Gå til innhold
Hundesonen.no

Dverggeiter


Rosin
 Share

Recommended Posts

En av naboene nedi skauen her har fått seg geiter - vanlige geiter da - og de går i en diger inngjerding... eller skulle gått, for her om dagen sykla jeg forbi og da var hele gjengen på tokt langt unna inngjerdingen sin i hvert fall :lol:. Jeg har aldri hørt noe lyd fra dem, en det lukter jo ganske stramt, kan man si :D.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Geiter er utbryterkonger, så anbefaler høye og sikre gjerder (de er flinke til å hoppe). Hvor stor plass kommer litt an på hvor mange du har, men de trenger mer enn en liten gressflekk. Vil anbefale å ha fler enn en, da det er flokkdyr. Bukker lukter ofte en del, så noe å være obs på hvis du ikke er veldig fan av geitelukt. Utrolig morsomme og søte dyr! :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Haha, ja, har hørt de liker å dra på eventyr. :) Jeg tenkte å skaffe et par kastrerte bukker, sånn mtp lukt. Og til innhegning har jeg hørt en stor hundekennel/utegård til hund er greit nok til to små, om man går turer og holder de litt aktivert. Skjønt om de begynner å kjede seg i en for liten innhegning er vel det minst like ille som at de tar seg en oppdagelsesferd..

I mitt tilfelle er det snakk om borettslag, med nærmeste nabo ikke mer enn noen få meter unna, så om de er såpass til sjenanse burde jeg vel ideelt sett ventet til jeg fant meg noe mer landlig og permanent... (selv om jeg klør fryktelig i fingrene etter å fylle hagen med både geiter og høns og det som verre er).

Selv om lovverket vel har blitt litt mer dyrevennlig i så måte, tror jeg ikke man stiller så fryktelig sterkt om naboen finner ut at geiter ikke er allrighte dyr... :icon_confused:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tror ikke jeg hadde skaffet meg geiter når man bor så tett hvis ikke jeg hadde et usedvanlig godt forhold til naboen.

Hadde naboen her skaffet geiter i hagen hadde jeg blitt rimelig gal pga lyder etterhvert. Og hvis det lukter fjøs når jeg skal lufte eller sitte ute. :P

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Naboen til jobben har dverggeiter. De bråker, stinker og stikker av hele tiden. Han har bare hatt de et par mnd, og nå begynner det å lukte skikkelig fjøs der. Blir sikkert veldig deilig lukt til sommeren. De hopper over gjerder og jeg har ringt eieren såpass mange ganger at jeg har lagra han på tlf som "Rømte geiter". :lol: De går ikke så langt, men liker å gå langs veien og kan skape farlige situasjoner der.

Hadde jeg bodd der, og ikke jobbet der hadde jeg uten tvil klaget, og det skal faktisk ganske mye til før jeg klager på ting. Men de breker og maser og lukter mye. Og det hadde jeg ikke satt pris på om jeg bodde oppi det.

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hehe, får prøve å vente, da. ;) Vil ikke gå til krig med naboene heller..

Ang. lukt, som flere her nevner, så leser jeg på de fleste geiteforum at dette er forbeholdt ukastrerte bukker, som uansett ikke er egnet som kjæledyr.

Har forøvrig hørt fra flere hold at kasjmirgeiter er langt enklere å gjerde inn enn dvergene. Noen som har erfaring med slike?

(Og jovisst kan man gå tur med de. ;) I statene trenes geiter iblant både som pakk- og trekkdyr!)

team%252520goats.jpg

04_Pigion_Milk.JPG

Utrolig stilig! :jump:

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Man beregner visst ca 1 dekar pr "vanlig" geit (sikkert en god del mindre for dverggeiter) for beite. Om man fôrer med høy og annet i tillegg gjennom hele året klarer de seg på mindre, ifølge ymse geiteinfo jeg har funnet i det siste :)

I et par av bøkene jeg har funnet skriver de at 37 kvm/400 square feet er nok til to små geiter, dersom man sørger for at geitene ikke har noe å spise av på bakken. I følge disse bøkene avhenger visst forøvrig også lydnivået veldig av hvordan man selv reagerer når geitene begynner å rope.

Det virker som kjæledyrgeiter i Norge gjerne holdes litt sånn på lykke og fromme og at det kanskje er derfor de ofte ender opp med dårlig rykte? Det er mye i disse bøkene jeg selv aldri har tenkt over ihvertfall

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
    • Ser at det er nesten 6 år siden noen har skrevet her, men jeg prøver likevel:  Har et par spørsmål om whippet som jeg lurer på. 1) Leser her og der at det er veldig lett at de får overflatiske skader på kroppen, pga av full fart under "fri leik". Hvordan er det å kombinere tur  i typisk norsk skog med en løs whippet?  2) Whippet har jo jaktlyst. Er det mange som har erfaring med at naboens katt har fått en ublid skjebne? 3) Når det gjelder jaktlyst; er det helt "på trynet" å sette munnkurv på en whippet som skal få rase fra seg i fritt løp? Bare noen spørsmål fra en som har whippet på lista over "hunder jeg kanskje kunne tenkte med, når den hunden jeg har nå rusler til de evige jaktmarker"...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...