Gå til innhold
Hundesonen.no

Trene uten å bli forstyrret


Recommended Posts

Guest bikkje1
Skrevet

Hvordan kan jeg unngå å bli forstyrret av andre mennesker/hunder som kommer bort til oss for å hilse, når vi trener? Da tenker jeg på når vi trener på å gå pent/passeringer osv., hvor folk bevisst går mot oss.

Jeg vil jo ikke være frekk og bare snu og gå (hvis Simba drar i båndet), men hvis jeg ikke gjør det ødlegger det treningen.. Samme med passering av hunder. Hvordan skal jeg få andre til å forstå at vi ikke står og venter på dem, men at vi står å trener kontakt etc?

Skrevet

Må følge, for dette lurer jeg på selv. Tenker jeg skal feste en gul sløyfe på båndet, men det er jo ikke nødvendigvis alle som forstår det..

Skrevet

Kjenner til problemet. Du kan jo f.eks si høyt og vennlig: "Bare gå forbi dere, jeg trener kontakt med hunden min." Evt. trekke litt ut i fra veien hvis det er mulig. Det burde jo være nok til at folk tar hintet, men er dessverre ikke alltid det. :hmm:

Skrevet

Si ifra, gul sløyfe på båndet, treningsvest på deg selv, vise aktivt at man trener, treningsdekken på hunden, gå langt nok fra de møtende (om mulig).

Det er ikke frekt å snu om du føler det nødvendig, det er heller ikke frekt å si godt ifra at du slett ikke ønsker andre hunder i trynet på deg. Et lite tips til vi-venter-ikke-på-deres-hilsing er å snu seg litt fra de møtende, vri seg mot grøfta el :)

  • Like 2
Skrevet

Hva skjer hvis man bevisst unngår å se på og møte blikkene til sånne mennesker? Jeg ville ikke gått bort til noen som jeg ikke hadde blikkontakt med iallfall.

Og når ulykken først er ute så er jo det beste man kan gjøre å kjøre opp hyppigheten på belønningen - masse - for å holde fokuset.

Jeg synes det er kjempebra med folk som vil hilse, men må begynne å ta med meg godbiter på tur så vi kan trene på å ikke overfalle folk og hunder :D Nå som det går an å ha på jakke igjen blir godbitdelen enklere.

  • Like 1
Skrevet

Hva skjer hvis man bevisst unngår å se på og møte blikkene til sånne mennesker? Jeg ville ikke gått bort til noen som jeg ikke hadde blikkontakt med iallfall.

Og når ulykken først er ute så er jo det beste man kan gjøre å kjøre opp hyppigheten på belønningen - masse - for å holde fokuset.

Jeg synes det er kjempebra med folk som vil hilse, men må begynne å ta med meg godbiter på tur så vi kan trene på å ikke overfalle folk og hunder :D Nå som det går an å ha på jakke igjen blir godbitdelen enklere.

Jeg hadde en enestående erfaring med dette.

Det var tidlig i passeringstrening med Ozu, hvor jeg måtte gå langt ut fra veien for å ha avstand nok til å få kontakt med ham. Jeg ser at det kommer noen med hund ned i veien så jeg snur, går litt tilbake for å gå ca ti meter opp en bakke som var en avstikker fra veien. Der stiller jeg meg med ryggen til veien der mannen og hunden vil komme og starter å jobbe kinderegg/kontakt med Ozu.

Etter en kort stund snur jeg meg raskt for å se om vedkommende har passert - og ser at han har stoppet rett ned i starten på bakken og står og ser på meg.

"Kan vi hilse?" spør han.

"Nei, jeg trener passering." svarer jeg.

"Hva...?"

"Jeg trener passering. Hunden min utagerer mot andre i bånd."

"Hva...? Jeg hører ikke hva du sier, vent litt, jeg kommer nærmere..."

:blink::|

Jeg jobber intenst med å holde kontakten med Ozu mens mannen og hunden kommer nærmere. Da de står bare noen meter fra så forsøker jeg å gjenta og forklare enda bedre:

"Hunden min er aggressiv mot andre, så han får ikke hilse på andre i bånd."

Og får følgende svar:

"Ja, det er min også. Men jeg tenkte at det går nok greit om de bare får bli kjent..."

Jeg sier fortsatt nei, min hund får ikke hilse i bånd, står fortsatt for det meste med ryggen til mannen for å jobbe videre med Ozu - som har holdt seg imponerende rolig under hele opptrinnet. Etter noen sekunder hvor jeg er sikker på at mannen må ha gått så kommer det:

"... så de kan ikke få hilse, altså?"

:gaah::vegg:

Så, nei, for enkelte så er verken ryggen til, rygging, gå flere meter UT av veien samt gjentatte "Nei, min hund får ikke hilse i bånd" nok.

  • Like 12
Guest lijenta
Skrevet

LUS bruker å være effektiv. Selv NEI han er skadet kan ta tid før det trenger inn hos folk.

Skrevet

Jeg vil jo ikke være frekk og bare snu og gå

Hvorfor ikke? De gjør jeg ca annenhver dag :teehe:

Ellers bruker jeg "se her"-kommando for å få Melvin til å se på meg og holde kontakt når vi passerer andre, denne sier jeg gjerne litt ekstra høyt sånn at de som kommer imot hører det. Og gjerne tar han på andre siden av meg enn det den mennesket/hunden passerer. Jeg sier som oftest "Hei" til de vi passerer, men om de har en ekstra skummel hund (ifølge Melvin) krever det at jeg har full fokus på Melvin for at passeringen skal bli vellykket. Da bare overser jeg mennesket/hunden vi møter, rett og slett later som om de er luft. Da får de heller synes jeg er litt frekk :P Men det virker som om de fleste har forståelse for at vi trener altså :) Roser gjerne litt ekstra høyt også, så de skjønner at det var en grunn til at jeg overså dem :teehe:

Skrevet

Man kan jo forsøke å kommunisere, men ofte så hjelper ikke det stort, enten fordi folk ikke skjønner hva du sier og kommer nermere, eller fordi de ikke forstår poenget og ikke bryr seg. Det sikreste er dermed å være sjef over egne valg og det du kan kontrollere, dvs enten snu og gå en annen plass, gå ut i kanten/ut på jordet etc eller over på andre siden av veien. Finnes mange muligheter.

  • Like 1
Skrevet

Gul sløyfe er egentlig genialt, problemet er bare at det kun er folk som har kontroll på sin egen hund og som ikke ville sluppet den bort til din uansett, som vet hva gul sløyfe er for noe. De som ikke har kontroll på hunden sin og ikke tar et hint, vet ikke hva den gule sløyfa betyr uansett.. :P

Skrevet

Enkelte har veldig tungt for det, men for meg har det hjulpet å bruke denne:

78185.jpg

Men det hender det ikke engang nytter å si at bikkja har lus/biter, så de anser jeg som håpløse tilfeller og blir til slutt sinna og ber dem snelle inn bikkja si og pelle seg vekk :innocent: Da blir de dypt fornærmet og lusker avgårde mens det kommer kommentarer som "hundemishandling" og "kvinnfolk" :lol:

  • Like 4
Skrevet

Smart med vest :D Et lite tips til de som ikke har særlig mye penger til overs til en slik vest (som en fattig student som meg :teehe: ) tok jeg frem refleksvesten til hunden og skrev "Vi trener - ikke forstyrr!" på den. Ikke fult så fancy som de andre vestene her, men satser på at det funker ;)

"This item does not ship to Norway" :(

Skrevet

"This item does not ship to Norway" :(

Det var da dumt :(

Nå vet jeg ikke med disse vestene eller denne selgeren, men vet fra andre selgere på ebay og etsy at selv om det står at de ikke selger til Norge, så hender det seg at de gjør det likevel, om man spør :)

Guest Belgerpia
Skrevet

Nå har jeg hatt hund i noen og tjue år, og jeg har enda ikke truffet et menneske som ikke forstår "nei - vi trener nå vi så det passer dårlig"

Jeg har bodd tre forskjellige steder, sånn at det er ikke bare der jeg bor nå som er befolket med mennesker som forstår norsk.

Joda, noen har forsøkt å argumentere FOR å hilse, men da blir jeg "strengedamen" - først slipper jeg kontakten med min hund og så forklarer jeg veldig tydelig at de IKKE skal hilse og HVORFOR, så går jeg rolig tilbake til trening igjen.
Men det er svært få som ikke har akseptert nei første gangen.

For øvrig - når du har tre hunder så er ikke folk så innmari gira på å la fido hilse........ *ler*

Ser jo nå når frøken puddel er med på jobb, det er MANGE som har lyst til å kaste seg over henne - men de får ikke lov. Frk. puddel skal lære å overse mennesker - man må det når man skal reise kollektivt hver dag, men jeg har lært meg å lese folk. Jeg ser på laaaang avstand når det kommer noen som har tenkt å kaste seg over henne, og jeg gjør det enkelt - jeg tar henne bare over på motsatt side eller går en liten bue for å unngå dem. Fungerer fint. Av og til så får de hilse fordi frk. puddel også trenger å treffe mennesker - men kun når vi står å venter på tog/bane - aldri når vi går.

Skrevet

LUS bruker å være effektiv. Selv NEI han er skadet kan ta tid før det trenger inn hos folk.

Denne bruker jeg også. Jeg har bare gitt opp mennesker på det punktet, så å si at hunden har lus har faktisk funket :ahappy:

Jeg har måtte trekke meg ut i grøften fordi noen kom bak oss joggende med en hund i langline og kortet ikke inn linen lengre enn slik at hunden kunne gå på hele stien, altså eneste alternativet for meg var å gå langt ut i grøften. Jeg har møtt folk som har kommet løpende etter oss fordi hunden deres vil hilse. Folk som selv om jeg står med ryggen til, langt uti kanten av turstien tydelig trener hunden, likevel kommer bort, presterer å plukke på luen min og kommentere den! Nei, av og til er jeg faktisk glad for at hundene mine høres svært lite vennlige ut i passeringer. Da er det nemlig ingen som vil hilse :aww:

  • Like 1
Skrevet

Jeg for min del ser fordelen med at min neste hund nok blir en schäfer og ikke en søt, liten hvit pelsdott. Tror det er færre som vil hilse da. :teehe:

  • Like 2
Skrevet

Jeg prøvde å si til ei kjerring en gang at hennes to hannhunder ikke fikk hilse, fordi X'en løper.

Det syntes hun var strålende, for da kunne de få løpe sammen.

:D

  • Like 7
Skrevet

Jeg prøvde å si til ei kjerring en gang at hennes to hannhunder ikke fikk hilse, fordi X'en løper.

Det syntes hun var strålende, for da kunne de få løpe sammen.

:D

Haha, meg når jeg var ca 7 år gammel det der :lol: Kusinen min og jeg gikk tur med hunden deres, og da det kom en mann som spurte om hundene kunne hilse, sa kusinen min at hunden hadde løpetid. Jeg trodde hun mente at hunden bare løp og løp og løp :lol:

Skrevet

Jeg har en fin historie med det å få være i fred uten at hunder kommer bort.

Det var ca to uker til jul og vi satt på golfbanen (hundene i nabolaget får lov til å løpe fritt på golfbanen høst, vinter og vår når golfbanen ikke er åpne mot at vi eiere er flinke til å ta opp etter hunden og det har faktisk fungert veldig bra her) og koste.

Vi pleier ofte å sette oss ned å kose oss litt på tur, syntes det er så hyggelig med en sånn kosestund.

Så ser jeg ei dame kommer med en golden og det er tydelig at goldenen er på vei mot oss, jeg roper og sier i fra at han ikke må komme bort til oss, hun hører ikke på meg, så roper jeg en gang til, ingen reaksjon.

Da hunden hennes er helt borti oss og har snust og hilst på Chicka litt så kommer hun bort, jeg sier i fra at jeg syntes det er dumt at hun ikke hører etter at vi ikke vil sosialisere og får til svar at ingen hund har vel vondt av sosialisering (drit i at vi faktisk satt og hadde en kosestund for oss selv).

Da sa jeg at hunden min har kennelhoste. så det er en grunn til at vi ikke vil ha den bort til oss, det var selvfølgelig ikke sant at Chicka hadde kennelhoste, jeg ville bare skremme hun litt.

Hun ble KJEMPE sur på meg fordi de skulle bort i julen og der de skulle var det to hunder til og da kom hunden hennes til å smitte dem også, jeg skulle sagt i fra om det.

Jeg fortalte hun med STORE bokstaver at jeg hadde sagt i fra at vi ikke ville at den skulle komme bort til oss, grunnen burde ikke være så viktig, hun burde respektere det jeg sa.

Hun tok med seg hunden og gikk, tror kanskje hun tenker seg om to ganger før hun lar hunden bare løpe bort til andre hunder i fremtiden :P

  • Like 8
Skrevet

Jeg for min del ser fordelen med at min neste hund nok blir en schäfer og ikke en søt, liten hvit pelsdott. Tror det er færre som vil hilse da. :teehe:

Ikke nødvendigvis. Jeg har opplevd flere ganger at noen kommer bort til tross for at jeg sier at min store (men egentlig harmløse) hannhund ikke er noe glad i andre hanner, og fått til svar at det er bare bra for hunden deres har bare godt av å bli satt på plass :icon_clapping::thumbsdown:

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Men når jeg skiller dem så biter hun meg. Hun blir helt vill i blikket og i kroppen og alt. De kan aldri være alene sammen. Jeg kan heller ikke la hun være på ett rom og jeg ber hun bli når den andre er på andre siden av døra. Da løper hun og biter meg i bånda. Eller i armen. 
    • Jeg har kjøpt nye håndklær, nytt sengetøy, nødklær og et par mer brukbare klespakker fra Finn, men mange av de såkalt berikede klærne er helt unike og har høy affeksjonsverdi. Bl.a. den nevnte singletten, som var det første fairtrade sertifiserte plagget jeg fant. Original Max Havelaar, fra før de byttet navn til Fairtrade. Den kostet omtrent 250 kr for tjue år siden og har trofast holdt stand gjennom hver eneste sommer siden. Med alt arbeidet jeg har lagt ned i den nå, så er Gucci fast fashion for tacky træsh hoes til sammenlikning.  Fordi jeg har vært en så etisk bevisst shopper og bygget en garderobe jeg kunne gå moralsk rakrygget i, så er det ikke bare, bare for meg å handle nytt. Favorittbutikken Libe er nedlagt, og jeg liker ikke kolleksjonene de gode merkene (som Komodo og Monkee Genes) har for øyeblikket. Nudie har heldigvis jeans jeg liker, men utover dem ser det svart ut. Derfor velger jeg redde det som reddes kan.  Alt av ulltøy må byttes fordi proteinfibre går bokstavelig talt i oppløsning i høy pH. Ikke bare undertøy som ikke er så farlig hvordan ser ut, men affeksjonsverdi Komodo blazer, kåpe, skjerf og lue, kjole, skjørt og flere bukser. Det er virkelig en smerte å vente på plagg jeg vil ha fra de merkene jeg liker. Trendene for tiden faller ikke i smak. Nøstebarn har fortsatt de samme plaggene de alltid har hatt, men er selvsagt utsolgt for de riktige fargene.  Jeg drar det antakelig så langt at jeg demonterer en jakke vevd og sydd i Sverige, fra et svensk merke som gikk konkurs og ikke lenger tilbyr noe nytt, for å unngå skade elgskinnet på utsiden mens jeg renser innsiden.  ..ikledd pølsedrakt fra Biltema, fordi jeg ikke hadde nevneverdig lyst til å legge penger i kassa til noen såkalt grønn butikk da jeg trengte emergency beskyttelse mot klima etter den fanatiske grønnskallen fra den sekterisk klorofyllkommunistiske kloakken av ruspsykotisk økolååågiske fotsoldater fra MDG beriket både garderoben min og miljøet med det ufortynnede insektsmiddelet sitt. Biltema klær med pølsemotiv på var det mest aggressive motsvaret jeg kunne finne som traumeterapi. Made in China av helt ny polyester, fraktet fossilt fra andre siden av planeten og med bilder av svinekjøtt på. Jeg slo til og det føltes bra.     
    • Er det ikke bedre å kaste klærne og kjøpe nye, det burde dekkes av innboforsikringen? Litt jobb, men føles tryggere likevel?
    • Det hjelper også å legge den i glovarmt vann etter vask, for å drepe mikroorganismene før du tørker den hurtig et varmt sted med god ventilasjon. De formerer seg lett under tørkeprosessen om du ikke har kverket dem skikkelig. Vaskemiddel hjelper bare med å få hardføre mikroorganismer delvis ut av stoffet, det dreper dem ikke, mange blir sittende igjen, og vannet i maskinen holder ikke 60° lenge nok. 
    • Vi er stadig opptatt med konsekvensene av å ikke ha skaffet boligalarm i tide. Jeg oppdaget som sagt at det var noe galt med tekstilene. Både fordi jeg nær klødde til blods og det sved og stakk intenst i huden av klær og spesielt håndklær, men også fordi de produserte et merkelig slags silikonisfisert skum da jeg ville skylle hva jeg trodde var bly fra blypastaen i vannrørene ut med omvendt osmose renset vann. Det var en lang prosess med ymse kjemikalier og lange samtaler med Grok for å identifisere stoffet som Karate Zeon 5 CS. Insecticidet inneholder 5% lambda-cyhalothrin, i lipid emulsjon inni mikrokapsler av polyuretea, i surfaktant. De såkalte fyllstoffene utgjør 95% av produktet, som skal blandes 10-30 mL med 20-100L vann før bruk. ...på planter. Det oppgis å være såkalt vannfast 24t etter sprøyting, noe jeg kan signere på at det er.  Vannfast og vannavstøtende og dundre meg potte lufttett. En video av et par favorittjeans før rens:  https://photos.app.goo.gl/BVPCtf7cAqZAckvx5 Boblene på slutten der kom ut av enden på buksebenet nedi bøtta, ikke gjennom stoffet. Prosessen med å få dette plantevernmiddelet UT av tekstiler innebærer å måtte knuse mikrokapslene for å gjøre virkestoffet tilgjengelig for hydrolyse med base. Jeg valgte sentrifugering for å knuse, som fungerte utmerket. Halveringstid for virkestoffet er 7 dager i pH 9 ved standard trykk og temperatur, i ren vannløsning. Når stoffet sitter inni tekstilfibre, omgitt av 95% fyllstoff.. En må opp i pH og temperatur, og en må ha noe som lokker det lipofile virkestoffet ut av sofaen på gutterommet for å øke sannsynligjeten for et vellykket møte med OH-. De to molekylene ville bare scrollet forbi hverandre på datingapps uten litt hjelp. Det har gått mange 5L kanner salmiakk og grønnsåpe, noen kanner Biltema Grovrens, Ovn- og Grillrens, isopropanol, rødsprit og Vanish OxyAction til soaking i døgn. Å bevege tekstilene nevneverdig during soak har vært uaktuelt pga gassene. Jeg har vært så heldig å få supplere teoretisk kjemikunnskap med praktisk erfaring med bl.a. HCN og kan fortelle at tekstiler dynket i ufortynnet Karate Zeon 5 C, bløtlagt i pH 13-14, de vil produsere forholdsvis mye HCN, så å åpne en lukket beholder som har stått i to døgn - lukket for å hindre pH i å synke ved fordampning av ammoniakk eller bufring med karbonsyre fra opptak av CO2 fra luften - å åpne en sånn beholder uten å ha et ordentlig avtrekksskap krever at en forstår seg på molekylvekt i gassblandinger og legger seg flat, om en ikke har dykkeutstyr.  Steg 1 og 2 i prosessen var forholdsvis smooth sailing. Et illustrasjonsfoto tatt før en lunsjpause: Så, etter å ha knust kapslene og hydrolisert det kraftig lipofile virkestoffet til mer vannløselige produkter, så får en lære om mikroplast.  Det hvite er ikke såpe, det er mikrokapsel debris fra en liten singlet oppi den bøtta. Mikrokapselrestene begynner ikke slippe tekstilen før etter at virkestoffet er brutt ned. De er lagd av samme materiale som deler av elastanfibre. Gummi'ish, med trykk på ish. De er ikke hydrofile, men har heller ingen affinitet til annet enn elastan og polyamid av hva jeg har sett så langt, og flyter opp i vann når de løsner fra tekstilene. Mengdene...  Uten å overdrive, det har antakelig gått mer enn et tonn varmtvann til å skylle debris ut av den ene singletten i den bøtta på bildet. Den er _nesten_ ren nå. Tidkrevende, fordi den må tørke mellom, da svulmede bomullsfibre holder mer mikroplast fanget enn tørre fibre gjør. Vaskemaskin er lite hjelpsom fordi den tømmer nedover, og plastgugga blir liggende igjen oppå plagget. Vi har holdt på i flere uker nå. Rinse, repeat.  Edeward er drittlei og deprimert. Han er sjalu på tekstiler og bøtter og vann og har henfalt til å rive av seg pelsen i mangel på bedre å ta seg til, fordi han pga pelsstellet på rasen har fått for seg at jeg liker ham bedre uten pels, så han gnager og river den ut for å komme ovenpå i konkurransen mot bøtter og vann og klær. Dette er hans eget verk.  På den positive siden ser han nå på bading med helt nye øyne. Når nødhjelpsarbeidet for å redde unike klesplagg med høy affekskonsverdi innimellom ryddes bort er det endelig hans tur til å få min oppmerksomhet og kjærlighet, og vask av skjegg og bart har blitt mye lettere og krever lavere kompensasjon enn tidligere.  For øyeblikket er han utålmodig, fordi han vet jeg har kjøpt burgere og pølser fra K9 Hundesenter i dag, og han aner at jeg har planlagt noe med de burgerne.     
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...