Gå til innhold
Hundesonen.no

Ikke lenger mulig å innføre valper under 3 mnd fra 1.3.14


Recommended Posts

Skrevet

Link

Tidligere kunne du søke om å få innføre uvaksinerte hundevalper og kattunger (yngre enn 3 måneder) fra enkelte land. Fra og med 1. mars 2014 opphører denne muligheten.

Det er imidlertid fremdeles mulig å innføre hundevalper og kattunger fra Sverige, men de må oppfylle spesielle krav. Les mer om dette i oversikten: Hjem fra Sverige med hund, katt, eller ilder.

  • Svar 143
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

De innfører sikkert dette bare for å være kjipe mot hundefolk. Syte klage.

I dag har både oppdretter og jeg fått bekreftet fra hver vår kontakt i Mattilsynet at valper født før 1 mars vil kunne importeres etter gammel regel, uten andre bevis enn alder på registeringsbevis.

Men hva gjorde vi egentlig før vi hadde mulighet for å importere små valper fra alle kriker og kroker? Det er jo ikke akkurat en mulighet vi har hatt så lenge... Merkelig nok fant vi hunder vi kunne k

Skrevet

Dessverre er det alt for mye fjusk med dette, så jeg har faktisk bare ventet på det. Synd for svært får vanlige oppdrettere har mulighet til å sitte lenge på valper for export og er ikke så veldig mange som har lyst til å vente så lenge heller :(

Skrevet

Dessverre er det alt for mye fjusk med dette, så jeg har faktisk bare ventet på det. Synd for svært får vanlige oppdrettere har mulighet til å sitte lenge på valper for export og er ikke så veldig mange som har lyst til å vente så lenge heller :(

De gikk jo ut med det alt i fjor, at de i løpet av 2014 kom til å stoppe innførsel av valper under 3 mnd. Dette i forbindelse med rabiestilfellene i Nederland, som allikevel ikke var rabies.

Skrevet

Jeg var jo redd for at dette kom til å skje før jeg fikk tatt inn valpen min, og spurte Mattilsynet om det var planer om dette, men fikk da til svar at nei, det var ikke noe som tydet på et generelt forbud mot innførsel av valper under 3 mnd. Det var rett før jul...

Jammen er jeg glad jeg fikk hentet Yasmine før dette ble innført, men jeg ser jo også hensikten, for ja, som Jeanette sier, så tror jeg det er en del fjusk og fanteri ute og går. Jeg ser heller ikke helt hensikten med denne egenerklæringen som oppdretter skal skrive under på - hva er den verdt liksom?

Skrevet

Jeg har skjønt at det kommer, men med umiddelbar virkning er litt kjapt syns jeg. Det er nok mange valper som blir avbestilt nå... Jeg står selv i fare for å ikke få valpen fra DK pga rabieskravet.

Får sjekke litt engelske oppdrettere i kveld, jeg...

Guest Michellus
Skrevet

Det var jo først og fremst da forbudet kom mot Nederland at mine opprinnelige planer gikk i dass (nå endte tispa opp med å ikke få noen valper, så hell i uhell, samt at vi har en annen super frøken i hus nå), og leste videre at det ikke var umulig at det skulle innføres fra alle land. Forstår hvorfor Mattilsynet har valgt å gjøre dette, men damn så kjipt! Men samtidig glad for at de tenker på rabiessikkerheten også.

Skrevet

Spm, hvordan blir prosessen nå da? Vaksine, også? Er det noe fastsatt alder på når de kan vaksineres?

Tre mnd gamle kan de få vaksinen, så skal det gå 21 dager, så kan de eksporteres. Altså vil valpene være 3 måneder og 3 uker gamle, nesten 4 mnd.

Det var det jeg leste en plass.

  • Like 1
Skrevet

Kan ikke si hvor skuffa jeg er... får bare avskrive noen av valpeplanene :-/ Norge i ett nøtteskall... jeg er ikke villig til å vente til valpen er 4 mnd!!! tror jeg legger mattilsynet for hat nå.

Skrevet

Veldig synd! 3Mnd er greit hos rett oppdretter men fire blir for lenge å vente... hvis man ikke kjenner oppdretter godt og vet valpen får den individuelle oppfølgingen og sosialiseringen den trenger.

Sent from my LG-P880 using Tapatalk 4

Skrevet

Har ikke dette vært snakket om før? Eller roter jeg ille?

Skjønner godt det er kjipt for dere med konkrete planer om valper nå. :/ Men på generell basis så tror jeg ikke det spiller så stor rolle, man klarer å hente inn nytt blod uten å ta inn valper. Om det gjør det tryggere med tanke på rabies, så ønsker jeg endringen velkommen. (Riktignok er det vel andre importregler jeg ser mer nødvendig å endre... )

  • Like 1
Skrevet

Jeg finner ikke oversikten over krav på innførsel fra Sverige jeg. Er jeg blind?

Det er ingen endringer på det. Hente 8 uker gammel, ormekur og pass.

Skrevet

Spm, hvordan blir prosessen nå da? Vaksine, også? Er det noe fastsatt alder på når de kan vaksineres?

12 uker må de være.

Tispa mi er født 12.10, 6.1 fikk hun vaksina. Så var det å vente 21 dager

Bekymrer ikke meg nevneverdig at disse reglene har kommet. Men det er klart kjipt for de som var klare til å hente seg valp nå og som får skrinnlagt de planene.

Men, det kom jo ikke som noen overraskelse. MT gikk ut med det i forbindelse med det de trodde var rabiestilfeller i Nederland. De visste bare ikke når det ville komme. Samtlige jeg snakket med i MT etter varslingen om Nederland var klare på at et totalt innførselsforbud ville komme i løpet av starten av 2014. De visste bare ikke konkret når.

Bakdelen for min rase er at jeg mistenker ferre vil kjøpe seg hund fra andre steder enn Norge og Sverige, så da ender vi opp med enda mindre genpol enn hva vi har pr i dag. Man kan selvsagt ta inn nytt blod uten å hente inn valp, men, tror det blir lite av det blandt landets oppdrettere. Med et par unntak.

Skrevet

Jeg er så sinnsykt skuffa, har hatt planer som nå jeg bare kommer til å se langt etter. Det er definitivt ikke alle oppdr. som har mulighet til å beholde en valp til de er 4mnd, og ikke alle kommer heller til å legge ned en god nok jobb å det.
For oss med små rase er dette faktisk litt krise. Vi baserer all avlen på importer og på utenlandske parringer, og de alle aller fleste vil ikke importere og vente så lenge på en valp.
Det værste er at jeg i GÅR avtalte med en oppdr i Finland at jeg kanskje ville ha en valp...
Så ja, jeg er døds skuffa!

  • Like 1
Skrevet

Siterer fra artikkel hos Nordstrand dyreklinikk: "Reise med hund og katt"

"VAKSINASJON
I samråd med veterinæren må de nødvendige vaksinasjoner gjennomføres. All vaksinasjon vil bli skrevet inn i et eget pass. Hunder og katter som skal inn til Norge må være rabiesvaksinerte. Hunder og katter skal være vaksinert mot rabies etter vaksineprodusentens anbefaling (vanligvis tidligst når den er tre måneder gammel). Den kan ikke innføres før 21 dager etter at den er vaksinert. Kravet om rabiesvaksinering gjelder også ved innreise fra rabiesfrie stater, men ikke fra Sverige. Revaksinering mot rabies er pr idag etter 1 år, dvs maksimun 365 dagers intervall. Dersom dette ikke overholdes må man vente nye 21 dager før innreise."

Artikkelen er datert våren 2013 og opplyser at det ovenforstående er nye regler som gjelder.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Var ingen av dem fine?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...