Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Er det noen her som har erfaring med Lavinehund trening?

Jeg har trent litt før, for noen år siden, men glemsk som jeg er husker jeg ikke hvordan vi begynte.

Har nå en valp på 10 mnd som jeg har lyst til å begynne å trene med. Noe må man bruke de enorme mengdene snø til ;)

Nærmeste "lag" er 2 timers kjøring unna, og vi er flere som har lyst til å prøve, men må si all den kjøringen ikke frister slik i starten.

Jeg tenker som så at vi først begynner å gjemme fig rett under snøen, med påvirkning, så dypere og dypere så hunden må grave mer og mer, så kommer søket til slutt når interessen for figuranten i graven er stor.

Er jeg på rett vei? Noe annet som er viktig å tenke på?

Guest Belgerpia
Skrevet

Det smarteste er vel å spørre om en av instruktørene i laget har lyst til å ha ett kurs for dere? Da får dere innføring og kan trene litt på egen hånd.

Skrevet

Den eneste instruktøren i det laget er vel rimelig gammel og ikke så aktiv lenger. Og det laget som jeg føler tilhørighet til (der jeg kjenner noen) har egentlig ikke vår kommune som område...

Ikke tror jeg vi er mange nok til å få istand ett kurs heller..

Skrevet

jeg vil tro at det vil være som med alle andre hundesporter. 100 måter å gjøre ting på, så hva som er rett kan da diskuteres.

Vi skal bare ha dette som en aktivisering til snøen forsvinner.

Hvis ingen har tips, så skal vi nok klare å grave oss ned i tide uansett :D

Skrevet

Første jeg hadde begynnt med hadde vært helt simpelt:

Få hunden til å føle seg trygg på å gå inn i en trang hule og leke/få godbiter der liggende omtrent oppå figurant.

Steg to (og kan bruke samme hul) lær hunden å "bryte" seg inn. Første gangene dritt enkelt også lager du inngangen vanskeligere og vanskeligere så den må bruke tid på å grave/presse seg inn (blir rett og slett en markeringstrening, det kan også ta flere minutter før man får fram figuranten og hunden er da ofte "aktiv" i arbeidet)

Så finner du ett område du kan lage flere huler og kan gjøre dette gang på gang og den må faktisk søke opp hvilken huler som er bare er stengt og hvilken det evt ligger en person i.

Skrevet

1. Leke med figurant

2. Leke med figurant inni hule

3. Legge på litt og litt snø sånn at hunden må grave seg inn

4. Øke vanskelighetsgraden gjennom søk, snymengde, dybde og liggetid

Det viktigste er å få en god graveatferd siden det er "meldingen".

  • Like 2
  • 2 weeks later...
Skrevet

Vært på lavine trening ei helg nå og det var kjempe morsomt. Det første som skjedde var at figuranten lekte med hunden min også forsvant fig. i en snøhule. Hunden min etter og i lek. Hunden min hadde ikke noe sperre. Der etter begynte vi å legge på litt snø og gravingen hennes startet tvert. Siste gang kom vi opp på scoter hadde gjemt noen fig. I 3 forskjellige snø huler opp i forskjellige snø skavler. Hunden min tok seg en runde på en åpen slette også fikk nesen hennes ferten av fig. Hun fant en hule om gangen og begyn. Gravingen.

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvis han spiser og drikker som normalt og alt ellers er normalt ville jeg sett det an en dag til, og så evt. tatt en telefon til dyrlegen i morra hvis det ikke endrer seg. Kanskje det bare er for kaldt? Det kan også være urinveisinfeksjon. Men generelt hvis du er usikker på helsespørsmål så er det ofte bedre å ta en telefon til dyrlegen heller enn å spørre på et forum.
    • Hei, første gang inne på hundeforum men trenger virkelig råd. Jeg har nylig fått en tibetansk spaniel valp på 9 mnd. han har vært så frisk og rask, spiser og drikker masse, har både bæsje og tissa og leker som bare det helt siden vi fikk han. Men onsdag morgen så tissa han ikke… nå har det gått et døgn og han har enda ikke tissa😰 hva kan være galt?? 
    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...