Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Vi planlegger å dra vekk 4-6 dager i sommer, og vi ser etter noe som kan minne oss litt om hvordan Riga var: storby hvor man får MYE for pengene.

Det jeg likte med Riga var at man hadde penger til å skjemme seg skikkelig bort. Vi spiste ute på fine restauranter hver dag, dro på spa, shoppet og drakk til en brøkdel av prisene i Norge.

Men å velge Riga som reisested igjen blir for kjedelig, så vi vil gjerne dra til et nytt sted.

Er det noen som har erfaring med Praha og Lisboa?

Eventuelt andre forslag?

Skrevet

Mamma og jeg har vært i Polen to ganger, en gang i Gdansk og en gang i Krakow. Krakow kan jeg virkelig anbefale, utrolig pen by og veldig billig sammenlignet med Norge. Vet ikke hvor stort spatilbud det er der, men det er nok av andre ting å finne på også :)

I Gdansk brukte vi endel mer tid på spa og prisnivået er enda litt lavere enn i Krakow, men byen er ikke særlig pen synes jeg.

Redigert: Og det er vel kanskje bare Krakow som regnes som en storby av disse to :P

Skrevet

VELDIG gode shoppingmuligheter :) I tillegg til smågatene rundt hovedtorget der fant vi en gedigent kjøpesenter som ligger 5-10 min gange fra sentrum.

Skrevet

Lisboa er en kjempeflott by, men jeg mener å huske at jeg ikke syntes at de var kjempebillig der. Litt billigere enn spanske byer. Jeg synes berlin er blillig, det er overflod av hoteller så prisen er lav og det er ofte rimelig å komme seg dit. Maten er fantastisk god, enorme mengder og veldig billig på tyrkiske restauranter.

Skrevet

Jeg er veldig glad i Warszawa

Billig, mye bra shopping, billig å reise dit. Eneste minus er at det er kanskje ikke så mye spennende å se der, men ellers er det topp. Min shoppingby nr 1 :)

Skrevet

Vi var innom Krakow en liten tur i påsken i fjor (og jeg har vært der tidligere også). og fra sist husker jeg at det var billig å spise ute. Fra forrige gang jeg var der så husker jeg at det var en del shoppingmuligheter :) Så Krakow er ingen dum by (og om dere i tillegg er interessert i historie, så har man Auschwitz et lite stykke unna, også har man salvtgruvene. Sånn om man ønsker noe annet også :)

  • Like 1
Skrevet

Krakow høres mer og mer ut som noe for oss :)

Mener vi betalte drøyt 200kr for en enkel forret, biff til hovedrett, og drikke - til to personer.

Edit:

Det er slott i nærheten av Krakow og vakre kirker inni byen også! Ville heller dratt på det enn konsentrasjonleirene, men hver sin smak. :)

Ja, helt klart. Vi dro innom flere slott på denne turen, men i/rundt Krakow prioriterte vi den delen av historien - noe jeg ser på som viktig. Ikke bare se på alt som er fint og flott, men få litt realitet også. Men ja, hver sin smak :)

Men med andre ord - Krakow er har noe å tilby til de fleste :)

  • Like 1
Skrevet

Var i Krakow(+Berlin, Warzava osv) med De hvite bussene da jeg gikk på ungd. skole. Veldig fint der, billig og veldig mye og se/oppleve. Vi var i saltgruvene og i tre konsentrasjonsleirer. Auswitch 2(Birkenau) sacksenhausen(?) og en til jeg ikke husker navnet på. Anbegaler veldig å dra i på guidet tur i en leir og dra til saltgruvene :) Edit: Siste vi var i var Ravensbruch. En konsentrasjonsleir bare for kvinner. Sent from my iPhone using Tapatalk

Skrevet

Ja, Krakow høres spennende ut :) Personlig har jeg ønsket å dra til konsentrasjonsleir i mange år, fordi jeg aldri har sett noen. Jeg tror kanskje valget faller på Krakow altså, dersom Anders er enig :)

  • Like 1
Skrevet

Ja, Krakow høres spennende ut :) Personlig har jeg ønsket å dra til konsentrasjonsleir i mange år, fordi jeg aldri har sett noen. Jeg tror kanskje valget faller på Krakow altså, dersom Anders er enig :)

De ligger et lite stykke unna 1-2t. Vi hadde forhåndsbestilt guidet tur til Auswitch og Birkenau, så ble plukket opp utenfor hostelet ( :lol: ). Litt trangt på bussen, men var en grei måte å gjøre det på! Vi hadde leiebil, men valgte å heller bli med på en guidet tur.

Skrevet

Anbefaler også Krakow. Få med dere Maria-kirken, saltgruvene (mye stiligere enn det høres ut) og fangeleirene. Billig shopping, billig mat, billige hotell og billige flybilletter ned :)

  • Like 1
Skrevet

Anbefaler også Krakow på det varmeste.

Var der for et par år siden, og vil absolutt si at Krakow oppfyller kravene dine.

Vi var på sommern, og det var litt vel mye folk når vi var på guidet tur i fangeleirene.

Ble mye kø.

For deg som likte Riga, så kan jo også Vilnius i Litauen være noe.

Også en flott by, billig å leve og masse å shoppe.

Nå er det vel bare Litauen igjen av de Baltiske statene som ikke har Euro og dermed fortsatt er billig å reise til...

Skrevet
Ja, helt klart. Vi dro innom flere slott på denne turen, men i/rundt Krakow prioriterte vi den delen av historien - noe jeg ser på som viktig. Ikke bare se på alt som er fint og flott, men få litt realitet også. Men ja, hver sin smak :)

Men med andre ord - Krakow er har noe å tilby til de fleste :)

Takk for den. :P Jeg har alt vært i en konsentrasjonsleir da jeg var i München, derav null behov for noengang å besøke flere. Dersom folk aldri har sett det før, bør de selvsagt få det med seg.

  • Like 1
Skrevet

Takk for den. :P Jeg har alt vært i en konsentrasjonsleir da jeg var i München, derav null behov for noengang å besøke flere. Dersom folk aldri har sett det før, bør de selvsagt få det med seg.

hehe, ikke sånn ment :P Men er man litt interessert i historie, så mener jeg det er et must. Det er noe spesielt med å gå rundt der, gå i trappene som viser tydelig "spor" etter alle som trampet opp og ned, og se hvor all grusomheten foregikk. Jeg har vært der tidligere (på ungdomsskolen), men ønsket å reise tilbake. Men sånt er hver sin smak. Jeg ønsket bare å tipse om det når Krakow blir nevnt :)

  • Like 1
Skrevet

billige flybilletter ned :)

Eh.. på iPad kommer jo ikke smileymeny! :( Se for deg sinte smileyer med truende atferd og pisk :P

Skrevet

Eh.. på iPad kommer jo ikke smileymeny! :( Se for deg sinte smileyer med truende atferd og pisk :P

La meg hjelpe. Nærmeste jeg kom, se de for deg sammen:

:sled::mad: :argue:

Men altså, hva er galt med det?

Skrevet

La meg hjelpe. Nærmeste jeg kom, se de for deg sammen:

Men altså, hva er galt med det?

Haha, tenkte mer ala:

nag.gif

Hva som er galt med det - se tråden "sosial dumping i lufta". Jeg skulle bare være litt morsom og legge inn en sånn truende smiley :P

Jeg har dessverre lite tips til billig storbyferie, av min egen erfaring koster det meste det samme over hele fjøla. Hellas har vært det billigste jeg har vært borti i Europa :)

Flybilletten skal koste litt mer enn 25kr, et fly går ikke på luft og kjærlighet :P Et hotell skal også koste litt med mindre man vil ha veggedyr i kofferten med seg hjem :P

Skrevet

Jeg har vært i Praha, og bortsett fra at jeg ble dritsyk, storkoste jeg meg.

Vakker by for en som elsker gamle bygninger, kirker, slott, ruiner og historie - mye jødehistorie også. Fantastisk slott på toppen av byen, som da også hadde et leketøysmuseum.

Vi besøkte konsentrasjonsleir med guide, det var busstur en time eller så unna. Vi var på klassisk konsert i en meget lekker arena med overdådige gulldekorasjoner i kuppetaket og nedover veggene, og avslørte fortidens luksuriøse rikdom.

Vi var på elvekrus med guide, som føltes som litt bortkasta penger, bortsett fra at det var godt å sitte litt stille etter flere dager med mye trasking :D

Vi kjørte hest og kjerre rundt i gamlebyen, og det er jo superromantisk.

T-banen mener jeg var lett å forstå, vi bodde litt utenfor byen for å spare penger på overnatting.

Vi fant et dildomuseum, det var hysterisk morsomt!

En super ferie, og jeg anbefaler gjerne Praha. Det var også veldig billig da, men det var pre-euro, jeg tror vi var der i 2002.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg har noen til å passe inni,men ikke noe fast. Jeg jobber skift, og hunden har noen å være med når jeg jobber natt. Han har også noen å være med litt på kvelden når jeg jobber ettermiddag. Det er de dagene jeg jobber dag som er problemet. Det er ikke sånn at jeg ikke har tenkt på at det er ansvar med hund. Men jo, jeg trodde han var klar for å være alene nå.. Oppdretter sa valpene klarte det greit etter ca 12 uker...med trening så klart. Mulig jeg ikke har trent godt nok..har jo aldri dratt lenge fra han. 
    • Takk for et veldig fint og beroligende svar. Det betyr mye å høre det fra noen som har litt erfaring med hvordan oppdrettere tenker. Diva er akkurat sånn du beskriver en trygg voksenhund. Vi har aldri hatt problemer med henne ingen utagering, ingen aggresjon, ingen ressursforsvar eller noe som helst i den retningen. Hun er en hund som alltid har vært stabil rundt både folk og andre hunder, og hun har vokst opp med små hunder rundt seg helt siden hun var valp selv. Hun er typen som går mellom hvis to hunder bråker, men uten å lage noe drama ut av det. Bare rolig og tydelig. I tillegg er hun vant til et veldig rolig og forutsigbart hjemmemiljø, siden det alltid er noen hjemme på grunn av hjemmekontor. Hun får masse nærhet, rutiner og trygghet, og det smitter veldig over på hvordan hun oppfører seg. Det er nok mest meg som syns det er litt skummelt å bli dømt før folk faktisk har møtt henne. Jeg vet jo at hun er en fantastisk hund, men man hører så mye forskjellig, og jeg vil ikke at noen skal misforstå situasjonen. Jeg kommer til å fortelle oppdretteren om Diva når vi vet at sjansen er større for at vi faktisk får valpen, så det ikke blir unødvendig stress eller misforståelser. Men det du skriver roer meg veldig. Det er godt å høre at en trygg voksenhund som Diva faktisk kan være et pluss, og ikke noe negativt.
    • Det du beskriver er dessverre ganske vanlig hos valper i den alderen, og det betyr ikke at du har gjort noe feil. Noen valper takler alenetrening helt fint, mens andre trenger mye lengre tid enn det «boka» legger opp til. Det viktigste nå er å unngå at han får panikk hver gang du går, for det kan gjøre treningen tyngre for dere begge. Når en valp hyler sammenhengende i 30 minutter, så er det et tegn på at han ikke er klar for det nivået av alenetid ennå. Det handler ikke om stahet, men om at han blir oppriktig stresset. Da er det lurt å gå noen steg tilbake i treningen og gjøre det lettere for ham. Noen ting som ofte hjelper: •     Start helt på nytt med bittesmå steg, og hold deg på det nivået han faktisk mestrer. Det kan være 5 sekunder, 10 sekunder, 30 sekunder – det er helt greit. Det viktigste er at han opplever at du alltid kommer tilbake før han får panikk. •     Unngå bur akkurat nå, siden du allerede ser at det gjør ham mer stresset. Det er ikke alle valper som finner ro der. •     Gi ham et mindre område, men ikke bur. Et valperom, grind eller et avgrenset område kan gjøre det lettere for ham å finne ro. •     Tren på ro før du går. Mange valper blir mer stresset hvis det skjer mye aktivitet rett før du forlater leiligheten. •     Gå ut og inn mange ganger uten at det betyr noe. Ta på sko, gå ut, kom inn igjen. Gjenta til det blir kjedelig for ham. •     Bruk lyder som gjør at han ikke føler seg helt alene. Radio, hvit støy eller en vifte kan hjelpe noen valper. Når det gjelder jobbsituasjonen: Det er helt forståelig at du må på jobb, men valper på 15 uker klarer som regel ikke å være alene i lange perioder uten at det går utover tryggheten deres. Hvis det finnes noen muligheter for midlertidig hjelp nabo, familie, hundepasser et par timer, eller en venn som kan stikke innom, så kan det gjøre en enorm forskjell mens dere trener. Du gjør så godt du kan, og det er tydelig at du prøver å gjøre dette riktig. Det viktigste nå er å ta det i hans tempo og unngå at han får panikkopplevelser som setter dere tilbake. Det blir bedre, men noen valper trenger litt mer tid og litt mer støtte i starten. eller så vil du oppleve med at du vil få en hund som er stresset og kan bli `farlig` når han blir stor. om du har skaffet deg valp og ikke viste at valpen ikke kan være alene, så kanskje tenke på å sette den bort til noen som kan ta seg av den til den har blitt større. veit mange kan få det til og funke. men fleste hunder som vokser opp med å være alenen så mange timer av dagen sliter ofte med stress og sånnt ting.  det er ikke enkelt men noen ganger må man tenke på dyre og ikke seg selv, så kan være lurt å kanskje finne noen. se eter barnevakt eller hundebarnehage. for å sette en liten valp så lenge alene er ikke bra for han. jeg håper du finner ut av det og at han slipper unna å bli en nærvøs hund som voksen. ikke ment vondt eller sårende 
    • Det er jo nettopp det jeg sier, at de færreste har mulighet til å være hjemme fra jobb i 6 mnd. Hvis du leser litt rundt på forumet her vil du se ulike løsninger. Noen har med hunden i bil og lufter i pausene. Såklart uaktuelt i denne kulden. Noen har venner, naboer eller familie som passer halv dag eller stikker innom og lufter. Noen har hjemmekontor eller kan ta med hund på jobb. Når man er flere i familien har man kanskje mulighet for å tilpasse slik at noen starter sent på jobb, andre tidlig, og/eller har barn som kommer hjem fra skolen og lufter hund. Det er mange løsninger. Men det er ikke naturlig å forvente at den 4 mnd gammel valp skal kunne være alene hjemme en hel arbeidsdag. Om du ikke har mulighet for å tilrettelegge dette er det stor fare for at hunden utvikler separasjonsangst og ikke kan være alene i det hele tatt. Det er 20 år siden jeg fikk min første  hund, jeg har vært aktiv i hundesport og ulike hundemiljøer, og alle som har skaffet seg valp har planer og løsninger for dette. Som du også vil finne på forumet her vil alle som spør bli anbefalt å ha en plan og ikke forvente at en valp kan være alene hjemme en hel arbeidsdag.  Og så kan du jo se på finn.no hvor mange unghunder som omplasseres fordi de ikke "får tiden til å gå opp". Det er mange av disse "normale menneskene" som ikke har hatt en god plan for alenetreningen når de har skaffet seg hund.
    • Ja, jeg går gode turer først, og aktiviserer han. Gir han kong eller tyggebein når jeg går. Prøvd å lage en god rutine hjemme.  Men at du sier jeg skal levere hunden tilbake fordi jeg må på jobb, det blir for dumt! Han er 4 mndr, og ytterst få mennesker har mulighet til å være så lenge hjemme.  Rart så mange bikkjer klarer seg greit i hverdagen egentlig,  mtp at alle må være hjemme minimum 6 mndr(noe ganske få har vært..)  Og ikke alle har mulighet for å dra hjem fra jobb i lunsjen, eller ha bikkja med på jobb.. Hvor er dere normale mennesker med hund henn? Er dere ikke på forumer kanskje? Er dere jeg gjerne ville hørt fra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...