Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Vi skal egentlig hente valpen vår på onsdag, men fordi vi skal vekk en dag i helgen så lurer på om vi heller bør utsette det. Vi skal vekk fra lørdag kveld til søndag morgen. De andre hundene skal være hos min tante (valpen også dersom det blir aktuelt), men jeg er usikker på om det blir for tidlig for valpen å bli passet. Det er en trygg og god valp, men på lørdagen har vi da altså bare hatt henne i 4 dager. :hmm:

Vi vil selvsagt hente valpen så fort som mulig, men kjenner jeg er veldig usikker på hva som blir rett her...

Bør jeg heller spørre oppdretter om vi kan hente søndag?

Skrevet

Jeg ville ha ventet til søndag, for å skåne valpen mot for mye nytt den første tiden. Selv om det er en sannsynlighet for at valpen kanskje ikke ville lagt så mye i det :)

Guest atiram
Skrevet

jeg ville nok også venta til søndagen.
Gratulerer med valp snart da! vi skal hente vår på torsdag=)

Skrevet

Den tåler det nok helt fint, spesielt siden den er sammen med de andre og har rukket og blitt litt kjent, men har dere mulighet så skader det jo heller ikke å vente :) Evt om dere ikke har mulighet til at noen overnatter hos dere slik at den kan være hjemme i kjent miljø selv om dere er borte?

Skrevet

Takk for tilbakemeldinger alle :) Samboer gikk helt i lås da jeg foreslo henting søndag, så det blir henting i morgen. Så ser vi det an lørdag, enten min tante eller oppdretter passer. Jeg har litt dårlig samvittighet for dette, men valper har jo vært gjennom verre ting... :hmm:

Skrevet

Ja, det går nok bra. :) Har vel egentlig mest dårlig sammvittighet for å "reise vekk" med en gang vi får valpen, men vi fikk jo vite det ganske seint, så har liksom ikke satt alt på vent i mellomtiden. Billetter er kjøpt og alt ting. Nei, tror det går bra :P

Skrevet

Du har folk du stoler på som skal passe henne, så se på det som en god mulighet for valpen å mestre nye miljøer og mennesker. Null problem for en trygg valp som kommer til fornuftige folk :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Enig! Heftig lyd er no go for meg også
    • Da snakker vi en helt annen arbeidskapasitet, tilnærmet border collie. Men hvis det er aktuelt, så ja. Og så har de MYE lyd. Mer enn de andre lapphundene. Jeg synes de er dritfine, men lyden (og røytingen) hadde vært uaktuell for meg.
    • Lapsk vallhund kanskje? Kjenner ingen personlig, men kjenner til en oppdretter, og forstår det slik at det er mer å hente der enn hos finsk og svensk
    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...