Gå til innhold
Hundesonen.no

"Energibar" til tur


Recommended Posts

Guest bikkje1
Skrevet

Jeg er på utkikk etter noe energibar - lignende jeg kan gi Simba i pauser når vi er på (ski)tur. Helst noe som er tørt, og som han kan spise raskt. Bare for å få litt ekstra energipåfyll, hvis noen skjønner? :)

Skrevet

Jeg er på utkikk etter noe energibar - lignende jeg kan gi Simba i pauser når vi er på (ski)tur. Helst noe som er tørt, og som han kan spise raskt. Bare for å få litt ekstra energipåfyll, hvis noen skjønner? :)

Vi gir Eukanuba sine energi bokser til bikkjene på snørekjørings/slede/pulk/sykkelturer :) Blander i litt vann(mye om sommeren), men kan gis uten vann og.

http://animail.se/media/catalog/product/cache/1/image/512x410/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/h/i/high_calorie_cat_5cm.jpg

Skrevet

Genialt! En slik boks kan jo bare puttes i lomma. Vet du om det er noen butikker som selger de, ikke nettet?

Det vet jeg dessverre ikke. Jeg får brett med slike av pappa. Vet ikke hvor han kjøper dem. Kan høre med han :) Ja, vi liker de veldig godt! Passer fint i en lomme, og hundene elsker de.

Hvor langt tur er dere på før dere gir noe ekstra underveis?

Vi gir de på lengre turer, hvor hundene feks bærer kløv på teltturer, drar oss på ski, med pulk, slede på tur osv. i pausene. Hvor de har arbeidet godt. Ikke på vanlige gåturer :)

Vi brukte disse før. Kjøpes på felleskjøpet feks. http://www.hundsomhobby.no/index.php/Appetii-Energy-150g.html

Skrevet

Jeg bare lurer, hvordan er det å gi det med tanke på mavedreining? De har jo akkurat gjort mye, og skal gjøre mye like etterpå, er det ikke noe risiko for det da? Nå har ikke jeg rase som er spesielt utsatt for det, men har lurt på det der lenge :P

Skrevet

Jeg bare lurer, hvordan er det å gi det med tanke på mavedreining? De har jo akkurat gjort mye, og skal gjøre mye like etterpå, er det ikke noe risiko for det da? Nå har ikke jeg rase som er spesielt utsatt for det, men har lurt på det der lenge :P

De boksene vi gir er det jo ikke mye i, og om jeg har med flere hunder, som vi alltid har, så deler 2 hunder en slik boks :)

Men mtp. mat og aktivitet så vet jeg ikke helt med det lengre jeg, for i hundekjøringsløp, så snackes jo hundene underveis. De gis en god bit vom, fett, laks ol. som de hiver i seg, og løper igjen. Samme inne på sjekkpunkt. De fores med en gang de er lagt på halm og forkokeren er kokt opp.

Vi var veldig strenge på det med vorstehhundene før. Fikk ikke mat en time før og etter aktivitet. Jeg har glemt meg mye med Nora, men det har nå alltid gått bra.

Skrevet

De boksene vi gir er det jo ikke mye i, og om jeg har med flere hunder, som vi alltid har, så deler 2 hunder en slik boks :)

Men mtp. mat og aktivitet så vet jeg ikke helt med det lengre jeg, for i hundekjøringsløp, så snackes jo hundene underveis. De gis en god bit vom, fett, laks ol. som de hiver i seg, og løper igjen. Samme inne på sjekkpunkt. De fores med en gang de er lagt på halm og forkokeren er kokt opp.

Vi var veldig strenge på det med vorstehhundene før. Fikk ikke mat en time før og etter aktivitet. Jeg har glemt meg mye med Nora, men det har nå alltid gått bra.

Ja, er litt derfor jeg lurer på dette, har jo sett flere som driver med hard aktivitet gi mat/snacks på den måten der uten at det virker som det er noe risk for mavedreining.

Skrevet

Jeg gir ikke mat rett før hard aktivitet, men det er jo like mye for at det gjør vondt for hunden som faren for magedreining. Men jeg gir ofte tett på etter trening og har aldri sett antydning til problem med det her. Jeg spiser selv rett etter hard aktivitet, ingen problem for meg heller. Men jeg bruker som regel ikke og sette frem en hel dagsrasjon mens hunden enda er så andpusten at den knapt orker og spise. Men en liten smakebit når hunden har roet seg fra det verste, det ser ikke jeg noe problem med.

Skrevet

Å spise rett etter trening er helt riktig, vi trenger karbohydrater til å fylle glukoselagrene (insulin hjelper også å transportere næringsstoffer rundt i kroppen, så hvis det er en tid litt sukker og insulin i blodet er sunt, så er det rett etter trening), og protein til å bygge og reparere musklene. Det snakkes gjerne om et "vindu", og innen et par timer etter trening bør man ha fått i seg ny næring, helst innen 30-40 minutter.

Med hund, vet ikke, men jeg forer aldri før tur, men gjerne rett etter tur.

  • Like 1
Skrevet

Genialt! En slik boks kan jo bare puttes i lomma. Vet du om det er noen butikker som selger de, ikke nettet?

Disse får du kjøpt hos vetrinæren. Koster ca 25kr pr boks.

Både Hills og Eukanuba har slike, samt Spesific

Jeg bare lurer, hvordan er det å gi det med tanke på mavedreining? De har jo akkurat gjort mye, og skal gjøre mye like etterpå, er det ikke noe risiko for det da? Nå har ikke jeg rase som er spesielt utsatt for det, men har lurt på det der lenge :P

Ikke noe fare for magedreining, maten er oppbløtet og inneholder masse vann og karbo, slik at hunden kan hente seg fort inn igjen. Det skal brukes på hunder som arbeider hardt. Vi bruker det på dager vi jakter og er ute 5-8 timer. Da får de en slik i lunsjen

Det aller viktigste for hunder som arbeider hardt er nok veske. Så vi forer med frysetørket vom (med masse vann) gjennom hele dagen + en slik lunsjboks i lunsjen.

  • Like 2
Skrevet

@MonicaT Vi brukte også de HILLS boksene etter fysioterapitreningen, det var liksom premien for at de hadde vært flinke :)

Noen av Labradorene var "ferdig" (i sitt hode) før de i det hele tatt hadde begynt å trene...satt sååå pent og ventet på premien sin :P:teehe::whistle:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Haha, det blir nok meget lavterskel. Jeg vil jo helst ha pelsdyr, men selv kaniner eller hamster er for krevende (og jeg vil ha noe som er våken om dagen). En stor utfordring blir også dette med reising, selv om vi per i dag har en dyrepleier som leier i kjelleren vi kan spørre om hjelp. Mest aktuelt er kanskje å være fosterhjem for fugleteamet.no, da kan jeg reise bort om vinteren og ha fugler om sommeren.  Men ja, de er følsomme og intelligente dyr, som også krever sitt. Plass, og helst frivflyvning (inne), og så er det tusen ting man må være forsiktig med. Pyrolyse og teflon er frarådet i hjem med fugl, for eksempel. Selv mistenker jeg det er litt forskjell på en ettromsleilighet i en blokk og en stor enebolig med god ventilasjon, men forsiktig må man jo uansett være. Jeg har allerede lært at de vanlige frøblandingene som selges til fugl er "fast food" og at de egentlig skal ha pellets som er laget av insekter, mineraler osv. Og noen dager tenker jeg at jeg orker ikke mer ansvar for dyr. Jeg har hage, om jeg ikke orker å stelle den og noen planter dør er det ingen krise. Dyr er det verre med.  Vi får jo låne litt iblant også. Jeg skal heldigvis passe kanarifugl en måned til, så får vi se hvor lei jeg er etter det.
    • Fulger er veldig spennende dyr! Håper du finner en god vei inn i "miljøet". Også gleder jeg meg til nerdetråder om hvordan aktivisere/mosjonere/fore fugl. Du har jo hageplass nok til stort utebur (om det er innafor da, kan jo ingenting om sånt jeg), er vel viktig med variasjon for fugler også, så kan de få litt uteliv når forholdene er rett... Oi, kjente jeg ble litt engasjert nå😄  
    • Det kan jo være det. Den våkner av at du er oppe og sliter med å finne roen igjen etterpå kanskje. Det er ikke uvanlig at det kommer perioder med mer stress eller usikkerhet eller hvor hunden ikke hører etter el. Så i utgangspunktet hadde det ikke bekymret meg noe særlig, men du som eier og som den som kjenner hunden godt må jo kjenne litt på om du tenker det kan være noe mer eller noe annet, for det kan jo også skje. Isåfall får man jo vurdere en tur til veterinær.  Men sannsynligvis bare en periode som går over igjen. Blir hunden veldig urolig ville jeg forsøkt å ha den inne med meg for trygghet og lukket døra for å begrense muligheten til å tasse rundt.
    • Det er gull verdt ja å finne en gruppe, side eller lignende hvor man finner folk som har bra informasjon å dele. Så kan man sparre litt med ekte folk istedet for å måtte finne ut alt på egen hånd.  Kan ingenting om fugl dessverre, annet enn at det er fine (og litt krevende) dyr på sin egen måte. Veldig spennende da 😁
    • Det kommer jo en del brukere inn her som har fått sin første hund, eller planlegger å kjøpe hund, og ikke kan noe særlig fra før. De fleste her svarer så godt vi kan, og har ganske mange års erfaring etterhvert. Og de fleste av oss er vel klar over at vi ikke startet ut som eksperter, vi heller, og har lært av våre feil opp giennom tiden. Det er mye å lære og navigere, og ikke minst å gjenkjenne god og dårlig informasjon og råd. Nå er jeg selv i den situasjonen. For de som ikke har vært lenge på forumet så er jeg altså kronisk syk med ME. Jeg har vært frisk nok til å drive aktivt med hundesport i mange år, men blitt gradvis dårligere. De siste årene med hundene var det stort sett korte turer, og nå er jeg for syk til å ha hund igjen etter at de vi hadde ble gamle. Derfor har jeg begynt å se på fugl som mulighet for litt selskap hjemme. Jeg passer en kanarifugl nå, og prøver å lære meg mest mulig om fuglehold. Og det er jamen ikke lett! Jeg hadde undulater som tenåring (litt sammenlignbart med de som vokste opp med hund som barn?), men mye både holdninger og kunnskap har jo endret seg siden den gang. Det å finne grupper å stille spørsmål i (jeg er ikke på Facebook), finne miljøer, og lære meg å se hva som er gode og dårlige kilder til kunnskap er virkelig en jobb.  Det er veldig interessant å være "på den andre siden" av det jeg vanligvis er. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...