Gå til innhold
Hundesonen.no

Kjøpe min første bolig (Kristiansand) - hjelp!


Mackenzie
 Share

Recommended Posts

  • Svar 59
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Studentboliger er ikke lenger hva de var i min ungdom!

Jeg tror jeg hadde gjort som Krusti foreslår, dersom jeg hadde vært i din situasjon. Om du ikke har egenkapital nok og ikke har høy nok inntekt til å få lån, så spør du om foreldrene dube kan kausjone

Utleie er mye jobb og hodebry med. Dessuten, er det et krevende studie er det kjekt å ha et sted for seg selv. Det er heller ikke lett å være husvert hvis man får inn noen som ikke betaler osv når man

Kontrakt blir nok litt vanskelig å få til, dette er nok lettere for huskjøp der det allerede bor mennesker i utleileenhetene. Du kan fortelle om utleieplanene, men det er mulig at et rom i et kollektiv ikke veier like tungt som om du hadde kjøpt en leilighet/hus med separat utleieenhet. Det er likevel verdt et forsøk, du taper ikke på det :)

Okei, da skal jeg se om jeg ikke får gjort noe sånt :)

også etter hva jeg husker så skal en ha 15% egenadel av boligkjøpet. Vet ikke om dere kan omgå den delen, snakk med banken igjen på det

Hva mener du her? Tenker du på at man må ha 15% egenkapital for å få lånet?

Noe som dette hadde vært veldig greit, men her mangler man jo et soverom da. Ellers er dette, dette, dette og dette eksempel på leiligheter som hadde vært midt i blinken syns jeg, men disse er jo utleieleiligheter da. Godt jeg har nesten et helt år på meg på å finne noe :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Okei, da skal jeg se om jeg ikke får gjort noe sånt :)

Hva mener du her? Tenker du på at man må ha 15% egenkapital for å få lånet?

Noe som dette hadde vært veldig greit, men her mangler man jo et soverom da. Ellers er dette, dette, dette og dette eksempel på leiligheter som hadde vært midt i blinken syns jeg, men disse er jo utleieleiligheter da. Godt jeg har nesten et helt år på meg på å finne noe :)

De fleste banker krever at man har 15% av lånets verdi som egenkapital, såvidt jeg har forstått.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

For å presisere: I utgangspunktet krever alle banker 15% egenkapital, altså at belåningsgraden ikke overstiger 85% - dette er fastsatt i rundskriv fra Finanstilsynet, og gjelder derfor alle landets banker. Imidlertid åpnes det for at belåningsgraden overstiger 85% i visse tilfeller. Dette kan være tilfellet dersom 1) det foreligger tilleggssikkerhet i pant av annen eiendom, 2) det foreligger annen personlig sikkerhet, eller 3) det er forsvarlig basert på en egen vurdering med kriterier fastsatt av styret i banken Dette plikter banken i så fall å la noen på høyere nivå avgjøre, enn de som normalt har fullmakt til å innvilge boliglån.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi har gått for en løsning som muligens er nærliggende til hva du kan gå for.

Min svigermor tok opp et ekstra lån, og kjøpte en leilighet. Denne bor jeg og min samboer i. Leiligheten har min samboers navn på seg, men jeg tror svigermors navn også står på den. Altså at de to er deleiere. Jeg og min samboer betaler hver en sum i måneden til min svigermor, som en husleie, som går rett på nedbetaling av lånet.

Den langsiktige planen er at leiligheten skal bli 100% vår til slutt, slik at jeg og min samboer eier denne. Hvordan dette praktisk skal løses vet jeg ikke enda; det er mulig vi kjøper leiligheten for en viss sum om noen år, for deretter å selge videre. Nå er vi studenter med deltidsjobber, og har en leilighet av helt ok størrelse med ett soverom og veranda i et område i vekst nært Bergen sentrum. Sannsynligheten er stor for at verdien på leiligheten øker med årene, slik at vi kan sitte i den situasjonen at vi har muligheten til å kjøpe oss noe større når vi er ferdig utdannet og skal fundere på å slå oss ned "for godt" et sted.

Om du vil kan jeg få tak i flere av detaljene (det er svigermor og min samboer som har organisert hele greia), hvilke avtaler som er gjort med banken osv.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Pappa eier min leilighet her i Trondheim. Jeg betaler fast leie hver måned, og når vi selger leiligheten vil eventuelt overskudd bli forskudd på arv, som jeg kan bruke som egenkapital :)

Vi kjøpte leiligheten om våren, da var det mange boliger til salgs, men heftige budrunder. Jeg har bare en toroms, men lever i luksus i forhold til mange studenter, så er veldig heldig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

(...) og når vi selger leiligheten vil eventuelt overskudd bli forskudd på arv, som jeg kan bruke som egenkapital

Husk at dette bare er nødvendig i privat sammenheng, altså for å fordele arv rettferdig mellom flere barn. Dette har ingen hensikt i forhold til arveavgiften, ettersom denne ble avskaffet 01.01.2014.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Nei, en slik statistikk finnes ikke. Vi kjenner til titalls antall hunder som er avlivet, noen bare for bagateller og andre uten bevis, vi vet siden vi har fulgt med i sakene hva som lå til grunn og hvordan de endte. Ifølgje Martinsen har alle som har klaga på avlivingsvedtak sidan 2014 fått avslag. Det finst ingen nasjonale tal for kor mange hundar som blir avliva kvart år. Berit visste ingenting då hunden vart avliva Quercus og Nala De siste fire årene har politiet sørget for at 77 hunder er blitt avlivet på bakgrunn av den nye hundeloven. Fra 2014 til 2018   Det har ikke blitt bedre etter den nye hundeloven kom i 2021 - 2022 for politi og rettsvesen som selv mangler kompetanse på hunder og hundeatferd bruker bare klipp og lim fra tidligere vedtak og domsavgjørelser. Dette er bare så trist både for hundene og deres eiere og jeg lurer på hvor mange saker vi ikke har hørt om enda. Noen av sakene er tilfeldig at vi fikk høre om og det var dette som var bakgrunn for å spørre her på forumet.                
    • Utallige? Hvor mange hunder har blitt avlivet i Norge etter anmeldelser de siste 10 årene? Jeg antar det finnes klar statistikk på dette?
    • "Vi" er to uavhengige personer, se brevet jeg linket til for våre fulle navn, som selv ikke har hatt noen hendelser med egne hunder eller hunder jeg har hatt for trening før omplassering. Vi har kun fulgt sakene fra sidelinjen, for min del fra rundt 2010, og har gjennomgått vedtak og dokumentasjoner vi har fått fra hundeierne. Jeg skulle virkelig ønske at det var slik som du tror, men sånn er det dessverre ikke. Det er derfor vi har valgt å engasjere oss for bak dette finner man utallige døde hunder og ruinerte hundeeiere som har mistet alt de eide hvor de prøvde å redde livet til hunden sin som betydde alt for dem, men alene har de ikke hatt en sjanse mot maktapparatet som overkjørte dem på en skremmende kynisk og ulovlig måte. Hvis du har Facebook, jeg er ikke der, så er det en gruppe Hund hjelper hund hvor flere av sakene er omtalt. En hund Tonic som var i bånd hvor en unge kom løpende og tråkket ham på poten, Tonic glefset og det ble et rift i buksa til gutten, Tonic ble avlivet. Luna sitter på kennel nå hvor eier kjemper i retten, en nabo påsto Luna lagde et lite blåmerke på ham, men det finnes ingen bevis. En annen hund, Rex i bånd som forsvarte seg selv mot en løs hund som bet den, begge hundene ble skadet, men Rex ble avlivet fordi han var størst. Huskyen Luk, også i bånd, slåss med en annen hannhund og der ble Luk avlivet fordi politiet trodde en husky er større enn en tervueren. Sistnevnte hendelse har jeg beskrevet i en kommentar under dette innlegget publisert i avisa Nordlys. Saken om Milo beskrives i selve innlegget og i brevet til justisministeren. I denne videoen er Luk, Luna og Milo.
    • Hvem er "vi" i denne saken? Det har vært flere avlivingssaker de siste årene, og mange som kjemper mot. Enkelte av sakene har virket ganske urimelige, men uten å ha førstehåndskjennskap til situasjonen og saksbehandlingen så er det vanskelig å si hva som er riktig. Politiet har rutiner for dette, og jeg vil tro at det langt oftere er tilfelle at slike saker blir henlagt, enn at en hund avlives. Både på grunn av kapasitet, bevissituasjon og fakta. En avliving foretas ikke normalt etter vurdering av en enkelt saksbehandler og om de har en god eller dårlig dag. Politiet har hundekyndige folk der minst to ulike vurderer en hund før et slikt vedtak. Jeg er sikker på at noen som kjenner systemet bedre enn meg kan beskrive prosessen fra anmeldelse til potensiell avliving av hund. Likevel er politiet også mennesker med ulike meninger og motivasjoner og systemet kan svikte.  Jeg har vært på forumet her en del år nå, og kan ikke huske at noen her har fått hunden sin avlivet etter anmeldelse, selv om noen har vært borti uheldige tilfeller med bitt. Men flere av sakene som har vært i media har selvfølgelig vært diskutert her også.
    • Jeg ønsker å høre om hundeeiere her på forumet har opplevd å få sin hund avlivet etter uhell hvor saken ble anmeldt til politiet? Uansett, dette er viktig informasjon om du ikke har opplevd det - enda. Vi har fulgt en del slike saker over mange år og er sjokkerte over hvor små hendelser som skal til, et lite rift i et klesplagg eller et lite blåmerke, hunden blir omtrent alltid dømt til døden selv om den har opptrådt helt normalt i gitte situasjoner. Gjengangeren i sakene er at politi og rettsvesen helt uten kompetanse på hund bryter hundeloven, forvaltningsloven og dyrevelferdsloven for å gå til slike drastiske skritt. Nå har vi sett så mye urett er blitt begått at vi har valgt å skrive brev til justisministeren, der har vi tatt for oss den siste saken hvor hunden Milo skal avlives selv om han sto fastbundet i et bånd på ca. en meter og uten fluktmulighet bet han en unge. Det finnes sprikende forklaringer på hendelsen, men felles for de to vitnene som ble avhørt er at hundens handlinger ikke kan betegnes som uprovosert, og det var ikke flere bitt eller skadeomfang som oppfyller kravet til betydelig skade. Andre tiltak skal da etter loven prøves først, men politiet går rett til avliving som de nesten helt uten unntak gjør uansett foranledning og skadeomfang. Et fåtall, kan telles på en hånd, har hatt flaks og truffet en menneskelig saksbehandler eller noen som kan litt om normal hundeatferd, men sånn skal det ikke være at hundens liv avgjøres av hvilket politidistrikt som får saken. Brev til Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen ligger her: Vi krever at politi og rettsvesen følger loven Vil du forebygge at din hund blir neste offer for offentlig maktmisbruk anbefales det på det sterkeste å underskrive brevet. Alle kan være uheldige og neste gang er det kanskje deg og din hund det gjelder, men da er ingen der som vil kunne gjøre noe for dette er siste mulighet for å få stanset denne praksisen. Alt annet er prøvd.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...