Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har hoppet i det og meldt meg og bikkjedyret på unghundkurs, for det er gøy og det kunne vi hatt godt av, men allerede nå begynner jeg å få litt kalde føtter.

Bikkjedyret er jo... pøbel? Hopper, danser, vil hilse på andre hunder, kan kaste seg fremover i båndet hvis han er dust. Vi bruker mye tid på å få fokus fra fremmed hund ( :jump: ) over på meg ( :x ).

Første kurset vi deltar på bortsett fra valpekurs og jeg er så nervøs. Tenk om alle har slike søte, snille hunder som sitter pent og kikker hengivent opp på eieren, så kommer vi med sprettballen som bare vimer rundt og setter i gang et kvitrekor fordi han gjerne vil kline med sidemannen?

Kan noen fortelle meg at det her ikke er så skummelt?

Skrevet

Det er jo nettopp for sånne spretne ungfoler at unghundkursene begynte å poppe opp! :) Gled deg til kurs, du. Det ligger jo uansett aldri noe prestisje i deltakelsen på et sånt grunnkurs, så tenk på dette som en mulighet til å få jobbe med han i organiserte former heller enn å "utsette" tilfeldig forbipasserende for dere. :D

  • Like 2
Guest Snusmumrikk
Skrevet

Er det ikke derfor du har meldt deg på kurs da? For å få hjelp til sånne ting? De fleste går på kurs for å lære og å trene hund med hjelp :) Det er veldig få som er på kurs for å vise frem hvor flink hunden deres er, og enda færre som faktisk har en sånn superflink hund når de kommer på unghundkurs :)

Skrevet

Jo, det er vel derfor jeg har meldt på kurs, men jeg fikk plutselig litt panikk. Hva om jeg ikke får til noe? Jeg er vel kanskje litt dum slik. :P

Men jeg får bare hoppe i det og håpe på det beste. Vi har jo absolutt godt av å få litt innput på jobbingen vår. :)

  • Like 1
Guest Snusmumrikk
Skrevet

Om du overhode ikke får til noe vil jeg tro du har en dårlig instruktør :lol: Slapp av :)

Skrevet

Enig med Snusmumrikk, det er en fryktelig dårlig instruktør om dere ikke får til NOE. Dere vil nok få hjelp til å legge dere på et nivå dere takler. Og er dette et unghundkurs som alle andre unghundkurs så sitter det en haug mennesker rundt omkring og gruer seg til akkurat det samme som du gjør. "Hva om hunden ikke merker at jeg er med den en gang?", "Hva om den ikke vil ha godbiter en gang?" eller "Hva om hunden bare hopper og danser og bjeffer konstant?". Dere er nok flere ;)

  • Like 1
Skrevet

Jeg er litt motsatt jeg da. Visst er jeg stolt når hundene mine gjør som de skal uten problemer, men helst vil jeg at de skal vise seg fra sitt verste, så instruktørene faktisk kan hjelpe oss med de utfordringene vi har. Bring it on!

  • Like 1
Skrevet

Kurs er jo kurs, man er jo der for å lære! :) Noen kan mer enn andre og noen kan ingenting. Noen har lite problemer, andre har mye. Det er det som er så interessant med å være på kurs. Man lærer jo mye av de andre på kurset også. Kos deg på kurs. :)

Skrevet

Jeg er litt motsatt jeg da. Visst er jeg stolt når hundene mine gjør som de skal uten problemer, men helst vil jeg at de skal vise seg fra sitt verste, så instruktørene faktisk kan hjelpe oss med de utfordringene vi har. Bring it on!

Helt enig, kjedelig når man har problemer, tropper opp på kurs og hunden viser seg fra sin beste side *se på kua..*

Til ts: dette går helt fint!

Skrevet

Nå lo jeg litt, for jeg hadde det HELT likt :D Min er mongo for tiden, skal aller helst være overalt hele tiden når vi er ute, og oppføre seg? Pfft, det kan man gjøre inne når man er trøtt :D Men kurset var kjempenyttig, instruktøren veldig forståelsesfull, og alle hadde sitt å bekymre seg for. Noen med sprettlopper som min og din, noen med utagerende hunder, noen som bjeffet konstant, noen med en hund som tenkte "neh" til alt og alle – man er på kurs for å få hjelp! :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da snakker vi en helt annen arbeidskapasitet, tilnærmet border collie. Men hvis det er aktuelt, så ja. Og så har de MYE lyd. Mer enn de andre lapphundene. Jeg synes de er dritfine, men lyden (og røytingen) hadde vært uaktuell for meg.
    • Lapsk vallhund kanskje? Kjenner ingen personlig, men kjenner til en oppdretter, og forstår det slik at det er mer å hente der enn hos finsk og svensk
    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...