Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Vet ikke om jeg har lagt denne riktig? Er iallefall bare å flytte den :)

Som overskriften sier, finnes det egentlig noen utdannelse innenfor hund? På hest kan man jo ta alt fra helgekurs til en bachleor... Har googlet mye rundt og funnet flere hundeskoler som tilbyr instruktørutdanninger osv, men er noe av dette godkjent av lånekassen?

Blir kjempetakknemlig for alle svar :)

Skrevet

For å få studiestøtte fra Lånekassen er det nok noen krav som må oppfylles fra skolens side - det kan du sikkert finne ved å søke på lånekassen.no eller sende de en mail! :)

Man kan utdanne seg til atferdskonsulent via UMB (heter det det lengre?? :P) på Ås - men det krever også at du har en bachelor i tillegg før du kan si deg ferdig utdannet, og sertifisert atferdskonsulent.
Men man kan ta masse kurs der, som er relatert til hund.

Jeg har slev betalt instruktørutdanning fra egen lomme, og jeg angrer ikke! Det har betalt seg selv rett og slett, går fort i null når man begynner å jobbe :)

Skrevet

Tusen takk for svar :)

Hvilken skole har du tatt? Det finnes vel gode å dårlige der også :P Jeg holder til i Kristiansandsområdet, så sør eller østlandet er jo mest aktuelt...

Skrevet

Jeg har kikket på GoodDog og syntes opplegget der virket veldig spennende! Noen som har direkte erfaring med denne? Eventuelle negative ting kan godt taes på PM :)

  • Like 1
Skrevet

For å få studiestøtte fra Lånekassen er det nok noen krav som må oppfylles fra skolens side - det kan du sikkert finne ved å søke på lånekassen.no eller sende de en mail! :)

 

Man kan utdanne seg til atferdskonsulent via UMB (heter det det lengre?? :P)  på Ås - men det krever også at du har en bachelor i tillegg før du kan si deg ferdig utdannet, og sertifisert atferdskonsulent.

Men man kan ta masse kurs der, som er relatert til hund. 

 

Det heter nå Norges miljø- og biovitenskapelige universitet, NMBU. Man utdanner seg ikke til atferdskonsulent, men man kan ta master i etologi. @borderen her inne gjør det. :)

Antrozoologisenteret på Ås (i tilknytning til NMBU) har kurs i dyreassisterte intervensjoner (muligens andre kurs også) som koster penger og ikke er en del av noen grad. Gir muligens studiepoeng? Og er i så fall støttet av Lånekassen. Men det kan man jo undersøke.

  • Like 1
Skrevet

Jeg tar min utdannelse på NMBU (tidligere UMB) i Ås. Har en bachelor i biologi herfra med mye etologi, og nå tar jeg en master i husdyretologi der fokuset ligger på hund :)

EDIT: @Ingvild : Jeg får inn antrozoologikurset "Dyreassisterte intervensjoner hund" i min mastergrad. Det koster penger, men studenter ved NMBU får 50% om kurset ikke fylles opp. Jeg samarbeider også med AZS i forbindelse med min masteroppgave :)

  • Like 2
Skrevet

Det heter nå Norges miljø- og biovitenskapelige universitet, NMBU. Man utdanner seg ikke til atferdskonsulent, men man kan ta master i etologi. @borderen her inne gjør det. :)

Antrozoologisenteret på Ås (i tilknytning til NMBU) har kurs i dyreassisterte intervensjoner (muligens andre kurs også) som koster penger og ikke er en del av noen grad. Gir muligens studiepoeng? Og er i så fall støttet av Lånekassen. Men det kan man jo undersøke.

Da fikk vi det på det rene! :D

Ja - det kan stemme med med master ja (da gir det jo mening at jeg har hørt at man krever en bachelor som basis :P )

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...