Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Er det noen her som har peiling på kjøp og salg av hus?

Si at damen i et forhold vil flytte (helt hypotetisk dette), men mannen nekter fordi han mener de vil tape for mye penger. Si at de nå eier et hus som de kjøpte for f.eks 2 millioner kroner, og skal selge dette og kjøpe et tilsvarende hus et annet sted. Hvor mye vil man tape?

Markedet er visst dårlig nå, men det gjelder vel overalt (unntatt i Sarpsborg, ifølge min far som nettopp solgte et hus der, for der kommer det nytt sykehus snart :P ). Så jeg tenker at selv om man kanskje ikke får like mye tilbake som man kjøpte huset for, så er jo markedet like ræva når man skal kjøpe igjen liksom... Men så er det vel megler som må betales, og dokumentavgift? Hvor mye koster slikt? Kort og godt, er dette et tapsprosjekt?

Skrevet

Først - hvor lenge har dette hypotetiske paret eid og bodd i det hypotetiske huset?

La oss si helt hypotetisk at de har bodd der i halvannet år.

Skrevet

Hvor har dette hypotetiske paret hypotetisk tenkt til å flytte? Et hypotetisk hus på f.eks Hamresanden vil vel ligge høyere i verdi enn et tilsvarende hypotetisk hus på Grim eller Søm?

Skrevet

Tja. La oss si at de bor i Vågsbygd da. Og at de f.eks vil flytte til Fredrikstad. Og at vi nok må tenke at de flytter til et hus som koster ca det samme som det de bor i nå, uavhengig av plassering og standard.

Skrevet

Dokumentavgift er 2,5% av kjøpesummen, da jeg solgte betalte jeg vel ca 90 000 til megler, huset ble solgt for 2,5mill. Så ja, det koster å flytte, men av og til er det verdt det likevel.

Skrevet

Ok. Så hvis man selger, betaler man megler? En viss prosent? Noe mer?

Og når man kjøper igjen, betaler man dokumentavgift som er 2,5%? Noe mer?

Og man trenger ikke tenke på skatt om man har bodd mer enn et år? Eller?

Skrevet

Jeg mener at det er sagt å koste ca. 200 000 å bytte bolig. Altså til noenlunde samme vilkår/forhold som man hadde ift. størrelse, beliggenhet osv. Så kommer jo variablene med avstand, mengde ting som skal flyttes (kan man bære senga over i nabohuset eller trenger man trailer til andre siden av landet?), prisforskjell på kjøp og salg hvis man skal opp eller ned i størrelse osv.

Statistisk sentralbyrå må da ha noe på dette.

Skrevet

Da vi flyttet, var det mye å velge mellom i kostnadskontrollprosessen - så snakk med ulike meglere for å finne ut hva som er inkludert og variasjonene.

Hos noen er fotografering for prospektet inkludert, hos andre er det tillegg.

Hos noen er ikke trykking av prospektet inkludert, hos andre får du inntil et visst antall i prisen og må betale for flere.

De fleste meglere har en grunnpakke med X antall visninger, og om dere ikke har fått solgt til da må dere betale for ytterligere visninger - eller holde dem selv. Vi fikk ikke solgt på de visningene som var inkludert i prisen, og holdt resten av visningene selv (det kom ingen, verken da megler hadde visningen eller da vi gjorde det, så det var ingen vanskelig jobb... Huset ble til slutt solgt fordi noen så til salgs-plakaten, tittet så godt de kunne gjennom vinduene (vi hadde begge flyttet ut da), og kontaktet megler for privatvisning).

Annonsering kommer gjerne i tillegg - men et oppslag på den lokale butikken kan være en bedre investering enn en dyr annonse i Aftenposten.

Så koster jo gjerne selve flyttingen også - det glemmer mange, men om dere trenger flyttebil, kanskje må nye møbler kjøpes fordi de gamle er for store, også videre.

Skrevet

Har dere samlet på dere mye rot i gammel bolig? Har den nye boligen like store arealer til oppbevaring av "rot"?

Vi måtte leie søppel-container da vi flyttet sist, fordi vi skulle kaste så ekstremt store mengder med skrot og rot. Vi flyttet fra en leilighet med loft, til en leilighet uten hverken loft eller kjeller. ALT det skrotet vi hadde samlet på loftet hadde vi da ingen steder å gjøre av i ny bolig, så vi var nødt til å kaste med hård hånd. Alt som ikke vi var nødt til å beholde, ble kastet - masse gamle babyting og sånn, det var litt vondt, men det måtte til. Hadde ikke plass lenger, rett og slett.

Container å leie kostet 5000 kr, og da kom de og hentet den og tømte den to ganger. Husker ikke hvor lenge vi hadde den stående, men to uker kanskje? Vi pusset opp også nemlig, så ting som ble revet ut og skulle kastes, havnet der, samt avkappede planker osv.

Ofte skal man jo pusse opp ny bolig etter egen smak, så da kan det fort bli behov for å leie en container.

Leie av flyttebil via byrå koster fort noen tusen kroner. Men det er praktisk da.

Leie av stor varebil om man velger å flytte ting selv med hjelp av (u)frivillige venner, koster litt, men er billigere enn å leie flyttebil fra byrå. En gang jeg flyttet langt (Stockholm - Oslo) så fikk jeg et par venner til å leie en van på 10 kubikk lasterom i Oslo, kjøre den hjem til meg i Stockholm, hjelpe meg og stue den full av flyttelass, sove noen timer og så grytidlig neste morgen kjørte vi tre sammen tilbake til Oslo, der vanen ble losset, og så stresset avgårde for å levere den tilbake til utleier innen fristen på 24 timers leie. (ville ikke betale for to døgn) Vi rakk det med en halvtimes margin.

Skrevet

Det er billigere dersom man hyrer advokat til papirarbeide og står for salg av boligen selv.
Da jeg solgte leiligheten min hentet jeg inne tilbud fra diverse meglere. Det rimeligste tilbudet jeg fikk var på over 50.000,-

Ryddet og tok bilder, lagde annonse som jeg la ut på finn.no (koster 5000,- og den kan du ha liggende til du får solgt), printet ut budskjema og kontaktet advokat for signering av papirer og pengeoverføringene. Slapp unna med totalt 17000,- for salg av leiligheten.

Leide stor bil og flyttet alt selv. Måtte ha lager, men det fant jeg rimelig også, containerlager.

Det kostet langt unna 200 000,- å flytte for min del (salg av bolig, avgifter, flytting, kjøp av bolig med avgifter og maling av ny bolig, ny sofa og kjøleskap og platting i hagen).

Mamma solgte også selv, og hadde samme utgifter som meg i forbindelse med salget. Grunnet borettslagsleilighet ble det mindre avgifter i forbindelse med kjøp, og totalsummen var way unna 200 000,-

Skrevet

Ja, det går jo også an! Men 200 000,- er ikke mye å betale for trivsel, mener JEG. Og rot har man selvsagt ikke, slikt kastes med hard hånd hele veien.

  • Like 4
Skrevet

Nei, klart man skal trives der man bor! :)

Jeg mener det er altfor dyrt å flytte i Norge i dag. Frekkeste avgiften av dem alle er at Staten skal forsyne seg av noe de ikke har noe med - den såkalte "dokumentavgiften" på 2,5 % av salgssummen som de trer over hodet på folk. DET er nesten uhørt! Fatter ikke at staten skal komme og ha noe av kaka bare fordi noen mennesker kjøper seg en ny bolig!

Synes også disse eiendomsmeglerne tar seg lovlig høyt betalt for en liten fillejobb...! Enkelte leiligheter selger praktisk talt seg selv, megleren gjør nesten ikke noe annet enn å lage et salgsprospekt, så kommer kundene løpende og byr over hverandre mens megleren bare sitter der og tar i mot. Det skal de ha flere titusenvis av kroner for!?

  • Like 1
Skrevet

Hvor mye man taper kommer jo også ann på hva huset er verdt og hva man har brukt!

Pga arbeid i kommunen har de kuttet ned store deler av trærne på eiendommen våres, og hos oss sank faktisk taksten på 100.000 pga det, men til gjengjeld har taksten på huset økt med ca 900.000 når vi bare har pusset opp for 400.000! Så mye det går på!

Skrevet

Nei, klart man skal trives der man bor! :)

Jeg mener det er altfor dyrt å flytte i Norge i dag. Frekkeste avgiften av dem alle er at Staten skal forsyne seg av noe de ikke har noe med - den såkalte "dokumentavgiften" på 2,5 % av salgssummen som de trer over hodet på folk. DET er nesten uhørt! Fatter ikke at staten skal komme og ha noe av kaka bare fordi noen mennesker kjøper seg en ny bolig!

Synes også disse eiendomsmeglerne tar seg lovlig høyt betalt for en liten fillejobb...! Enkelte leiligheter selger praktisk talt seg selv, megleren gjør nesten ikke noe annet enn å lage et salgsprospekt, så kommer kundene løpende og byr over hverandre mens megleren bare sitter der og tar i mot. Det skal de ha flere titusenvis av kroner for!?

Det er bare ENDA mer skatt pakket inn i et annet navn...sånn som også er tilfelle med mange av de andre sinnsyke avgiftene vi har

Skrevet

Kan ikke kommentere så mye på hvor dyrt det er å flytte, men kan kommentere litt på markedet.

Hvor jeg bor har markedet tatt seg opp i det siste. I fjor var det ganske stillestående en stund. Avisene skrev mye om boligprisene, og forskjellige spådommer. Det gjør at en del velger å vente med å kjøpe bolig. Vet ikke hva slags bolig den hypotetiske boligen er, men her går ihvertfall boliger med 2-3 soverom til 2-2,5 mill som varmt hvetebrød.

Hilsen ei som har trålet boligannonser jevnt og trutt i 2 år, og har familie og venner i boligbransjen. :P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...