Gå til innhold
Hundesonen.no

Vintersko


Nirm
 Share

Recommended Posts

Gah. Jeg må ha vintersko. Jeg kan ikke gå i joggesko året rundt, uansett hvor mye dritaposer jeg putter nedi for å holde meg tørr...

Er Ecco fan egentlig, men vinterskoene deres er for mye "bysko" for meg. Jeg har planer om å bruke joggesko hele året på jobb foreløpig (er mer eller mindre bare inne), så jeg er ikke avhengig av å ha vintersko som også kan brukes der lengre. Ergo har jeg litt friere valg på skofronten nå.

Jeg vil ha sko til å brukes da vinterstid i litt snø. Og har noen ønsker:

- Tåle en del fuktighet

- Gode såler som er forholdvis stive

- Gå et stykke over ankelen

- Ikke være stiv over ankelen

- Holde meg varm!

Må kunne kjøpes i butikk, for jeg må prøvegå for å se om det passer beina mine...

Så har noen gode tips på hvilke merker jeg kan gå etter, så jeg slipper å prøve hele butikken?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Prisklasse?

Tenker du fjellsko, som du selv "forer" med sokker, eller mer forede vintersko?

Jeg kan anbefale crispi skogshorn plus. Dette er lette fjellsko/allround sko. Utrolig deilige å gå i, hundre prosent vanntette, pustende, god såle som ikke er glatt. Jeg er superkresen på sko, men disse passet supert til min fot.

Har du problembein, så kan det være lurt å kjøpe hos butikk som har sånn 100% fornøydgaranti, f.eks xxl. Tror gmax har det også.

EDIT: XXL har ogsåprisgaranti btw. Så finner et produkt de selger et annet sted, billigere, så får du de til den billigste prisen. Vi har tjent en del på det. Veldig greit at det der kan byttes innen 100 dager, uansett hvor mye man har brukt produktet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har vel ikke staket meg sånn veldig prisklasse enda, men jeg betaler gjerne noen tusen for gode sko. Og vil ha litt mer fjellsko og heller ha såler og sokker. Med god såle ja!

Skal sjekke ut de. :) Takk!

Har ingen gode skotips. Men jeg har fått formstøpte såler (intersport tror jeg). Og wow, for en forskjell. Anbefales på det varmeste og verdt de lappene det koster :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg kjøpte meg disse tidligere i år, og er så langt veldig fornøyd - http://www.outnorth.no/no-mammut/t-advanced-gtx-women-uk65-eu40-graphite-carribean.php?

Men de er kanskje hakket kraftigere enn det du er ute etter? De er vel ikke skikkelige vinter sko heller, for dere som faktisk har skikkelig vinter og ikke sånn tullete vestlandsvinter :P

Ellers er disse gull verdt å ha i hus - http://www.outnorth.no/no-tretorn/sub-winter-44-blackgrey.php ! Jeg synes Tretorn sine støvler er skikkelig gode å gå i, med god såle med godt grep, og bruker de på kortere byfjellsturer (2-3timer), skogsturer, asfalt, skogsvei osv... Er absolutt de skoene jeg bruker mest i høst/vinterhalvåret. Med for i støvlene og plass til godt med ull på føttene kommer man langt i skikkelig vinter og, tror jeg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er veldig fornøyd med fjellskoene mine, men jeg husker ikke hva de heter, men @Aymee vet nok for vi har samme! De egner seg nok året rundt til å gå i.

Jeg er ikke like fornøyd med dem - de er ok for korte turer, men passer ikke foten min godt nok for lengere fjellturer (type flere dager.).

Husker ikke navnet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Timberland har faktisk mye bra sko. De er kanskje litt "fine" for å gå i skog og mark, men som hverdagssko på vinteren er de supre!

M77 er for øvrig helt greie sko, men ikke noe mer. Det positive er at et par varer i mange, mange år og trenger bare litt kiwi for å holde seg "pene". Det negative er at dette er jo bare skinn, uten noe som helst foring så uten tjukkeragger og gode såler i bunn så blir det veldig kaldt! I tillegg så er de ubruklige i snø over lengre distanser da de fort tar inn en hel del fuktighet. Men du kan jo så klart koste på deg et par av forsvarets skopose, hehe. Det ser rart ut, men det fungerer faktisk helt supert! M77+Skopose er en uslålig kombinasjon.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
    • Ser at det er nesten 6 år siden noen har skrevet her, men jeg prøver likevel:  Har et par spørsmål om whippet som jeg lurer på. 1) Leser her og der at det er veldig lett at de får overflatiske skader på kroppen, pga av full fart under "fri leik". Hvordan er det å kombinere tur  i typisk norsk skog med en løs whippet?  2) Whippet har jo jaktlyst. Er det mange som har erfaring med at naboens katt har fått en ublid skjebne? 3) Når det gjelder jaktlyst; er det helt "på trynet" å sette munnkurv på en whippet som skal få rase fra seg i fritt løp? Bare noen spørsmål fra en som har whippet på lista over "hunder jeg kanskje kunne tenkte med, når den hunden jeg har nå rusler til de evige jaktmarker"...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...