Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Prosjekt bil bur er nå veldig godt i gang etter mange år. Endelig har vi funnet oss bilen vi begge har lyst på, det ble en Suzuki XL7 varebil. Så da burde det være god plass! Holder på med bilsalg og kjøp nå, men det tar vel litt tid før vi har fått alt i boks.

Så da skal jeg ha dobbeltbur til hundene, men nå har jeg sittet å sett på nettet og lest tidligere tråder her på sonen, men tenkte jeg skulle få litt hjelp med å konkludere.

Jeg har sett på trønderburet, Aluconsult, Kela og flere andre, ikke lett å finne noe. Jeg må nok bestille spesial laget, og jeg sendte en forespørsel til trønderburet. Jeg sa at jeg hadde to greyhounds og en stor hannhund, og forslaget jeg fikk var bredde på 100 cm og dybde 85 og høyde bare 62 cm! Så det var helt skivebom. Men jeg skal jo måle både hundene og bilen nøye før en bestilling.

Men har noen erfaring med disse spesiallagde burene, til STORE hunder? Det er skikkelig vanskelig med størrelse hest på hunden, men jeg antar at de spesiallagde burene vil bli store nok så lenge jeg gir cm målene. Ser jo for meg noe sånnt som 110 cm dybde og kanskje 90 cm høyt. Lengde må vel bli max det som går an i bilen og så dele i to. Men vi får se når vi får bilen.

Settes burene sammen inni bilen eller skyves de ferdig bygget inn i bilen?

Hvor mye plass har dere til hundene inni buret? Må de stå krøket inni der, eller stå helt normalt? Hvordan måle best mulig?

Skrevet

Jeg tror også jeg ville kontaktet Kela. Fins sikkert mange løsninger. En løsning er et dobbelt bur med åpning på hver side slik at hundene tas inn på hver sin side av bilen.
Og jeg ville hatt det så høyt som mulig. Du har store hunder som bør kunne reise seg iallefall delvis.

Mitt dobbeltbur er ca en meter i bredden. Særlig bredere er det ikke mulig å få det tror jeg mtp bilens bredde. Du får prøve å utnytte dybde og høyde godt.

Jeg syns ikke noe om at bilbur skal væe så knøttsmå mtp trafikksikkerheten. Jeg velger heller å ha et solid bur som er godt festet i bilen, men som gir hundene god plass. Uting at hundene skal være nødt å ligge bretta i knøttsmå bur pga at det er mer trafikksikkert.

Dere bor slik til at dere av og til vil måtte kjøre lengre turer og da trenger de plass.

Skrevet

Ja jeg skal kontakte Kela når jeg får sett bilen og tatt mål. Det virker som at de har ganske mange muligheter. Vet ikke om de laget med tett bunn og kant så hår og skitt holdes i buret? Slik som trønderburet?

Skrevet

Ja jeg skal kontakte Kela når jeg får sett bilen og tatt mål. Det virker som at de har ganske mange muligheter. Vet ikke om de laget med tett bunn og kant så hår og skitt holdes i buret? Slik som trønderburet?

jeg har med hel bunn og kant 20 cm opp iallefall.

Skrevet

De må ha bommet og tenkt whippet hos trønderburet. :o

Vi har et brukt kelabur, dobbelt. Det bråker. :aww: Men renger med at om vi gidder å feste skilleveggen med skruer så blir det stille. Kjøpte vårt godt brukt, de nye er nok stillere.

Skrevet

Spesialbestilling er jo spesialbestilling, de lager det du vil ha, høyde, bredde, lengde, to enkle bur eller et dobbelt. Mål bilen, mål hundene også sender du bestilling.

Skrevet

Ja jeg skal kontakte Kela når jeg får sett bilen og tatt mål. Det virker som at de har ganske mange muligheter. Vet ikke om de laget med tett bunn og kant så hår og skitt holdes i buret? Slik som trønderburet?

Vi har med tett kant nede og vanntett plate i bunn, ikke slik treplate. Dette er to ting du må be ekstra om.

null_zps51525d96.jpg

Nå må vi dessverre selge dette buret igjen, bare etter å ha hatt det i vel 2 mnd. fordi Ida er kommet, og bestille nytt :P

null_zps2089abec.jpg

Etter anbefalinger her inne på størrelse, så ble det slik. Og her har jeg til og med bestilt litt mindre enn hva jeg ble anbefalt, haha :) Ganske stort til Nora :Grin:

Skrevet

Mitt Kelabur bråker ikke i det hele tatt, men jeg har fjernet midtdeleren da.

min bråket litt også strammet jeg skruen på midtplata så sluttet den :P

Skrevet

Kor i landet blir Kela burene laget?

Askim (Østfold)

Jeg er også veldig fornøyd med mitt Kelabur!:) Har 2 dobbeltbur :)

Skrevet

Kela mannen ringte meg i dag. Han mente jeg hadde bestilt for liten bil :P Det som var problemet var selve åpningen bak, den var ca 130 cm bred og 85 cm høy mente han, og da går ikke buret inn.

Men han foreslo at enten kjøpe to enkelt bur og ha ett bur på langs bak framsetene med inngang i et av side dørene og det andre bak mot bakluken. Dette kan jo gå.

Et annet alternativ var å få kjøpt elementene og så skru det sammen INNI bilen. Dette hadde han selv gjort noen ganger sa han, og dette kunne også vi gjøre selv. Dette koster en 1000 lapp mer.

Jeg lurer på hva som kan være best? Hva tror dere? To enkeltbur i ulike retninger, eller monterere bur inni bilen?

Skrevet

Jeg tenkte jeg skule nevne muligheten med to enkle bur. Har et vennepar med en hvit gjeterhund og en stabyhoun i en Outlander som har gjort det. Det er to bur som står inntil hverandre bak i bilen og med åpning hver sin vei slik at de går inn på hver sin side. De har Alu Consult bur.

Jeg tror nesten jeg ville gått for den løsningen med to bur jeg så er du sikker på at begge hundene får nok plass.

Skrevet

Jeg vet ikke hvor du holder til, men jeg har bonzo-bur til mine og er veldig fornøyd! Kjøpte det brukt og de jeg kjøpte det av hadde brukt det til rottweiler hann og tispe(dobbeltbur). De lager på mål. De holder til i Sandnes mener jeg på. Veldig fornøyd med mitt!

1379378_10202237559442944_558331480_n.jp

Skrevet

Men står de burene side og side som et dobbeltbur og da med hver sin inngang i bakdørene? Eller det en T der ett står på langs og den andre nedover mot bakluken?

Den ene hunden er litt større enn den andre, men burene er produsert slik at de står inntil hverandre og ser ut som ett dobbeltbur side om side.

Dine hunder er kanskje såpass store at det kan være smartest å ha ett bur bak ved skilleveggen med åpning på en sidedør, og det andre foran med åpning ved bakluka. Slik vil de begge få store gode bur vil jeg tro.

Jeg anbefaler Kela høyt. Mitt bur er snart 15 år gammelt og er brukt daglig i alle de årene. Vel nok er det blitt mye rust på nå, men fortsatt fungerre det superfint. Og jeg føler meg trygg for det er solid og tungt.

Skrevet

Ja, tror den T- løsningen kan gå, men samtidig syns jeg det ser rotete ut på en måte. Jeg hadde lyst å få det litt proft når jeg først skulle få ny bil og bur til, men uansett er det viktigste å ha dem i bur som er store nok. Blir nok å satse på Kela. Men skal først få bilen og så avgjør vi om vi monterer burene inni bilen eller setter inn to som en T.

  • 2 weeks later...
Skrevet

Jeg kommer til å falle på Kela selv tror jeg :-) Men blir ikke før til sommeren da jeg ikke vil kjøre nedover på vinterføre. Samt må jeg kjøre to turer (en slik at han får måle bilen og en tur for å hente buret)...

Men jeg vil ha tett vegg på tre sider med gitter bare 20-30 cm øverst på veggen samt "støvkant" på døren :-) Tror dere Kela kan lage det??

På en annen side. jeg sparer sikkert ikke penger så jeg kunne like gjerne kjøpt trønderbur :-P

Skrevet

Nå har vi fått bilen og jeg og samboer var nå ute for å måle og se. Etter mye om og men så kom vi frem til at en slik universalport fra Variogate kan passe bra. og ha en hund på hver side. 1 mellom gitteret fremme og grinden og en mellom grinden og bakluken. (make sense?) men da vil den bakerste hunden ikke være helt sikret.

Men vi tror den løsningen er best for bilen og hundene. Men er det noen som har erfaring med Variogate universalgrind?

Skrevet (endret)

Vet ikke helt om jeg forstod hvordan du skulle plassere de? SIkkert bare jeg som er litt treg, men forstod ikke helt.

Å vent nå tror jeg at jeg forstod. Du snakker ikke om en port mellom gitteret fremme og grinden og en port mellom grinden og bakluken? Du snakker om å ha en slik universalport som deler lasterommet i to? Med en hund på hver side? En hund nærmest gitteret og en nærmest bakluka?

Det må da vel være en god løsning? Får dere festet porten skikkelig?

Endret av KristinR
Skrevet

Ja slik Kristin. En hund på hver side og den porten i midten som deler lasterommet i to. Tror det kan fungere fint. Den festes med lastestropper som det er lengst fremme så det skal gå. Det eneste minuset er at vi må lage en egen bunn for å skåne gulvet i bilen, men vi har en del laminat til overs som vi kan bruke i bunn, og så vanlig seng/tepper oppå. Og så minus at hund bakerst ikke er helt sikret. Men vet ikke hvor god de Kela burene er sånn kollisjonsmessig uansett. (hvis vi har valgt den typen)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så dette skjer sammen med andre hunder i huset? Det høres jo ut som hun kan trenger litt tydeligere rammer og trening på ro rundt de andre hundene generelt. Alt dette er jo ting som bør jobbes med, og ikke bare avbrytes og unngåes der og da. Hvis dette allerede har vært sånn i snart to år så vil jeg anbefale å få hjelp av en hundetrener som komme hjem til dere og se på rutinene og hjelpe med et treningsopplegg som kan gjøre henne både tryggere og roligere.
    • Hundene er løse inne så de er ikke i bånd. Har merka at hunden er stresset og ikke helt hva hun skal gjøre med all stresset inne i seg så hopper hun på ryggen. Også eskalerer det. Det samme er i bilen og hundene er i bur. Hunden kan ikke se de andre sitter i bur fordi da bjeffer hun og stresser. Hunden har da eget bur med teppe rundt og det fungerte bedre. Hun må dog hentes ut av bilen sist fordi hun kan ikke se at de andre hundene hopper ut av bilen etter hun er på bakken. Da hopper hun opp på ryggen igjen. Hun er alltid sist ut men noen ganger går heller ikke det og hun blir frustrert. Jeg merka at det var noe med valpen da hunden kom hit og har hatt utfordringer med det senere. Men vi fortsetter å jobbe med dette. Prøver å la hun verken bli overstimulert eller understimulert men med akkurat passe aktivitet. Også det mentale og mentaltrening.
    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...