Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Noen som har fått sydd la oss si type 10-15 sting etter bløtvevskirurgi på hund, og ikke fått antibiotikakur som forebyggende samtidig? Jeg trodde det var omtrent standard, spesielt når det er i et område som gjerne kan komme i kontakt med diverse skitt og mange forskjellige underlag dagen lang i tillegg. Hva er din erfaring?

Skrevet

Jeg har ikke fått med antibiotika til noen av mine hunder etter operasjoner eller katten sin kastrering. Antibiotika gis vel sjelden forebyggende på hund og katt?

Skrevet

Tispa mi hadde keisersnitt for et par måneder siden. Hun fikk ei antibiotikasprøyte på klinikken etter at veterinæren hadde sydd henne sammen, men ingen tabelettkur. Det har gått helt fint :)
Jeg syns i grunnen det er flott at de forsøker å være litt gnien med antibiotikabruken sin. Hadde det gått betennelse i såret ville hun selvsagt ha fått det da.

Skrevet

Jeg har fått antibiotika hver gang etter operasjon. Den ene gangen glemte de å gi antibiotika etter en kneoperasjon og det ble skikkelig betent dagen etterpå som satt veldig lenge i. Om det er tilfeldig vet jeg ikke. Men syns det er greit å forebygge uansett når det har vært litt større såråpninger.

Skrevet

Min tispe fikk antibiotika-kur med seg på resept fra veterinærklinikken, ja, etter en stor operasjon. Forebyggende ment, antar jeg. Ingen problemer, såret helet fint på få dager. Siden såret grodde så fort og fint, kuttet jeg antibiotikakuren etter noen få dager, var ikke nødvendig å fullføre. Normalt skal man jo alltid fullføre en slik kur, men når det ikke var noen infeksjon så..

Skrevet

Chicka fikk med da hun ble kasterert for 9år siden, jeg har litt små panikk for så store sår, så jeg ble litt roligere når jeg fikk med resepten ;)

Skrevet

Når man opererer uten at det er en infeksjon på gang hos dyret, SKAL miljøet være så sterilt at antibiotikakur vil være overflødig til et friskt dyr.

Skrevet

Min tispe fikk antibiotika-kur med seg på resept fra veterinærklinikken, ja, etter en stor operasjon. Forebyggende ment, antar jeg. Ingen problemer, såret helet fint på få dager. Siden såret grodde så fort og fint, kuttet jeg antibiotikakuren etter noen få dager, var ikke nødvendig å fullføre. Normalt skal man jo alltid fullføre en slik kur, men når det ikke var noen infeksjon så..

Fint at hunden din ikke fikk en infeksjon i dette tilfellet, men sånne vurderinger som det der er akkurat grunnen til at bakterier blir resistente.

Når man opererer uten at det er en infeksjon på gang hos dyret, SKAL miljøet være så sterilt at antibiotikakur vil være overflødig til et friskt dyr.

Det der er en sannhet med modifikasjoner. Vi har normalflora overalt, og for eksempel abdominalkirurgi spesielt er kilde til infeksjoner, uansett hvor forsiktig og nøye man er.

Skrevet

Hunkatten min fikk ikke antibiotika etter kastrering, men det gikk betennelse i det noen dager senere så måtte inn og få sprøyte med anitbiotika da.

Skrevet

Fikk med antibiotika når Asti hadde maveoperasjon

OT, hvordan går det?

Tesh fikk antibiotika etter mageoprasjon pluss kastrering. Jeg har også fått antibiotka etter oprasjon på meg selv.

Skrevet

Det der er en sannhet med modifikasjoner. Vi har normalflora overalt, og for eksempel abdominalkirurgi spesielt er kilde til infeksjoner, uansett hvor forsiktig og nøye man er.

Om vi snakker om et friskt dyr, så er det ikke så mye å moderere nei. Hvilket jeg satte som en forutsetning i mitt innlegg. Da vil naturlig nok inngrepene innsnevres en del siden disse, hos friske dyr, begrenser seg selv.

Skrevet

Om vi snakker om et friskt dyr, så er det ikke så mye å moderere nei. Hvilket jeg satte som en forutsetning i mitt innlegg. Da vil naturlig nok inngrepene innsnevres en del siden disse, hos friske dyr, begrenser seg selv.

Vi har millioner av bakterier rundt om i/på kroppen (det gjelder både deg, meg og hundene våre). Det betyr ikke at vi ikke er friske. Og det betyr heller ikke at at de ikke kan havne på feil plass og gjøre ugagn der, noe som lett skjer ved operasjon. Man har ikke nødvendigvis en infeksjon i utgangspunktet selv om man opererer i abdominalhulen, men kan lett få det.

Skrevet

Kan ikke huske at vi fikk antibiotika når vi kastrerte hverken hunder eller katter. Kunn fått det ved akutte sårskader mener jeg. (og infeksjoner og sånt selvagt) Forebyggende har jeg bare fått til meg ved hundebitt.

Skrevet

Når Emma ble alvorlig bitt av en stor hund fikk vi med antibiotika til henne for å forebygge infeksjoner siden veterinæren var redd det ville være stor sjanse for infeksjoner.. Hun fikk revet av huden på nakke og bakover skuldre og utover ryggen og huden ble sydd på igjen siden den enda hang fast. Det ble satt i to dren for å slippe ut væske under helingen, men drenene ble fjernet etter 3 dager..

Tror det er vanlig å gi om det er en viss infeksjonsfare, ellers er det vel ikke så lurt å gi antibiotika "i tilfelle rottefelle" siden de bygger opp motstand?

Skrevet

Vi har millioner av bakterier rundt om i/på kroppen (det gjelder både deg, meg og hundene våre). Det betyr ikke at vi ikke er friske. Og det betyr heller ikke at at de ikke kan havne på feil plass og gjøre ugagn der, noe som lett skjer ved operasjon. Man har ikke nødvendigvis en infeksjon i utgangspunktet selv om man opererer i abdominalhulen, men kan lett få det.

Jeg skrev ikke at det skal være 100 % sterilt. Det er jo umulig. Jeg skrev at det skal være så sterilt at antibiotikakur til friske dyr vil være overflødig.
Skrevet

Vi fikk med antibiotikakur da Meesha måtte amputere haletippen. Jeg tenkte ikke noe over det og regnet med det var vanlig (første gang jeg erfarte skade som krevde operasjon på dyr).

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
    • Må man alltid ta med hund som ypper til bråk på noen hunder til veterinæren for ekstra sjekk om det er noe galt fysisk? Det er ikke alle hunder den ypper til å slåss. Er en unghund på 2 år. Hunden hopper opp på ryggen til de som hun skal yppe med og når jeg da tar den ned så blir den sint og flyr på enda mere. Vi hadde håpet det skulle bli bedre etter at hunden var fylt 2 år. Men man sier at de ikke blir voksne før 3-4 årsalderen.
    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...