Gå til innhold
Hundesonen.no

Bjønn aka Greirish Dangerous Competition


ChristinB
 Share

Recommended Posts

Det var 6. august 2012 vi tok en bitteliten omveg på veg hjem fra Legoland - kom inn i Sverige over Öresundbroen og skulle egentlig kjørt rett nordover til rett nord for Kongsvinger - med bestemte oss for å stikke innom Södertälje sør for Stockholm. Der og da var det planlagt, men det var en litt spontan avgjørelse et par uker tidligere, når jeg ringte på den ene tispa i kullet som var en uke eldre, og fikk i stedet velge mellom en tispe eller hannhund i dette kullet.

Og Bjønn flyttet hjem til oss. Navnet fikk han fordi han så ut som en liten bjørnunge, 10 uker gammel og 17 kg :P Han er født 28. mai '12, og mor er Greirish Valentina, far Chess Art Irish Ice.

post-13075-0-69387400-1395697105_thumb.j

Han er en veldig mild hund, glad i alle, og til tross for at han er litt traktor både i kropp og sinn, så anser jeg ham som ganske veloppdragen og trivelig :) Dog litt vanskelig for å sitte stille når det kommer noen han bare *mååååå* hilse på, for han er overbevist om at alle jeg prater med eller som kommer på besøk, prater med meg eller kommer på besøk bare for å få ha en liten ulvehundgutt i fanget. Han er en liten hund og vennlig sjel i en litt for stor kropp :ahappy:

post-13075-0-15492600-1395697135_thumb.j

post-13075-0-33104700-1395697144_thumb.j

  • Like 12
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Han begynner å bli veldig fin nå, synes jeg :) Begge de siste bildene er fra februar, og først nå i vinter begynner han å se riktig ut i kroppen. I følge oppdretter er det linjer som er i utvikling til de er fort gjort 4 år gamle.

Han er 85-87 cm høy og 69 kg, så ikke av de største. Den vi hadde når Bjønn var valp var 92 cm høy, så Bjønn føles liten ut, selv om han jo for de fleste er en ganske så stor hund ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

@IW

Hva skjedde med din? Har for meg at jeg har sett deg/henne på et annet forum og; du har ikke vært innom Ponniklubben en gang i tiden?

Det har jeg vet du :lol: . Mest fordi mamma er aktiv der og jeg registrerte meg en gang jeg kjedet meg litt. Postet noen bilder der husker jeg! :)

Hun døde i 2011 etter en operasjon dessverre, så hun ble bare 5 år. Er så klar for å ha ulvehund igjen, men bor i knøttliten leilighet og tror ikke det er mulig å prakke på moder'n en valp med det første, de bor på gård :P . Har hatt to andre raser også, men det mååå bli ulvehund igjen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 6 months later...

Bjønn har blitt nesten 2,5 år nå, og lagt seg ut godt siden i vår. Det har også hjulpet godt på at han ikke stoppet opp å spise i sommer, slik som han gjorde i fjor. Med unntak av når det var som varmest et par måneder i sommer, så trives vi veldig godt med å traske rundt i skog og berg, og jeg er kjempefornøyd med at han er veldig flink løshund som hører på meg, uansett om han ligger foran og må vente litt, eller stopper opp på noe spennende lukt og må komme igang igjen. Flink hund :)

10671262_10154622057275175_7606174744730

10367127_10154223774775175_7543987508657

10001332_10154173873695175_4141434900458

og en studie i hvordan forsere en trestamme på enklest måte - jeg skræva over den :P
10641041_10154662028125175_5892449055292

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi har prøvd oss litt på utstillinger også, men fikk vel konklusjonen sist at når han står stille er han veldig pen og fin i typen. Han er slarkete i beina, padler utover med frambeina og litt hasetrang bak.

På besøk hos oppdretter i sommer fikk jeg forklart veldig godt hvorfor, og det er fordi brystkorga hans er opp-ned eggformet i stedet for korrekt oval, slik at albuene foran blir pekende litt mer innover enn de skal. Det gir utslag til hele frambeinet, siden det peker innover der opp, blir håndleddet svingt utover når han beveger seg, og hele foten flapser litt. Det kan være han vokser seg bedre på akkurat dette, siden han fortsatt er ung og kan bredde brystet (i tillegg er han av veldig sene linjer, så oppdretter mente han ville være ferdig først i 4-årsalder) fortsatt. Jeg håper det skjer, for det hadde vært veldig gøy å kunne stilt ham litt mer :)

Først har vi meldt oss på rallylydighetskurs, og det blir spennende å se hvordan dette går!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det går i hvertfall to andre fra NIUK på rallylydighet, men jeg er usikker på om de starter utover, eller kun er med på lokale greier. Det er kanskje ikke letteste/mest motiverte rasen å bruke, men det blir veldig gøy å prøve likevel, for han er ganske flink når han vil - det går bare litt seigere enn med diverse andre hunder :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det går i hvertfall to andre fra NIUK på rallylydighet, men jeg er usikker på om de starter utover, eller kun er med på lokale greier. Det er kanskje ikke letteste/mest motiverte rasen å bruke, men det blir veldig gøy å prøve likevel, for han er ganske flink når han vil - det går bare litt seigere enn med diverse andre hunder :P

Oi, det har jeg ikke sett. Men har mistet en del stevner i år da. Og når det gjelder raser og motivasjon så er det ingen hindring! Jeg har gått med verdens treigeste ridgeback. Riktignok ikke veldig motiverende, og har lagt opp nå, men det starter intet mindre enn to eller tre ridgebacker på neste stevne. Jeg har sett mye annet rart med egne meninger i ringen også, men aldri en IU.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Gråtass

I riktig gamle dager konkurrerte jeg og venninnen min i LP med hver vår irske ulvehund. Hun hadde opprykket til LP3, jeg til LP2. De jobbet fint, men jeg hadde stående hund så det ikke skulle avsløres så fort at han var litt treg... :-D Bjønn var fin, ganske typete Chess art hund syns jeg. Sent from my ST27i using Tapatalk 2

Lenke til kommentar
Del på andre sider

I riktig gamle dager konkurrerte jeg og venninnen min i LP med hver vår irske ulvehund. Hun hadde opprykket til LP3, jeg til LP2. De jobbet fint, men jeg hadde stående hund så det ikke skulle avsløres så fort at han var litt treg... :-D Bjønn var fin, ganske typete Chess art hund syns jeg. Sent from my ST27i using Tapatalk 2

Stående hund; er det valgfritt om man la hunden stå i stedet for ved sitt?

Jeg kan ikke si jeg vet hva som kjennetegner en Chess Art-hund, men han er snarlik på faren sin, så det stemmer sikkert :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 1 month later...

Vi har kattunger hjemme, og forrige uke flyttet de ut i stua for å bli vant med lyder og alt slik som hører med i et familiehus, og Bjønn har nesten hele uka hunget over kanten inn til dem og titten på disse små, rare.

I dag, endelig, fikk han hilse på dem utenfor grenseveggen, og nå er det hans oppgave å lære dem om hund littegrann hver dag. Han snuser og vasker og synes de er helt fantastiske :)

post-13075-0-97476200-1416417711_thumb.j

post-13075-0-41413100-1416417727_thumb.j

  • Like 6
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for tips!  Det hørtes ut som noen kloke råd. Jeg ser de potensielle ulempene med en stor og sterk hund og en flexline. Kontroll er definitivt øverst på prioriteringslista. Jeg skal definitiv sjekke ut den lina du har linket til👍
    • Flexiline er generelt en dårlig idé, og særlig for en stor og sterk hund. Hvis noen slipper sin hund bort til dere i bånd, kan det fort bli floke og konflikter. Du kan heller ikke slippe båndet hvis noe skjer (hunden setter seg fast, sykkel kommer på tvers mellom dere etc.). Og det er vanskelig å ta hunden inn hvis den er ytterst i båndet, med mindre du har en supersolid innkalling. Kjøp heller en halvlang-line på 5 meter som du kan slippe ut og hanke inn etter behov. Du blir fort vant til å håndtere en kort langline, og mye bedre kontroll på hunden. Du kan slippe den både for å la hunden løpe litt, eller gi den friere bevegelsesrom i møtesituasjoner som ikke kan unngås (både med folk, hunder, sykler...). Du kan også ta et grep midt på båndet uten å svi av deg håndflaten hvis hunden trekker eller bykser avgårde. Vi har hatt disse, og er noe av det vi har tatt vare på etter å mistet hundene, de er supergode: https://dyresjappa.no/Produkt/1/294247/Supergrip-Sporline-5m
    • Hei,  Kjøpte akkurat en flexi classic L. 5m. bånd. Den fungerer helt greit, men vurderer et annet alternativ neste gang jeg kjøper. Det jeg kunne tenke meg er låste posisjoner uten å holde inn knapp i tillegg til et enda mer robust tapebånd og et noe større håndtak. Noen anbefalinger? Jeg har en nokså sterk staff-presa blanding på. 35 kg., som tidvis kan dra noe. Ser nå at jeg skulle flyttet denne til utstyrstråden, men vet ikke om det er mulig.  På forhånd takk for svar😊
    • Ede har endelig lært å sette pris på vanntette potesokker, og vil nå heller gå med enn uten. Trenger ikke bestikke med godis for å få dem på lenger, han husker nå at det er langt mer komfortabelt å gå ut på iskaldt klissvått og ekle grussteiner med dem på enn å gå barbeint.  Han ga uttrykk for å ville ha dem av inne på kjøpesenteret, da han selv la merke til at bakken var tørr, varm og stenfri der inne, men klagde ikke, bare gjorde meg oppmerksom på at han kunne tenkt seg å få de av der inne.  Nytt for dagen var å reise på rullebånd. Det har vi ikke prøvd før. Kunne gått meget bedre. Min feil. Trodde han ville forstå greia og bli med av, men han ble usikker da vi nærmet oss toppen, satte seg tilbake istedenfor å bli med frem, så jeg måtte panikk løfte-dra-heise ham over kanten i en faderlig fart, noe som selvsagt stresset ham. Not a good introduction.  Vi tok samme greia ned også, hvor han var helt kewl med å stå på båndet i bevegelse etter å ha blitt løftet på Ante fare og ble nervøs da han så slutten nærme seg, men virket som han synes det var helt ok å bli hjulpet over kanten med et muntert: "Whoppsie!" og en stor bit Nom Noms trøkket i ansiktet på landing. Han spiste det ivrig, så håper den sammenhengen med rullebåndet ble en sterkere neural pathway.   Videre på miljøtreningslisten har vi rulletrapp.. 😰 Det må gjøres. Rakk ikke øve opp den vanlige trappen i dag, fordi vi hadde ærender, men i morgen har vi ingenting annet å gjøre, så muttern får kle på seg, ta med sitteunderlag, pledd, varm drikke, kanskje niste, just in case, for om det ikke løsner etter noen forsøk med bare de øverste trinnene og gradvis økning, så kan vi sitte i den trappen og henge og ha det dødsens kjedelig til han finner ut at det lønner seg å gå den opp og vi får full fest.  Flashy blinkende helikopter med lyd hadde Mr. T on staircases ingen issues med. Gikk rundt det på baksiden mot veggen og så inn i cockpit og synes ikke det var noe uvanlig med det der.  Har forøvrig passert masse små og større unger også, både inne og ute og han begynner bli kjempeflink til å se, men ikke røre nå, på tross av de mange flørtende blikkene som inviterer til kos og lek.  De minste barna har jeg vært litt nervøs for skal trigge jakt når de plutselig løper, så jeg har vært veldig på alerten, men det eneste som utløste jakt i ham og strammet båndet var en dinglende skulderstropp på en bag. Så ut som en biteleke. Bykset, men fikk ikke nå frem til den. Med unntak av den har han vært eksemplarisk og avbrutt intensjoner om å undersøke andre mennesker på kontaktlyd hver gang jeg så ham vurdere det og var nervøs for et byks mot noen. — Food before Feckers, any day. Noen ganger også mom over nom. Han bryr seg om og tar min veiledning selv når han er mett og ikke vil ha mer. Vi begynner få et bånd utover måltidene 🥳
    • Enig med det over. Lær inn eventuelt en «gå og legg deg» kommando, så du kan avlede med å be hunden å gå og legge seg.  Miljø trene og sosialisere masse så hunden blir godt vant med lyder og folk rundt seg. Men føler det har mye med mentaliteten på hunden og rasen og gjøre. Har du en usikker vokterhund så er det vanskelig å dempe varsling. Har du en trygg vokter så har den høyere terskel for å anse noe som nødvendig å varsle på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...