Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg kjøpte for drøye to år siden en ny laptop til 10.000kr

Har vært kjempe fornøyd med den, men de siste ukene har den startet med å henge seg opp.

Eks åpner mailen i outlook og fått et bilde/vedlegg som jeg skal lagre. Da henger den seg helt opp og jeg må starte outlook på nytt

Bruker Google Chrome og når jeg skal legge bilder på FB/bloggen min så henger den også, så jeg må starte chrome på nytt.

Hender at den henger seg opp når jeg ser på bilder (blar gjennom bilder), får ikke lagret word/excel dokumenter osv

Er det noe jeg kan gjøre med maskinen jeg har, eller må jeg bare innse at de ikke lever så lenge?

Skrevet

Lurer på det samme... Har hatt min laptop til 6000 i 2 år, men nå har viften begynt å klikke og jeg har svidd bort halve bunnen i et uhell :P Tidligere laptoper har vart 2-3 år, men jeg har sjeldent lagt mye penger i de.

Skrevet

Vel høres ut som harddisken din synger litt egentlig. Sånn uten å ha sett på den. Det går sikkert Ann å gjøre noe med den og få den til å leve litt igjen. Ta kontakt på pm om du ønsker at jeg skal ta en titt :-)

Skrevet

Lurer på det samme... Har hatt min laptop til 6000 i 2 år, men nå har viften begynt å klikke og jeg har svidd bort halve bunnen i et uhell :P Tidligere laptoper har vart 2-3 år, men jeg har sjeldent lagt mye penger i de. 

Vel før de brenner opp så pleier man kanskje å rense viften ;-) noe jeg også gjør for folk hehe. Sfx sin forrige laptop tok jeg ut en halv Berner valp :-P
  • Like 1
Skrevet

Vel før de brenner opp så pleier man kanskje å rense viften ;-) noe jeg også gjør for folk hehe. Sfx sin forrige laptop tok jeg ut en halv Berner valp :-P

Anetteeeeeeeee????? :innocent::innocent::innocent::innocent::innocent::innocent::innocent::innocent::innocent::innocent::innocent:

Skrevet

Vel høres ut som harddisken din synger litt egentlig. Sånn uten å ha sett på den. Det går sikkert Ann å gjøre noe med den og få den til å leve litt igjen. Ta kontakt på pm om du ønsker at jeg skal ta en titt :-)

Supert :)

Skrevet

Hm...min har holdt i 5år og er like fin fortsatt, og det er IKKE en laptop til 10000kr, snarere ca 4000kr om jeg ikke husker helt feil.
Kanskje jeg har vært skikkelig heldig med min?

Jeg er forsiktig med min, slår den alltid av etter bruk og den har aldri gått i bakken osv :)

Skrevet

@Renate A Samme med min :D Tror jeg kjøpte den i 2008 og den funker greit enda. Og jeg er veldig forsiktig med min. Tror ikke jeg betalte en formue for min, for det har jeg uansett ikke råd til :) Viften bråker litt innimellom, men det er ikke noe som plager meg :)

  • Like 1
Skrevet

Jeg har en skolelaptop (PH probook ettellerannet) som har holdt i snart 4 år. Eller... jeg har måttet bytte batteri, få vifta renset et par ganger, fjerne noen virus og en sånn dings inni har gått fra kobberfarge til lettere svart, men den henger seg aldri opp og tilter ikke som en flymaskin som privatlaptopen til mange penger har gjort. Dette til tross for noen turer i gulvet, fra 30- i skolesekken til full start uten å ha "romtemperert" den først og en hel haug med ukritisk nedlasting av filmer, spill og diverse samt at den aldri er mer avskrudd en hvilemodus med mindre jeg er uten lader og den dør av seg selv.. Så jeg mener at en pc til 10 000 burde holde mye lenger en 2 år.

Skrevet

Jeg mener batteriet har forventet levetid på 2 - 2,5 år.
Det er 5 års reklamasjons på en pc, tror jeg, så da er den vel ment å skulle holde i disse 5 årene, minus da batteriet siden det regnes som forbruksvare. (mrk: jeg tror, jeg vet ikke sikkert om det er sånn)

Betalte 3400,- for min i 2008. Den går fort varm, men har kjøling under, så det går bra. Skjermen virker ikke da, så jeg har ekstern skjerm. Man kan så vidt skimte skjermbildet om man har rett lys/skygge. Den er litt treg da, spesielt når jeg skal spille av youtube-filmer, men vet at med formatering så hadde det fiksa mye, og kanskje litt kjappere grafikkort (tror jeg det heter?) Jeg skal etter hvert kjøpe meg ny, men vet ikke hvilken type og hva som anbefales. Den skal ikke koste så mye, gjerrig er man. Har Compaq i dag, synes den er way bedre enn Aceren jeg fikk av fatter'n da skjermen på min røyk. Skjermen på den røyk også nemlig, og den stopper sånn fra tid til annen.

Noen som har tips til god pc, brukes til å laste ned diverse, bilderedigering, skriving, fjesern og lignende, i tillegg hender det seg at jeg ser på forhåndsvisninger av serier ol.

Skrevet

En laptop til 10k bør vare mer enn to år. Dvs, det bør strengt tatt alle laptoper. Men med mye reising kan disken slites en del. Det kan også ha med minnebruk og/eller diskplass å gjøre, eller virus/malware.

Jeg kjøpte en laptop til rundt 5k i 2010, og byttet den ut nå i høst. Jeg reiser en del og har stort sett med laptop, pluss at når jeg er hjemme så står den på 24/7. Den hadde nok fungert greit et år til, kanskje to (jeg byttet disk på den etter et drøyt år).

Skrevet

Jeg har en Dell laptop til rundt 10.000,- og har hatt det i ca. 5 år. Måtte bytte batteri på den i fjor, men utenom det har det ikke vært noe tull med den. Men den jeg hadde før, en Acer til 5.000,- var kaputt etter knappa 2 år.

Skrevet

Anette bidrar sikkert med gode råd, ellers så vil kanskje diskopprydding/formatering hjelpe? Evt fjerne alt å legge inn på nytt? jeg har hatt 2 laptoper de siste 10 årene, ca 5 år på hver, billigste sort (2-3000,-) og ingen av dem har dødd. Den første ble byttet ut fordi strømledningen røyk (hund) å da hadde jeg unnskyldning til å kjøpe meg ny siden den alikevell var så gammel. :P Den siste lever fint enda, men det er en minipc og jeg hadde behov for en større pc, med bla cd/dvd spiller så da kjøpte jeg ny nå i år. Så spør du meg så burde en pc garantert leve mer enn 2 år, spesielt om den koster 10 000.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
    • Må man alltid ta med hund som ypper til bråk på noen hunder til veterinæren for ekstra sjekk om det er noe galt fysisk? Det er ikke alle hunder den ypper til å slåss. Er en unghund på 2 år. Hunden hopper opp på ryggen til de som hun skal yppe med og når jeg da tar den ned så blir den sint og flyr på enda mere. Vi hadde håpet det skulle bli bedre etter at hunden var fylt 2 år. Men man sier at de ikke blir voksne før 3-4 årsalderen.
    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...