Gå til innhold
Hundesonen.no

Tror hunden svelget sylskarp beinsplint, hva skal jeg gjøre nærmeste dagene?


Recommended Posts

Skrevet

Er redd Donna svelget en sylskarp beinbit, vet ikke hvor stor den var, satt og passet på :icon_cry: tross hun pleier ikke svelge bein hun har knust. Det lå igjen to sylskarpe biter. Det manglet en bit, for at alt skulle være der. Så det må hun ha svelget. Det som lå igjen så ut som sylskarpe glassbiter.

Skal jeg gi mat som vanlig? Skal hun ha mindre fysisk aktivitet? Bare rolige turer? Hun løper veldig fort når hun er løs. Tenkte gi noe smørende olje som jeg fikk av dyrlege da hun var yngre, da hadde hun svelget biter uten å knuse de. Hvor lang tid tar det før noe som er spist til det kommer ut igjen? Det er ikke lett nå lenger å se om Donna har vondt.

Det gjør vel ingenting galt i magesekken? Hvordan merker jeg det i så fall? Er mest engstelig for rift i tarmen. Og den dyrlegen her, som mener hunder ikke skal få bein, det får Donna titt og ofte, elsker geit. Det var knoke med lårbein på hun fikk.

Skrevet

Gi henne to bokser med asparges så snart som overhodet mulig, og holdt henne mest mulig i ro de første timene nå.

Skrevet

Mest sannsynlig, så kommer den til å passere fint uten problemer. Noen ganger kaster de opp igjen slike bensplinter. Som noen har sagt over her så er det vanlig å anbefale og gi asparges i slike tilfeller. Tanken er at det "pakker inn" de skarpe benbitene.

  • Like 1
Skrevet

Hvis det er noen trøst så slukte Linda, storpuddelen her, flere hele kyllinggrillspyd av tre - hele. At de var hele oppdaget vi ikke før hun kastet dem opp en uke etterpå og det hadde gått helt fint (selv om det ble en ganske unødvendig operasjon fordi vi trodde det var mer igjen). :)

  • Like 1
Skrevet

Mest sannsynlig så går det bra, det gjør jo som regel det, men selvsagt så kan det være skummelt så greit å gjøre det man kan i tillegg til å følge med på evt forandringer i hunden.

Gi hermetiske asparges å evt pøs på med olje for å få ting til å gli igjennom lettest mulig.

  • Like 1
Skrevet

Takk for trøst og råd :) @Tuvane beinet var rått. Asparges gikk ned på høykant, feinsmeckeren trengte litt leverpostei på, yngstejenta kommenterte "lurer på hva Donna tror", - at det er julaften? Uff, håper det går bra altså. Hun ligger og peser, men en legger merke til alt. På Tenerife ligger vi en time etter, kl 20:00, og det er tid for kveldens siste toalett-tur. Men pese gjør hun bare etter fysisk aktivitet, ja, ja, det er bare vente og se og håpe det beste.

Men, skal vi bare hoppe over kveldsmaten nå? Hun får tørrfôr, fikk mat en time før beinet.

Hvis det er noen trøst så slukte Linda, storpuddelen her, flere hele kyllinggrillspyd av tre - hele. At de var hele oppdaget vi ikke før hun kastet dem opp en uke etterpå og det hadde gått helt fint (selv om det ble en ganske unødvendig operasjon fordi vi trodde det var mer igjen). :)

Kjære vene :| Vi har en valp også, alt som har kommet ut av han, glassbiter men de har han funnet på stranda, så de var avslipt. En annen gang fire kaninribbein festet til ryggraden, rester av en forlengst avdød som han rakk få i seg. Ja, og iphonelader med 5 cm ledning

  • Like 1
Skrevet

Så lenge beinet er rått tviler jeg på at det er noe grunn til bekymring. Hunder som råfores spiser bein hver dag, og jeg kjenner ingen som har hatt noe problemer med det. Vil dog anbefale å ikke gi vektbærende bein fra store dyr, for de er så harde at hunden fort kan ødelegge emaljen på tennene, evt knekke tenner. Kyllinglår f. eks er mer egnet. :)

  • Like 2
Skrevet

Så lenge beinet er rått tviler jeg på at det er noe grunn til bekymring. Hunder som råfores spiser bein hver dag, og jeg kjenner ingen som har hatt noe problemer med det. Vil dog anbefale å ikke gi vektbærende bein fra store dyr, for de er så harde at hunden fort kan ødelegge emaljen på tennene, evt knekke tenner. Kyllinglår f. eks er mer egnet. :)

Signerer den! Finner stadig sylskarpe, små, beinrester rundt om her. Og VET at bikkjene garantert har slukt sånne.... (og blir mer og mer skeptisk til å gi bein :P ) Men det har *bank i bordet* gått helt fint...

  • Like 1
  • 2 weeks later...
Skrevet

Ser ut som det har gått fint dette :) bank i bordet. Hun har vært som før. Første kvelden peste hun, jeg var SÅ bekymret, hun pleiermligge sloknet uten en lyd. Så ler ungene, du ser på henne hvert femte minutt, klemmer på magen, hun tror hun er syk.

Biten har ikke kommet ut. Oppdretteren til valpen skal alltid skremme. Den kan ligge der lenge. Jeg for min del tror magesyren tar den. I alle fall litt. Men det er vel bare å følge med. Jeg blir overnervøs av hva folk sier her. Jeg har alltid gitt mine bein fra slakteren, okseknoker mest. Men Donna liker geit, det er toppen.

Er litt engstelig for å la henne løpe, slippe henne løs uten line, for voldsomt så hun setter fart. Som en pil, fram og tilbake. Grunnen til at jeg er redd, er at hvis, noe galt skulle skje, har jeg vært "uansvarlig" i folks øyne her. Og i dyrlegens. Rart så folk har ulike ideer. Inntil videre har hun fått halvtint kyllinglår, går fint det også :P

Skrevet

Hehe jeg behandler jo aaalltid schäferene mine som beibier, i følge folk på øya. Men tenk, bein, det skal de ikke ha. Jeg syns nå det er litt av servicen i lønn for jobbinnstilling. Den eneste som har sans for mitt familiemedlem-schäferhold, er oppdretteren til Quo. Han passet Quo og Donna ei uke i juni, veldig så sosiale hunder du har :icon_confused: Og Donna da, hun virker skikkelig rå. Og i rette alder for å vise hva hun kan by på, av frekkhet. Men KOSES og KLØES om kvelden, skulle hun :D han brukte en time hver kveld, på å klø dem :D han er riktig fornøyd med stellet Quo får :) (har ikke sagt han får kyllinglår).

Skrevet

Har jeg gitt mye (rå) bein så kommer det ut som hvitt pulver, helt fordøyd. Så lenge det er rått og ikke alt for hardt (vektbærende fra store dyr etc) så fordøyer de det godt. Er varmebehandlede bein som man skal holde seg langt unna. :)

Rått kjøtt "pakker inn" bein også.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det kan jo være det. Den våkner av at du er oppe og sliter med å finne roen igjen etterpå kanskje. Det er ikke uvanlig at det kommer perioder med mer stress eller usikkerhet eller hvor hunden ikke hører etter el. Så i utgangspunktet hadde det ikke bekymret meg noe særlig, men du som eier og som den som kjenner hunden godt må jo kjenne litt på om du tenker det kan være noe mer eller noe annet, for det kan jo også skje. Isåfall får man jo vurdere en tur til veterinær.  Men sannsynligvis bare en periode som går over igjen. Blir hunden veldig urolig ville jeg forsøkt å ha den inne med meg for trygghet og lukket døra for å begrense muligheten til å tasse rundt.
    • Det er gull verdt ja å finne en gruppe, side eller lignende hvor man finner folk som har bra informasjon å dele. Så kan man sparre litt med ekte folk istedet for å måtte finne ut alt på egen hånd.  Kan ingenting om fugl dessverre, annet enn at det er fine (og litt krevende) dyr på sin egen måte. Veldig spennende da 😁
    • Det kommer jo en del brukere inn her som har fått sin første hund, eller planlegger å kjøpe hund, og ikke kan noe særlig fra før. De fleste her svarer så godt vi kan, og har ganske mange års erfaring etterhvert. Og de fleste av oss er vel klar over at vi ikke startet ut som eksperter, vi heller, og har lært av våre feil opp giennom tiden. Det er mye å lære og navigere, og ikke minst å gjenkjenne god og dårlig informasjon og råd. Nå er jeg selv i den situasjonen. For de som ikke har vært lenge på forumet så er jeg altså kronisk syk med ME. Jeg har vært frisk nok til å drive aktivt med hundesport i mange år, men blitt gradvis dårligere. De siste årene med hundene var det stort sett korte turer, og nå er jeg for syk til å ha hund igjen etter at de vi hadde ble gamle. Derfor har jeg begynt å se på fugl som mulighet for litt selskap hjemme. Jeg passer en kanarifugl nå, og prøver å lære meg mest mulig om fuglehold. Og det er jamen ikke lett! Jeg hadde undulater som tenåring (litt sammenlignbart med de som vokste opp med hund som barn?), men mye både holdninger og kunnskap har jo endret seg siden den gang. Det å finne grupper å stille spørsmål i (jeg er ikke på Facebook), finne miljøer, og lære meg å se hva som er gode og dårlige kilder til kunnskap er virkelig en jobb.  Det er veldig interessant å være "på den andre siden" av det jeg vanligvis er. 
    • Hunden min på 9 måneder har plutselig begynt å bjeffe og å stresse om natta. Jeg må ofte på do om natta og etter jeg er ferdig så bjeffer hunden på alt og alle. Bjeffer for seg selv og går urolig i huset. Er dette spøkelsesalderen? Tenåringsfase?
    • Shit, 17 år, det er virkelig en brukbar alder.    Kjipt når det blir sånn. Håper det går seg litt til igjen. ❤️ 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...