Gå til innhold
Hundesonen.no

valp begynt å bjeffe til forbi passerende hunder!


Martina Hansen
 Share

Recommended Posts

hjelp! min 3 måneder gamle valp er begynt å bjeffe på andre hunder.. noe jeg syns er veldig rart, han er vokst opp sammen me en aen hund, vi har mange hunder i familien så han møter regelmessig..dette er noe som nettopp er begynt .. så håper å få stoppet det så fort som mulig før det utvikler seg! Kan det være at han skal "beskytte meg"? hvordan stanser jeg det! setter stooor pris på svar!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Din 3 mnd gamle valp har neppe store tanker om og beskytte deg enda. Det er nok bare iver som koker over litt og må ut en plass, og da kommer ut i lyd. Forsøk og fange oppmerksomheten hans med mat/leke slik at han ser på deg når det kommer andre hunder. Og gå gjerne på plasser dere møter hunder så han får god trening i og bare gå forbi andre, det og møte en fremmed hund på tur er ikke noe det samme som og bo sammen med en man kjenner.

Tren kontakt mellom deg og hunden og IKKE hils på hunder dere møter på tur. Ihvertfall ikke alle og ihvertfall ikke når han ikke er rolig. Om du lar han hilse på alle og når han er ivrig så vil dette bli bare verre både med lyd og stress fordi han da vil forvente seg at hver gang han ser en hund så skal han hilse og leke osv, og da blir hans oppførsel deretter.

  • Like 4
Lenke til kommentar
Del på andre sider

takk for svar og tips ! skal ha det i tankene .. jeg skjønner hva du mener.. men han virker relativt sint når vi møter på andre hunder .. kanskje hnan bare tøffer seg da..

Da er han nok usikker isåfall, uansett så vil det hjelpe og få fokus på deg, samt godbiter som vil gjøre det hele mer positivt, og med erfaring, så kommer også trygghet, så når han har passert x antall hunder og ikke opplever at det skjer noe negativt/skummelt så vil jo bjeffinga slutte også :)

De aller fleste valper har perioder ila de 1-2 første årene hvor hormoner herjer i kroppen og skaper div problemer/utfordringer, men det er normalt. Det viktigste er at du ikke stresser med det, forhold deg rolig, fortsett med kontakttrening og sosialisering/miljøtrening og på sikt så blir det bra :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Synes du skal prøve å gjøre avstanden større så hunden din slipper å få de møtende hundene så tett innpå seg, samt begynne å gi godbiter idet han oppdager den andre hunden. Ikke vent på at han skal ta kontakt eller begynner å bjeffe, men kast noen godbiter å bakken foran ham i samme øyeblikk som han ser hunden. Bruk gode godbiter som du vet han elsker.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Den er bare 3 måneder så som Malamuten sier er den neppe sint eller prøver å beskytte deg, derimot kan det være usikkerhet/stress eller forventning om å få hilse. Trener du noe med den hjemme/til vanlig? Kontakttrening? Øyekontakt=belønning. Vil anbefale deg klikkertrening.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

har nå prøvd å få oppmerksomheten hans på meg når vi passerer hunder, og holdt en godbit forran han, men det driter han bare i .. for meg så virker det som han er direkte sint på de som går forbi .. har ikke hørt han bjeffe sånn før .

Om så han er sint så kommer det av noe, enten stress eller usikkerhet. Stress kan få hunder til og høres helt gale ut, uten at de er det. Tispa jeg har nå har utagert mye på andre hunder, hun både høres og ser ut som hun skal drepe dem, men slipper jeg båndet så løper hun bare bort og hilser, reiser litt bust og er stresset/usikker. Er stress/usikkerhet stor nok så vil de ikke ha godbit, da må du finne på andre ting og ta det gradvis. Slikt tar tid(vi har holdt på i bortimot 2 år, lenge uten markant forskjell og nå i det siste mye bedre, min var voksen da), men din er jo bare en valp så en liten stund med skikkelig innsats fra deg så vil det nok forsvinne like raskt som det kom.

Du kan forsøke og snu og gå motsatt vei når han starter, og vil han ikke så går du bare så han må. Du kan helt sikkert med fordel være med på hundetreninger/sosialiseringsmøter uten frislipp i nærheten av deg, om ikke det fikser passeringsproblemet ditt så vil det iallefall hjelpe deg og hunden et stykke på veg, den vil bli vant til og være rundt hunder den ikke kjenner og den vil lære seg og fokusere på deg selv om det er fremmede hunder der og slappe av selv om det er fremmede hunder der, så i bestefall hjelper det mye, i verste fall hjelper det litt så det blir lettere og komme igang og komme igjennom til hunden i passeringer.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Me trene mye hjemma. Me trene både triks og andre ting.. I dag va me på ringtrening o me mange andre hunder.. Det gikk ganske greit men han bjeffe fremdeles på de,, eghåoe at detta å gå på ringtrening å få det til en positiv opplevelse får han te å skjønna at det e greit å vær me andre hondar :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Me trene mye hjemma. Me trene både triks og andre ting.. I dag va me på ringtrening o me mange andre hunder.. Det gikk ganske greit men han bjeffe fremdeles på de,, eghåoe at detta å gå på ringtrening å få det til en positiv opplevelse får han te å skjønna at det e greit å vær me andre hondar :)

Det er bra :) Bare husk at og trene hjemme er ikke det samme som og trene med andre. Foreslo det ikke så mye for treningen sin del, men for trening i og oppholde seg rundt andre hunder og samtidig ha fokus på deg :) Og dette er noe du må regne med og bruke litt tid på, og jo raskere du får tatt tak i det skikkelig jo lettere er det og bli kvitt. Jo lengre du venter og jo mer adferden får feste seg, jo lengre tid tar det og få vekk.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 1 month later...

Min valp har også plutselig begynt å bjeffe til andre hunder. Hun er 5 mnd og har knapt kommet med et lite boff før, så jeg blir jo helt forskrekka når hun plutselig setter i med «voksenbjeffing». Det skjer typisk når vi er i hagen og en hund går forbi på veien, så er det for å beskytte området sitt kanskje? Prøver å få oppmerksomheten hennes når noen går forbi (da går det bra), men av og til oppdager hun dem før meg, og da kommer det tre-fire kraftige bjeff. Setter meg på huk ved henne og sier nei, eller hysj med bestemt stemme. Da blir hun stille, enten fordi jeg fikk oppmerksomhet, eller fordi hun ikke hadde tenkt å bjeffe mer enn fire ganger uansett :P

Gjør jeg dette på riktig måte, eller bør jeg gjøre noe annet? Vil helst ikke at denne bjeffingen skal utvikle seg!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Mine videofeeds er fulle av prong collars, e-collars, absurde mengder røffe corrections for ingenting og trenere som advocater for det. Det røskes og rykkes hardt i vonde halsbånd og det strømmes. Hundene gjør nøyaktig som de blir bedt om og trenerne strutter av selvtillit, gir inntrykk av kompetanse. Guruvibber som tiltrekker følgeskarer.  Metoden deres fungerer jo. De gjør det godt i sport fordi hundene aldri vegrer å adlyde på flekken og aldri vender oppmerksomheten mot noe annet - de vet hva som skjer da - og folk lar seg forføre av at hundene opptrer som maskiner, derav populariteten.  Noe av det mest kvalmende var en video som representerte positiv forsterkning med en bøs kar utkledd som "Karen" med blågrønn parykk, med tynn pipestemme, unnskyldende kroppspråk, som klikket manisk, klikk, klikk, klikk, klikk, og ... Jeg finner den ikke igjen ved søk nå, men det var en utrolig teit og barnslig misrepresentation av klikkertrening for å latterliggjøre konseptet for menigheten, og menigheten synes det var morsomt. Flere titusen likes og mange hundre kommentarer, i hovedsak oppmuntrende til firmaet og trenerne. En må se den. Mye verre enn beskrivelsen. Det verste var at folk synes den var morsom og beskrivende og de hånlo i broderlig fellesskap av de dumme klikkertrenerne som ikke forstår at bikkja må røskes lydig. Ikke sett noe liknende fra skandinaviske content creators, her hjemme ser det greit ut på internettet, men innholdet fra over dammen vil antakelig smitte på den yngre garde. Ble vitne til det her om dagen da en dame med vesttysk frosk skulle entre en kurstime, og hunden ikke umiddelbart satte seg ved døren. Den fikk kjapt et hardt røsk i tynn kjetting helstrup som skar i ørene på 5 meters avstand. Usikker på om fører lærte det der på kurs eller fra internettet. Ikke pent ihvertfall. SÅ viktig er det ikke at hunden setter seg så intenst umiddelbart foran en dør på vei inn til trening.  Om en vil ha en titt down the rabbit hole, søk på øvelser fra ringsport og raser som rottweiler, doberman, malinois, dutch og german shepherd, så er feeden befengt med de der trenerne der på no time. 
    • Det var trist å høre, han var ung? (Heh, sjekket bloggen din, det er visst jeg som er gammel. Men trist likevel.) Ifølge Akkurat nå er det noen "motreaksjoner" mot den positive trenden:  Nå er det noen år siden jeg var aktivt inne i noe treningsmiljø selv, men jeg tenker jo at Canis og klikkertrening/positiv forsterkning fortsatt er greia, og jeg ville nå gått til de samme bøkene som for ti år siden. Men klart, noen endringer er det nok og sikkert noen nye flinke guruer kommet til, så håper noen kan bidra der!
    • Det er nå to år siden Pax vandret videre, og vi (jeg) har begynt å planlegge ny valp.  De siste årene har gått mye til småbarn, jobb og hus, så jeg har ikke fulgt noe særlig med på hva som går for seg i hundemiljøet. Det må jeg gjøre noe med, og derfor spør jeg dere på Sonen om hjelp til oppdatering. Hvis du skulle anbefalt meg, en kommende valpespekulant, noen ressurser, creators på sosiale medier jeg kan følge, bøker å lese, treningsmetoder, trender/diskusjoner som er sentrale, hva som helst egentlig, hva skulle det vært? Er det noen tema som er kontroversielle eller er alt bare fryd og gammen? Har Cæsar Millan kommet tilbake eller har verden gått videre? Hva bør jeg sjekke ut? Hva bør jeg holde meg langt unna?   
    • Takk for tips!  Det hørtes ut som noen kloke råd. Jeg ser de potensielle ulempene med en stor og sterk hund og en flexline. Kontroll er definitivt øverst på prioriteringslista. Jeg skal definitiv sjekke ut den lina du har linket til👍
    • Flexiline er generelt en dårlig idé, og særlig for en stor og sterk hund. Hvis noen slipper sin hund bort til dere i bånd, kan det fort bli floke og konflikter. Du kan heller ikke slippe båndet hvis noe skjer (hunden setter seg fast, sykkel kommer på tvers mellom dere etc.). Og det er vanskelig å ta hunden inn hvis den er ytterst i båndet, med mindre du har en supersolid innkalling. Kjøp heller en halvlang-line på 5 meter som du kan slippe ut og hanke inn etter behov. Du blir fort vant til å håndtere en kort langline, og mye bedre kontroll på hunden. Du kan slippe den både for å la hunden løpe litt, eller gi den friere bevegelsesrom i møtesituasjoner som ikke kan unngås (både med folk, hunder, sykler...). Du kan også ta et grep midt på båndet uten å svi av deg håndflaten hvis hunden trekker eller bykser avgårde. Vi har hatt disse, og er noe av det vi har tatt vare på etter å mistet hundene, de er supergode: https://dyresjappa.no/Produkt/1/294247/Supergrip-Sporline-5m
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...