Gå til innhold
Hundesonen.no

Ikke lenger mulig å innføre valper under 3 mnd fra 1.3.14


Recommended Posts

Skrevet

Link

Tidligere kunne du søke om å få innføre uvaksinerte hundevalper og kattunger (yngre enn 3 måneder) fra enkelte land. Fra og med 1. mars 2014 opphører denne muligheten.

Det er imidlertid fremdeles mulig å innføre hundevalper og kattunger fra Sverige, men de må oppfylle spesielle krav. Les mer om dette i oversikten: Hjem fra Sverige med hund, katt, eller ilder.

  • Svar 143
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

De innfører sikkert dette bare for å være kjipe mot hundefolk. Syte klage.

I dag har både oppdretter og jeg fått bekreftet fra hver vår kontakt i Mattilsynet at valper født før 1 mars vil kunne importeres etter gammel regel, uten andre bevis enn alder på registeringsbevis.

Men hva gjorde vi egentlig før vi hadde mulighet for å importere små valper fra alle kriker og kroker? Det er jo ikke akkurat en mulighet vi har hatt så lenge... Merkelig nok fant vi hunder vi kunne k

Skrevet

Dessverre er det alt for mye fjusk med dette, så jeg har faktisk bare ventet på det. Synd for svært får vanlige oppdrettere har mulighet til å sitte lenge på valper for export og er ikke så veldig mange som har lyst til å vente så lenge heller :(

Skrevet

Dessverre er det alt for mye fjusk med dette, så jeg har faktisk bare ventet på det. Synd for svært får vanlige oppdrettere har mulighet til å sitte lenge på valper for export og er ikke så veldig mange som har lyst til å vente så lenge heller :(

De gikk jo ut med det alt i fjor, at de i løpet av 2014 kom til å stoppe innførsel av valper under 3 mnd. Dette i forbindelse med rabiestilfellene i Nederland, som allikevel ikke var rabies.

Skrevet

Jeg var jo redd for at dette kom til å skje før jeg fikk tatt inn valpen min, og spurte Mattilsynet om det var planer om dette, men fikk da til svar at nei, det var ikke noe som tydet på et generelt forbud mot innførsel av valper under 3 mnd. Det var rett før jul...

Jammen er jeg glad jeg fikk hentet Yasmine før dette ble innført, men jeg ser jo også hensikten, for ja, som Jeanette sier, så tror jeg det er en del fjusk og fanteri ute og går. Jeg ser heller ikke helt hensikten med denne egenerklæringen som oppdretter skal skrive under på - hva er den verdt liksom?

Skrevet

Jeg har skjønt at det kommer, men med umiddelbar virkning er litt kjapt syns jeg. Det er nok mange valper som blir avbestilt nå... Jeg står selv i fare for å ikke få valpen fra DK pga rabieskravet.

Får sjekke litt engelske oppdrettere i kveld, jeg...

Guest Michellus
Skrevet

Det var jo først og fremst da forbudet kom mot Nederland at mine opprinnelige planer gikk i dass (nå endte tispa opp med å ikke få noen valper, så hell i uhell, samt at vi har en annen super frøken i hus nå), og leste videre at det ikke var umulig at det skulle innføres fra alle land. Forstår hvorfor Mattilsynet har valgt å gjøre dette, men damn så kjipt! Men samtidig glad for at de tenker på rabiessikkerheten også.

Skrevet

Spm, hvordan blir prosessen nå da? Vaksine, også? Er det noe fastsatt alder på når de kan vaksineres?

Tre mnd gamle kan de få vaksinen, så skal det gå 21 dager, så kan de eksporteres. Altså vil valpene være 3 måneder og 3 uker gamle, nesten 4 mnd.

Det var det jeg leste en plass.

  • Like 1
Skrevet

Kan ikke si hvor skuffa jeg er... får bare avskrive noen av valpeplanene :-/ Norge i ett nøtteskall... jeg er ikke villig til å vente til valpen er 4 mnd!!! tror jeg legger mattilsynet for hat nå.

Skrevet

Veldig synd! 3Mnd er greit hos rett oppdretter men fire blir for lenge å vente... hvis man ikke kjenner oppdretter godt og vet valpen får den individuelle oppfølgingen og sosialiseringen den trenger.

Sent from my LG-P880 using Tapatalk 4

Skrevet

Har ikke dette vært snakket om før? Eller roter jeg ille?

Skjønner godt det er kjipt for dere med konkrete planer om valper nå. :/ Men på generell basis så tror jeg ikke det spiller så stor rolle, man klarer å hente inn nytt blod uten å ta inn valper. Om det gjør det tryggere med tanke på rabies, så ønsker jeg endringen velkommen. (Riktignok er det vel andre importregler jeg ser mer nødvendig å endre... )

  • Like 1
Skrevet

Jeg finner ikke oversikten over krav på innførsel fra Sverige jeg. Er jeg blind?

Det er ingen endringer på det. Hente 8 uker gammel, ormekur og pass.

Skrevet

Spm, hvordan blir prosessen nå da? Vaksine, også? Er det noe fastsatt alder på når de kan vaksineres?

12 uker må de være.

Tispa mi er født 12.10, 6.1 fikk hun vaksina. Så var det å vente 21 dager

Bekymrer ikke meg nevneverdig at disse reglene har kommet. Men det er klart kjipt for de som var klare til å hente seg valp nå og som får skrinnlagt de planene.

Men, det kom jo ikke som noen overraskelse. MT gikk ut med det i forbindelse med det de trodde var rabiestilfeller i Nederland. De visste bare ikke når det ville komme. Samtlige jeg snakket med i MT etter varslingen om Nederland var klare på at et totalt innførselsforbud ville komme i løpet av starten av 2014. De visste bare ikke konkret når.

Bakdelen for min rase er at jeg mistenker ferre vil kjøpe seg hund fra andre steder enn Norge og Sverige, så da ender vi opp med enda mindre genpol enn hva vi har pr i dag. Man kan selvsagt ta inn nytt blod uten å hente inn valp, men, tror det blir lite av det blandt landets oppdrettere. Med et par unntak.

Skrevet

Jeg er så sinnsykt skuffa, har hatt planer som nå jeg bare kommer til å se langt etter. Det er definitivt ikke alle oppdr. som har mulighet til å beholde en valp til de er 4mnd, og ikke alle kommer heller til å legge ned en god nok jobb å det.
For oss med små rase er dette faktisk litt krise. Vi baserer all avlen på importer og på utenlandske parringer, og de alle aller fleste vil ikke importere og vente så lenge på en valp.
Det værste er at jeg i GÅR avtalte med en oppdr i Finland at jeg kanskje ville ha en valp...
Så ja, jeg er døds skuffa!

  • Like 1
Skrevet

Siterer fra artikkel hos Nordstrand dyreklinikk: "Reise med hund og katt"

"VAKSINASJON
I samråd med veterinæren må de nødvendige vaksinasjoner gjennomføres. All vaksinasjon vil bli skrevet inn i et eget pass. Hunder og katter som skal inn til Norge må være rabiesvaksinerte. Hunder og katter skal være vaksinert mot rabies etter vaksineprodusentens anbefaling (vanligvis tidligst når den er tre måneder gammel). Den kan ikke innføres før 21 dager etter at den er vaksinert. Kravet om rabiesvaksinering gjelder også ved innreise fra rabiesfrie stater, men ikke fra Sverige. Revaksinering mot rabies er pr idag etter 1 år, dvs maksimun 365 dagers intervall. Dersom dette ikke overholdes må man vente nye 21 dager før innreise."

Artikkelen er datert våren 2013 og opplyser at det ovenforstående er nye regler som gjelder.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
    • Hvor har du det fra??? Mage hunder blir feilaktig kalt for kattedrepere, uten at det er noe hold i det. Ja, hundene våre, uansett rase, har jaktinstinkt i større eller mindre grad, men at ambull er så mye verre enn mange andre hunder, har jeg vanskelig for å tro.  Nå kan jeg uansett fortelle at det gjøres store fremskritt her i huset. Hunden har lært seg å sitte når kattene passerer, og han viser en mye lavere interesse for de nå enn i begynnelsen. Han kan fint ligge rolig i ene enden av sofaen og en av kattene ligger i den andre delen uten at de gjør noe stort nummer av hverandre. Så jeg syns vi er på rett vei 🙂
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...