Gå til innhold
Hundesonen.no

Har dere noen forslag til rase?


Recommended Posts

Skrevet

Jeg skal skaffe min første hund neste år, men har enda ikke bestemt meg helt for rase. Derfor trenger jeg litt hjelp fra andre med erfaringer. Jeg kan fortelle litt om meg og hva jeg ser etter i en hund :)

Jeg er 20 år og student. Jeg bor midt i byen, i en leilighet på 50kvm sammen med kjæresten min. Vi ønsker en liten/mellomstor hund. Maks 40cm i mankehøyde. Vi ønsker en hund som skal være en del av "familien". Vi ønsker at den skal være rolig innendørs, men livlig ute og liker å være med på turer. Det er ikke langt å gå til skogen, så skogturer vil det bli endel av. Vi vil at hunden skal være avbalansert, snill med andre mennesker og hunder. Den kan godt bli knyttet spesielt til oss, men den må allikevel være snill og glad mot andre. Jeg vil at den skal være lettlært, lydig og morsom å ha med å gjøre og i tillegg ikke ha noe imot en kosestund på sofaen. Jeg kunne tenke meg å prøve både agility og lydighet etterhvert. Hunden kan ikke kreve mye pelsstell. Helst så lite som mulig. Den må også tåle å være alene hjemme noen timer noen dager. Jeg er student, og det er derfor en fin periode å skaffe valp på, siden jeg kan være hjemme så mye jeg vil i starten, men vil jo kunne være på skolen de 3 dagene i uken vi har forelesninger etterhvert.

Jeg har vært inne på tanken om Dansk Svensk Gårdshund. Men jeg tar imot andre forslag med stor takk også :)

Skrevet

Jeg tenkte faktisk DSG når jeg leste innlegget ditt, før jeg kom til siste setning. :)

Det var morsomt å høre :) Jeg har vært i kontakt med mange dsg-oppdrettere, og har nå funnet en jeg liker godt som snart skal parre opp ei tispe slik at valpene er leveringsklare i februar ca., men før jeg bestemte meg 100% ville jeg høre om det er andre raser jeg også burde innom for å vurdere :)

Skrevet

Tenkte også med en gang på DSG når jeg leste innlegget ditt.

Har 2 stk selv, og det er herlige hunder.

Friske, raske, vennlige hunder som liker aktivitet, men også fint tåler en dag uten særlig mye tur innimellom.

Begge mine er enkle å dressere, de går fint løse, og begge er ganske så konfliktsky og går veldig godt over ens med de fleste hunder.

Med dine kriterier, synes jeg du skal tenke enda mer på DSG.

Skrevet

Takk for gode forslag! Og så morsomt at gårdshunden nevnes igjen, for det er en rase jeg er veldig glad i :)

MarieR: Skal ta en titt på disse :) Jeg tåler litt lyd som varsling når det kommer fremmede osv., men det finnes jo grenser, hehe. Dette er jo såklart også noe man kan kontrollere litt selv hvor mye man vil de skal få lov til å bråke. Jeg er forsåvidt vandt til hund som bjeffer litt når det kommer besøk, men blir stille med en gang hun får hilst på de som kommer.

  • Like 1
Skrevet

Sheltie kan også være noe å kikke på. Disse er det lyd i, men hvor mye avhenger selvfølgelig av individet og hvilken trening man legger i det, selv om det alltid vil være noe lyd. Ellers er det litt pelsstell, men ikke verre enn børsting.

Skrevet

Sheltie kan også være noe å kikke på. Disse er det lyd i, men hvor mye avhenger selvfølgelig av individet og hvilken trening man legger i det, selv om det alltid vil være noe lyd. Ellers er det litt pelsstell, men ikke verre enn børsting.

Takk :) Kjenner til en Sheltie, og hun bjeffer irriterende mye. Også er hun veldig masete. Hun kommer alltid bort med en småstein i munnen, legger den foran deg og bjeffer til du kaster den avgårde og hun kan hente den. Så det jeg har fått inntrykk av er at Sheltien er en bråkmaker, masete, men en veldig glad og livlig hund i gjengjeld :) Skal ta en nærmere titt på rasen og snakke med forskjellige oppdrettere. Dette med børsting er et minus for min del da jeg hater når det blir floker i pels osv., men litt går jo ann.

Skrevet

Jeg aner ikke om Sheltier er generelt bjeffete. Jeg har som sagt bare erfaring med en, og den var veldig bråkete og høylytt om den ikke fikk oppmerksomhet. Men det betyr selvfølgelig ikke at alle er slik :)

Men takk for mange gode tips, folkens! Jeg har nå bestemt meg, etter å ha sett på mange aktuelle raser. Det blir dsg! Jeg har hatt mye kontakt med en oppdretter jeg har fått et veldig godt inntrykk av, som svarer på alt jeg lurer på og er veldig seriøs og flink med hundene sine. Jeg har bestilt valp fra et kull de venter i juni, så nå er det bare å glede seg :D

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er jo nettopp det jeg sier, at de færreste har mulighet til å være hjemme fra jobb i 6 mnd. Hvis du leser litt rundt på forumet her vil du se ulike løsninger. Noen har med hunden i bil og lufter i pausene. Såklart uaktuelt i denne kulden. Noen har venner, naboer eller familie som passer halv dag eller stikker innom og lufter. Noen har hjemmekontor eller kan ta med hund på jobb. Når man er flere i familien har man kanskje mulighet for å tilpasse slik at noen starter sent på jobb, andre tidlig, og/eller har barn som kommer hjem fra skolen og lufter hund. Det er mange løsninger. Men det er ikke naturlig å forvente at den 4 mnd gammel valp skal kunne være alene hjemme en hel arbeidsdag. Om du ikke har mulighet for å tilrettelegge dette er det stor fare for at hunden utvikler separasjonsangst og ikke kan være alene i det hele tatt. Det er 20 år siden jeg fikk min første  hund, jeg har vært aktiv i hundesport og ulike hundemiljøer, og alle som har skaffet seg valp har planer og løsninger for dette. Som du også vil finne på forumet her vil alle som spør bli anbefalt å ha en plan og ikke forvente at en valp kan være alene hjemme en hel arbeidsdag.  Og så kan du jo se på finn.no hvor mange unghunder som omplasseres fordi de ikke "får tiden til å gå opp". Det er mange av disse "normale menneskene" som ikke har hatt en god plan for alenetreningen når de har skaffet seg hund.
    • Ja, jeg går gode turer først, og aktiviserer han. Gir han kong eller tyggebein når jeg går. Prøvd å lage en god rutine hjemme.  Men at du sier jeg skal levere hunden tilbake fordi jeg må på jobb, det blir for dumt! Han er 4 mndr, og ytterst få mennesker har mulighet til å være så lenge hjemme.  Rart så mange bikkjer klarer seg greit i hverdagen egentlig,  mtp at alle må være hjemme minimum 6 mndr(noe ganske få har vært..)  Og ikke alle har mulighet for å dra hjem fra jobb i lunsjen, eller ha bikkja med på jobb.. Hvor er dere normale mennesker med hund henn? Er dere ikke på forumer kanskje? Er dere jeg gjerne ville hørt fra..
    • Jeg skjønner ikke at en oppdretter skal se det som noe negativt at dere har en trygg, voksen hund fra før. Ja, det er noen som har fordommer, men hvis hunden faktisk ikke har noe problemer med utagering eller aggresjon hverken mot folk eller andre hunder, eller ressursforsvar eller andre ting, så vil de fleste seriøse oppdrettere se det som positivt. "Dominant" er et ord som trigger veldig mange diskusjoner i hundemiljøer. En dominant hund lager ikke bråk, den kan "ta kontroll", men en dominant hund er som oftest en trygg hund som kan ha god innvirkning på de rundt seg. Hvis hunden din er den som kan finne på å gå mellom do hunder som bråker kan det godt være hun er dominant. Dominans i denne sammenhengen betyr ikke å undertrykke og bølle med, den typen adferd er det vanligvis utrygge hunder som har. Det er en stor misforståelse at dominant adferd hos hund er en dårlig ting og et tegn på "dårlig oppdragelse" eller at den prøver å ta over styringen i husholdningen. Det er ikke så mye å forklare, hvis du sier til oppdretter at dere har en stor voksen, trygg hund fra før så bør det bare være positivt.
    • Har du jobbet noe med å legge grunnlag for alene trening? Hvis han har hylt og skreket når du hat gått fra en times tid tidligere, hva har du gjort med det?  Hvilken rutine har du før du går fra ham? Hunder er vanedyr. Siden du nevner "boka" så antar jeg du har lest om å lufte og aktivisere valpen så den er sliten, gi den et trygt område og noe å tygge på? Sett gjerne på radio eller TV så han har lyd rundt seg. Men hvis du jobber fulle dager så er det alt for tidlig uansett å gå fra valpen en hel dag nå. Jeg ville helt ærlig vurdert å levere hunden tilbake. Hvis du ikke har noen til å hjelpe deg med å korte inn alenetiden, lufte innimellom og sånt, så er det alt for tidlig for en så liten valp å være alene en arbeidsdag. Er det noen i nabolaget som kan hjelpe? Dette må jobbes in gradvis. Til tross for at vi allerede hadde en hund som var trygg alene hjemme tok det 6 mnd før vår andre hund kunne være alene tilnærmet en full arbeidsdag. De færreste har mulighet til å være hjemme i 6 mnd med en valp, men da krever det at man har en plan, mulighet til å ha med valpen på jobb, halve dager, naboer, familie eller venner som kan passe og lufte litt, osv. Er man alene og ikke har det nettverket så tenker jeg at da passer det ikke å ha hund i denne fasen av livet.
    • Min valp(15 uker) hyler og skriker når han er hjemme. Jeg starter i jobb nå, og han MÅ lære seg å være alene. Jeg har prøvd etter boka (10 sek utenfor døra, inn, ikke ros, 20 sek, inn....) Dette funker, men går det over minutter begynner han å hyle. Han er fritt i leiligheten.  Også prøvd bur/mindre område, men samme utfall - værre med bur. "Boka" sier jeg ikke må la han være alene og hyle, da kan han få større problemer. Men jeg MÅ jo gå snart. (Og ja, jeg har dratt fra han for korte turer- 1 time) Prøvd å filme, og han gir seg ikke etter 30 min..han holder på til jeg kommer tilbake. Hva gjør jeg??? Jeg har ingen til å passe han..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...