Gå til innhold
Hundesonen.no

Lykkekullet - Et Whippetkull blir til... Igjen :-)


Recommended Posts

Skrevet

7_zpsbe66d8d6.jpg

Vi hadde vel, for å si det rett ut ikke trodd vi skulle kunne sitte med valper her om relativt kort tid. Lykkemora vår skulle jo parres i Finland men da naturen sa noe helt annet og nødvendige papirer og vaksiner for å komme oss på plass i Finland forskjøv vi litt på fremtidsplanene for "den neste kombinasjonen" vi skulle ha med henne i 2015/2016.

Hannhunden kjenner vi relativt godt til, spesielt med tanke på at han ble en liten impuls-nordlending i fjor da vi egentlig bare skulle låne en av Courtborne`s hannhunder til halvsøsteren til Pearl og de tilfeldigvis hadde ham igjen;-)

Smått om Courtborne Scorpio "Dani":
Født etter lekre Skyborne Crossing The Atlantic som vi tidligere har brukt på ei annen tispe i oppdrettet. Mor er rålekre N S Uch S BIS NV-12, NV-13 & SV-12 Courtborne Hera. Bak på linjene finner vi en rekke gode og kjente Whippeter som CIB Sv, No, Dk, Fin & Nordisk Ch, NV-12, SV-12 Twyborn Big Men. Int Ch, Am GCh, Fin, Est, No Ch, WW-2011 Arberdeen Remarkable In Paris. Swe & No Ch Play A While A Room with A View for å nevne noen. Dani er en enkel kar som syns armkroken er det beste som finnes. Han er omgjengelig og sosial og liker alt med og uten puls. Inne er han som Whippeter flest bortsett fra at han ikke liker å sove på pledd;-)) Han er frempå, men også forsiktig av seg.

Lykkemor, født 2011 etter AD Nuch Courtborne Sirius Black, mens mor er N uch Ex Officios Adamant Gold. Bak på linjene finner vi også mange spennende Whippeter som No, Se, Dk, Nord og Int Ch NV-07, KbHb 06 Courtborne Ramazotti, No, Se, Dk, Nord Uch Courtborne Rock-A-Hula-Baby, No&Se Softouch Little Big Man. Seregon Arwen at Courtborne, Airescot`s.... Ja, nok skryt! Lykke kler navnet sitt skremmende godt, jeg har nemlig aldri møtt en så trivelig hund før (uavhengig av rase) som det hun er. Hun er typen som logrer i utstillingsringen, som hun forsåvidt har vært i noen ganger med både BIR som valp, søkk og kav med Excellent, flere CK, Res. CERT og det som er. Hun er også den som er mest løpsglad ute, og de andre Whipsene våre er null konkurranse for henne når hun er på flat mark. Hun legger seg gladelig på fanget til vilt fremmede bare hun har fått øyekontakt med dem. Hun har vært med på at søsteren har hatt to kull, hun har ivrig lagt seg ned i valpekassa sammen med dem og kost seg med valpene.

Dani har akkurat (faktisk i går....) fått et kull etter seg hos oppdretteren til Lykkemor. Det ble 7 valper, men dessverre startet ikke fødselen skikkelig og det ble gjort et keisersnitt da en valp satt fast. Det ble bare 3 valper. Pga. dette kullet bestemte vi oss for å ikke parre Dani og Lykke i år, for vi ville ikke ha potensielt sett så mange valper etter samme pappa`n med bare noen timers forskjell i kjøring. Men da det ble som det ble, gjorde vi en kjapp avgjørelse på at tiden kanskje ble rett alikavel.

Pappa Dani, 10 mnd gammel på dette bildet:

1526686_10151818954471968_581910488_n_zp

1265215_10151559410256968_2011957249_o_z

1268557_10151586524116968_406943591_o_zp

Her er Lykkemor:

333904_10150993997921968_1223950059_o_zp

468549_10150966581146968_1492915992_o_zp

150948_10151223149806968_1202548537_n_zp

1017329_10151425346926968_1306212083_n_z

10148457_10151928605166968_1866750982_o.

Lykke ER i løpetid nå, og har forventet stådager nå i helga. Så får vi se om det blir resultat! Wish us luck! Fiktiv stamtavle finner du her: http://thewhippetarchives.net/testmating.php?dam=155681&sire=185654&gens=4

  • Like 6
  • Svar 205
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

6 stk. 4 tisper og 2 hannhunder født etter Emprezy Adamant Design x Courtborne Scorpio idag! Da er vi ferdige, Lykke og valpene har fått det reint i kassa og nå sover de hele gjengen. Det hele

Det første døgnet har gått over all forventning, Lykke kom inn på soverommet vårt et par ganger i natt bare for å sjekke at vi fortsatt var der, og ikke hadde etterlatt henne med 6 valper på egenhånd.

Med drittnett for tida (frem til søndag) tar det en evighet å laste inn bildene her, så det fikk bare bli et lite utvalg som får kommet seg med. Valpene er i dag 3 dager gamle og det hele går på s

Posted Images

Skrevet

Hvor gammel bør en hannhund være før han blir far?

Veldig varierende, og sikkert mange ulike svar på det.

Har ikke hørt om Whippeter under 10 mnd brukt i avl. Dani er nå rett over året, og Lykke er 2,5 år gammel :)

Skrevet

Hah, ser nå på det siste bildet av Lykke at det var i den tiden hun dyppa seg i hvitmaling. Rett før utstilling, ohey så gøy det var da :lol:

Tusen takk alle sammen! Vi gleder oss veldig, og satser på parring til helga. Muligens mandag. Vi får se hva turtelduene klarer å få til :) Det blir så gøy at det "endelig" blir Lykkemor sin tur. Hun har syns valpene vi har hatt hjemme har vært så spennende og hun har passet på å fungere som en utmerket reserve mamma for dem, tross i at hun var veldig ung da halvsøsteren hadde valper :)

Veldig trist var det Djerve, var så flotte størrelser på de som ikke klarte seg. Men jeg var veldig lettet da Trine sa fra om at det var levende valper i magen også, for vi hadde vel alle mann sett for oss at det var forseint. 3 er bedre enn ingen :)

Får vi noe vellykket parring har vi UL om 30 dager!

Han er nå så sjarmerende atte... :lol:

1538300_10151883488291968_1753879236_o.j

Skrevet

For en spennende slekt bak de begge to :ahappy: Mange whippeter der som jeg liker veldig godt! Off, dette blir litt fristende kjenne jeg! Håper alle er solgt :aww:

Lykke til :D

  • Like 1
Skrevet

Lykke er absolutt ikke klar for parring enda, så da blir det nok ut i uka. Forhåpentligvis får de det til. Dani er ikke noe pushy type om han får kjeft, så litt knot blir det :)

Skrevet

Blir så spennende med Lykkevalper, hun er nok favoritt-tispa mi hos dere :D Elsker fargen og væremåten hennes :) Og det var selvfølgelig gøy å se henne i fri utfoldelse på marka, godt å se det ikke bare er Tavi som er en "bakbeinspiraja", hihi!

Skrevet

Blir så spennende med Lykkevalper, hun er nok favoritt-tispa mi hos dere :D Elsker fargen og væremåten hennes :) Og det var selvfølgelig gøy å se henne i fri utfoldelse på marka, godt å se det ikke bare er Tavi som er en "bakbeinspiraja", hihi!

Koselig å høre Andrea! Lykke er det noe helt eget og spesielt med :D Bakbeinspiraja ja, finnes ingenting som er mer gøy enn det :P

Hvordan er det med Lykke? Klar for snadder? :teehe:

Haha.. Hu nærmer seg. Mye flørting, men verken Dani eller Lykke er helt "der" enda. Absolutt tidligst parring i kveld tror jeg, men holder en knapp på morgendagen og i overmorgen. 13 dager inn i løpetiden i dag.

Lykke wants the D(ani)! :lol:

:thumbs:

Fant noen koselige bilder fra da halvsøsteren til Lykke hadde kull for snart to år siden. Lykke var vel 7-8 mnd her :wub:

10172282_10151940307076968_328623822_o.j

10168606_10151940307171968_1138210819_o.

989364_10151940307336968_1324232356_o.jp

  • Like 3
Skrevet

Da hadde Lykke og Dani hatt enda ei parring til nå i kveld, ca 17 min. Så nå håper vi på småttiser rundt 10. Juni! :wub:

Så bildene jeg la ut av Lykke og tantebarnet Kenzy ble borte, så vi prøver igjen:

IMG_4135JPGc_zps7ea4c1c5.jpg

IMG_4132JPGs_zpsebff7ba0.jpg

IMG_4126JPGs_zps4da021c2.jpg

  • Like 6
  • 2 weeks later...
Skrevet

Ååh guud jeg har lyst på en :wub:

Masse lykke til :D

Kanskje deres er inni der :D

1 Tispe er reservert

På dag 19 (forhåpentligvis) :)

Har mulighet å ta UL 2. eller 9. Mai, altså på dag 24 eller 31, vi har tidligere vært på ultralyd så tidlig som dag 26 og så helt tydelige valper og kunne skille av 6 stk. Vi får se hvordan av de dagene det eventuelt blir.

10151158_10152360016225590_2962243970983

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...