Gå til innhold
Hundesonen.no

Firbente kan få inne-forbud i Bamble kommune


Lemen
 Share

Recommended Posts

http://www.ta.no/nyheter/grenland/article7186999.ece

Skal dyreutstillinger og firbeinte gjester tillates i kommunens idrettshaller? Bamble kommune vurderer nå spørsmålet og utelukker ikke et forbud. Bakgrunnen er hensynet til allergikere.

Synd, men jeg er faktisk ikke det grann overrasket..

Underlaget i spes Skjærgårdshallen kan jeg ikke skjønne hvordan de får rent og etter å har vært på de to siste hundearrangementene i Skjærgårdshallen hvor jeg har sett markering og bæsjing inne samt pels flaksende så kan jeg godt forstå at andre allergikere blir syke av å være i hallen. Jeg ble selv tett i pusten bare av luften sist jeg var der.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Folk som blir syke av å være i en hall hvor det har vært utstilling, er vel så sensible at de vil reagere på kollegaer/klassekamerater som har kjæledyr (og dermed allergener i klærne), og medisinerer seg vel daglig deretter? Hva om en slik person f.eks hadde havnet i flysetet ved siden av meg? Ville de reagert da? Eller reagere de kun når det er snakk om rettigheter?

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

De får gjøre som de vil for min del, men jeg skjønner ikke allergiargumentet. Som julnil sier så vil en person som er så alergisk reagere like sterkt om hundemennesker går inn i den samme hallen i klær med hundehår på, noe som er lov. Samme med bussreiser, om jeg har sittet på bussen i en time med min hund også må jeg gå av fordi det kommer inn noen som er allergisk, hvor mye tror de det hjelper? Eller viss jeg tar buss uten min hund, men med hundeklær og setter meg ved siden av en som er allergisk, hva skal de gjøre da? Reelle argumenter hadde vært mye enklere og forstå.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Folk som blir syke av å være i en hall hvor det har vært utstilling, er vel så sensible at de vil reagere på kollegaer/klassekamerater som har kjæledyr (og dermed allergener i klærne), og medisinerer seg vel daglig deretter? Hva om en slik person f.eks hadde havnet i flysetet ved siden av meg? Ville de reagert da? Eller reagere de kun når det er snakk om rettigheter?

Nei, ikke nødvendigvis.

Da jeg var liten var jeg kjempe allergisk mot katt. Jeg ble aldri syk av å være sammen med personer hadde katt, men jeg kunne ikke gå inn i et hus der det var katt eller hadde vært katt uten at det var skikkelig rengjort. Selv om kattene var utekatter. Gjorde jeg det ble jeg skikkelig, skikkelig syk. Allergi er ikke enkelt altså.

Sånn utenom allergiargumentet, så syns jeg det er rimelig ekkelt å være i et par av utstillingshallene. Kan f.eks ikke forstå at det blir godkjent å ha en hundeutstilling i haller som har teppe som underlag. Teppet blir tisset og bæsjet i stykker, og selv om det til en hvis grad blir rengjort, så kan det vel på ingen måte være hygenisk å trene i en slik hall etterpå?

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest lijenta

HAr gudsjelov ikke hørt noe sant om Telemarkshallen. Idretten trener jo der alt søndags kveld. Men at hundeeiere som er på utstilling er uhygieniske ja helt klart. Når det børstes og kipes så går pelsen rett ned på gulvet. Ta opp og kaste det nop, søppel og ja det er mye som reker etter en hundeutstilling. Så ja det blir nok endel begrensninger. Noe som er synd for her er det ikke bare allergikere som bør få tilgang men de andre som trenger det også

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så lenge utstillingsfolk lar hundene sine pisse og drite inne i hallene, så kan vi vel ikke akkurat være overraska?

Enig. Er sånt jeg blir flau over å være hundeeier for. Da gjør vi oss ikke fortjent til de godene vi har hatt. Idioter som ødelegger for oss alle :no:

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Enig. Er sånt jeg blir flau over å være hundeeier for. Da gjør vi oss ikke fortjent til de godene vi har hatt. Idioter som ødelegger for oss alle :no:

Helt enig.

Hvorfor skal det være greit å tisse og drite inne på utstilling? Greit nok at uhell kan skje, da tørker man opp etter seg. Men sist utstilling jeg var på så jeg først en whippet-eier som med viten og vilje flere ganger førte hunden bort til en av søylene i hallen, og lot den tisse på denne stolpen. Etter dette fulgte jeg litt med, og så godt over ti forskjellige mennesker som lot hundene sine tisse på søylen... Jeg fatter det bare ikke, det tar 2 minutter å gå ut med hunden... :icon_confused:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Enig. Er sånt jeg blir flau over å være hundeeier for. Da gjør vi oss ikke fortjent til de godene vi har hatt. Idioter som ødelegger for oss alle :no:

Samme her. I dag var det to bikkjer (av forskjellige raser) som skeit i ringen. Det går ann å lufte bikkja før den skal i ringen, den MÅ ikke sitte i buret eller på stellebordet frem til den ropes opp.

Flaut :icon_redface::no:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ikke bare i haller, jeg så bæsj flere steder i gangene utenfor hotellrommene på Lillestrøm i forfjor. Om folk ikke fatter hvor motbydelig det er, da er det bare ikke håp.

Det minte meg på da vi var i Stockholm på World Dog Show for noen år tilbake. Hotellet var fullt av hundefolk og fikk omtrent ikke sove fordi hundene på naborommet bjeffet hele natten mens eierne sikkert var på fest. Gangene stinket og det var tisseflekker på teppet overalt..

Ikke så rart at flere og flere sier nei til dyr. Bare synd at noen må ødelegge for andre :(

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Samme her. I dag var det to bikkjer (av forskjellige raser) som skeit i ringen. Det går ann å lufte bikkja før den skal i ringen, den MÅ ikke sitte i buret eller på stellebordet frem til den ropes opp.

På NKK Kristiansand i fjor så var Pippa i overkant stressa, og hun bæsja (helt normal, ikke løs eller noe) fire ganger på vei ned fra bilen til hallen. Hun satt seg og dreit i ringen også. Jeg har vel aldri vært flauere innenfor en utstillingsring, men det var ikke akkurat sånn at jeg ikke hadde lufta bikkja, selv om sikkert mange tenker som deg.

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er noe helt annet å ha hundefolk på besøk enn å være på besøk hos hundefolk selv om de har gjort rent og kastet ut bikkja når man er allergisk.

Jeg kan fint besøke mamma når jeg har hund, hun kan ikke besøke meg. Selv om bikkjene er ute og alt er gjort rent.

Allergener setter seg overalt der hunden har oppholdt seg over tid ( ev hvis det er mange hunder) og det blir man ikke kvitt med en rundvask. Man trenger ikke være hyperallergisk av å reagere på en hall hundrevis av bikkjer har blitt børstet og oppholdt seg i.

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg skjønner de godt jeg! Når hundeiere ikke greier å holde bikkjene unna å tisse på telt o.l. ute så er det like greit å ikke ha utstillinger inne, for de er ikke det grann bedre der! Skal på uteutstilling snart, da tror jeg at jeg skal sette opp varselband rundt bura mine, så ingen tisser på de ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er noe helt annet å ha hundefolk på besøk enn å være på besøk hos hundefolk selv om de har gjort rent og kastet ut bikkja når man er allergisk. Jeg kan fint besøke mamma når jeg har hund, hun kan ikke besøke meg. Selv om bikkjene er ute og alt er gjort rent. Allergener setter seg overalt der hunden har oppholdt seg over tid ( ev hvis det er mange hunder) og det blir man ikke kvitt med en rundvask. Man trenger ikke være hyperallergisk av å reagere på en hall hundrevis av bikkjer har blitt børstet og oppholdt seg i.
Nettopp! Min far tåler at JEG kommer på besøk selv om jeg har hund. Men skulle han hatt håndballtrening i en hall der det var utstilling dagen før kunne han lett blitt dausjuk. Det er MYE mer allergener på vift der enn det er på meg og mine klær. Og unnskyld meg - hvorfor skal man ikke ta hensyn til folk med allergi? De har jo ikke allergi fordi de vil det liksom. Ta f.eks. debatten om hund på butikken eller ei. Det bør jo være en selvfølge at man som allergiker slipper å bli sjuk på butikken. Hvis det er et problem med allergi som følger av hundearrangementer inne, ja da må man finne løsninger på det. Om det innebærer å vaske mye bedre eller å være ute, det er nå så. Forøvrig enig i at en del hundefolk bør skamme seg. Dritt og piss inne i haller bør man unngå. Det er grisete og unødvendig.
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Belgerpia

Når eiere av småhunder går bort til lydighetsringen og lar faenskapen sin pisse på kjeglene så sier det seg selv at de ikke er spesielt nøye. Personlig så synes jeg at utstillingsarrangører bør innføre BOT til hundeeiere som ikke passer på hundene sine. Ha ett par tre dedikerte til oppgaven å spotte syndere, en ute og to inne f.eks. (ved innendørsutstilling). Kr 1 000,- i bot til hundeeiere som ikke plukker opp etter hunder om den skiter, og kr 1 000,- til hundeeiere som lar hunden tisse innendørs, og det inkluderer de som har med seg tissepåle og tissematte inn. Tisse gjør man ute.

Dette vil medføre ekstrainntekt til arrangør og det er nesten (etter å ha sett flere lufte bikkjene sine INNE på Bø om lørdagen) så det antagelig vil dekke leie av hall.

Jeg har FULL forståelse for at kommuner ikke ønsker å leie ut til hundearrangementer - hundeeiere er bare noen helt for jævlige griser med NULL respekt for andre.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

All enig med deg der Belgerpia. Men hva med f. Ex Issi som en gang dret i lp ringen, hun var gått og gått og gått og gått med. Og samme har skjedd i utstilling. Uhell skjer og jeg skal vedde på Jeg blir utrolig sint over å få en bot når jeg har luftet hunden min en trilliard ganger men den er stresset og får problemer.

Bot til de som ikke tørker opp og lufter med vilje og ikke bryr seg ja. Men uhell skjer. Men uhell er det ikke så mange av :-P jeg kan telle på en hånd antall uhell inne i hall mine hunder har hatt de siste tre årene så hehehehe :-P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

All enig med deg der Belgerpia. Men hva med f. Ex Issi som en gang dret i lp ringen, hun var gått og gått og gått og gått med. Og samme har skjedd i utstilling. Uhell skjer og jeg skal vedde på Jeg blir utrolig sint over å få en bot når jeg har luftet hunden min en trilliard ganger men den er stresset og får problemer.

Bot til de som ikke tørker opp og lufter med vilje og ikke bryr seg ja. Men uhell skjer. Men uhell er det ikke så mange av :-P jeg kan telle på en hånd antall uhell inne i hall mine hunder har hatt de siste tre årene så hehehehe :-P

Se nedenfor. Det er jo bare til å plukke opp og tørke opp etter dyret :) :

Når eiere av småhunder går bort til lydighetsringen og lar faenskapen sin pisse på kjeglene så sier det seg selv at de ikke er spesielt nøye. Personlig så synes jeg at utstillingsarrangører bør innføre BOT til hundeeiere som ikke passer på hundene sine. Ha ett par tre dedikerte til oppgaven å spotte syndere, en ute og to inne f.eks. (ved innendørsutstilling). Kr 1 000,- i bot til hundeeiere som ikke plukker opp etter hunder om den skiter, og kr 1 000,- til hundeeiere som lar hunden tisse innendørs, og det inkluderer de som har med seg tissepåle og tissematte inn. Tisse gjør man ute.

Dette vil medføre ekstrainntekt til arrangør og det er nesten (etter å ha sett flere lufte bikkjene sine INNE på Bø om lørdagen) så det antagelig vil dekke leie av hall.

Jeg har FULL forståelse for at kommuner ikke ønsker å leie ut til hundearrangementer - hundeeiere er bare noen helt for jævlige griser med NULL respekt for andre.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Når eiere av småhunder går bort til lydighetsringen og lar faenskapen sin pisse på kjeglene så sier det seg selv at de ikke er spesielt nøye. Personlig så synes jeg at utstillingsarrangører bør innføre BOT til hundeeiere som ikke passer på hundene sine. Ha ett par tre dedikerte til oppgaven å spotte syndere, en ute og to inne f.eks. (ved innendørsutstilling). Kr 1 000,- i bot til hundeeiere som ikke plukker opp etter hunder om den skiter, og kr 1 000,- til hundeeiere som lar hunden tisse innendørs, og det inkluderer de som har med seg tissepåle og tissematte inn. Tisse gjør man ute.

Dette vil medføre ekstrainntekt til arrangør og det er nesten (etter å ha sett flere lufte bikkjene sine INNE på Bø om lørdagen) så det antagelig vil dekke leie av hall.

Jeg har FULL forståelse for at kommuner ikke ønsker å leie ut til hundearrangementer - hundeeiere er bare noen helt for jævlige griser med NULL respekt for andre.

Er det noen som har med seg dette på utstilling..? Ikke rart folk ikke vil ha hundefolk i byggene sine isåfall...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg forstår godt at folk ikke ønsker å leie ut til oss, jeg. Jeg har opplevd å få jakka mi pissa ned, at hunder driter inne og at eier bare går videre og at det klippes og klippes uten noe tanke for at alle de hårene kanskje bør fjernes.

Jeg blei sjøl på lørdag til min store skrekk, forfjamselse og skam en av de ekle hundeeierne som "lar" hunden tisse inne. Knertisen som ikke engang klarer å bæsje i sin egen hage fordi det er å skitne til stedet hun bor, rakk å sette seg ned i fart for å markere TO ganger i løpet av lørdagen. Det sier litt om hvor mye tiss som må ha vært på det teppet fra før, og jeg rakk heldigvis å nappe henne med meg før hun fikk fullbyrda, men fy søren... :icon_redface:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

På NKK Kristiansand i fjor så var Pippa i overkant stressa, og hun bæsja (helt normal, ikke løs eller noe) fire ganger på vei ned fra bilen til hallen. Hun satt seg og dreit i ringen også. Jeg har vel aldri vært flauere innenfor en utstillingsring, men det var ikke akkurat sånn at jeg ikke hadde lufta bikkja, selv om sikkert mange tenker som deg.

Ja selvsagt kan uhell skje, og det er jo ikke noe gøy selvsagt. Det er jo dyr vi holder på med, det må vi ikke glemme. Men disse to hundene jeg observerte var i bur/på bord fra vi ankom klokka 10:30 til vi dro klokka 15:30. Ikke rart de gjorde fra seg når de enedelig fikk strekke på bena. Men selvsagt, uhell skjer, hunder er dyr, og dyr er uforutsigbare uansett hvor mange ganger man lufter de. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Belgerpia

Er det noen som har med seg dette på utstilling..? Ikke rart folk ikke vil ha hundefolk i byggene sine isåfall...

Jupp, det er det - folk med ankelgnagere - irriterende så det holder og en forbanna uting

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for råd 😊.Han har opplevd å utforsket mye på de 2 uker han har vært med meg .Men tror det lett kan bli for mye inntrykk på en gang .Mulig jeg skal ta frem Valpe gården .Kom på at den brukte jeg til forrige hund .Den er 90* 90 .Jeg satt stoff buret der når min forrige hund skulle slappe av .Jeg har som sagt helt glemt rutiner jeg hadde på forrige hund .Takk for «oppfriskning «
    • Det er lett å glemme hvor krevende valpetiden faktisk er. Å holde lek utendørs synes jeg er en fin regel, men ha gjerne tyggeleger tilgjengelig innendørs for å begrense tygging på uønskede ting. Han er jo fortsatt en baby som vokser og oppdager verden i stort tempo. Det er viktig å ha noen rolige dager innimellom, men jeg tenker også at det er viktig å dra litt rundt og oppleve ulike miljøer, treffe ulike folk, underlag, lyder, lukter osv. Dra på oppdagelsesferd ihvertfall et par dager i uken. Lek og oppdagelse i eget tempo er fint. Her går det an å skille mellom kjedelige, korte lufteturer for å gjøre fra seg, og lengre turer for å leke, oppdage og trene litt. Lær valpen tydelig skille mellom disse. Inne tenker jeg også at det er greit å skille tydelig mellom ro og aktivitet. Men såklart, er valpen aktiv så bruk det, tren en kort økt med kontakt eller øvelser, ta en kort pause og en liten økt til, og så prøv å avslutte. Du kan jo gjerne avlutte alle økter med å jobbe med å gå å legge seg i senga/teppet/plassen, så han lærer å gå dit og slappe av etter aktivitet.
    • Hei  Jeg har en chi valp gutt på nå 12 uker .Dette er min andre chihuahua valp . Min forrige ble 12 år. Merker jo at denne valpen er 10 ganger mer hyper en den jeg hadde .   Føler jeg har glemt ut igjen Valpe stadiet .vet jo at det er en periode der man må forvente at det går litt i « hundre «  Den forrige chi var mye roligere og var lettere å roe ned . Håper å få noe råd -føler meg som en nybegynner igjen . Vi er mye ute -leker og han får sosialisering  vi holder lek til utendørs -inne forsøker jeg mental stimulering .Han klarer ikke roe seg inne .Han har nå vært hos meg i nesten 2 uker .Ble veldig raskt husvarm  Han har leker og tygge ting tilgjengelig inne Er det en ide å fjerne leker inne ? Er heller ikke lett å vite om han er understimulert eller overstimulert Håper på noen innspill her for hva som har fungert for andre           
    • Vi hadde en skikkelig ups and downs tur i går. Skulle "bare" på Posten og hente en pakke. Dr. Jekyll og Mr. Hyde ble med. På tur til bussen vekslet han mellom å være nevnte. Knallbra adferd avbrutt av skikkelig problematferd. Det ble bykset og bjeffet og knurret. Det ble gått aldeles eksemplarisk pent. Vanskelig å si hva som utløste det ene eller det andre. Han reagerte da naboer kom syklende med hund. De var åpenbart også på opplæring, gitt hvordan vi fikk et stresset og angstfylt tilrop bakfra om vi kunne stå i ro mens de passerte. Det skulle gå fint, trodde jeg, og ba Ede om en sitt jeg forventet han skulle mestre. Fysisk nærkontakt med en annen hund har han ikke hatt siden han flyttet fra oppdretter, så ingen forventninger om det når han ser en, og sladretrening på passering av mennesker har resultert i en svært høy suksessrate nå. Han bare overser de fleste uten å engang forvente belønning. Passerende syklister som kommer bakfra er vi IKKE i mål med. De ser antakelig ut som en kombinasjon av leketøy og deilige kjøttstykker, men disse kom så sakte, jeg trodde ikke det skulle trigge noen byttedrift. Til min overraskelse reagerte Ede mer enn han vanligvis gjør på Tour de Finance racerne som pleier trene på denne strekningen. Først ble jeg bekymret for et nyoppstått problem med utagering på hunder. Så forsto jeg at dette handlet om en slags misunnelse og en reaksjon på lovbrudd. Brudd på naturlovene. Hunder og sykler har vi nemlig ikke observert sammen før. Sykler er kjempespennende, og disse hundene fikk altså lov til å løpe sammen med syklene?! "The audacity! Stop in the name of the law! Jeg vil også være med! Hvem **** tror dere dere er?! Er ikke vi i familie? Dere lukter kjent! SVIKERE!" Vel. Han roet seg ned igjen en stund etter at de var forsvunnet ut av syne, og alt gikk vel til vi kom av bussen. Nå var han høy på mestring fra å gå ned trappen og en trang til å undersøke og kontrollere kjente omgivelser han ikke har vært i på en stund. Vanskelig å få kontakt med. Brukte lang tid på å komme oss til Posten fordi han var helt i sin egen verden angående omgivelsene. Ham ville utforske og kontrollere, han ville FREM og han var vokal om det. Det ble full stopp hver gang han strammet båndet uten å stoppe og vente på meg. Det ble full stopp hver gang han bjeffet av frustrasjon. Det ble lange stopper for å vente på kontakt. Heldigvis har han forstått hva som skal til for å utløse fremdrift og hva som er "straffen" for stressbetont dårlig adferd. Jeg trenger knapt be ham, han legger seg rett ned og later som han slapper av - regelrett skuespiller avslappet. Om ikke haka på bakken temmelig umiddelbart utløser videre fremdrift, så slenger han seg på hofta, krøller den ene fremlabben og SKUESPILLER relaxed AF for å komme fortere videre.  Strekningen fra bussen til Posten tok så lang tid fordi han ikke evnet oppføre seg, vi måtte avblåse planen om å busse tilbake, og istedenfor ta beina fatt og trene mer på å gå pent og rolig for å komme oss hjem igjen.  Omsider fremme ved Posten brukte vi også lang tid på å komme oss inn, pga ivrige byks frem fra hver eneste pent utførte straffestopp med bøtesitt. Virker som han gjør det med viten og vilje. Trigger en ny straffesitt i håp om å innkassere. Ikke helt forstått konseptet ennå. At en straffesitt belønnes med videre fremdrift. For ham er en sitt en sitt, foreløpig. Sitt pleier som regel å medføre en eller annen form for belønning, enten ved å holde den en stund eller å bli bedt om noe annet som så belønnes, så han bykser altså ut av sitten når jeg gir klar for å gå videre uten å ha belønnet, for å trigge meg til å be om en ny sitt i håp om belønning. Dette kan ta litt tid. Endelig inne på Posten kom vi oss for første gang gjennom seansen uten lyd, fordi jeg var godt forberedt. Kjørte en sitt med belønning (tørrforkule, jeg prøver fase ut, men lek var malplassert i settingen) for hver halvmeter inn gjennom døren og slapp ikke fokus fra ham mens betjeningen scannet kode og hentet pakke. Han var IVRIG spent, men vi kom oss gjennom det hele uten en lyd og uten poter på disken. Gedigen lettelse. Her er det håp.  Så var det å ta fatt på den 40 minutter lange driiiikjedelige strekka langs bilveien. Nesten strakt. Laaaange rett frem strekker med åker på ene siden og vei på den andre. Veldig lite som skjer og det føles som det går frustrerende sakte fordi en kan se så langt fremover. Denne strekningen har vi gått mange ganger før, både hele og deler av den, og HVER GANG har Ede fått utbrudd. Den er for kjedelig. Det er frustrerende å se bilene fare forbi mens vi nær snegler avgårde på stedet hvil ifht landskapet.  I tillegg lukter det tydeligvis hund fra enkelte av bilene. Jeg forstod det da en schæferoppdretter kom fra treningsbane og kjørte ut på hovedveien ~20 meter foran oss. Det tok sekunder før Ede ble merkbart alert og gikk opp i stress. Han forbinder lukten av andre hunder med trening. Utløser sterke forventninger i ham. Jeg innså med ett at dette antakelig er tilfellet med mange av bilene som passerer på veien. De eimer av hund. Ga meg delvis svar på hva som får ham til å gå så opp og ned i stress langs den strekningen der. Det har tidligere vært en gåte for meg hvorfor han plutselig stresser, så roer seg ned og går avslappet, for så å plutselig gå opp i stress igjen. Den passerende schæferoppdretteren ga meg svaret på det.  Men, så hadde Ede noen virkelig stygge utbrudd. Plutselige raptuser med påfølgende aggresjon mot meg pga frustrasjon med de selvpåførte rykkene i halsbåndet, tror jeg. Raptusene starter med vill byksing og så vender han seg mot meg i raseri fordi han sitter fast i båndet. I sele har han ikke blitt aggressiv mot meg under disse plutselige raptusene. Halsbåndet er tydeligvis mer smertefullt når han rykker til sånn. Nå var han direkte truende. RASENDE. Truet med å gjøre alvor av å rive meg i filler i sinne. Såpass skremmende at jeg vurderte om han kanskje skal gå med munnkurv en stund fremover. Han nærmer seg pubertet.. Men han roer seg fort og oppfører plutselig eksemplarisk igjen. Avslappet kroppsspråk. Går pent. Massivt hodebry å prøve forstå triggerene for både stress og ro. Det hele ga lite mening for meg. Omtrent halvparten av turen var eksemplarisk adferd. Utbruddene utgjorde kun en liten del. Det i mellom der var irriterende, men tolererbar vimsing, stramt bånd uten å trekke i fremdriftsstress. Han er flink til å ikke trekke, men det bygger seg tydelig opp frustrasjon over min ufattelige treghet. Hvorfor kan jeg ikke alltid løpe? Han vet at jeg KAN løpe. Har gjort det før, så hvorfor gjør jeg det ikke hele tiden? Antakelig en tung medvirkende trigger for utbrudd mot meg.  Han var glad da vi nærmet oss hjemme. Lettet og glad og ville inn. Vel inne forventet jeg at han skulle sovne som en stein, som han pleier gjøre. Istedenfor å sovne forble han stresset. Peste. La seg ned, men sluttet ikke pese. Ble turen for lang? Nope. Dette har vi gjort før. Resultatet pleier å være rett i søvn. Det slo meg etterhvert at han kan ha fått i seg noe. Han har beitet en del i det siste, også tidligere på dagen. En lengre konsultasjon med Grok senere er jeg sikker på at den merkelige Jekyll og Hyde adferden, hvor han vekslet uforutsigbart mellom eksemplarisk avslappet adferd og voldsomme utbrudd skyldes ubehag fra smørblomst og hundekjeks. Jeg kan erindre at han var borti den ene hundekjeksen langs veggen rett utenfor her, og han kan ikke ha unngått å få i seg smørblomst sånn som han har gresset midt i klaser av dem. Han holdt på å kveles av å drikke vann (krampe i øsofagus?) da vi kom hjem, hvilket passer symptomene fra smørblomst.  Regner det som en case solved. Han hadde sterkt ubehag i slimhinnene og muligens også noe ubehag fra hundekjeks. Han ble frustrert de gangene han var oppmerksom på det, og avslappet når han hadde fokus på annet og ignorerte det. Antar munnkurv er unødvendig på tur så lenge vi klarer unngå beiting. Smørblomst har høysesong frem til juli og er ALL OVER THE PLACE her hvor vi bor, så dette blir spennende. 
    • Massiv milepæl nådd: Ede mestrer å gå av turbuss på egne bein 🥳 Det startet med at jeg holdt på å falle ned trappen med ham i armene. Løftet ham for tidlig. Bussen ble uventet stående i kø foran rundkjøring før holdeplassen. Det meste jeg hadde av krefter var allerede brukt på å løfte ham fra gulvet. 30 kg med lealaus teddybjørn i den fasongen der viste seg å være i overkant av min bæreevne over tid. Ikke bare armene, men alt av stabiliserende muskulatur fikk kjørt seg mens bussen stod, hakket og rykket, deretter ga full gass og svingte fort og brutalt gjennom den rundkjøringen, for så å svinge like brutalt inn i busslommen og nær bråstoppe. 30 kg ekstra på overkroppen er uvant å balansere på en buss i store bevegelser. Jeg forstår nå de som utfører brystreduksjon på en annen måte. Da det endelig ble tid for å gå av den ufrivillige karusellen der holdt jeg på å falle ned trappen og Ede fikk en overraskende bråslutt på mammadalttilværelsen på gullstol midt i den, uten noen annen mulighet enn å adlyde tyngdekraften og fartsretningen og fortsette ned trappen på egne bein — og det gikk FINT, til hans store overraskelse. Ny motivasjon til å lære Mr.T å gå ned den trappen der var født, og vi har nå, en uke senere lykkes med avstigning fra turbuss på egne ben 🥳 Det ble feiret med Vom og softis 🥰
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...