Gå til innhold
Hundesonen.no

Fido (ambull) blir omplassert, ikke avlivet


Recommended Posts

Skrevet

http://www.tv2.no/2014/02/26/nyheter/innenriks/dyrene/fido/5361766#.Uw8GI4WHaLc

"

Politiet i Salten har bestemt at Fido ikke skal avlives, men omplasseres.

Hunden Fido har ved et tilfelle gått til angrep på og bitt en person. Han har også ved flere andre anledninger utvist skremmende adferd ved at han blant annet har gått til angrep på andre hunder, skriver politiet i en pressemelding."

Personlig synes jeg det er en uting å drive og flytte på problemet i sånne tilfeller der en hund har utvist aggressiv atferd. Har en hund begynt å bite folk, er det lite sannsynlig at det vil forandre på noe å flytte på hunden. Hunden har fremdeles samme innstilling til biting. Jeg ville aldri i verden overtatt en hund som har bitt folk og angriper andre hunder, og det tror jeg 99.9% av folk mener det samme om. Bare spesielt interesserte tar en slik sjanse.

Guest Gråtass
Skrevet

Var ikke dette hunden som bare hadde bjeffet mot brannvesenet da.. Som skulle avlives fordi politiet antok det var en ulovlig rase. Hunden skulle testes ved PHS såvidt meg bekjent. Så da har vel testen konkludert med hunden neppe er farlig?

Skrevet

Alt det her styret hadde vært unngått hadde oppdretter vært hakket mer seriøs og levert hunden med id-merking og papirer ...
Og en sak har gjerne flere sider, og det er kanskje en grunn til at eier ikke får skaffe seg stor hund igjen?

  • Like 1
Skrevet

Hva mener du?

Amerikansk bulldog er ingen forbudt hunderase og ligner heller ikke på en forbudt hunderase eller blanding med en forbudt hunderase. Og hvorfor skulle ikke eieren få skaffe seg stor hund igjen?

Edit: har lest avslutningen av saken nå. Men jeg lurer fortsatt på konklusjonen at eieren ikke får skaffe seg stor hund igjen

Hva jeg mener?

Jo, at Fido ikke hadde blitt mistenkt for å være ulovlig rase av politiet dersom hunden var levert id-merket og med papirer.

Jeg vet det ikke er en ulovlig rase i Norge. Jeg vet også at den ikke ligner på en ulovlig rase. Men det var nå en gang dette politiet bestemte seg for å bruke som argument for å avlive hunden. Eier kunne ikke dokumentere rase, for hunden var ikke id-merket og ikke hadde eier papirer på den heller.

Hvorfor eieren ikke skulle få skaffe seg en stor hund en gang til? Det vet da ikke jeg, men som jeg skriver: det er kanskje en grunn til det. Merk deg ? også.

Vi har i hovedsak kun fått høre eier og alle dyreverneres side av saken. Det kan være mer til det enn hva som kommer frem i media.

Guest Belgerpia
Skrevet

Var ikke dette hunden som bare hadde bjeffet mot brannvesenet da.. Som skulle avlives fordi politiet antok det var en ulovlig rase. Hunden skulle testes ved PHS såvidt meg bekjent. Så da har vel testen konkludert med hunden neppe er farlig?

Den er ikke testet fordi hundefaglig personell anser at hunden er i en slik helsemessig forfatning at den ikke vil tåle belastningen eller testen vil gi feil resultat.

Skrevet

Hvis man skal tro på det media sier så er det ihvertfall faktum at hunden har bitt et menneske (og, angivelig, andre hunder, så kan de jo trekke konklusjonen selv til at det er jo det samme...).

Men det er altfor mye som skurrer her til at alt kan ha kommet frem. Hvem har han bitt, når og i hvilken situasjon, og hva i alle dager får politiet til å tro at fyren er bedre egnet til å ha staff eller bullterrier enn st. bernhardshund eller labrador. :P

  • Like 1
Guest Gråtass
Skrevet

Den er ikke testet fordi hundefaglig personell anser at hunden er i en slik helsemessig forfatning at den ikke vil tåle belastningen eller testen vil gi feil resultat.

Ok. Realt nok det.
Skrevet

Jeg siterer fra FB: Hei. Den episoden som er omtalt som "bitt" på kennel kan diskuteres opp og ned i mente, men la meg forfatte meg kort og konsist. Det er ingen som har bevitnet hendelsen, ei er det kommet inn noen anmeldelse i saken. Det er ikke framlagt bilder av disse blåmerkene som er lagt veldig stor fokus på. At Fido har angrepet knær for å bite er lite sannsynlig. Dersom det så hadde vært tilfelle, hadde vedkommende hatt store skader, både vev og muskler ville fått seg en trøkk om ikke skader som vile krevd innleggelse og operasjon. Omstendighetene rundt "bittet" er at hundepasser tok Fido ut av buret for å fotografere ham. Hun hadde et håndholdt kamera med reim som dingla foran Fido. Det vi kan tolke ut fra avhøret er at Fido har trodd det var invitasjon til lik og aktivtet når han ble tatt ut av buret, og har således også invitert til lek med en såkalt lekebue som hundespråket forklarer. Vil påpeke at hundepasseren nektet å anmelde etter politiets anmodning. Hundepasseren hadde i ettertid av hendelsen vært to ganger daglig i buret til Fido for å vaske og skylle hans betente ører, en oppgave til og med eier har problemer med. Snill som et lam, sa hun.

  • 3 weeks later...
Skrevet

Da har Fido blitt mentaltestet og har bestått med glans. Merkelig det der gitt. Sier bare, takk for FAGFOLK!

Kopiert fra facebooksiden, "Redd Fido":

Slik vi nå har blitt kjent med hunden må han ha hatt en stabil og god oppvekst. Selvfølgelig burde eier ha lagt ned mer jobb i kontroll over hunden, men slik er det for mange hunde-eiere i dette landet. Fido er egenrådig og sta, han er tydeligvis vant til å få lov til å styre mye av livet selv. Men han har bevist at dette er relativt lett å rette på med trening.

Slik vi har forstått det skulle dette være en farlig hund, da stiller jeg og teamet spørsmålet om hvem som hevder dette?

Om Fido er lista over hva man kaller en farlig hund da er det mange hunder i Norge som er farlige. Som en i teamet sa: Jeg håper aldri jeg får en slik situasjon som Fido er kommet opp i hos meg i mitt hjem, for da blir mine hunder avlivet umiddelbart.

  • Like 5
Skrevet

La eieren få Fido tilbake. Legg til rette så han kan få gått på kurs med hunden som et krav. Idioti å skulle ta fra han Fido og så skal han få kunne kjøpe seg en ny hund bare den er mindre enn Fido. Fullstendig ulogisk!!

  • Like 8
Skrevet

La eieren få Fido tilbake. Legg til rette så han kan få gått på kurs med hunden som et krav. Idioti å skulle ta fra han Fido og så skal han få kunne kjøpe seg en ny hund bare den er mindre enn Fido. Fullstendig ulogisk!

Helt enig! Denne saken er bare helt absurd og vitner om politiets evne og lyst til å misbruke sin posisjon i samfunnet.
  • Like 4

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...