Gå til innhold
Hundesonen.no

Problemer


Guest bikkje1
 Share

Recommended Posts

Guest bikkje1

Gå pent i bånd

Okai, jeg vet at det er maange slike tråder fra før, men jeg gidder ikke å drive å lete etter dem, og bare få halvveis svar på det jeg lurer på/trenger hjelp til.

Helt siden Simba var valp har vi trent masse på å gå pent bånd (ikke dra). Vi brukte sele før, men nå bruker jeg bare sele til vimsing eller trekk. De siste månedene har vi trent masse på å gå pent i halsbånd, og det har gått kjempebra. "Turen" bruker vi ca. 10 min på, og da har vi kunne gått hele turen uten at han har dratt i båndet. Ellers har det vært få ganger hvor jeg har måtte stoppe opp, og stå stille før vi gikk vidre.

Men nå i det siste har han visst glemt alt det. Hver gang han drar i båndet stopper jeg opp, og han fortsetter å dra før han skjønner at det ikke er vits. Da snur han seg mot meg, og med en gang jeg begynner å gå igjen stuper han fremover. Så det ender bare med at jeg må stoppe for hver meter vi går, og da blir det ikke særlig hyggelig å gå tur med han.

Det er desverre (ja, faktisk) ikke bare meg som går tur med han. Av og til trår foreldrene mine til, men de har fått strent beskjed om å alltid bruke sele på han. Så i selen har han blitt dritflink til å trekke. :lol:

Men anyway, hva har skjedd? Tidligere senket han farten hvis jeg stoppet opp og ikke gikk før båndet var slakt. Da tok han det med en gang, og det var ikke mer tull. Men nå er han helt umulig. :ermm:

Problem numero dos. Simba tar masse ting og spiser de. Det er et problem spesielt for foreldrene mine. Hva kan vi gjøre for at han skal slutte å ta ting? Vi er 4 stk, så det er vanskelig å fjerne alt som potensielt kan spises til en hver tid.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Når er han vel i passe alder for at pubertetsdiller begynner å slå inn?

Jeg ville trent litt kortere økter med å gå pent, og jobbet med kontakt, og ikke bare det å ikke trekke. Det er lettere å ha god kontakt og gi litt slakk på det, enn å gå slik du beskriver. Om det er helt håpløst kan det være en idé å ta litt pause, ellers er det "bare" å jobbe seg gjennom det. ;)

Jeg tror du kan få mange gode tips i de andre trådene jeg.

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest bikkje1

Når er han vel i passe alder for at pubertetsdiller begynner å slå inn?

Jeg ville trent litt kortere økter med å gå pent, og jobbet med kontakt, og ikke bare det å ikke trekke. Det er lettere å ha god kontakt og gi litt slakk på det, enn å gå slik du beskriver. Om det er helt håpløst kan det være en idé å ta litt pause, ellers er det "bare" å jobbe seg gjennom det. ;)

Jeg tror du kan få mange gode tips i de andre trådene jeg.

Hovedproblemet er vel at han har nada kontakt. Han går med snuten konstant i bakken, uansett om jeg har pølse eller leverpostei i hånden..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hovedproblemet er vel at han har nada kontakt. Han går med snuten konstant i bakken, uansett om jeg har pølse eller leverpostei i hånden..

Hvorfor ikke gi beskjed om at nesa skal opp fra bakken og kreve litt kontakt? :)

Jepp, det der kan jobbes med. Jeg oppdaget nylig at det faktisk hjelper, da Kovu plutselig både hadde kontakt og sladret som bare det på lørdagstreninga... :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ozu kan finne på å plante nesa i bakken når vi skal trene lydighet, og da får jeg ingen kontakt. Det jeg gjør er å holde båndet så kort at han ikke rekker i bakken (men uten å stramme det, kun holde). Etter kort tid synes han det blir kjedelig å bare stå sånn, så da kikker han opp på meg - klikk og julaften! Jeg får ham ofte tilbake igjen på jobb med den metoden.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for tips!  Det hørtes ut som noen kloke råd. Jeg ser de potensielle ulempene med en stor og sterk hund og en flexline. Kontroll er definitivt øverst på prioriteringslista. Jeg skal definitiv sjekke ut den lina du har linket til👍
    • Flexiline er generelt en dårlig idé, og særlig for en stor og sterk hund. Hvis noen slipper sin hund bort til dere i bånd, kan det fort bli floke og konflikter. Du kan heller ikke slippe båndet hvis noe skjer (hunden setter seg fast, sykkel kommer på tvers mellom dere etc.). Og det er vanskelig å ta hunden inn hvis den er ytterst i båndet, med mindre du har en supersolid innkalling. Kjøp heller en halvlang-line på 5 meter som du kan slippe ut og hanke inn etter behov. Du blir fort vant til å håndtere en kort langline, og mye bedre kontroll på hunden. Du kan slippe den både for å la hunden løpe litt, eller gi den friere bevegelsesrom i møtesituasjoner som ikke kan unngås (både med folk, hunder, sykler...). Du kan også ta et grep midt på båndet uten å svi av deg håndflaten hvis hunden trekker eller bykser avgårde. Vi har hatt disse, og er noe av det vi har tatt vare på etter å mistet hundene, de er supergode: https://dyresjappa.no/Produkt/1/294247/Supergrip-Sporline-5m
    • Hei,  Kjøpte akkurat en flexi classic L. 5m. bånd. Den fungerer helt greit, men vurderer et annet alternativ neste gang jeg kjøper. Det jeg kunne tenke meg er låste posisjoner uten å holde inn knapp i tillegg til et enda mer robust tapebånd og et noe større håndtak. Noen anbefalinger? Jeg har en nokså sterk staff-presa blanding på. 35 kg., som tidvis kan dra noe. Ser nå at jeg skulle flyttet denne til utstyrstråden, men vet ikke om det er mulig.  På forhånd takk for svar😊
    • Ede har endelig lært å sette pris på vanntette potesokker, og vil nå heller gå med enn uten. Trenger ikke bestikke med godis for å få dem på lenger, han husker nå at det er langt mer komfortabelt å gå ut på iskaldt klissvått og ekle grussteiner med dem på enn å gå barbeint.  Han ga uttrykk for å ville ha dem av inne på kjøpesenteret, da han selv la merke til at bakken var tørr, varm og stenfri der inne, men klagde ikke, bare gjorde meg oppmerksom på at han kunne tenkt seg å få de av der inne.  Nytt for dagen var å reise på rullebånd. Det har vi ikke prøvd før. Kunne gått meget bedre. Min feil. Trodde han ville forstå greia og bli med av, men han ble usikker da vi nærmet oss toppen, satte seg tilbake istedenfor å bli med frem, så jeg måtte panikk løfte-dra-heise ham over kanten i en faderlig fart, noe som selvsagt stresset ham. Not a good introduction.  Vi tok samme greia ned også, hvor han var helt kewl med å stå på båndet i bevegelse etter å ha blitt løftet på Ante fare og ble nervøs da han så slutten nærme seg, men virket som han synes det var helt ok å bli hjulpet over kanten med et muntert: "Whoppsie!" og en stor bit Nom Noms trøkket i ansiktet på landing. Han spiste det ivrig, så håper den sammenhengen med rullebåndet ble en sterkere neural pathway.   Videre på miljøtreningslisten har vi rulletrapp.. 😰 Det må gjøres. Rakk ikke øve opp den vanlige trappen i dag, fordi vi hadde ærender, men i morgen har vi ingenting annet å gjøre, så muttern får kle på seg, ta med sitteunderlag, pledd, varm drikke, kanskje niste, just in case, for om det ikke løsner etter noen forsøk med bare de øverste trinnene og gradvis økning, så kan vi sitte i den trappen og henge og ha det dødsens kjedelig til han finner ut at det lønner seg å gå den opp og vi får full fest.  Flashy blinkende helikopter med lyd hadde Mr. T on staircases ingen issues med. Gikk rundt det på baksiden mot veggen og så inn i cockpit og synes ikke det var noe uvanlig med det der.  Har forøvrig passert masse små og større unger også, både inne og ute og han begynner bli kjempeflink til å se, men ikke røre nå, på tross av de mange flørtende blikkene som inviterer til kos og lek.  De minste barna har jeg vært litt nervøs for skal trigge jakt når de plutselig løper, så jeg har vært veldig på alerten, men det eneste som utløste jakt i ham og strammet båndet var en dinglende skulderstropp på en bag. Så ut som en biteleke. Bykset, men fikk ikke nå frem til den. Med unntak av den har han vært eksemplarisk og avbrutt intensjoner om å undersøke andre mennesker på kontaktlyd hver gang jeg så ham vurdere det og var nervøs for et byks mot noen. — Food before Feckers, any day. Noen ganger også mom over nom. Han bryr seg om og tar min veiledning selv når han er mett og ikke vil ha mer. Vi begynner få et bånd utover måltidene 🥳
    • Enig med det over. Lær inn eventuelt en «gå og legg deg» kommando, så du kan avlede med å be hunden å gå og legge seg.  Miljø trene og sosialisere masse så hunden blir godt vant med lyder og folk rundt seg. Men føler det har mye med mentaliteten på hunden og rasen og gjøre. Har du en usikker vokterhund så er det vanskelig å dempe varsling. Har du en trygg vokter så har den høyere terskel for å anse noe som nødvendig å varsle på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...