Gå til innhold
Hundesonen.no

Spørsmål om slalom ( newbie)


Mud
 Share

Recommended Posts

Vi er så heldige å ha feriested i Kongsberg og der skal vi være hele påskeuka.

Jeg er ei pingle på nedoverski, min enste erfaring med slalom er den ene gangen jeg tok på meg slalomstøvler og endte på legevakta.. Jeg kødder ikke.

Sånn kan jo ikke en liten gutt som liker å gå fort på ski nedover vokse opp, så mamma må skjerpe seg.

Han får slalomski neste uke, jeg eier ikke og har ikke råd til å kjøpe.

Så hva gjør jeg.

Planen er å tilbringe mest mulig tid i barnebakken i påsken, men MÅ jeg ha ski? Jeg har aldri vært i en sånn skibakke. MÅ vi ta den skumle heisen? Hvis jeg må ha noe alpint på beina, kan jeg ta snowboard? Det har jeg tilgang til. Men jeg har aldri hatt det på føttene...

Kan jeg risikere at A forsvinner nedover alle bakkene som på film? Sikkert vannvittig dumt Spørsmål, men jeg aner virkelig ikke.

Jeg vil så veldig gjerne gi han gode opplevelser i bakken fra han er liten, vi bor liksom med 2 slalombakker i nærheten og har feriested i nærheten av et skisenter. Alt er tilrettelagt for en barndom fylt av beinbrudd og fantastiske skiopplevelser.

Pappaen er gammel skiløper ( langrenn) og bortoverski er alt som gjelder der i huset, så nedoverski blir mitt ansvar..

Er det noen som har gode råd?

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du jan jo leie en skiinstruktør som er med han i barnebakken og lærer han tinga. Du kan jo også leie ski og få opplæring i bakken.

Nå er ikke jeg reser i bakken selv, ødela 2 knær og en tur på legevakta sjøl. Men sto et par ganger etter det sammen med en som var veldig flink og som fortalte og lærte meg hvordan en burde gjøre det. Da ble det brått moro og mindre skummelt. Tenk i ettertid at en instruktør burde vært lurt når vi begynte å stå på slutten av barneskolen, særlig siden foreldrene mine ikke sto og kunne lære oss noe.

Eldste bror er dritgod på brett, men de leide alikevel en instruktør til guttungen for å få lagt et godt grunnlag.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Leie eller spørre på sonen?

Jeg har sko du kan låne ;)

Selvom jeg tror det kan gå greit om du er til fots. Men optimalt er det nok ikke.

Kan man leie? Meneh.. Siden jeg sannsynligvis har nok med meg selv hvis jeg får ski på beina, er det kanskje best uten?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du jan jo leie en skiinstruktør som er med han i barnebakken og lærer han tinga. Du kan jo også leie ski og få opplæring i bakken.

Nå er ikke jeg reser i bakken selv, ødela 2 knær og en tur på legevakta sjøl. Men sto et par ganger etter det sammen med en som var veldig flink og som fortalte og lærte meg hvordan en burde gjøre det. Da ble det brått moro og mindre skummelt. Tenk i ettertid at en instruktør burde vært lurt når vi begynte å stå på slutten av barneskolen, særlig siden foreldrene mine ikke sto og kunne lære oss noe.

Eldste bror er dritgod på brett, men de leide alikevel en instruktør til guttungen for å få lagt et godt grunnlag.

Instruktør hørtes lurt ut! Jeg tror A er bedre enn meg, han klarer nemlig å stå på beina nesten hele veien ned en bakke med langrennski, det klarer ikke jeg. Går det ann å ha en som lærer oss begge? *plystre*

Edit: ser det er 5 års aldersgrense på skiskole, så da regner jeg med det er samme greia på instruktør :(

A er 3..

Er det veldig dyrt?.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dere får lære sammen, det blir sikkert kjempe bra :) Ellers har jeg sett endel rundt om i bakker at folk har seler med sånn flexibånd liknende greier på unga sine i bakken :P

Jeg fikk anbefalt sånn sele, men jeg er oppriktig redd jeg kan komme til å skade ungen hvis jeg mister kontrollen og ramler over han..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg fikk anbefalt sånn sele, men jeg er oppriktig redd jeg kan komme til å skade ungen hvis jeg mister kontrollen og ramler over han..

Hehe, men hvis du har langt bånd, eller om det er flexi eller hva det er, så kan han jo kjøre noen meter foran deg, så om du tryner, så tryner du bak han i stedet :D Dog kan det være litt vanskelig for deg, dersom du ikke har kontroll på skia selv, å holde igjen A. Men i stedet for sele så ville jeg ha tatt heisen bare et lite stykke hvis det er mulig, eller gå opp bakken, så dere kjører den siste biten bare. Frem til dere begge har litt mer kontroll (sikkert litt avhengig av hvordan bakkene der er da) Da trenger du ikke være redd for at han kjører rett ned fra toppen av bakken liksom. Mamma og pappa gjorde det da vi var små iallefall, det var veldig greit egentlig. Da kan man falle og styre, kjøre rett ned uten å svinge, uten at man får så alt for stor fart :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

De fleste skisenterene jeg har vært på har, i tillegg til enkel grønn løype, en slak og kort bakke hvor de minste kan prøve seg. Du kan jo undersøke om de har noe slikt? Da kan du være til fots, og A kan lære seg det grunnleggende uten fare for å fyke av sted rett frem.

De to yngste søstrene mine lærte seg å stå på ski i en slik bakke når de var på alder med A.

Sent from my GT-I9295 using Tapatalk

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sambo våknet og minnet meg på at om snøen holder seg har vi en mer enn egnet lærebakke på baksiden av huset nå som hestene er tatt inn fra beitet. Det slo meg faktisk ikke. Man MÅ ikke i slalåmbakken for å lære å stå på slalomski visstnok. Da kan jeg lære litt også, uten å gjøre meg selv til offentlig underholdning...

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vet ikke hva prisene på instruktør er, det varierer sikkert litt fra senter til senter. Dumt at det er 5 års aldersgrense på skolen, men kan jo hende det er lavere når man kun er ett barn og en instruktør og ikke mange barn og en instruktør? Hør med senterene som er aktuelle.

Ville nok ikke kjørt med han i sele når du ikke er trygg/god på ski selv, er nok lurt å være litt stødig før en gjør det.

Lurt med den lille bakken han kan øve seg i hos dere :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har ikke så mye vettugt å komme med siden det trossalt er 15 år siden jeg prøvde slalom, men jeg har alikevel et lite tips. Enten lære deg å stå på ski selv først, eller gå på beina når du skal lære han. Tipper man har nok å passe på i starten selv. Hilsen hun som ikke skjønte hvordan hun skulle svinge eller bremse, og kjørte rett inn i en påle med et bein på hver side.. :icon_redface:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mange steder har jo også fine barnebakker. Gålå har barnebakke med bare litt hellning, og myke figurer man kjører rundt og "hinder" (typ foam "stenger" man kjører under, rundt osv). Der er det i alle fall ikke vanskelig å gå rundt etter ungen til fots :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det går fint an å "trappe" seg opp nederste henget i ei bakke og stå ned, oppatt og oppatt. Men det er jo en idè at den som skal lære din sønn å svinge, ploge, skrense, huke seg ned og fjære i homper og hva det nå små alpinister in spe bør lære, selv kan det h*n skal lære bort :D

Ikke minst lære å ta heisen!

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kanskje vi skal kombinere egentrening på småbruket med instruktør på skisenter hvis han får lov? Han lærer fortere av andre enn av meg uansett, og det er greit å gi han god start. Jeg bremser ved å sette meg på rumpa liksom, jeg har lite å lære bort...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Her vi pleier å stå - I varingskollen- har de en veldig fin "rulleheis" som både Sindre (5) og Magnus (3) klarer å gå både gå av på helt alene. Den er også grei å bruke uten ski på beina.
Men hva de har for slags heis i Kongsberg klarte jeg ikke å finne ut.
I varingskollen er denne heisen gratis (uten heiskort).

Det er nok best om du også har ski, men kanskje ikke så mye om du føler deg så utrygg der selv.
Det er mye du kan gjøre uten ski også- om dere får dette med heisen til å funke.
Du kan både løpe etter han med sele, eller løpe med en stav han kan holde i ved siden av deg.
Etterhvert kan han kanskje ploge mot deg?

Ellers er nok skiskole lurt!

Litt du kan gjøre selv:
Fokuser først på balansepunkt:
Blikket dit du skal, tærne fram, knerne svakt bøyd og kroppen litt forover.
Deretter kan man øve på vektfordeling under svinger og ploging.

Magnus gikk på slalom for første gang (såvidt) som 1,5 åring, og står delvis alene ned barnebakken nå (3 år).


Det finnes forøvrig mye bra brukt slalomutstyr til både barn & voksne på Finn. Jeg er for tiden på utkikk etter snowboard til eldstemann!
Lykke til!

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ettersom han bare er 3 år, kanskje det er like greit, eller til og med bedre, å la han trene på vanlige ski i en liten bakke i området? Det er i alle fall bedre for å utvikle balanse, enn slalomstøvler som stiver av de små helt opp til knærne.

Ellers vil jeg ikke anbefale å ta med ungen i en slalmobakke med mor på snøbrett for første gang.

Lykke til begge to :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

@Yodel : takk for masse tips! Sambo mener at det hadde vært lurt om jeg tok meg en tur eller to uten barn først. Han står bare på snowboard og er ikke god på slalom, så jeg burde kanskje investere i instruktør?

Jeg er så himla dårlig på alt sånt, jeg var i stallen når andre gikk på ski liksom, men jeg NEKTER å bli en sofamor som står i bunnen av bakken og er hysterisk.

@Hanna : han er allerede dyktig på vanlige ski i nedoverbakke. Langt bedre enn meg. Han har stått siden han var 1, 5 år på langrenn. Null stress.

Edit: bildebevis... :P

IMG_20140126_151342.jpg

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

De fleste barnebakker har vel enten slike rullebånd de stiger på, eller en taubane med håndtak man bare holder i (ikke T-krok) slik at det er lett for ungene å bruke, uansett nivå. De bakkene er ofte også veldig greie for mødre som ikke er helt trygge selv :aww: Bare finn ut av hvordan du skal svinge og sånt før du skal lære det vekk, men det er veldig greit for deg også å øve deg der i stedet for den store bakken :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for råd 😊.Han har opplevd å utforsket mye på de 2 uker han har vært med meg .Men tror det lett kan bli for mye inntrykk på en gang .Mulig jeg skal ta frem Valpe gården .Kom på at den brukte jeg til forrige hund .Den er 90* 90 .Jeg satt stoff buret der når min forrige hund skulle slappe av .Jeg har som sagt helt glemt rutiner jeg hadde på forrige hund .Takk for «oppfriskning «
    • Det er lett å glemme hvor krevende valpetiden faktisk er. Å holde lek utendørs synes jeg er en fin regel, men ha gjerne tyggeleger tilgjengelig innendørs for å begrense tygging på uønskede ting. Han er jo fortsatt en baby som vokser og oppdager verden i stort tempo. Det er viktig å ha noen rolige dager innimellom, men jeg tenker også at det er viktig å dra litt rundt og oppleve ulike miljøer, treffe ulike folk, underlag, lyder, lukter osv. Dra på oppdagelsesferd ihvertfall et par dager i uken. Lek og oppdagelse i eget tempo er fint. Her går det an å skille mellom kjedelige, korte lufteturer for å gjøre fra seg, og lengre turer for å leke, oppdage og trene litt. Lær valpen tydelig skille mellom disse. Inne tenker jeg også at det er greit å skille tydelig mellom ro og aktivitet. Men såklart, er valpen aktiv så bruk det, tren en kort økt med kontakt eller øvelser, ta en kort pause og en liten økt til, og så prøv å avslutte. Du kan jo gjerne avlutte alle økter med å jobbe med å gå å legge seg i senga/teppet/plassen, så han lærer å gå dit og slappe av etter aktivitet.
    • Hei  Jeg har en chi valp gutt på nå 12 uker .Dette er min andre chihuahua valp . Min forrige ble 12 år. Merker jo at denne valpen er 10 ganger mer hyper en den jeg hadde .   Føler jeg har glemt ut igjen Valpe stadiet .vet jo at det er en periode der man må forvente at det går litt i « hundre «  Den forrige chi var mye roligere og var lettere å roe ned . Håper å få noe råd -føler meg som en nybegynner igjen . Vi er mye ute -leker og han får sosialisering  vi holder lek til utendørs -inne forsøker jeg mental stimulering .Han klarer ikke roe seg inne .Han har nå vært hos meg i nesten 2 uker .Ble veldig raskt husvarm  Han har leker og tygge ting tilgjengelig inne Er det en ide å fjerne leker inne ? Er heller ikke lett å vite om han er understimulert eller overstimulert Håper på noen innspill her for hva som har fungert for andre           
    • Vi hadde en skikkelig ups and downs tur i går. Skulle "bare" på Posten og hente en pakke. Dr. Jekyll og Mr. Hyde ble med. På tur til bussen vekslet han mellom å være nevnte. Knallbra adferd avbrutt av skikkelig problematferd. Det ble bykset og bjeffet og knurret. Det ble gått aldeles eksemplarisk pent. Vanskelig å si hva som utløste det ene eller det andre. Han reagerte da naboer kom syklende med hund. De var åpenbart også på opplæring, gitt hvordan vi fikk et stresset og angstfylt tilrop bakfra om vi kunne stå i ro mens de passerte. Det skulle gå fint, trodde jeg, og ba Ede om en sitt jeg forventet han skulle mestre. Fysisk nærkontakt med en annen hund har han ikke hatt siden han flyttet fra oppdretter, så ingen forventninger om det når han ser en, og sladretrening på passering av mennesker har resultert i en svært høy suksessrate nå. Han bare overser de fleste uten å engang forvente belønning. Passerende syklister som kommer bakfra er vi IKKE i mål med. De ser antakelig ut som en kombinasjon av leketøy og deilige kjøttstykker, men disse kom så sakte, jeg trodde ikke det skulle trigge noen byttedrift. Til min overraskelse reagerte Ede mer enn han vanligvis gjør på Tour de Finance racerne som pleier trene på denne strekningen. Først ble jeg bekymret for et nyoppstått problem med utagering på hunder. Så forsto jeg at dette handlet om en slags misunnelse og en reaksjon på lovbrudd. Brudd på naturlovene. Hunder og sykler har vi nemlig ikke observert sammen før. Sykler er kjempespennende, og disse hundene fikk altså lov til å løpe sammen med syklene?! "The audacity! Stop in the name of the law! Jeg vil også være med! Hvem **** tror dere dere er?! Er ikke vi i familie? Dere lukter kjent! SVIKERE!" Vel. Han roet seg ned igjen en stund etter at de var forsvunnet ut av syne, og alt gikk vel til vi kom av bussen. Nå var han høy på mestring fra å gå ned trappen og en trang til å undersøke og kontrollere kjente omgivelser han ikke har vært i på en stund. Vanskelig å få kontakt med. Brukte lang tid på å komme oss til Posten fordi han var helt i sin egen verden angående omgivelsene. Ham ville utforske og kontrollere, han ville FREM og han var vokal om det. Det ble full stopp hver gang han strammet båndet uten å stoppe og vente på meg. Det ble full stopp hver gang han bjeffet av frustrasjon. Det ble lange stopper for å vente på kontakt. Heldigvis har han forstått hva som skal til for å utløse fremdrift og hva som er "straffen" for stressbetont dårlig adferd. Jeg trenger knapt be ham, han legger seg rett ned og later som han slapper av - regelrett skuespiller avslappet. Om ikke haka på bakken temmelig umiddelbart utløser videre fremdrift, så slenger han seg på hofta, krøller den ene fremlabben og SKUESPILLER relaxed AF for å komme fortere videre.  Strekningen fra bussen til Posten tok så lang tid fordi han ikke evnet oppføre seg, vi måtte avblåse planen om å busse tilbake, og istedenfor ta beina fatt og trene mer på å gå pent og rolig for å komme oss hjem igjen.  Omsider fremme ved Posten brukte vi også lang tid på å komme oss inn, pga ivrige byks frem fra hver eneste pent utførte straffestopp med bøtesitt. Virker som han gjør det med viten og vilje. Trigger en ny straffesitt i håp om å innkassere. Ikke helt forstått konseptet ennå. At en straffesitt belønnes med videre fremdrift. For ham er en sitt en sitt, foreløpig. Sitt pleier som regel å medføre en eller annen form for belønning, enten ved å holde den en stund eller å bli bedt om noe annet som så belønnes, så han bykser altså ut av sitten når jeg gir klar for å gå videre uten å ha belønnet, for å trigge meg til å be om en ny sitt i håp om belønning. Dette kan ta litt tid. Endelig inne på Posten kom vi oss for første gang gjennom seansen uten lyd, fordi jeg var godt forberedt. Kjørte en sitt med belønning (tørrforkule, jeg prøver fase ut, men lek var malplassert i settingen) for hver halvmeter inn gjennom døren og slapp ikke fokus fra ham mens betjeningen scannet kode og hentet pakke. Han var IVRIG spent, men vi kom oss gjennom det hele uten en lyd og uten poter på disken. Gedigen lettelse. Her er det håp.  Så var det å ta fatt på den 40 minutter lange driiiikjedelige strekka langs bilveien. Nesten strakt. Laaaange rett frem strekker med åker på ene siden og vei på den andre. Veldig lite som skjer og det føles som det går frustrerende sakte fordi en kan se så langt fremover. Denne strekningen har vi gått mange ganger før, både hele og deler av den, og HVER GANG har Ede fått utbrudd. Den er for kjedelig. Det er frustrerende å se bilene fare forbi mens vi nær snegler avgårde på stedet hvil ifht landskapet.  I tillegg lukter det tydeligvis hund fra enkelte av bilene. Jeg forstod det da en schæferoppdretter kom fra treningsbane og kjørte ut på hovedveien ~20 meter foran oss. Det tok sekunder før Ede ble merkbart alert og gikk opp i stress. Han forbinder lukten av andre hunder med trening. Utløser sterke forventninger i ham. Jeg innså med ett at dette antakelig er tilfellet med mange av bilene som passerer på veien. De eimer av hund. Ga meg delvis svar på hva som får ham til å gå så opp og ned i stress langs den strekningen der. Det har tidligere vært en gåte for meg hvorfor han plutselig stresser, så roer seg ned og går avslappet, for så å plutselig gå opp i stress igjen. Den passerende schæferoppdretteren ga meg svaret på det.  Men, så hadde Ede noen virkelig stygge utbrudd. Plutselige raptuser med påfølgende aggresjon mot meg pga frustrasjon med de selvpåførte rykkene i halsbåndet, tror jeg. Raptusene starter med vill byksing og så vender han seg mot meg i raseri fordi han sitter fast i båndet. I sele har han ikke blitt aggressiv mot meg under disse plutselige raptusene. Halsbåndet er tydeligvis mer smertefullt når han rykker til sånn. Nå var han direkte truende. RASENDE. Truet med å gjøre alvor av å rive meg i filler i sinne. Såpass skremmende at jeg vurderte om han kanskje skal gå med munnkurv en stund fremover. Han nærmer seg pubertet.. Men han roer seg fort og oppfører plutselig eksemplarisk igjen. Avslappet kroppsspråk. Går pent. Massivt hodebry å prøve forstå triggerene for både stress og ro. Det hele ga lite mening for meg. Omtrent halvparten av turen var eksemplarisk adferd. Utbruddene utgjorde kun en liten del. Det i mellom der var irriterende, men tolererbar vimsing, stramt bånd uten å trekke i fremdriftsstress. Han er flink til å ikke trekke, men det bygger seg tydelig opp frustrasjon over min ufattelige treghet. Hvorfor kan jeg ikke alltid løpe? Han vet at jeg KAN løpe. Har gjort det før, så hvorfor gjør jeg det ikke hele tiden? Antakelig en tung medvirkende trigger for utbrudd mot meg.  Han var glad da vi nærmet oss hjemme. Lettet og glad og ville inn. Vel inne forventet jeg at han skulle sovne som en stein, som han pleier gjøre. Istedenfor å sovne forble han stresset. Peste. La seg ned, men sluttet ikke pese. Ble turen for lang? Nope. Dette har vi gjort før. Resultatet pleier å være rett i søvn. Det slo meg etterhvert at han kan ha fått i seg noe. Han har beitet en del i det siste, også tidligere på dagen. En lengre konsultasjon med Grok senere er jeg sikker på at den merkelige Jekyll og Hyde adferden, hvor han vekslet uforutsigbart mellom eksemplarisk avslappet adferd og voldsomme utbrudd skyldes ubehag fra smørblomst og hundekjeks. Jeg kan erindre at han var borti den ene hundekjeksen langs veggen rett utenfor her, og han kan ikke ha unngått å få i seg smørblomst sånn som han har gresset midt i klaser av dem. Han holdt på å kveles av å drikke vann (krampe i øsofagus?) da vi kom hjem, hvilket passer symptomene fra smørblomst.  Regner det som en case solved. Han hadde sterkt ubehag i slimhinnene og muligens også noe ubehag fra hundekjeks. Han ble frustrert de gangene han var oppmerksom på det, og avslappet når han hadde fokus på annet og ignorerte det. Antar munnkurv er unødvendig på tur så lenge vi klarer unngå beiting. Smørblomst har høysesong frem til juli og er ALL OVER THE PLACE her hvor vi bor, så dette blir spennende. 
    • Massiv milepæl nådd: Ede mestrer å gå av turbuss på egne bein 🥳 Det startet med at jeg holdt på å falle ned trappen med ham i armene. Løftet ham for tidlig. Bussen ble uventet stående i kø foran rundkjøring før holdeplassen. Det meste jeg hadde av krefter var allerede brukt på å løfte ham fra gulvet. 30 kg med lealaus teddybjørn i den fasongen der viste seg å være i overkant av min bæreevne over tid. Ikke bare armene, men alt av stabiliserende muskulatur fikk kjørt seg mens bussen stod, hakket og rykket, deretter ga full gass og svingte fort og brutalt gjennom den rundkjøringen, for så å svinge like brutalt inn i busslommen og nær bråstoppe. 30 kg ekstra på overkroppen er uvant å balansere på en buss i store bevegelser. Jeg forstår nå de som utfører brystreduksjon på en annen måte. Da det endelig ble tid for å gå av den ufrivillige karusellen der holdt jeg på å falle ned trappen og Ede fikk en overraskende bråslutt på mammadalttilværelsen på gullstol midt i den, uten noen annen mulighet enn å adlyde tyngdekraften og fartsretningen og fortsette ned trappen på egne bein — og det gikk FINT, til hans store overraskelse. Ny motivasjon til å lære Mr.T å gå ned den trappen der var født, og vi har nå, en uke senere lykkes med avstigning fra turbuss på egne ben 🥳 Det ble feiret med Vom og softis 🥰
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...