Gå til innhold
Hundesonen.no

Forvert og førstegang hundeeier


MonicaT
 Share

Recommended Posts

Jeg kan veldig lite om forvert avtaler men en bekjent av meg er førstegangs hundeeier og har ei tispe på avtale. Hun har fått beskjed om at hun bør vurdere å teipet ørene til hunden, men hun kan jo ingenting om dette selv. Jeg spør fordi jeg ikke vet bedre, men ville det ikke vært naturlig at oppdretter gjorde dette eller viste hvordan man gjør dette? En at hun skal prøve dette selv utfra beskrivelser hun finner fra Google.

Hunden skal selvsagt stilles ut, men hun har ikke fått beskjed om hva hun bør trene på. Jeg har forklart hva utstilling er og hva hun bør trene på, men dette burde vel strengt tatt oppdretter også gjøre?

Dere som har satt ut hunder på for, hvor godt følger dere disse opp?

Tenker da spesielt på når det er snakk om førstegangs eiere. Hun har meldt seg på kurs og lest masse bøker, så hun er helt klart veldig ivrig. Nå kan det godt hende at oppdretter har gitt henne mer info enn hun formidler til meg, men jeg ble litt nysgjerrige på hva som er vanlig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det burde være oppdretters jobb, ja, viss vedkomende er interessert i at ting blir gjort riktig og skikkelig. Men nå er det ikke alltid like lett å vite alt hva andre lurer på heller, og alle er kanskje ikke like flinke til å si ifra (enten fordi de ikke tørr eller fordi de faktisk ikke vet at det er noe de burde gjort noe med), men er det noe konkret din bekjent lurer på så burde jo h*n ta kontakt med oppdretter og spørre om tips/råd/hjelp. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg lærer fôrvertene mine å teipe, sant tilbyr de å komme til meg med hunden om de er usikker på om de gjør det rett. Arrangerer også utstillingstrening og ber de lære hunden å bli tatt "over", inni munnen, stå på bord og trave pent. Dette har jeg gjort med alle fôrvertene mine, og i mitt miljø har jeg inntrykk av at det er ganske vanlig praksis.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Bølla

Teipe bikkjer..... Oh the stupidity :fish:

Hunder på fôr kan bli et ormebol. Først og fremst er det oppdretters ansvar å velge ut passene verter, og ikke minst følge opp hund og eier. De jeg kjenner til har svært tett kontakt med vertene, de reiser ofte på utstilling sammen og har mye kontakt privat. De følger opp helse, vekst og generelt om hunden. Oppdrettere skaffer jo verter for å ha muligheten til å få flere kull, og som kjent bør man kjenne en hund inn og ut før man i det hele tatt kan konkludere med at bikkja egner seg for avl.

Som man ser tydelig av en annen tråd her inne så er meningene delte, men mine erfaringer med gode og ansvarlige oppdrettere er at det er de som handler hundene, det er de veileder og informerer fôrvert, ja kanskje til og med underviser de dem selv. Dessverre har det blitt veldig vanlig å sette ut hunder på fôr etterhvert som man har sett hvilken potensiell økonomisk gevinst det kan gi, en god oppdretter har mye kontakt med fôrvert og hund og investerer svært mye tid og penger i eget oppdrett.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Joda, jeg synes dette er jobben til oppdretter... Det ekke selvsagt at hvermansen kan å teipe ører :-) Men kanskje du kunne hjulpet? teiping av hengeører typ dalmis, rottweiler, boxer o.l ekke så vanskelig synes jeg :-)

men ja, synes oppdretteren burde kjørt info og opplæring.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg nes det er oppdretters ansvar å teipe ører. Samtidig som jeg synes det er forverts oppgave å skaffe seg informasjon og kunnskap.

Når man skaffe seg hund så sørger man jo (de fleste i alle fall) for å kunne litt om rasen, stell, grooming etc som er relevant!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Går nok bra. Følg med på formen, men jeg ville ikke bekymret meg så lenge allmentilstanden er ok.
    • Hei!  Hadde kokt torsk til hundebassen min ca klokken 12 i dag, rett før jeg skulle reise på jobb… da var han ikke sulten og spiste det ikke. Leverte han til pass, dro på jobb og hadde helt glemt at der var fisk i skåla når jeg slapp han inn døra hjemme… han sprang selvfølgelig rett til skåla og innhalerte fisken, som da har stått ute i snart ni timer😫😫 Han viser ingen tegn på forgiftning foreløpig, men det er jo bare ca en time siden han spiste den også..  Er dette veldig farlig? Kan jeg avvente, eller må jeg ringe vetrinærvakta så han får brekningsmiddel??    Liten yorkie, 2 år 
    • Hei. Vi har en valp på 9 1/2 uker som er veldig selvstendig på dagtid. Finner roen alene i senga si eller buret. På nattestid er det verre. Vi har sovet på madrass i valpegården, han har et bur som står åpent og lå fint i buret sitt de første fire nettene uten problemer. Men de siste nettene vil han ikke sove i buret og kommer å legger seg på madrassen sammen med oss. Vi har prøvd å legge oss på utsiden av valpebingen, men da bare hyler han og valpehjertet klarer ikke å høre på hylingen mer enn 15min. Han roer seg ikke hvis vi putter hånda inn eller noe. Vi har prøvd å gå inn når han er rolig og han sovner. Men med engang vi går ut våkner han og hylekoret er igang igjen. Tips og triks for å få han til å sove alene uten og ligge oppå oss?
    • Jeg skal hente valp om 14 dager, og nå ser det ut som tispen min får løpetid svært snart. Har noen erfaring med å få en ny valp inn i familien samtidig med at den voksne hunden får løpetid? Bør jeg be om å utsette henting av valpen?
    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...