Gå til innhold
Hundesonen.no

Fryser og vil bæsje inne


ViCa
 Share

Recommended Posts

Samboeren min og jeg har nylig fått en liten JRT-valp. Hun går inn i sin 10. uke nå.
Hun har på kort tid blitt kjempeflink til å gå på do ute, selvom noen uhell har forekommet.
De siste to kveldene har hun frøset veldig når hun er ute på do og da har hun rett og slett holdt seg helt til med en gang hun kommer innenfor døren, da bæsjer hun. Hun tisser i fullfart og bråsnur og vil inn igjen.

Har dere noe triks for å få det mer attraktivt å gå på do ute? Hun får en liten godbit når hun har vært flink og gått på do ute! Er det vanlig at man kler på dem dekken når de er så unge?

På forhånd takk! :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Løfter dere henne opp og ut når hun bæsjer rett innenfor døra? Så hun kan gjøre seg ferdig ute, og deretter få masse skryt?

Vi bor i blokk så det tar litt tid å komme seg ut. Har lest så mye forskjellig; noen vil at man skal bære ut valpen og avføringen. Andre sier det er best å overse det hele og bare vaske godt, slik at de ikke forbinder å gjøre fra seg inne med å få komme ut å leke/belønning. I dag tidlig bæsjet hun så fort hun kom innenfor blokken og da bar jeg henne ut på plenen ute med en gang.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ok. Er den taktikken jeg nevnte jeg har brukt/bruker selv. Men hva med å være ute helt til hun har bæsjet?

Hun blir helt febrilsk etter å komme inn, skjelver piper og drar mot døra. Men ja, jeg tar meg selv i å ikke være tålmodig nok. Får prøve litt til :) Takk!

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kelpien min ville ikke gjøre fra seg ute hvis det var regn, hadde regnet eller var dugg i gresset fra jeg fikk henne og til hun ble ganske stor.
Så jeg stod der til hun gjorde det. Jeg gikk ikke inn uansett hvor mye det regnet eller hvor mange klokken var på natten. Det tok litt tid med henne for hun ville absolutt ikke. -Når hun kjente etter så måtte hun ikke allikevel og sånn :P
Og jeg lærte henne også å gå på do på kommando. Litt etter litt slapp det taket og vi var over det. Tok faktisk tid, men må man så må man. Hun er ikke begeistret for å få våte gresstrå i ratata nå heller, men nå er hun så stor at hun forstår at konsekvensen for ikke å gå ute er å gjøre på seg inne, noe hun ikke synes er alright lenger.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg kler på valpene ja, og meg selv godt *ler* Selv så tidlig som dette på året. De er kort fra bakken, vått gress og pelsløs mage er nok ubehagelig, men mine har raskt skjønt at når de får genseren på (gjort som nevnt over her latt de tisse så tatt på genser og ventet de ut) at da er det bare å la det stå til, for mamsen holder ut i en evighet når hunden har klær på. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Er hun ikke i den alderen? Jeg har noe liknende problemer selv, også 5 mnd. Bjeffet plutselig på en dame på bussholdeplassen i dag, uvisst av hvilken grunn. Heldigvis bare sosial bjeffing, som han gjør når han vil noe, men hun ble dessverre ukomfortabel, så måtte fortelle henne at det var vennlig kommunikasjon for å få oppmerksomhet, ikke noen trussel eller advarsel. De høres veldig annerledes ut og serveres mot "inntrengere" på "eget territorium". Kanskje sammenlignbart med hva din gjør? Fordi min er avlet for å vokte, så belønner jeg ham for å være flink gutt og gjøre jobben sin tilfredsstillende når han serverer advarselbjeff på fremmede "inntrengere". Hadde han truet og ikke latt seg avlede hadde jeg kjøpt profesjonell hjelp, men foreløpig er han tilfreds med å få respons på varselet og tar min vurdering av situasjonen som god fisk.  Kjenner du til begrepet sladretrening? 
    • Det er vanskelig å si uten å se hunden. Går dere på noe valpekurs? Isåfall er det et godt sted å spørre. Jeg tenker også at det er veldig viktig med god sosialisering med trygge hunder og folk, og på trygg avstand til "skumle" ting i ulike miljøer generelt, så ikke alt ukjent blir skummelt.
    • Hei! Har en 5 mnd gammel bc valp som knurrer og bjeffer på ting som kommer på avstand, samme om det er kjentsfolk eller fremmede.. hun syntes det er greit når de kommer nærme nok, da vil hun mer enn gjerne hilse og er fornøyd.   idag når faren min kom inn med caps knurret hun og bjeffet her inne, noe hun aldri har gjort før.. noe jeg bør gjøre for å forebygge? hun er dog lett å avbryte enkelte ganger, men mååå liksom bjeffe.. takk for alle svar
    • Jeg kaster lange blikk på Arrak sine jakker. Har brukt en 100-kroners Didriksons jakke fra Finn denne våren, og bra er det, for den har fått juling. Nå som hopping og biting og riving i klær ser ut til å være en ting i fortiden i nær fremtid.. Noen erfaringer med de?   Edit: advarer også mot Hööks sin jakke. Baklomma har rette kanter og er for smal. Lite plass og ting faller ut. Helt ok budsjettjakke, men har en råd til bedre, kjøp bedre. 
    • Henger meg på pinewood! Jeg har hatt herre/unisex vest og den passet meg godt i bredde. Ble dessverre litt for lang eneste så var uheldig å ødela glidelåsen og sømmen på en lomme i ett fall. Foreløpig eneste minuset med den er at den blir litt tung om man er ute i heftig regn.  Fikk sommerversjonen til pinewood i erstatning fra widforss og den bruker jeg hele tiden. Store gode lommer som rommer masse! ikke opplevd å miste noe utav, og i konkurranse setting så skal det ganske mye til for at leker ligger synlig for dommer også. Så sånn teknisk disk som det skal det godt gjøres at skjer også.    Har også en IQ Dogsport multifunctional jakke jeg bruker på vinteren og jeg elsker den!! Liker spesielt godt at det er linere til lommene så man kan vaske dem ofte om man bruker litt grisete godbiter. Ikke fult så dyp lomme bak som pinewood, men ok nok. 😊    Har også en eldre CRW vest fra hooks og den er jeg ikke så fan av. For små lommer og for lett å miste ting utav. Fordelen er stofftypen som ikke tar til seg så mye vann i regnvær. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...