Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Bare av nysgjerrighet, hvor slavisk følger de fleste oppdrettere dette med A-kull og B-kull osv? Synes det virker som et ork å skulle finne feks 10 navn som begynner på Z...

A er jo litt lettere, da ;-)

Skrevet

Bare av nysgjerrighet, hvor slavisk følger de fleste oppdrettere dette med A-kull og B-kull osv? Synes det virker som et ork å skulle finne feks 10 navn som begynner på Z...

A er jo litt lettere, da ;-)

Det er jo som sagt helt valgfritt :) mange bruker jo heller ikke bokstaver, men feks kullnavn. Feks var kullet til første tispa mi Full Moon kullet, alle het Full Moon etter oppdretternavnet og alle hadde de et eget navn etter kullnavnet (på forskjellige bokstaver. Night trail full moon fantasies het mi, og en annen en het night trail full moon demon.

  • Like 1
Skrevet

Oppdretterne til mine jenter følger ikke alfabetet, men har felles kullnavn og deretter et egennavn. Feks heter de Najanin's som kennelnavn, Deki som kullnavn og bl.a. Ninjin og Imouto som egennavn. I kullet til min eldste har de samme kennelnavn som nevnt, deretter egennavn, og -chan som kullnavn. Aiko-chan, Mio-chan osv.

Jeg kommer til å ha tema-navn på mine kull, og er usikker på om jeg velger kullnavn-løsninga. Det blir i alle fall ikke noen alfabetisk løsning, da jeg skal ha japanske, korrekte navn. Mitt første kull får navn fra ninja-våpen. :)

  • Like 2
Skrevet

Veldig mange stående fuglehund oppdrettere har bokstaver forran hundens navn. Feks vår Fjellfantens AHH Mia. Hvor A står for at det er første kullet vårt, H for tispens forbokstav i navnet og H for hannhundens forbokstav i navnet.

Vår Ulvesvollens BSI Ani, b-kull, mor heter Sigma og far Irgas.

Vår Rugdelias LME Henni, L-kull, mor Messalina, far Ed.

:)

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Skrevet

Jeg gjør som jeg vil :lol:

Så langt har jeg tema som man må være nerd for å forstå, også setter jeg romertall tilslutt for å holde orden på galskapet :)

Kull I, ett Batman kull:

DeepEyes Talia al Ghul I

DE Poison Ivy I

DE Joker

Kull II, Lord Of The Rings kull: (LOTR kullet)

DE Beyond Any Of You II

DE Throught Shadow II

osv

Kull III, Song Of Ice and Fire kull: (SOIAF kullet)

DE Song Of Ice And Fire III

DE Game Of Thrones III

DE Winds Of Winther III

osv

Kull IV, litt avvikende ettersom jeg ikke bestemte tema :P Ice Age kullet:

DE Ice Age Raz IV

DE Ice Age Scrat IV

DE Ice Age Sid IV

I teorien så kan man egentlig gjøre akkurat som man vil, bare det ikke bryter etisk eller med antall bokstaver som kan brukes til registrering.

Skrevet

Takk for mange svar, nå får jeg også sove i natt :lol:

Hvis jeg noensinne får kull på tispa mi kunne jeg tenke meg temanavn på kullet. Kommer nok aldri til å bli noen storprodusent av valper, så er ikke redd for å gå tom for idèer heller ;-)

Skrevet

Det er også de som har et visst bokstavsystem, men ikke følger alfabetet. Det er jo en GOD DEL A-navn som er brukt, så noen ser jeg velger en bokstav for det kullet og en annen bokstav for det kullet, altså at alle i ett kull heter noe på J, mens neste kull kanskje heter noe på S. Det er jo en måte å holde styr på hvem som er søsken, i det minste.

Jeg bruker alfabetet, fordi jeg synes det er oversiktlig og greit, men jeg hadde også et tema på forrige kullet. Jeg overtok kennelnavnet fra mine foreldre, så jeg fortsatte på den bokstaven de var på, så slapp jeg å tenke ut nye A- og B-navn, også videre :whistle: Forrige kullet var et F-kull med overtro som tema, og neste kullet blir G. Jeg har flere overtro-navn klare, men kullstørrelsen avgjør om jeg klarer å kjøre tema eller ei. Jeg har gode navn liggende som ikke er til temaet også, men jeg liker å ha navn som betyr noe for meg, og som ikke 14 andre hunder har hatt.

Mitt forrige kull var Latrudas Four Leaf Clover, Latrudas Fingers Crossed og Latrudas Foenix From the Ashes - sistnevnte fikk navnet både fordi fugl føniks er en mytologisk skikkelse som symboliserer lykke og nye sjanser, fordi det var 13 år siden kennel Latruda sist hadde valpekull (og 13 år da, det er jo griseekkelt for ei som er overtroisk) og vi endelig var i gang igjen med vår oppdrettergjerning, og fordi valpen var erklært dødfødt men vi klarte å gni liv i henne og bringe henne tilbake til livet.

I Nederland har de faktisk et system fra kennelklubben som tilsier at alle valper født et gitt år må få navn på en gitt bokstav. For eksempel måtte alle valper født i 2012 få et navn på L, i 2013 på M, og i år blir det da et N-år. Det er jo UMULIG å vite hvem som er søsken, og jeg syntes nederlandske oppdrettere hadde skikkelig store kullstørrelser før jeg innså at de ikke delte foreldre og fødselsdato :D

  • Like 1
Skrevet

Har brukt alfabetet noen få ganger, men bruker helst temanavn. Innenfor hvert tema prøver jeg å finne navn som passer til hver enkelt valps personlighet. Jeg synes det er like morsomt for hvert kull, både å finne et tema, og navn.

Skrevet

For oss nerder som leter i stamtavler er bokstav kull veldig greit. Heldigvis har de fleste hatt det bakover, litt verre når en bikker over i 1890 taller...

Skrevet

Dere vet at det er kjempeslitsomt å finne fram i DW når man følger temaer og slikt? Eller det er jo ikke det, man søker jo bare på avkom etter mor el. .... Men det er jo så uoversiktlig :P

Selv har jeg fulgt alfabetet fra 94, rundet i 08, og da bestemte jeg meg for tema i tillegg. Det holdt i fire kull, før tema var lite forenelig med bokstav....... Så nå ble det dobbel bokstav og tema :) Jeg synes jo de "løse" bokstavene er litt i veien, men det gir jo mye større frihet i tema.........

Skrevet

Dere vet at det er kjempeslitsomt å finne fram i DW når man følger temaer og slikt? Eller det er jo ikke det, man søker jo bare på avkom etter mor el. ... Men det er jo så uoversiktlig :P

Det er ikke umulig - om du søker opp kennelnavnet i avansert søk, kan du velge om listen skal sorteres på navn, tittel, registreringsnummer, kullnummer, også videre. Søsken har registreringsnummer etter hverandre, og kullnummer deles også av kullsøsken. Så det går, men du får ikke kronologisk rekkefølge på det viset.

Skrevet

Det er ikke umulig - om du søker opp kennelnavnet i avansert søk, kan du velge om listen skal sorteres på navn, tittel, registreringsnummer, kullnummer, også videre. Søsken har registreringsnummer etter hverandre, og kullnummer deles også av kullsøsken. Så det går, men du får ikke kronologisk rekkefølge på det viset.

Nei, nemlig; uoversiktlig ;-)

Skrevet

Hvis jeg noen gang får oppdrett blir det tema med låttitler fra band :D Sikkert ikke så originalt, men f.eks Beatles har jo drøssevis med fine hundenavn i låttitlene sine.

Skrevet

Nei, nemlig; uoversiktlig ;-)

Perfekt kronologi får du aldri - for de oppdretterne som har rundet alfabetet en gang eller flere kommer jo alle A'er opp først, om en sorterer valpene alfabetisk.

Skrevet

Perfekt kronologi får du aldri - for de oppdretterne som har rundet alfabetet en gang eller flere kommer jo alle A'er opp først, om en sorterer valpene alfabetisk.

Ja ja, er jo grenser for hvor mange alfabet man skal runde, da :) Uansett skilles jo det greit på årstall/reg.nr :P

Skrevet

Ja ja, er jo grenser for hvor mange alfabet man skal runde, da :) Uansett skilles jo det greit på årstall/reg.nr :P

Jeg veit om minst en aktiv oppdretter som er på runde 3 nå, og en som var på sin runde 3 med sin ene rase og runde 1 med sin andre rase før det ble slutt. Jeg antar at når man har holdt på med oppdrett i 30 år, så har man rukket å ha noen kull, og da er det uansett uoversiktlig hvis man ikke veit hva man leiter etter :)

En annen oppdretter jeg veit om, kjører alfabet og tema om hverandre, så er det en som har en bokstav for hver rase, og vedkommende har i hvert fall 3 raser.

Jeg veit ikke helt hva jeg skal gjøre selv. Jeg har gått inn i et kennelnavn der det til nå har vært et prefix for tispa, men alfabetisk på de individuelle navnene (Dina sine valper het f.eks Dancer alle sammen, kullene hennes er D og E-kull, og da er det adobe fonter vi går i), men jeg har hatt en greie med at jeg vil ha Linkin Park-sanger der den jeg beholder skal hete enten Breaking the Habit eller One Step Closer :P Vi har også kommet til bokstaven G, og det er ikke så mange fine Adobe-fonter på G - selv om den som blir beholdt selvsagt må hete Grotesque :P Prefix for Leah har jeg heller ikke funnet, hun heter Hit and Run selv, så ett eller annet med Hit eller Run burde det jo ha vært, men så er jeg ikke helt sikker på om jeg syns det er greia med henne heller :P

Guest Belgerpia
Skrevet

Roadkill 2ne - fint prefix for krølle *ler*

Grotesque roadkill ....... ha ha ha ha ha ha

Skrevet

Roadkill 2ne - fint prefix for krølle *ler*

Grotesque roadkill ... ha ha ha ha ha ha

Nei :aww: Og ikke noe med krøller heller :P

Roadkill.. Tsk.. Leah er fornærma her, selv om hun ikke veit det selv :P

Skrevet

Det blir i alle fall ikke noen alfabetisk løsning, da jeg skal ha japanske, korrekte navn. Mitt første kull får navn fra ninja-våpen. :)

Hvis jeg hadde hatt oppdrett på japaner, så ville jeg hentet navn fra Final Fantasy-serien (Spillserie fra Japan). Er så mange spill at jeg tror jeg skulle klart å fylle ut store deler av alfabetet. :P

Det er også de som bare setter bokstaven foran. Hvis f.eks valpeeier ønsker at hunden skal hete Fido og hunden er fra et C-kull, så blir han registrert som C-Fido.

Skrevet

Jeg veit ikke helt hva jeg skal gjøre selv. Jeg har gått inn i et kennelnavn der det til nå har vært et prefix for tispa, men alfabetisk på de individuelle navnene (Dina sine valper het f.eks Dancer alle sammen, kullene hennes er D og E-kull, og da er det adobe fonter vi går i), men jeg har hatt en greie med at jeg vil ha Linkin Park-sanger der den jeg beholder skal hete enten Breaking the Habit eller One Step Closer :P Vi har også kommet til bokstaven G, og det er ikke så mange fine Adobe-fonter på G - selv om den som blir beholdt selvsagt må hete Grotesque :P Prefix for Leah har jeg heller ikke funnet, hun heter Hit and Run selv, så ett eller annet med Hit eller Run burde det jo ha vært, men så er jeg ikke helt sikker på om jeg syns det er greia med henne heller :P

Misdemeanor/-ing? En liten forbrytelse, som en hit and run er, med mindre dyret/personen dør.

Misdeameaning Miss Behaving

Misdeameaning Miss Understood

Jeg kan også uten å tenke komme på en berneroppdretter som er på tredje runde på alfabetet, tre som er på andre runde, og en som ville snart vært på tredje runde om de brukte alfabetet. Men de har holdt på siden slutten av 1980-tallet, og er fremdeles aktive.

Så har vi en som aldri har hatt kennelnavn, og ikke bokstaver eller tema, så jeg er ikke i stand til å spore opp hvor mange valper og kull de har hatt, men jeg vil tro det representerer minst en runde rundt alfabetet også.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
    • Hei! Jeg er ei jente på 23 år. Jeg og min samboer planlegger å flytte hjem igjen til bygda jeg opprinnelig kommer fra. Det er veldig landlig og utrolig fine fjell og skogsturer. Jeg er selv et friluftsmenneske og elsker alt av hengekøyeturer, teltturer, fisketurer og fjellturer. Samboeren min kommer til å være i jobb når vi flytter hjem og jeg skal starte lærerutdanningen min over nett. Vi har derfor snakket om å kanskje skaffe oss en valp til høsten. Vi har særlig sett på golden retriever som et alternativ for oss. Jeg kommer til å få hjemme og kunne ærlig trengt de rutinene som kommer med å ha valp. Samboeren min har ikke hatt egen hund før, men jeg er vokst opp med hund (Schiller støver, finsk støver, mops, malteser, sibirsk husky) jeg har selv vært med på å oppdra disse hundene (særlig huskyen da jeg var litt eldre når vi fikk henne) men sammen med familie. Jeg synes det er vanskelig å skulle vente på riktig timing. Jeg er selv i arbeid akuratt nå og sparer aktivt for å kunne ha råd til en hund i fremtiden. Vil jo såklart ikke gå til anskaffelse av en valp uten å ha nok oppsparte midler til forsikring og uforutsette avgifter. Vi har allerede en katt fra før som har astma som trenger oppfølging og behandling. Det er ikke slik at vi drar så mye på ferier, og om vi gjør det så har det vært hjem til bygda eller på Norgesferie, og da er pus med (han ble vandt til med reising fra ung alder), og det skulle hunden også fått være. Men er det riktig tidspunkt? Det er dette jeg sliter litt med å bestemme. Hvor lenge skal vi vente før vi evt anskaffer oss hund? Bare vet vi når det er tid for ett nytt familiemedlem? Jeg har egentlig allerede ventet tålmodig i 4 år, men det har aldri vært den rette tiden for ett så stort ansvar. 
    • Er det SÅ lett for dem å bytte ut en kjøper da? Som de forhåpentligvis har hatt et par møter med, snakket med og "godkjent"?   De kan faktisk heller ikke bare trekke kjøpet der og da, isåfall kan du anmelde dem for svindel. I motsetning til en del andre lovbrudd i "hundebransjen" mistenker jeg at det også vil bli tatt mer på alvor siden det er et økonomisk lovbrudd og ikke dyrevelferdsmessig.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...