Gå til innhold
Hundesonen.no

Rådyr revet i stykker av løse fuglehunder


Guest 2ne
 Share

Recommended Posts

Link til VG.

Jonassen forteller at viltnemnda daglig har situasjoner hvor hundeeiere må tilsnakkes eller anmeldes, og at dette i de aller fleste tilfeller er knyttet til fuglehunder på Oslo vestkant. Fuglehunder, av alle raser, er de hundene som gjennom hele året står for absolutt den største delen av dyre- og fugletragedier i skoger, ifølge Jonassen.

- Det er stort problem for oss på Oslo vest. Vi har hyppig kontroll i området, og vi finner stadig hunder uten eier i skogene. Det er ikke første rådyret som blir drept av hund. Hvert eneste år finner vi finner rådyr i marka som er bitt av hund, forteller Jonassen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nææmmmeen...gidameg...

Fuglehunder er forøvrig de eneste eierløse hundene jeg har møtt herover også.Og en drever,i båndtvangs perioden..

Kommentaren fra en fuglehundeier var at det gjør ikke noe,de løper bare å ser opp likevel :|:blink:

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi har titt og ofte nabolagets fuglehunder tuslende rundt for å finne bæsjeplasser i hagen vår i Oslo. Skjønner ikke at de tør, jeg.. tbanen går like ved og Slemdalsveien er ikke akkurat lite trafikkert den heller. Vi har også elg (med kalv) og hjort innom relativt ofte, men har heldigvis ikke sett noen ekle episoder enda, har nok bare hatt flaks.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har ikke tall på hvor mange løse hunder jeg har møtt etter å ha flyttet til Oslo, og fuglehunder er overrepresentert. Jeg merker generelt en helt annen holdning her. Egoister, rett og slett. I dag møtte jeg på en flokk sauer som hadde brutt seg ut av innhegningen (som er alt for dårlige her, skjønner ikke at de tørr), og jeg grøsser ved tanken på hvor mange løshunder det er i området.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 5 weeks later...

Alle hundene jeg og har møtt løse er fuglehunder. Hva er det med den dårlige holdningen til mange av disse fuglehund eierene??

Flere av de jeg har konfrontert sier at den liker å løpe seg en tur alene men alltid kommer tilbake. Blir helt oppgitt... Selv om den kommer tilbake så kan den jo ha gjort mye skade på veien.. Har selv møtt på både ihjelslitne rådyr og sauer ute i skogen med en eller flere fuglebikkjer løpende etter.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er fuglehund eier selv, men har ikke min løs i båndtvangen. Men må si at flertallet av hunder jeg ser løs, er fuglehunder. Er en hytteeier som alltid har engelsk setteren sin løs. Tenker seg ikke om at det er både beitedyr og evt hvor hunden hans driter?

Båndtvang er båndtvang, uavhening av rase.....

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Yellow

Forferdelig at det må være sånn.

Et uhell kan derimot skje den beste, men ikke om det skjer gjentatte ganger.

Selv møter jeg på alle slags raser løse, og ikke særlig flere fuglehunder enn andre type hunder, ser heller ikke at de er noe mer representert som funnet eller savnet hund på grupper på FB. Men det er jo derimot gjerne jakthundraser som først gjør skade på vilt om de kommer seg unna. (Eller polarhundraser/typer).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Life's a beach, og når det er kaldt og surt og blåser, så har vi den for oss selv, så det var ikke så ille, men det var ikke så vel heller, for Ede har ikke store radiusen (0-2m) eller masse interesse for å utforske omgivelsene selvstendig, så aktivitet begrenser seg mest til mutterns fremdriftstempo og kastearm. Det som er dårlig med det er det samme som er bra med det. Borrelås klengete er dog veldig å foretrekke over selvstendig på vift i sin egen verden. Bonus for egen helse å måtte løpe litt og være mer aktiv for å gi Ede mer av aktiviteten han trenger.  Virkelig ikke så mye å melde fra en stadig mer rutinepreget hverdag sammen. This is it nå, liksom.  Ede har begynt gå på turbusser helt selvstendig, flink opp trappen og går rett til plassen sin på midten. Trenger finne en smart måte å trene på å rygge i vinkel, for å komme inn mellom seter. Mestrer vi ikke det, så må vi stå over en buss om det er barnevogner og bagasje på den plassen der.  Å gå ned trappene på tur ut av bussen ligger lenger frem i tid. Han har gått ned bare sju trappetrinn i sitt liv så langt, og de var av normal bratthet. De tre veldig bratte trinnene på turbussen vil han fortsatt bæres ned. Nærmer seg antakelig 150 kg valpevekt nå, slik det føles i armene mine. Trenger derfor begynne lære gå de tre bratte trappetrinnene ned på egenhånd også, ellers vil han finne veien ned der på den harde måten, fordi jeg er evig optimist og vil at some point overvurdere min egen evne til å bære ham ned der. Seriøst, han begynner bli tung å bære i armene. Fordi jeg er idiot har vi KUN løftet med hodet til høyre side, hele livet, og dermed mesteparten av vekten hans på den svakeste armen min. Å snu for å bære motsatt vei er et alvorlig avvik i prosedyre som må rapporteres og meldes og klages på og ankes i flere runder før vi etter en lang godkjenningsprosess kan vurdere prøve på den måten.  Å bli bært på såkalt påssarygg (trønder, sjø) har vi begynt få litt dreisen på. Ede synes det var skummelt i starten, men har begynt like å leke ryggsekk nå. Aberet er at jeg har utnyttet jukkeangrep bakfra for å shape det inn. Usikker på om han tør gjøre det der foran et publikum på bussen. Han er jo i den alderen. Å vise affeksjon for foreldre er veldig pinlig. Mulig han heller vil reise med buss til evig tid enn å ta den flausen der for å komme seg ned trappen.  Vi får se. Det finnes antakelig en viss mengde NomNoms som i bunnen av den trappen der vil vekke den nødvendige motivasjonen til å klare komme seg ned de trappetrinnene selvstendig i en fei. 
    • Dette handler mer om uenighet. Jeg håper du sier nei til dette. Om du hadde visst at hunden skulle brukes til å produsere blandingskull hadde du ikke skrevet under. 
    • Uff, det er vanskelig med oppdrettere man ikke er enig med, dessverre. Du sier det står i kontrakten at avl skal følge NKKs retningslinjer, men hva står i kontrakten om brudd? Det hjelper jo ingenting med en kontrakt dersom ikke betingelsene ved brudd er beskrevet. Juridisk sett står oppdretter som eier, og om hun ikke vil la deg kjøpe ut hunden til full pris så er det dessverre opp til deg å heve kjøpet på grunnlag av kontraktsbrudd. Dette er veldig vanskelig når det er snakk om et levende dyr og ikke en faktisk vare. Du kan jo også eventuelt kontakte NKK for råd.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...