauen her har fått seg geiter - vanlige geiter da - og de går i en diger inngjerding... eller skulle gått, for her om dagen sykla jeg forbi og da var hele gjengen på tokt langt unna inngjerdingen sin i hvert fall :lol:. Jeg har aldri hørt noe lyd fra dem, en det lukter jo ganske stramt, kan man si :D.

  • Like 1
Skrevet

Geiter er utbryterkonger, så anbefaler høye og sikre gjerder (de er flinke til å hoppe). Hvor stor plass kommer litt an på hvor mange du har, men de trenger mer enn en liten gressflekk. Vil anbefale å ha fler enn en, da det er flokkdyr. Bukker lukter ofte en del, så noe å være obs på hvis du ikke er veldig fan av geitelukt. Utrolig morsomme og søte dyr! :)

Skrevet

Haha, ja, har hørt de liker å dra på eventyr. :) Jeg tenkte å skaffe et par kastrerte bukker, sånn mtp lukt. Og til innhegning har jeg hørt en stor hundekennel/utegård til hund er greit nok til to små, om man går turer og holder de litt aktivert. Skjønt om de begynner å kjede seg i en for liten innhegning er vel det minst like ille som at de tar seg en oppdagelsesferd..

I mitt tilfelle er det snakk om borettslag, med nærmeste nabo ikke mer enn noen få meter unna, så om de er såpass til sjenanse burde jeg vel ideelt sett ventet til jeg fant meg noe mer landlig og permanent... (selv om jeg klør fryktelig i fingrene etter å fylle hagen med både geiter og høns og det som verre er).

Selv om lovverket vel har blitt litt mer dyrevennlig i så måte, tror jeg ikke man stiller så fryktelig sterkt om naboen finner ut at geiter ikke er allrighte dyr... :icon_confused:

Skrevet

Tror ikke jeg hadde skaffet meg geiter når man bor så tett hvis ikke jeg hadde et usedvanlig godt forhold til naboen.

Hadde naboen her skaffet geiter i hagen hadde jeg blitt rimelig gal pga lyder etterhvert. Og hvis det lukter fjøs når jeg skal lufte eller sitte ute. :P

  • Like 3
Skrevet

Jeg tror kanskje det å ta med geiter inn i et borettslag er å dra strikken litt langt. :o Jeg er rimelig dyrevennlig, men tror ikke jeg hadde vært så veldig fornøyd dersom det sto noen brekende, stinkende geiter i nabohagen.

  • Like 1
Skrevet

Naboen til jobben har dverggeiter. De bråker, stinker og stikker av hele tiden. Han har bare hatt de et par mnd, og nå begynner det å lukte skikkelig fjøs der. Blir sikkert veldig deilig lukt til sommeren. De hopper over gjerder og jeg har ringt eieren såpass mange ganger at jeg har lagra han på tlf som "Rømte geiter". :lol: De går ikke så langt, men liker å gå langs veien og kan skape farlige situasjoner der.

Hadde jeg bodd der, og ikke jobbet der hadde jeg uten tvil klaget, og det skal faktisk ganske mye til før jeg klager på ting. Men de breker og maser og lukter mye. Og det hadde jeg ikke satt pris på om jeg bodde oppi det.

  • Like 3
Skrevet

geiter har ingenting i borettslag å gjøre, jeg hadde hvertfall ikke prøvd meg på det. Og de fortjener mye større plass enn en hundegård. :)

  • Like 2
Skrevet

Geiter er noe fillerier, hilsen småfe-elsker :aww:

Neida, men sett deg på fingrene litt til, det kommer antakelig ikke til å bli trivelig for hverken geiter, naboer eller deg selv :ahappy:

Skrevet

Hehe, får prøve å vente, da. ;) Vil ikke gå til krig med naboene heller..

Ang. lukt, som flere her nevner, så leser jeg på de fleste geiteforum at dette er forbeholdt ukastrerte bukker, som uansett ikke er egnet som kjæledyr.

Har forøvrig hørt fra flere hold at kasjmirgeiter er langt enklere å gjerde inn enn dvergene. Noen som har erfaring med slike?

(Og jovisst kan man gå tur med de. ;) I statene trenes geiter iblant både som pakk- og trekkdyr!)

team%252520goats.jpg

04_Pigion_Milk.JPG

Utrolig stilig! :jump:

  • Like 2
Skrevet

Har vært og kost på noen slike nå, utrolig morsomme dyr. Hvor stor beiteplass trenger de egentlig?

Skrevet

Man beregner visst ca 1 dekar pr "vanlig" geit (sikkert en god del mindre for dverggeiter) for beite. Om man fôrer med høy og annet i tillegg gjennom hele året klarer de seg på mindre, ifølge ymse geiteinfo jeg har funnet i det siste :)

I et par av bøkene jeg har funnet skriver de at 37 kvm/400 square feet er nok til to små geiter, dersom man sørger for at geitene ikke har noe å spise av på bakken. I følge disse bøkene avhenger visst forøvrig også lydnivået veldig av hvordan man selv reagerer når geitene begynner å rope.

Det virker som kjæledyrgeiter i Norge gjerne holdes litt sånn på lykke og fromme og at det kanskje er derfor de ofte ender opp med dårlig rykte? Det er mye i disse bøkene jeg selv aldri har tenkt over ihvertfall

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er slett ikke alle som får katter og hunder til å gå sammen. Hva slags hunder har du, og hvor gamle er de? Vi måtte omplassere våre katter, da de og hunden aldri kom overens. Det beste er nok om de kan se hverandre, men ikke komme fysisk bort til hverandre. En kompostgrind er ikke mye til hjelp mot ivrige hunder hvis de er større enn en chihuahua.  Jeg har ikke noe erfaring med dette etter det første forsøket for 20 år siden, så jeg har dessverre ingen gode råd, utover å overhodet ikke la de være løse sammen.
    • Jeg har tatt kompostgrind på døra men hundene bare bryter den opp så det går ikke.
    • Jeg har hunder fra før av og har skaffet meg kattunger. Jeg har hatt kattungene på eget rom. Bytta tepper sånn at de skulle lukte hverandre. Latt hundene være i bånd. Dette funka bra i 2 måneder. Nå på den 3.måneden så har alt snudd. Hundene blir ville når kattungene kommer ut. De bjeffer. Jeg tør ikke å la de gå løs. De gjorde dette først og da var de rolige. Men nå hopper de og bjeffer og er mye mere på. Hva bør jeg gjøre nå? Jeg har gått gradvis frem men kattungene er redde og det er ikke greit.  Er det lurt å ta inn kattungene på ett eget rom ennå? Eller å slippe de løs sammen med løse hunder? Redd hundene blir mere ivrig når de har på bånd på. Og at forventningene da blir skyhøye hver gang de kommer ut. Hvis de var ute og løse sammen hele tiden hadde dem da synes det er mere kjedelig? Vil at de skal godta dem.  Jeg har sikkert gjort noe galt siden folk får jo hunder og katter til å gå sammen når de tar det gradvis. Det har jeg gjort også. Hva bør jeg gjøre nå?
    • Alder opp til 12 uker: Den viktigste sosialiseringsperioden, når valpene ennå ikke har utviklet noen uttalt frykt.
    • Det viktigste rådet når du skal velge mellom disse skolene, er å legge merke til hvor intensivt timeplanen er og de metodiske nyansene i oppførselskontrollen.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...