Gå til innhold
Hundesonen.no

Problemer


Recommended Posts

Guest bikkje1
Skrevet

Gå pent i bånd

Okai, jeg vet at det er maange slike tråder fra før, men jeg gidder ikke å drive å lete etter dem, og bare få halvveis svar på det jeg lurer på/trenger hjelp til.

Helt siden Simba var valp har vi trent masse på å gå pent bånd (ikke dra). Vi brukte sele før, men nå bruker jeg bare sele til vimsing eller trekk. De siste månedene har vi trent masse på å gå pent i halsbånd, og det har gått kjempebra. "Turen" bruker vi ca. 10 min på, og da har vi kunne gått hele turen uten at han har dratt i båndet. Ellers har det vært få ganger hvor jeg har måtte stoppe opp, og stå stille før vi gikk vidre.

Men nå i det siste har han visst glemt alt det. Hver gang han drar i båndet stopper jeg opp, og han fortsetter å dra før han skjønner at det ikke er vits. Da snur han seg mot meg, og med en gang jeg begynner å gå igjen stuper han fremover. Så det ender bare med at jeg må stoppe for hver meter vi går, og da blir det ikke særlig hyggelig å gå tur med han.

Det er desverre (ja, faktisk) ikke bare meg som går tur med han. Av og til trår foreldrene mine til, men de har fått strent beskjed om å alltid bruke sele på han. Så i selen har han blitt dritflink til å trekke. :lol:

Men anyway, hva har skjedd? Tidligere senket han farten hvis jeg stoppet opp og ikke gikk før båndet var slakt. Da tok han det med en gang, og det var ikke mer tull. Men nå er han helt umulig. :ermm:

Problem numero dos. Simba tar masse ting og spiser de. Det er et problem spesielt for foreldrene mine. Hva kan vi gjøre for at han skal slutte å ta ting? Vi er 4 stk, så det er vanskelig å fjerne alt som potensielt kan spises til en hver tid.

Skrevet

Når er han vel i passe alder for at pubertetsdiller begynner å slå inn?

Jeg ville trent litt kortere økter med å gå pent, og jobbet med kontakt, og ikke bare det å ikke trekke. Det er lettere å ha god kontakt og gi litt slakk på det, enn å gå slik du beskriver. Om det er helt håpløst kan det være en idé å ta litt pause, ellers er det "bare" å jobbe seg gjennom det. ;)

Jeg tror du kan få mange gode tips i de andre trådene jeg.

  • Like 2
Guest bikkje1
Skrevet

Når er han vel i passe alder for at pubertetsdiller begynner å slå inn?

Jeg ville trent litt kortere økter med å gå pent, og jobbet med kontakt, og ikke bare det å ikke trekke. Det er lettere å ha god kontakt og gi litt slakk på det, enn å gå slik du beskriver. Om det er helt håpløst kan det være en idé å ta litt pause, ellers er det "bare" å jobbe seg gjennom det. ;)

Jeg tror du kan få mange gode tips i de andre trådene jeg.

Hovedproblemet er vel at han har nada kontakt. Han går med snuten konstant i bakken, uansett om jeg har pølse eller leverpostei i hånden..

Skrevet

En 8 mnd gammel hannhund som har glemt at han kan gå pent i bånd? Jeg ville brukt sele på ham til han kom på hva han kunne og at nesa ikke måtte være i bakken igjen jeg :)

Skrevet

Hovedproblemet er vel at han har nada kontakt. Han går med snuten konstant i bakken, uansett om jeg har pølse eller leverpostei i hånden..

Hvorfor ikke gi beskjed om at nesa skal opp fra bakken og kreve litt kontakt? :)

Skrevet

Hovedproblemet er vel at han har nada kontakt. Han går med snuten konstant i bakken, uansett om jeg har pølse eller leverpostei i hånden..

Hvorfor ikke gi beskjed om at nesa skal opp fra bakken og kreve litt kontakt? :)

Jepp, det der kan jobbes med. Jeg oppdaget nylig at det faktisk hjelper, da Kovu plutselig både hadde kontakt og sladret som bare det på lørdagstreninga... :D

Skrevet

Ozu kan finne på å plante nesa i bakken når vi skal trene lydighet, og da får jeg ingen kontakt. Det jeg gjør er å holde båndet så kort at han ikke rekker i bakken (men uten å stramme det, kun holde). Etter kort tid synes han det blir kjedelig å bare stå sånn, så da kikker han opp på meg - klikk og julaften! Jeg får ham ofte tilbake igjen på jobb med den metoden.

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Et tidsskjema fylles vanligvis med utgangspunkt i tiden per hund, og ja, ofte rundes tiden litt opp for å ha litt slingringsmonn. For kvalitetsklasse er det vanlig med ca. 3 minutter per hund, men for valper kan man bruke litt kortere tid, for eksempel 2–2,5 minutter. Konkurranseklasse påvirker ikke nødvendigvis tidsskjemaet direkte, men man bør sørge for at tidspunktene ikke overlapper hvis hundene skal vises i samme ring. Jeg ville satt opp tidsskjemaet slik at første hund starter kl. 09:00, og deretter legger til tiden per hund, runder opp til nærmeste 5-minutters intervall for enkelhet og oversikt. Eksempel: Golden retriever valp 3 hunder → 09:00–09:06, Golden retriever 14 hunder → 09:06–09:48, Labrador valp 2 → 09:48–09:52, og så videre. På denne måten får du et oversiktlig skjema hvor hver gruppe får sin tid, og du unngår at tidene blir for eksakte og uoversiktlige. 
    • Ja — det virker ikke som om pop‑up telt for utstilling er helt borte fra markedet, men utvalget har kanskje blitt mindre hos enkelte butikker, og noen farger/modeller kan være utsolgt akkurat nå. Hos norske nettbutikker kan du fortsatt finne utstillingstelt og pop‑up‑varianter som er ment for hund og konkurranser. For eksempel har petetelt i turkis stående som pop‑up‑modell hos enkelte leverandører, og det finnes også modeller i ulike størrelser og farger til hundeutstillinger. Noen steder har hatt telt som Dark Gray Green Pop‑up Camping Tent For Pets som passer som bærbart ly for hunder, og det er fortsatt mulig å finne pop‑up‑design både som mindre hundetelt og litt større varianter. Det kan være at Hundensbutikk har solgt ut de fargene du nevnte (rosa, lilla, turkis, grå og grønn), men andre butikker som VetZoo, Musti eller Hund i Norge fortsatt har pop‑up‑telt på lager — noen ganger i turkis og andre farger. Mitt tips er å sjekke flere nettbutikker og eventuelt sette deg på venteliste eller kontakte butikkene for å høre om de får inn flere farger og modeller etter hvert. Store utstillingstelt finnes også i større størrelser og mer robuste varianter hvis du trenger det til lange dager ute.
    • kan du finne fine plus‑size jakker, blazere og skjørt/kjoler hos norske og internasjonale butikker som Zizzi, Zalando, Ellos og bonprix, som har et bredt utvalg klær i store størrelser til formelle anledninger
    • Hvis hunden din er sjelden og konkurrerer alene i sin rase, kan den fortsatt få CK (certifikatkvalitet). Når den får CK, kan den også delta i konkurranser om videre titler som cert, CACIB og BIR, selv om den ikke har direkte konkurranse i sin rase. Det betyr at en sjelden hund kan oppnå de samme titlene som mer vanlige raser, men det kan oppleves annerledes. For vanlige raser som golden retriever er konkurransen ofte hardere, fordi flere hunder av høy kvalitet konkurrerer samtidig. Å vinne BIR eller cert i en stor rase kan derfor anses som mer imponerende, siden hunden har slått flere sterke konkurrenter. Men for dommeren kan det også være interessant og utfordrende å vurdere en sjelden rase, spesielt hvis de ikke ser rasen ofte. Til syvende og sist må kvaliteten på hunden vurderes ut fra rasestandarden, uavhengig av hvor mange konkurrenter den har. Så ja, både sjeldne og vanlige raser kan oppnå de samme titlene, men opplevelsen og utfordringen kan føles forskjellig.
    • Riding number holder ANKY Pins‑Velcro – enkel nummerlappholder med borrelås/pinner som kan brukes til konkurranser og trening. Shires Eventing Back Number Holder XC Bib Set – komplett sett for ryggnummer som brukes i sprang/terreng. Cameo Equine Cross Country Bib for Eventing – et annet alternativ innen eventing‑nummerlapper. Shires Eventing Back Number Holder XC Bib Set – Youth – samme type som over, men tilpasset yngre ryttere. I tillegg finnes det magnetiske bib holders og race‑magneter som du kan bestille fra internasjonale nettbutikker — de fester nummerlapper uten å bruke borrelås eller knapper, og er et godt alternativ til borrelåsalternativet som er utsolgt. Riding number holder ANKY Pins‑Velcro – enkel nummerlappholder med borrelås/pinner som kan brukes til konkurranser og trening. Den er praktisk og lett å feste på hesteryggen eller på utstyr. Den passer til både nybegynnere og erfarne ryttere. Holdere med borrelås gir rask montering og demontering, noe som sparer tid på konkurranser. Shires Eventing Back Number Holder XC Bib Set – komplett sett for ryggnummer som brukes i sprang/terreng. Dette settet inkluderer flere fester og holder nummeret godt på plass under aktiv konkurranse. Det er spesielt populært blant ryttere som deltar i utendørs arrangementer med flere hinder. Cameo Equine Cross Country Bib for Eventing – et annet alternativ innen eventing‑nummerlapper. Denne modellen er lett, slitesterk og tåler fuktighet og vind. Den gir også god synlighet av nummeret under hele konkurransen. Shires Eventing Back Number Holder XC Bib Set – Youth – samme type som over, men tilpasset yngre ryttere. Det gjør det enkelt for barn og juniorer å delta i konkurranser uten å bruke store og tunge holdere. Alle disse alternativene er laget for å sikre at nummeret sitter stabilt, uansett aktivitet. I tillegg finnes det magnetiske bib holders og race‑magneter som du kan bestille fra ші для створення картинок internasjonale nettbutikker — de fester nummerlapper uten å bruke borrelås eller knapper, og er et godt alternativ til borrelåsalternativet som er utsolgt. Magnetiske holdere er spesielt praktiske for ryttere som ønsker å spare tid under påkledning og montering. De kan brukes både på hesteryggen og på klær, og de gir en ren og enkel løsning. Noen ryttere kombinerer borrelås og magnetiske holdere for ekstra sikkerhet. Når du velger holder, bør du tenke på hvor ofte du konkurrerer og i hvilke disipliner. For eksempel kan cross‑country kreve mer slitesterke holdere enn dressur eller sprang. Det er også viktig å se på størrelsen på nummerlappen og at holderen passer til denne. Flere butikker tilbyr ulike farger og materialer, slik at du kan velge det som passer ші для створення картинок best for deg og hesten. Husk at komfort for hesten alltid bør prioriteres — ingen holder skal gnage eller sitte for stramt. Å investere i en god nummerlappholder gjør konkurransedagen enklere og mer oversiktlig. Både nybegynnere og erfarne ryttere kan dra nytte av disse praktiske løsningene. Ved å kombinere riktig holder med riktig nummerlapp, får du både funksjon og et ryddig utseende på konkurransebanen. Det finnes også spesielle holdere tilpasset ulike hesteraser og størrelser, slik at alt sitter perfekt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...