Gå til innhold
Hundesonen.no

Kensington Gate Collies - kull nummer 2 - take 2 (side 4)


Kensington Gate
 Share

Recommended Posts

Har ikke vært noe flink til å følge med på sonen i år, så tenkte jeg skulle lage en kulltråd sånn at jeg kanskje kikker innom oftere (og dermed også holder meg oppdatert på hva Lill plaprer om og refererer til halve tiden ;) ).

Kennelens første kull ble til i sommer og det var en helt fantastisk opplevelse. Hannen var på lån fra USA og han bor fremdeles hos meg. Parringen gikk pinlig bra. Makan til billig tøyte. Fødselen gikk veldig fint og det kom 4 tricolor valper 9. mai (mellom kl 18 og 22 - veldig grei tispe jeg har, nemlig), to gutter og to jenter - en av jentene døde første dagen, sannsynligvis var det en ulykke. De tre gjenværende fikk en kjempefin start på livet med den fineste sommeren på lang tid - de var "frittgående" på tunet sammen med hele hundeflokken. Nå er valpene 7,5 mnd gamle og fantastisk flotte både anatomisk og mentalt. Jeg beholdt tispa (Kensington Gate One "Kayleigh") som er meget lovende - har stilt henne en gang som valp og ble BIS4 på Retrieverklubbens valpeshow i Langesund. Den største hannen (Kensington Gate Alpha Strike "Tank") bor hos dyktige forvert Maritus på sonen. Tredje hannen (Kensington Gate Prototype "Niko") bor i Østfold.

stacks_image_404.jpg

Mackenzie og lille Kayleigh

stacks_image_30.jpg

Kayleigh 7 mnd gammel

Mackenzie har vist seg som en god mor som har gitt videre av sine positive egenskaper. Jeg planlegger derfor kull nummer to og har tro på at det vil gi veldig gode resultater.

Mor: Seamist Lavender Ice "Mackenzie"

2013-02-27.jpg

stacks_image_47.jpg

Mackenzie er en 4 år gammel tispe av tre kvart amerikansk avstamming, den resterende kvarten er svenske brukslinjer. Hennes maternale oldemor var brukschampion og mange av hennes slektninger konkurrerer i hovedsaklig spor og LP. Hun har en storesøster (samme komb) som er godkjent redningshund i NRH. Hun selv har ikke fått sjansen til å bevise sine latente egenskaper grunnet lat og feig eier, men hun har om ikke annet gjennomført MH på en meget god måte. I Sverige har de hos collie noe som heter Mental-Index, som beregner forventet arvbarhet for forskjellige mentale egenskaper på grunnlag av MH-resultater til individ+slekt. Gjennomsnittet er regnet utifra flere tusen individer. På egenskapen Nyfikenhet/Orädsla scorer Mackenzie 136 poeng og innehar med det nest høyeste sum (høyeste er hennes mor) på denne egenskapen av alle collies med registrert MH i Sverige. På alle andre egenskaper scorer hun over - og tildels langt over - gjennomsnittet.

Hun har på en god måte gjennomgått mentaltest hos Antrozoologisenteret i forbindelse med godkjenning som besøkshund i forskningsprosjektet Dyrebar Omsorg, der hun har gjort suksess som besøkshund hos eldre med demens.

Hjemme er hun avdelingssjef i flokken på 5. Hun imidlertid behøver aldri å bevise noe. Med valper er hun trygg og rettferdig. Obsternasige ungdommer og kåte hanner får "three strikes" før hun rask som en ninja legger dem i bakken. Når de tar poenget, er hun helt ferdig med saken. Hun er ganske uavhengig og ikke noen borrelåshund, men er allikevel svært trivelig og omgjengelig med folk. Stoler på henne mer enn noen annen hund.

Eksteriørt er hun en velbygget hund med en spesielt god overlinje. Jeg skulle gjerne hatt mer vinkler bak og det er en del detaljer jeg skulle ha ønsket bedre. Hun har vært stilt ut 12 ganger i Norge og har 2 små Cert. Prøver oss på storcertet på NKK Bø. En blå har hun fått, ellers rødt. Hun har vært stilt en gang i Sverige med Cert.

page9_1.jpg

Mackenzies far KORAD SUCh NUCh Twin City Beyond The Sea (USA imp)

ice_web1.jpg

Mackenzies mor SUCh DUCh Seamist Snowstar

Video av mor 10 år gammel - særdeles vital og velkonstruert

Som sist gjør jeg det så vanskelig som mulig ved å velge en hanne som bor langt borte. Sist hentet jeg hannen fra USA. Denne gangen planlegger jeg elskovsekspedisjon til Serbia, til en ung hanne som også opprinnelig er fra USA.

Far: Wyndlair Dallinaire American Dream "Brody"

stacks_image_227.jpg

stacks_image_218.jpg

Video av Brody som 6 mnd valp

Brody ble importert til Serbia fra USA og har en ganske unik stamtavle. Han har et kraftfullt og langt steg, noe jeg ønsker å ta med videre. Han har også penere hodedetaljer enn Mackenzie. Hans største svakhet er en rak overarm og noe svak mellomhånd, men der veier Mackenzie opp. Brody er kjent for sitt positive, omgjengelige og sosiale vesen. Han har gjort en sterk debut i ringen og ble i sin første måned som junior Serbisk, Rumensk og Kroatisk juniorchampion. Han har også blitt Junior BIS og Res-BIS på internasjonale utstillinger.

Han er forhåndsrøntget fri (pga eiers nyskjerrighet), men skal røntges offisielt i disse dager.

IMG_4018-filtered.jpg

Mackenzie løper med korte intervaller. Hun ble parret i mars og hadde sitt høstløp nå i oktober, en måneds tid etter normalen. Om hun fortsetter de normale intervallene, løper hun igjen i slutten av mars. Satser på å fly - Mackenzie har ikke flydd før, men hun er såpass trygg at jeg ikke tror hun vil blunke av det. Serbia er dessverre ikke et listeført tredjeland, så har sendt avgårde blodprøve for titertest.

Jeg holder fingrene krysset for at det blir valper og ikke minst at jeg ikke behvøver å skuffe like mange valpekjøpere som sist - det var skikkelig trist - hadde nemlig en valpeliste/venteliste på 20 og det ble til at kun én valp ble solgt. På skrivende tidspunkt bør det helst komme 6 valper eller fler - har mange fantastiske og kyndige hjem som ønsker seg valp fra nettopp denne kombinasjonen, så håper at vi kan glede mange av dem denne gangen.

  • Like 14
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 228
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Cat's out of the bag! Jeg har fått lov til å ha Brody hjemme hos meg i en periode, så jeg slipper å fly noe sted med Mackenzie. Nå har jeg hentet han og han er bare herlig. Går sammen med mine andre t

Da er det ikke lenger tvil - testen er gjort og positiv-streken lyste umiddelbart langt sterkere enn kontrollstreken. Dessuten har hun gått opp 1,5 kg siden fredag..! Hurra!

6 valper senere..! Det ble 3 tric gutter, 1 blå gutt, 1 tric jente, 1 blå jente. De hadde en veldig god fødselsveikt på 295-393 g og alle var ekstremt sterke og aktive. Mor koser seg. De før

Oh, lykke til, dette blir spennende! Serbia er ingen svipptur, men samtidig tenker jeg i mitt hode at det er ett fett om en flyr til Bodø eller Beograd, når en først må fly. Og hun har jo bevist at hun lar seg parre og blir drektig, så da satser vi på at det blir en fruktbar tur!

Jeg antar serberen ikke har avkom fra før av, når han ikke er røntget? Har du bedt om sædtest?

Etter at X'en har gått tom så mange ganger, har jeg blitt litt fiksert på det, og vil fra nå av ha fersk sædtest så en slipper å ha det som en bekymring i bakhodet om tispa går tom..

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Oh, lykke til, dette blir spennende! Serbia er ingen svipptur, men samtidig tenker jeg i mitt hode at det er ett fett om en flyr til Bodø eller Beograd, når en først må fly. Og hun har jo bevist at hun lar seg parre og blir drektig, så da satser vi på at det blir en fruktbar tur!

Jeg antar serberen ikke har avkom fra før av, når han ikke er røntget? Har du bedt om sædtest?

Etter at X'en har gått tom så mange ganger, har jeg blitt litt fiksert på det, og vil fra nå av ha fersk sædtest så en slipper å ha det som en bekymring i bakhodet om tispa går tom..

Svømmerne er inspisert og godkjent! :fisker:

Regner med det kommer en tric Vienna til meg denne hang!

Denne hang! :fisker: Men - ja! Det håper jeg også!

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Svømmerne er inspisert og godkjent! :fisker:

Det er jo ingen grunn til at en ung og frisk hannhund ikke skal ha svømmere, men brent barn skyr ilden eller noe sånt, selv om det ikke har vært grunn til å tro at det har vært noe galt med sædkvaliteten på X'ens partnere (to av tre hadde fersk sædtest, og den tredje fikk store kull før og etterpå - men jeg hadde nok bekymret meg grønn om jeg ikke visste at de hadde det de skulle ha for hver gang hun gikk tom... Det er jo typisk norsk å lete etter forklaringer hvor som helst.)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er jo ingen grunn til at en ung og frisk hannhund ikke skal ha svømmere, men brent barn skyr ilden eller noe sånt, selv om det ikke har vært grunn til å tro at det har vært noe galt med sædkvaliteten på X'ens partnere (to av tre hadde fersk sædtest, og den tredje fikk store kull før og etterpå - men jeg hadde nok bekymret meg grønn om jeg ikke visste at de hadde det de skulle ha for hver gang hun gikk tom... Det er jo typisk norsk å lete etter forklaringer hvor som helst.)

I dette tilfellet har eierne testet sædkvaliteten uoppfordret i september fordi vi planlegger å reise så langt. De hadde en høyløpsk tispe og benyttet anledningen til å sjekke. Han utviste høy libido, ga mye sæd av god kvalitet. Han er ett og et halvt år gammel og kunne i teorien allerede vært brukt, men han er en veldig fremmed type for oppdrettere flest der borte og han vil neppe bli brukt mye i det hele tatt. De har tenkt å bruke ham på en egen tispe som også kommer i løp på vårparten.

Skjønner forøvrig veldig godt hva du mener. Selv om ting går galt, så er det ikke noe gøy å ikke vite hva/hvem man kan legge skylden på...

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Valpelista er nå mer enn full, flere måneder før løpetiden og uten annonsering (utenom kunngjøring på egen hjemmeside). Føler meg priviligert som kan velge og vrake i fantastiske hjem. Samtidig kjenner jeg veldig på frykten for å skuffe de håpefulle kjøperne. Første parringen i 2012 var insemineringsprosjektet fra ******* og tispa gikk tom. I fjor ble det bare tre valper og kun én ble til salgs. Begge gangene ble jeg derfor nødt til å skuffe mange og det var utrolig kjipt. Enkelte sørger jo, regelrett. Nå som "alle" tisper går tomme (føles det ut som), kommer det tett på. Men får prøve å la være å ta sorgene på forskudd. Det blir som det blir.

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 1 month later...

Nå er det løpetid i huset, ikke på Mackenzie, men hennes datter. Blir spennende å se hvor lenge det blir til Mackenzie løper - jeg har regnet med at hun begynner i overgangen mars/april, men det kan jo hende at dette setter henne i gang før antatt. Enn så lenge ingen tegn.

Mackenzie har siden sist halt Championatet i land og Brody har vært på to internasjonale utstillinger der han har blitt BIR med CACIB begge ganger.

1514521_10152163660776111_1747618302_n.j

  • Like 7
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Enig med det over. Lær inn eventuelt en «gå og legg deg» kommando, så du kan avlede med å be hunden å gå og legge seg.  Miljø trene og sosialisere masse så hunden blir godt vant med lyder og folk rundt seg. Men føler det har mye med mentaliteten på hunden og rasen og gjøre. Har du en usikker vokterhund så er det vanskelig å dempe varsling. Har du en trygg vokter så har den høyere terskel for å anse noe som nødvendig å varsle på. 
    • Da har vi fått oss en reell frykt. Viser seg at tøffeste, tryggeste lille Edeward er som Mr.T når det kommer til trapper. Tror han fikk vondt i en klo da vi skulle opp trappen til veterinæren. Den forserte vi ved at jeg praktisk talt stod over han og løftet labbene hans en og en trinn for trinn. Han nektet gå selv, men var ok med å gjøre det sånn, hele trappen. Stoler på meg, men ikke sine egne bein.  Nå tenkte jeg det skulle være annerledes med en ny trapp som ser litt annerledes ut, på et annet sted, i annet lys, men nei. Ikke engang Nom Noms fristet nok til å våge gå et eneste trinn av den trappen med bakbeina.  Vurderer om Nom Noms er verdt det: Prøver snakke meg til fornuft. Det må vel finnes en annen måte? Muttern prøver friste med "kjepp". Dette ble pinlig fordi det er folk rundt, vi er på Tiller - Trondheims Grorud - og det ryktes at det kan være risikabelt å flagge blasfemiske avvik her på kveldstid etter mørkets frembrudd. Er det ikke provoserende nok å være svart hund om vi ikke skal gå rundt og vise at han liker å sutte på "kjepp" også?  — Virkelig, muttern! Dette vil jeg ikke være med på! Jevngodt med å brenne en Koran her. Du er sinnsyk!  Så han ble båret opp, som den lille babyen han er. Mindre pinlig. Fikk ham til å gå de siste tre trinnene selv. Prøver øke til fire-fem neste gang, uten å vifte med en diger "kjepp" så alle kan se det.  Han er i full sving med å fortære den nå, mulig for å prøve sikre seg mot flere sånne flauser ^^  
    • Avledning, og innlæring av alternativ adferd. "Hysj, gå og legg deg" fungerer bare HVIS hunden har lært og KAN oppgaven. Hvordan jeg ville gått fram avhengger veldig både av rase og individ. Men jeg ville ikke skjermet valpen for det som skjer rundt, den må jo bli vant til normale forstyrrelser. Hvis det er en rase med tendens til varsling så ville jeg nok sørget for å trekke for gardinene og ha på radio ved alenetreningen, så forstyrrelser utenfor blir mindre tydelige. I mange tilfeller ville jeg nok belønnet veldig raskt etter første bjeff, og deretter avbrutt/avledet, og lært inn alternativ adferd. Det er helt greit med et bjeff eller to for å si fra, og så komme til meg. Men hvis det er en bjefferase som varsler så skal man være ganske forsiktig for å ikke forsterke adferden. Det aller viktigste er å selv slappe av og ikke være så opptatt av det rundt. Det er ikke sikkert hunden reagerer i det hele tatt, og da trenger den ihvertfall ikke å lære det av eieren. Hvis det kommer et bjeff eller to på noe fra en valp ville jeg sagt "ja, ok", og så funnet på noe annet med valpen. En valp som får miljøtrening ute og oppdage masse lyder og omgivelser vil også være tryggere hjemme, mener jeg. Jeg kan anbefale boken Hverdagslydighet fra valp til voksen av Arne Aarrestad og Siri Linnerud Riber, den tar også for seg vanlige utfordringer.
    • Unge lovende sover søtt etter en to timer lang opp og ned fellestrening med mye bra og masse klebb.  Forventninger til hele stedet, både godteributikken som eimer deilig godis av alle slag, og hallen hvor godbitene hagler og det er lek og moro, de forventningene er skyhøye. Da muttern ba om en sitt før hun åpnet døren var ikke den unge lovende enig i det. Han var fokusert på å komme seg inn til moroa. Dumme muttern la listen for høyt og trodde hun skulle få sitt med verbal kommando, uten å engang hjelpe med lure. Hennes: "I shall ønly say this once," policy, hvorpå hun etter å være sikker på at han hørte det stilte seg til for å vente på sitten - det var som en krigserklæring. Da sitten endelig kom, men den kjipe megga ikke belønnet den med en gang, og hadde nerver til å lukke døren igjen da Ede spratt opp for å løpe inn, for å kreve mer.. Etter mange sånne forsøk, hvor sitten til slutt ble holdt med en godbit foran nesen, lenge nok til at mutteren fikk satt foten innenfor døren, så ble den belønnet et kom og ros og godis og den korte selvbeherskelsen han ble tvunget til å ha for å komme inn - sinnsykt frustrerende - ble forløst i økt glede, mer energi og iver, han ble mer gira av det enn han allerede var, så da muttern på ny, bare to meter innenfor første døren ***** ba ham om enda en sitt for å komme gjennom neste dør.. Hun fikk den, men han var ikke blid.  De glade forventningene hadde slått over i irritasjon da vi kom frem til plassen vår, og han satte i en hardrock konsert av bjeffing. Frustrert bjeffing. Emo bjeffing. Intenst. Øredøvende. Muttern fikk påpakning fra instruktør om å få hunden under kontroll, noe hun til sin store overraskelse fikk til momentant med å legge hendene på ham. Bjeffingen tok fullstendig slutt, han glemte hele resten av hallen, alt fokus var nå på kamp mot muttern. Hender uten godbiter som hadde nerver til å holde ham fast.. Tyggebeinet han ble tilbudt som alternativ å bite på var han fullstendig uinteressert i. Mutterns hender var den punchingbagen han følte for å ta ut sin høygira irritasjon og frustrasjon på. Vi var med ett tilbake til situasjonen i forrige uke. Dette var ikke tanning, dette var kamp, og Ede ville lære muttern å slutte stille urimelige krav og heller servere godis og leker og være blid og lett å ha med å gjøre. Han bet hardt og med et mål om mutterns submission. — Respect my authoritay, bitch! Muttern er ikke komfortabel med å bruke fysisk makt for å få trumfet gjennom viljen sin, men den der typen biting er fullstendig uakseptabel, og negativ straff var ikke en mulighet i situasjonen. Avledning var allerede forsøkt. Å holde ham fastlåst ble i øyeblikkets hete vurdert som en dårlig løsning. Selv om det å fysisk tviholde ham fast til han ga seg antakelig ville fungert der og da, så er ikke det en løsning når han blir større, og det blir han. Det kommer en dag hvor han har passert 40kg og har 10x forhøyet testosteron ifht en voksen hann. Den kampviljen der i den situasjonen lar seg ikke løse med bryting.  Muttern brukte det ene positiv straff verktøyet hun er komfortabel med. Overleppene hans ble lagt over tennene hans, om og om igjen. Han liker ikke å bite seg selv i leppene, og det frustrerte ham, men han hadde ikke lyst til å gi seg uten å ha lekset opp for muttern om å drive han inn i et sånt humør med urimelige krav. Det tok antakelig flere minutter før han ga opp. Så ikke på klokka, men hendelsene i rommet forøvrig ga holdepunkter å estimere fra. Mange ekle og vonde bitt i sine egne lepper fulgt av flere runder av og på tyggebeinet før kamplysten forlot den lille kroppen som roet seg ned og slo seg til ro. Søte lille snille Edeward var tilbake, og resten av treningen var han bare søt og snill og grei og flink. Muttern gjorde masse feil i starten, samtlige fra å ha for høye forventninger til hva han skulle mestre nå, og så bli så forfjamset av å ikke få hva hun ba om at hun ble usikker og ikke helt visste hvordan hun skulle løse det. De første feilstegene på gulvet var å forvente oppmerksomhet med for lav belønningsfrekvens. Lineføring ble repeatedly brutt av fokus rettet mot de andre ekvipasjene fordi muttern var for kjip med tørrfor. Tilbake til plassen vår hvor Ede er superflink til å chille nå.  Neste runde på gulvet, etter å ha ligget og sett på de andre, så fikk muttern oppmerksomheten, men hun feilet igjen med verbale cues uten lure, og hennes usikkerhet rundt hvordan løse det etter å ha feilet med å forvente utførelse på verbale cues, den forvirret Ede også, og vi ble gående og virre uten mål og mening. Han VILLE gjerne mestre, han var fokusert, men kommunikasjonen fra muttern var ikke klar og tydelig nok. Han la seg ned som et spørsmålstegn. Skjønte ikke hvorfor godbitene uteble. Mistet motivasjonen. Tilbake til plassen vår.  Tredje runde gikk bedre. Muttern hadde senket forventningene, klarte kommunisere tydeligere og belønne med høyere frekvens. Det løsnet.  ..men alle øvelser er bagateller. Så lenge valpen er snill og grei og i godt humør og gir kontakt og kommer på oppfordring, så er det ikke viktig om han sitter skrått, ligger på hoftene eller må bes flere ganger om noe. Det eneste virkelig viktige er å få den kampviljen under kontroll. Det har skjedd to ganger til nå. To ganger har han slått over i en sånn modus. Det er ikke overraskende. Jeg trodde ikke jeg kjøpte en retriever. Spørsmålet er hvilken måte som er den mest riktige å håndtere det på for å unngå virkelige problemer når han vokser til og får baller.  Tre andre valper jeg har hatt reagerte på smertehyl og ble lei seg og ville si unnskyld for å ha bitt meg. Easy peasy bitehemming på null komma niks. Chihuahuaen hadde en annen kamp i seg. Hun tente på at jeg hylte og gikk på med dødsforakt. Negativ straff var nøkkelen med henne. Å bli forlatt alene i rommet hver gang var bare ikke verdt den triumferende følelsen av å bite det digre vesenet til grimaser og hyl av smerter som en liten pipeleke. Hun lærte fort av det.  Jeg håper og tror at kombinasjonen av sosial avvisning i de situasjonene hvor jeg kan forlate ham, og tennene over leppa så han biter seg selv i de situasjonene jeg ikke kan bruke sosial avvisning vil få dette under kontroll.  Han er bare 13.5 uker, og det har bare skjedd to ganger enda. 
    • Tar gjerne i mot deres beste tips/erfaringer med å forebygge varsling/vokting! Da tenker jeg på det å bjeffe om fulle folk roper i gaten om natten, om det smeller i bildører utfor huset, om naboen går nært husveggen og liknende. Har lest litt om temaet, men finner ulike teknikker og vet ikke helt hva som er best. Begrense hunden/valpens muligheter til å se og høre det som skjer utenfor? Eller tvert i mot, la vindu stå på gløtt så den blir vant med at det er masse lyder utenfor? La den se hva som skjer ute? Belønne når den ikke varsler, eller belønne når den varsler kort, så den forstår at jobben er gjort og det holder med ett bjeff? HVordan reagerer man om hunden bjeffer masse på en lyd utenfor? Skal man si ting som "hysj" "gå og legg deg", avlede og liknende når den varsler, eller vil det forsterke hundens oppfattelse av at det er viktig å varsle?  Mange tanker her - åpen for alle innspill! Vil være konsekvent fra valpen er liten, så jeg vet hvordan jeg skal løse problemet når det kommer.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...