Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Har fått ett lite problem, som jeg ikke vet hvordan skal håndtere. Har en valp på snart 6 mnd og ei på snart 3 år. Begge tisper og av rasen mops.

Den eldste "tar" valpen, slik som jeg ser det, uten provokasjon. Selvfølgelig kan det være at jeg ikke oppfatter det, men valpen sitter som oftest helt rolig, eventuelt lukter på noe. Det pleier å skje inne for det meste.

I starten skjedde det gjerne i forbindelse med foring, men det fikk jeg orden på når jeg begynte å få forings rutinene bedre på plass. Men nå hender det bare at valpen sitter helt rolig, så begynner eldste å stirre intenst på valpen, før hun hopper rett på henne. Da blir hun vill i øynene, og lager ett salig bråk. Valpen piper og ynker seg å høres ut som hun får vondt.

Det var ikke så brutalt i starten, men siden jeg var så dum å var redd for valpen brøyt jeg kanskje inn alt for tidlig, og ikke gjorde saken noe bedre. Nå som det har utviklet seg, har jeg fortsatt å bryte inn(ofte på en dum måte, fordi jeg rett å slett ikke vet hvordan bryte opp, uten å ødelegge hundespråket, om det er mulig) men ender ofte med at jeg løfter opp/flytter en av dem fysisk, fordi det gjerne også skjer i sofaen feks. Kan jo ikke la den eldste angripe valpen på den måten heller?

Skjønner at det ikke er noe sjakk trekk å løfte opp en hund i den situasjonen men vet rett å slett ikke hvordan jeg ellers skal få eldste til å slutte... Det beste har jo vært om jeg har fått fokuset til eldste bort fra valpen når hun blir sånn stiv i blikket men det har jeg sjeldent klart da hun blir så utrolig intens. Ofte skjer det så ut av det blå også så rekker ikke reagere.

Skal sies at de ofte har det fint sammen, leker godt sammen nå som valpen er blitt eldre innimellom, og sover sammen av og til.

Noen konstruktive forslag til hvordan løse dette? Vet ikke om jeg forklarte meg helt bra nå men..

Skrevet

Hun har ikke hatt løpetid enda nei, og kan heller ikke se noen tegn til det heller. Den eldste fikk ikke første løpetid før 9 mnd alderen men det er vel store individuelle forskjeller på den fronten antar jeg..

Men dette har foregått i mer eller mindre grad i iallefall en måned kanskje, godt mulig to tror jeg. Før det syns jeg eldste tispa var i overkant tålmodig med valpen.

Skrevet

Selvsagt skal du bryte opp om den voksne banker valpen, herregud. Jeg ville innført strenge restriksjoner på hvor den voksne fikk lov til å være rundt valpen (retter meg mot den voksne da hun sikkert kan gis beskjeder, mens vanligvis vil det jo være den voksne som må skånes for valpen som er masete og oppdragen), sånn at den stive fikseringa ikke får eskalere til angrep. Og så ville jeg gått mye tur sånn at de har fine opplevelser sammen ute. Det er ved felles aktivitet at hunder blir en flokk.

Skrevet

Ressursforsvar kanskje? Eller noe stress? Eller at hun bare ikke liker andre tisper/evt valper (hvordan er hun med andre?)? Har det vært slik hele tiden? Viss ikke så kan det jo være en ide å ta en sjekk å utelukke fysiske eller mentale plager som har kommet til i det siste fordi noe evt er galt.

Ellers så ville jeg først og fremst forsøkt å unngå at det skjer for å slippe en mentalt skadet valp, for å slippe mer bråk enn nødvendig (slikt baller jo gjerne på seg etterhvert som begge blir mer usikre på hverandre), men om det først smeller så hadde jeg lempet vekk den som bråker så fort som over hodet mulig å jeg hadde gitt beskjed i klartekst om at det er helt fullstendig uaktuelt. Unngå kan du jo gjøre enten ved å kjenne igjen hva som trigger slossing og dermed ta vekk det elementet, eller kjenne igjen signalene slik at du får avbrutt før det bryter løs eller i verste fall stenge de fra hverandre med en grind.

  • Like 1
Guest Belgerpia
Skrevet

Siden du helt klart observerer dette og SER hva som er på gang, hvorfor i alle vides verden avbryter du ikke tispa FØR hun får angripe valpen?

Kakk til henne og gi henne STRENG beskjed om at det der ikke er ok, og OM hun ikke hører - så geleider du henne bare greit ut av rommet og f.eks. inn på badet for en timeout på noen minutter.

Du må jo slutte å vente til tispe flyr på valpen.

Skrevet

Siden du helt klart observerer dette og SER hva som er på gang, hvorfor i alle vides verden avbryter du ikke tispa FØR hun får angripe valpen?

Kakk til henne og gi henne STRENG beskjed om at det der ikke er ok, og OM hun ikke hører - så geleider du henne bare greit ut av rommet og f.eks. inn på badet for en timeout på noen minutter.

Du må jo slutte å vente til tispe flyr på valpen.

Signerer denne! Bryt inn tidligst mulig og gi tispa beskjed om hva som er godtatt og ikke.

Skrevet

Har samme problemet her. Det skjer rundt "valpens" (nå 18 mnd) løpetid. Mine et for tiden adskilt utenom når vi er på tur sammen. Den eldste gjør valpen usikker, og hun har absolutt ikke godt at mer usikkerhet rundt andre hunder. Nå er mine mye større enn dine, og vanskelig å skille, så her tar jeg ingen sjanser når hormonene setter igang. De er også såpass selvstendige og "harde i hodet" at de bryr seg katta om hva jeg mener om saken.

Jeg ville ha gjort alt for å unngå bråk, og bare latt de få hyggelige og trygge opplevelser med hverandre, som f.eks på tur. Her i huset startet det nok som en ressursgreie som blir påvirket av løpetid, men nå er de begge blitt usikker på hverandre i innemiljøet. Ute går det bra, heldigvis.

  • Like 1
Skrevet

Takker for svar ! :) Vil gjerne understreke at jeg selvfølgelig har brøytet når de ryker sammen. Det jeg mente var at jeg hadde gjort det for tidlig (les: ikke en slik situasjon, men en der tispa bare korrigerte valpen når den var helt vill). Og DA kanskje skulle latt henne sagt ifra til en slitsom valp slik hunder skal.

Har også skrevet over her, at jeg som oftest ikke rekker å reagere da dette skjer utrolig fort.

Har vært klar på at jeg SKAL bryte inn, og at jeg prøver så godt jeg kan å være i forveien. Det jeg er usikker på er HVORDAN. Men fikk noen råd her nå, så fra nå av skal jeg signalisere til tispa i Caps Lock om at dette ikke er greit. Har begynt å skille dem noen timer på ettermiddagen når de er slitne også, prøvde igår, og da sov de begge på hvert sitt rom, og det var stor gjensynsglede fra begge sider :-)

Skal også fokusere på gooode turer sammen.

  • Like 1
Skrevet

Ok, burde kanskje vurdere det ja. Men ser at valpen har trygghet i at den eldste er der også, men hun begynner jo bli såppas gammel at hun godt kan være alene.

Men har filmet de når de er alene flere dager på rad, og en episode sånn har aldri skjedd da. De sover øyeblikket jeg går ut, å våkner ikke før jeg er hjemme igjen. Ligger helt rolig, med unntak av å bytte seng sånn innimellom.

Skrevet

Ok, burde kanskje vurdere det ja. Men ser at valpen har trygghet i at den eldste er der også, men hun begynner jo bli såppas gammel at hun godt kan være alene.

Men har filmet de når de er alene flere dager på rad, og en episode sånn har aldri skjedd da. De sover øyeblikket jeg går ut, å våkner ikke før jeg er hjemme igjen. Ligger helt rolig, med unntak av å bytte seng sånn innimellom.

Evt skille dem med grind slik at de ser hverandre men ikke kan skade hverandre...

  • 2 weeks later...
Skrevet

Den stirre adferden er helt typisk tegn på at den går til angrep. Gir iallefall meg ett greit forsprang på ett par sekunder. jeg korrigerer vekk det med det samme det skjer. Ikke så uvanlig da det tyder på at den eldste ser på den mindre som en rival. Prøv å vær kjapp med når du ser den eldste hunden stirre.(typisk at den senker hodet litt og stirrer intenst) Dette bør du vise hunden at du ikke tolererer. Fungerer ikke dette etter ei viss tid er omplassering av ene hunden ett gret alternativ.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Var ingen av dem fine?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...