Gå til innhold
Hundesonen.no

Konsekvensene av å reise til Finland med hund uten rabiesvaksine..


Recommended Posts

Skrevet

Hundeeier Svein Wirkola fortviler over regelverk.

Måtte avlive familiehunden Bonzo etter Finlandstur grunnet manglende rabiesvaksine.

Alternativet var karantene på Gardermoen, noe som jo er både dyrt, og neppe noe særlig for hunden å oppleve.

http://www.nordlys.no/nyheter/article7478373.ece

Egentlig en veldig trasig sak.

Må ha vært en trasig avgjørelse.

Men reglene må nesten være sånn.

Ellers kan jo alle hevde at de bare har vært innom der en svipptur.

Personlig hadde jeg nok gjort seriøst mye og brukt alle mine kontakter for å finne et midlertidig hjem i Finland til vaksinene var på stell.

Men det er jo meg, har alle mine hunder vaksinert, så det hadde uansett ikke skjedd.

Guest Jonna
Skrevet

Mange feil i den artikkelen, bla at det er Tollvesenet som har tatt avgjørelse. Det er mattilsynet sitt regelverk og de bestemmer konsekvensene av regelbrudd osv osv.

Skrevet

Jeg synes det hørtes veldig tafatt ut i og med at det bare er 21 dager å vente på å få ferdig vaksine? Han kunne vel funnet en kennel i Finland, satt hunden der til vaksinen var i orden og så hentet hunden?

  • Like 6
Guest Kåre Lise
Skrevet

Mange feil i den artikkelen, bla at det er Tollvesenet som har tatt avgjørelse. Det er mattilsynet sitt regelverk og de bestemmer konsekvensene av regelbrudd osv osv.

Det står nå vel forsåvidt det?

– Vi har ingen anledning til å fravike disse reglene, sier André Kalstad. Han er jurist i Mattilsynets region for Troms og Finnmark.

Skrevet

Sist jeg skulle i tolla med guttan så var det en familie på fire hvor alle stod og grein fordi hunden ikke slapp inn i landet uten rabiesvaksine. De tutet om hvor strenge reglene var for innførsel i Norge.. Spør du meg så er reglene for innførsel til Norge alt for snille og rabies er i hvert fall ikke noe du tuller med.

Så jeg syntes synd på hunden som nå enten måtte tilbake på flyet eller i karantene, mens de slappfiskene av noen eiere godt kunne ta seg en bolle.. HALLO! Du skal til et annet land, sjekk innførselsreglene. Duster.

  • Like 5
Skrevet

Jeg synes det hørtes veldig tafatt ut i og med at det bare er 21 dager å vente på å få ferdig vaksine? Han kunne vel funnet en kennel i Finland, satt hunden der til vaksinen var i orden og så hentet hunden?

"Seks måneders karantene eller avliving av familievennen Bonzo."
Skrevet

Lurer på hvorfor det ikke er noe særlig for hundene å stå på karantenestasjon? Og det er 4 mnd på karantenestasjonen og 2 mnd hjemmekarantene, så vidt jeg veit..

Det er flere som ikke har fått med seg importreglene til Norge, eller så tror de at en svipptur ikke regnes som import. Vi hadde en på karantenestasjon som hadde vært på weekendtur i Danmark, fordi Colorline hadde sagt at det ikke var noe problem å ha med hund. Og for Colorline er det sikkert ikke et problem at man har med hund, det betyr ikke at det ikke er problematisk å få den med seg hjem igjen så sant den ikke har de vaksinene og ormkurene den skal ha.

Medfølelsen her går vel mest til bikkja, som ble offer for eiers sløvhet.

Guest Jonna
Skrevet

"Seks måneders karantene eller avliving av familievennen Bonzo."

Noe som ikke henger på greip i artikkelen heller, ettersom det selv med mistanke at hunden kom fra Russland er det ikke krav om mer enn 21 dager rabies og ingen blodprøve. (listeført tredjeland)

Skrevet

Tragisk for en frisk hund med uvitende eier.

Derimot er det faktisk j*velig gledelig for oss som bruker et lass med penger på å følge alle regler (sikter særlig til alle ormekurer til S etc) at dette sjekkes på enkelte tollstasjoner. For det er for pokker en mangelvare her på østlandet!!

  • Like 4
Skrevet

Jeg blir faktisk ofte stoppet i tollen på Finskegrensen, og de sjekker passene til bikkjene mer enn de sjekker for smuglevarer. Reglen om rabies har vært så lenge jeg kan huske, dog skal det sies at det var en 6-timers regel for lenge siden. Det er vel 9 år siden den forsvant, og regelen om rabiesvaksine uansett kom.

Skrevet

Hvordan rabies kom til Spania, for første gang siden 1975.

(Engelsk art). http://elpais.com/elpais/2013/06/24/inenglish/1372072399_541694.html

Så Europas regler for å hindre rabies-smitte, bør overholdes av myndighetene.

Nå er vi atter et rabiesfritt land:

http://www.hpa.org.uk/webw/HPAweb&HPAwebStandard/HPAweb_C/1317139169832

Kanskje takk være krav om årlig rabiesvaksinering, hunderegister, krav om chip, id-kort, og fastdyrlege som sender sms hvis du skulle glemme. Norge er også blitt et land som hvor norske og fra utlandet reiser mye, og har med hundene sine.

En kan risikere det kommer en hund med rabies til Norge også. Da er det ok om alle hunder og katter er vaksinert. Mennesker trenger ikke være redde. De kan ta vaksine hvis de blir bitt av hund av ukjent opprinnelse.

Guest Belgerpia
Skrevet

Eieren fremstår ikke som uvitende. Han visste, men tenkte ikke. Sånn leste jeg det i alle fall i vg eller dagbladet.

Skrevet

Da vi kjørte nordover for mange år siden, med min forrige hund i bilen, så vurderte vi å ta snarvei gjennom Finland. Jeg turde ikke nettopp fordi jeg ikke hadde rabies-vaksine i orden. Så vi kjørte gjennom Sverige. Det tok litt lenger tid, men når jeg leser dette så er jeg SVÆRT glad vi ikke tok sjansen.

Forferdelig trist for hunden og eier, men jeg er faktisk enig i avgjørelsen.

Skrevet

Tragisk for en frisk hund med uvitende eier.

Derimot er det faktisk j*velig gledelig for oss som bruker et lass med penger på å følge alle regler (sikter særlig til alle ormekurer til S etc) at dette sjekkes på enkelte tollstasjoner. For det er for pokker en mangelvare her på østlandet!

Her i sør fra Danmark også. Jeg er fram og tilbake flere ganger i året og ikke en eneste gang har tollerne 1. åpnet passene og sjekket at alt er iorden eller 2. Telt antall hunder i bilen mot antall pass. Samme fra Strömstad til Sandefjord

Skrevet

Her i sør fra Danmark også. Jeg er fram og tilbake flere ganger i året og ikke en eneste gang har tollerne 1. åpnet passene og sjekket at alt er iorden eller 2. Telt antall hunder i bilen mot antall pass. Samme fra Strömstad til Sandefjord

Vi har blitt stoppet i tollkontroll i Larvik når vi kom fra Danmark, hvor hundens papirer ble sjekket. Papirene var selvsagt i orden :)

Skrevet

Vi har blitt stoppet i tollkontroll i Larvik når vi kom fra Danmark, hvor hundens papirer ble sjekket. Papirene var selvsagt i orden :)

Bra de sjekker :) Til Kristiansand kunne jeg hatt bilen full av valper i tillegg så lenge jeg kjører på rødt og vifter med noe blått foran nesa på dem. Forrige søndag i luka sa jeg: Jeg har med meg tre sånne og ville gi gubbe passene. Da svarte han bare halvspydig at : "det har du sikkert" og vinket meg irritert videre.

Skrevet

Kom på at jeg har blitt stoppet både på Tuckfors og Charlottenberg. På Tuckfors sjekket de ikke hunden (hadde bare med meg en), men det gjorde de på Charlottenberg :)

Skrevet

Men jeg skjønner ikke den der 6 mndr i karantene. Kan man ikke bare gi rabies i Finland og vente i 21 dager?

Da må han jo reise tilbake til Finland, finne en kennel og veterinær, og så reise tilbake etter tre uker osv... :aww:

Skrevet

Synes også fryktelig synd på familien, jeg - noen minutters ubetenksomhet kostet familiehunden livet. For det ER ikke så lett for alle å sette seg inn i alt av regelverk og forskrifter. Og det er ennå enklere å i stressens øyeblikk glemme av noe vesentlig... Folk glemmer da unger og hunder i varme biler støtt og stadig.

MEN, alternativet å snu på grensen vet jeg ikke om han engang vurderte (eller om tollerne engang visste var en mulighet). Jeg skulle da heller funnet meg et hotell i Finland å blitt der en dag el. to for å finne en kennel eller privatperson som kunne passe hunden i tre/fire uker og sørget for en vaksine, jeg.

Dog er det interessant å faktisk se at så mange her faktisk har fått sjekket pass/hunder når de har passert grensen fra Sverige. Jeg kjører flere ganger i året over til Sverige, og av og til til Danmark. På alle de årene jeg har gjort det, og med tydelig "hundebil", mange hunder, etc - så har jeg bare om EN eneste gang måttet ta ut hunder og de har sjekket microchippene. Det var heeelt i starten når det var lov og det var på fergekaia i Helsingborg (fra Helsingør). Aldri noensinne av norske tollere. Kanskje 2-3 ganger hvor de har åpnet passene og latt som om de har sett på noe (men vært langt unna sidene med både ormekurer og rabiesvaksiner)..

Likevel når jeg kjørte hjem fra ferieturen min i Sverige/Danmark nå så stoppet vi rett før grensen og flyttet en av mine hunder over i den andre bilen (ett menneske får kun ha med 5 hunder inn i landet uten spesiell vet.attest - jeg kjørte alene og har 6 stk). Jeg turte IKKE å ta sjangsen til tross for at mine nok har mer velutylte pass enn de fleste andre. Man "satser" ikke på at slikt går bra selv om det sikkert gjør det i 999 ganger av tusen.

Men det er fort gjort å glemme noe...

Susanne

Skrevet

Okei, så det er en reel mulighet liksom. Ble så forvirra av at det sto karantene i 6 mndr :/

Ja, det er en reel mulighet!

www.mattilsynet.no/dyr_og_dyrehold/import_og_eksport_av_dyr/Kommersiell_import_av_kj_ledyr/hva_skjer_hvis_du_ikke_har_papirene_i_orden_naar_du_passerer_grensen_med_kjaeledyr.7347

Jeg har ingen sympati for eieren her... Han har dreti seg selv på leggen og det måtte hunden svi for. Hadde jeg drete meg ut så innmari så hadde jeg tatt konsekvensene for det... Jeg hadde hvertfall ikke gått til media og sutret og spilt offer! desverre et kjempetrist utfall for hunden :-/

Det tar mindre enn 18 min å bli smittet, det handler vell bare om feil sted til feil tid og vips er hunden smittet... Og jeg stoler ikke på dette med 18 minutter, det er ikke uvanlig å lyve i slike situasjoner for å prøve å slippe unna.

  • Like 2
Skrevet

Det er kanskje lett å tenke at man ikke trenger rabies om man drar direkte Finland - Norge så lenge Finland anses å være rabiesfritt? Og når man ikke trenger markkur noen av retningene heller om man ikke er innom Sverige,så er det kanskje lett å misforstå?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Den trenger ikke å bli det, og det avhenger av mange faktorer. Dessverre er jo eurasier også en rase som er litt utsatt for nervøsitet og usikkerhet, så da blir det ekstra nøye med disse tingene. Oppdretter og linjer. Sunne linjer både fysisk og mentalt, og foreldre som er trygge og har tidligere kull der valpene jevnt over er stødige hunder.  God sosialisering og miljøtrening - alene, uten den andre hunden. Vi hadde en fryktaggressiv hund da vi fikk valp, vi gikk ikke tur med dem sammen det første halvåret for at valpen ikke skulle lære av den voksne. Valpen må lære å gjøre alt på egenhånd, og vennes til ulike miljøer og situasjoner. Er du alene, eller har du familie som kan hjelpe til? Hvis ikke kan det bli krevende å lufte, trene og sosialisere både en valp og en voksen hund hver for seg. En annen ting er to hunder av motsatt kjønn. Det er jo en ganske stor risikofaktor med stress under løpetid, og dette kan forverre situasjonen både for tispa og hannhunden. Jeg ville vurdert å få en tispe til, rett og slett for å gjøre hundeholdet veldig mye enklere. Det kan være krevende nok med to ellers stabile hunder under løpetid. 
    • Vurdere å skaffe meg en hund nummer 2. Har en voksen labrador tispe fra før av, hun er en nervøs type, litt skvetten og var på lyder og skygger. Ønsker meg en Eurasier, hannhund, men lurer på om denne rasen er av typen som vil adoptere hennes oppførsel og nervøsitet? Eller vil eurasier valpen, siden det er en ganske egen og sta rase, være nærmest uaffektert av det? Jeg ønsker jo ikke å skaffe en hund til dersom den også blir en nervøs hund..
    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
    • Har ei tispe på snart 2 år. vi har drevet litt med utstilling siden hu var valp fra 4 måneder til hu ble ca 1 år. Den første tiden på treninger gikk det veldig bra , hu er sosial hund utad og elsker oppmerksomhet og byliv. Etter en tid begynte hu å rygge fra dommeren i ringen , kunne sette seg og rygge unna men vi fikk allikevel satt hun opp igjen og fikk bra premier på utstillinger . Helt til vi kom til den 5 siste utstillingen, da gikk det bra første dagen men 2 dagen da vi gikk i ringen gikk det bra helt til vi skulle stille henne opp, hode og tenner gikk fint helt til dommer skulle kjenne mot rygg da rygger hun bakover og klappet med tennene mot dommer .  Så jeg tok en avgjørelse med å si vi trekker oss .. her innså jeg kanskje at hun har jo prøvd å gitt oss tegn litt hele veien med å sette seg og rygge unna, men folk rundt trodde det var kun trass siden hu er en bestemt tispe .  etter dette oppsøkte jeg fysioterapeut og tok MR og røntgen av henne og det ble påvist betennelse på begge sider i lysken/ hoften. Det vi så når fysio skulle gå over hu var at det var tydelig vondt . Men nå i dag 1 år etterpå med gjentatte behandlinger og styrke treninger har hu endelig blitt friskemeldt og vi kan gå tilbake til det normale. Vi har vært med 2 ganger på utstillingstreninger , første gangen gikk veldig bra . Men det var folk som hu kjenner i miljøet fra før  .2 gangen oppsøkte vi nytt sted , hu var veldig glad for å komme og se så mange hunder og mennesker og hu hilste og koste med flere .  Men da vi løpte i ringen og skulle stille henne opp før treningdommeren rakk å ta på henne «snappet « hun . Så da gikk vi ut av utstilling posisjonen ,da gikk hun bort til dommer og damen og nusset og koste med dem.. utenfor ringen er det heller ikke noe problem .  Så nå lurer jeg på om jeg bare skal droppe utstilling helt for hennes del, når jeg ser at det minnesbilde fra smerte fra siste utstillingene sitter i henne så sterkt ..  Hun er jo en fantastisk og glad hund ellers. Vi skal vertfall ha en lang pause og fokusere på  noe annet og bare være hund. Har noen opplevd noe lignende, og er det beste å bare droppe utstilling helt ?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...