Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvor annonsere hannhund for avl?


melonen
 Share

Recommended Posts

Jeg har en papillon hann (nkk registrert, frisk, alle tester tatt og tidligere avlshund og premiert champion hund i flere land) som jeg vil legge ut for avl? Han ligger på Klubben sine sider for oppdrettere men jeg eier nå hunden. Jeg skal ikke drive noe oppdrett men vil legge han ut for avl. Hvor kan jeg gjøre dette???

Endret av Raksha
Endret ordlyden i emnetittel så den er litt mer forståelig.
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei, seriøse folk annonserer ikke sine hannhunder på finn.no. Vil du virkelig at hannhunden din skal bli brukt i avl, så er første bud å vise dere fram på utstillinger eller andre steder aktive hundefolk ferdes. Det hjelper sjelden å bare ha en annonse ute om ingen egentlig vet noe særlig om hunden.

Eierskifte hos NKK burde vel ikke ha noe å si for hva som står i annonsen din på klubbens sider.

  • Like 12
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg leste "annonsere avliving"!!! :P heldigvis feil!

Det er som oftest tispeeier/oppdretter som finner hannhund :-)

Jeg ville ikke annonsert på finn.no fordi du kommer til å bli kontaktet av mye rart regner jeg med. Da må du være flink til å sortere ut useriøse henvendelser. Og finn.no vil jeg ikke tro er riktig sted, hvor mange seriøse oppdretter søker hannhund der? :-)

Få klubben til å oppdatere (send kopi av kjøpskontrakt f.eks), omregistrering tar som oftest ikke så veldig lang tid tror jeg :-)

En annen ting som kan fremme din hund for avl er å rett og slett vise han frem! ta alle nødvendige helsetester og melde på utstilling og vis frem hunden :-) Det er masse oppdrettere på utstilling og om din hund gjør det bra så vil de legge merke til han. Så vis han frem!

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Trudde først det stod "...annonserer avliving" :teehe:

Det beste er vel om han ligger på raseklubben si side? Ser ikkje på Finn som så veldig seriøst når det kjem til å legge ut bikkjer for avl, tenker det er mange med andre rasar som ringer også(?) Så raseklubben er nok det beste :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har en papillon hann (nkk registrert, frisk, alle tester tatt og tidligere avlshund og premiert champion hund i flere land) som jeg vil legge ut for avl? Han ligger på Klubben sine sider for oppdrettere men jeg eier nå hunden. Jeg skal ikke drive noe oppdrett men vil legge han ut for avl. Hvor kan jeg gjøre dette???

Som de andre sier, hvertfall ikke finn.no...Du sier "tidligere avlshund". Hva har han gitt av avkom? Hvordan ser de ut, hvordan er gemytt, hva gir han av seg selv? Det er jo noe av det en tispe eier ser på. Om du ikke har interesse av å stille ham ut videre, hva så med å ha en egen hjemmeside for ham, hvor du presenterer hunden skikkelig,og så legge link til denne ved hans kontakt info hos raseklubben din?

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Raseklubben er vel det mest seriøse. Noen har også Facebookgrupper hvor man kan annonsere hanner til avl.

Jeg har fått forespørsler stort sett ved å være aktiv med hunden min i rasemiljøet, innen hundesporter etc, utstilling er greit sted å få vist frem gode hanner på :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Raseklubben er vel det feriestedet. Noen har også Facebookgrupper hvor man kan annonsere hanner til avl.

Jeg har fått forespørsler stort sett ved å være aktiv med hunden min i rasemiljøet, innen hundesporter etc, utstilling er greit sted å få vist frem gode hanner på :)

Ehm, hæ?

Ellers helt enig :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vent til du har fått eierpapirene i ditt navn, kontakt da raseklubben for å få han over på ditt navn også der under avlshannhunder.

Sist jeg omregistrerte tok det seks dager fra vi ordnet det på dogweb til stamtavlen lå i min postkasse.

Edit: Jeg finner han ikke i raseklubbens registrer, sjekker da NPPK sin hjemmeside.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har selv papillon. Den beste måten å vise frem hunden sin er rett og slett å gjøre seg kjent i miljøet. Det behøver ikke være ved å selv stille ut hunden, men ved å stifte bekjentskap med andre som driver med rasen. Dersom du etterhvert blir kjent med flere som driver med rasen kan det jo tenkes noen finner din hannhund interessant.

Men når det er sagt - det er faktisk ikke slik at man som hannhundeier kan gå ut og annonsere at man har en hannhund tilgjengelig for avl. Det synes i alle fall ikke jeg. Selv vurderer jeg kull på min papillontispe (overhode ikke sikkert det blir noe av!), og jeg sitter da og leter på nett og kikker på utstilling samt snakker med bekjente oppdrettere og andre. Jeg bruker mye tid på å kikke på ulike linjer og eventuelle hannhunder som passer til akkurat min tispe. Finner jeg en hann jeg liker sender jeg forespørsel om avl til eieren av denne. Det er altså ikke så vanlig at hannhundeier oppsøker tispeeiere for avl såvidt jeg vet.

En ting du kan gjøre er jo å lage en blogg/hjemmeside om deg og hunden din. Der kan du skrive opp alt hunden har av meritter og helsetester samt litt om hva dere driver med. Da kan det tenkes at dere er søkbare for tispeeiere som er på utkikk etter en hann akkurat som din. ;) Husk i så fall også å nevne at han er avlet på tidligere, hva han har gitt av avkom og med hvilke tisper. Og oppgi fullt stamtavlenavn, registreringsnummer og legg ut stamtavla hans - da er det lettere for andre å søke ham opp i dogweb etc. Det hele blir en mer passiv form for "markedsføring". Mer sånn at du viser at han finnes uten at du "pusher" ham på noen, om du skjønner.

  • Like 9
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Finn er definitivt ikke stedet. Tror ikke du får så mange seriøse der fra,

Selv ville jeg ventet til omregistreringen var i boks med å annonsere pga papirer osv.

Du må selv være medlem i raseklubben for å annonserer der.

Kontakt i miljøet (de som avler seriøst) er vel kanskje også mye via utstilling.

Hjemmeside med god presentasjon er viktig.

Mulig om du melder deg inn i "Papillonringen" (svensk papillon klubb ar du kan stå på l"hannhund register" der? Papillonringen

Ellers så er det ei FB siden papillon Phalene for sale

AV annet;

Forvent ikke ett "renn" av interesserte.

En mye brukt han kan være "oppbrukt" med tanker på linjer.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ser du har lagt ut annonse på finn..

Må virkelig si at jeg stusser på pris.. 2500 pluss 12000,- 12000 til 15000 kr er vel mer for raser som frå større kull?

Fra 5-6 og oppover?

På paillon er det VELDIG mye.

Ikke uvanlig med 1000 -1500.- For sprang og 1000-1500,.pr levende valp etter 14 dager.

Som eksempel var jeg i kontakt med en veldig kjent kennel i Sverige.

De tok hennholdsvis 7 og 8000,- totalt ut fra hvilken hund man valgte.. og de har fler tittler enn den du har.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mer info her og!

http://forum.kvinneguiden.no/index.php?showtopic=794877&page=1

Koblet at jeg hadde svart på dette før først nå!

Men alikevel, hunden har vel bare to titler? BIR, AK og mye av det andre som nevnes i annonsen er jo ikke titler, men betegnelser i utstillingsverden.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sånn uten å kjenne mer til hunden enn det som opplyses så kan dette være en hann som kan ha noe å bidra med i avlen. Men det mest nærliggende må vel være å spørre tidligere eier som har brukt han i avl før hva han har tatt? Eller spørre raseklubben hva som er normal pris?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Massiv milepæl nådd: Ede mestrer å gå av turbuss på egne bein 🥳 Det startet med at jeg holdt på å falle ned trappen med ham i armene. Løftet ham for tidlig. Bussen ble uventet stående i kø foran rundkjøring før holdeplassen. Det meste jeg hadde av krefter var allerede brukt på å løfte ham fra gulvet. 30 kg med lealaus teddybjørn i den fasongen der viste seg å være i overkant av min bæreevne over tid. Ikke bare armene, men alt av stabiliserende muskulatur fikk kjørt seg mens bussen stod, hakket og rykket, deretter ga full gass og svingte fort og brutalt gjennom den rundkjøringen, for så å svinge like brutalt inn i busslommen og nær bråstoppe. 30 kg ekstra på overkroppen er uvant å balansere på en buss i store bevegelser. Jeg forstår nå de som utfører brystreduksjon på en annen måte. Da det endelig ble tid for å gå av den ufrivillige karusellen der holdt jeg på å falle ned trappen og Ede fikk en overraskende bråslutt på mammadalttilværelsen på gullstol midt i den, uten noen annen mulighet enn å adlyde tyngdekraften og fartsretningen og fortsette ned trappen på egne bein — og det gikk FINT, til hans store overraskelse. Ny motivasjon til å lære Mr.T å gå ned den trappen der var født, og vi har nå, en uke senere lykkes med avstigning fra turbuss på egne ben 🥳 Det ble feiret med Vom og softis 🥰
    • Jeg forer på 4 ulike typer tørrfor, som jeg varierer utfra andel Vom fra dag til dag. På vom alene får han steinhard avføring han uttrykker ubehag med å klemme ut og han begynte beite gress som om han var en hest da jeg ga for stor andel Vom. Ser ut som et rent instinkt han har for å regulere fordøyelsen. På tørrforene til stor valp fra Dilaq, Farmina, Happy Dog og Alpha Spirit har han kjempefin avføring. Små mengder, fast og passe tørr, lett å trykke ut, lett å plukke opp. På Eukanuba (fikk en sekk, ikke kjøpt den selv), der kommer det mengder av en konsistens som griser til gresset. Ideelt her også er max 1/2 Vom og resten tørrfor. De er alle forskjellige da 🤷🏼‍♀️ Edit: Angående råfor som treningsgodis: Jeg kjøpte en sånn silikon godbitpung med magnetlukking i toppen. En standard teskje står godt oppreist oppi den, så en slipper masse gris på hendene. Klarer seg med en serviett i lomma til det lille en får på seg innimellom, om en er litt klønete, som meg. Lett å vrenge og vaske. Fant den på Amazon UK. 
    • Var 50/50 som ikke fungerte så godt. Har nå gått over til kun tørrfor, ser ut som magen har stabilisert seg nå. Gir vom i blant. Fortsatt en del avføring, men det er vel naturlig med mer avføring av tørrfor enn vom?   Takk for innspill uansett!:)
    • Eddie har lagt inn søknad om å få de nusselige spanielørene erstattet med pønkråkk hanekam. I en alder av bare 6,5 mnd setter han seg heldigvis fortsatt ned som en jente når han tisser - og når han markerer, som han gjorde for første gang i dag. Det er stille før pubertetsstormen, men små vindkast kommer de mørke tordenskyene i forveien, og forsurer den prepubertale idyllen iblant.  I dag skulle jeg ha filma. Ikke første gangen en potensiell YouTube-million gikk i vasken. En av mitt livs store regrets er å ikke ha filma første gangen jeg ga chihuahuaen en hel roastbeefskive. Jeg kunne vært millionær, men har åpenbart ikke næringsvett. Glemte å filme i dag også. Ord er fattige, men kamera og power-PC til å redigere videoer på koster, så ord får klare seg. Unge Edeward har slitt en stund, med en indre kamp mellom nature og nurture. Fornuft og følelser. Det instinktive ressursforsvaret hans er så sterkt at han har store vansker med å få gjennomført sin egen vilje. På den ene siden vil han gjerne ha meg til å kaste lekene hans, fordi å jage etter dem er det aller, aller morsomste han vet, men han har ikke lyst til å gi dem fra seg. De er verdisaker for han. Han vet kognitivt at det er nødvendig å hande meg gjenstander for å få dem kastet, og han ELSKER å få dem kastet. Leker er ikke morsomme når de ligger i ro. Da er de bare potensiell moro. Litt som penger i banken. Det er selvsagt mer gøy å bruke penger enn å bare ha dem, men det føles godt å ha dem, og en er redd for å miste dem ved å bruke dem. På samme måte som jeg gjerne vil reise og shoppe og drikke frappuccino og spise ute, så vil han helst ha de lekene flyvende gjennom lufta og sprettende bortover bakken. Han ber meg kaste dem. Han maser om å få dem kastet. Lyser opp i euforisk livsglede når han ser at jeg er i ferd med å kaste. INGEN tvil om hva som er høydepunktene i livet hans, men han har en slags malplassert økonomisk sans, hvor han vokter lekene som om de kan forsvinne dersom han bruker dem. Ressursforsvaret hans er så sterkt at det er et handikap for ham. Den absurde kampen han kjemper hver gang han vil ha lekene kastet, men ikke har lyst til å gi dem fra seg. Kan ikke beskrives med ord. You had to be there, for jeg har ikke filma det.  Dette har ihvertfall pågått en stund nå. Den indre kampen mellom følelser og fornuft. Så, i dag.. Vi har fått nytt utstyr i posten. Grime og kortere bånd for å ferdes i folksomme miljøer. Grime fordi jeg liker være på den sikrere siden. Han begynner bli stor og tung og sterk. Den ene gangen han DRO i båndet for å hilse på storebror er ikke noe jeg ønsker reprise på. Han kan tydeligvis være virkelig sterk om han plutselig finner ut at han ikke vil høre på meg, så grime er en potensielt nødvendig sikkerhet. Det, og så har vi kjøpt kjettingbånd, fordi jeg liker tyngden. Hunden kjenner også at båndet er der. Det er bedre kontakt. Dessverre, som vanlig ved netthandel, har vi fått noe annet enn jeg trodde jeg bestilte. 50 cm var ikke lengden på kjettingen, men total lengde. Det der trenger tilvenning. Heldigvis har vi også fått oss et strikkbånd med såkalt trafikkhåndtak, som jeg tenkte det kunne være greit å koke frosken sakte med for å unngå at likheten med visse grupper i Pride-paraden blir for påfallende. Det holder liksom å kle seg i lakk og lær i offentligheten, vi trenger ikke lage et SM show også, mener jeg. Det er hva som trolig vil skje om vi legger ut på tur blant folk med det veldig, veldig korte kjettingbåndet der uten noen tilvenning, så her må trenes, det var planen for dagen.  For å senke potensielt stress før vi gikk avgårde i nabolaget, så skulle vi leke litt. Få på litt gode biokjemikalier. Erstatte kortisol med endorfiner. Når matmor er utstyrt med vom og tørrfisk på lomma er det nødvendig å leke før vi går avgårde, for å få ned forventningsstress. Biokjemien i dette ble forklart meg, men jeg er ikke stø nok på detaljene til å gjenfortelle korrekt. I grove trekk flommes han umiddelbart av dopamin fra forventning om belønning, så utløser det raskt en masse adrenalin og kortisol når forventningene ikke innfris fort nok (for ham). Han blir agitert og opplever en slags smerter, og mat som belønning får ikke dette stresset ned igjen. Lek derimot gjør. Fikk teorien forklart, sett det fungere i praksis. Å leke på tur fungerer fint på vanlig turbånd, men jeg vil ikke tilvenne ham at det går an å leke på så kort bånd. Ulike båndlengder har ulike regelverk for adferd. Derfor må vi leke før vi legger ut på en potensielt stressende treningstur med SM-lenke, mat i lommene og KRAV for å få den.  KRAV et noe Eddie har problemer med å forholde seg til. Han kunne vært kryssordløsningen på nøkkelordet assertive. Meningers mot og egen vilje. Tar det å bli stilt KRAV til som en trussel. Frosken må kokes sakte, ellers går den i maktkamp. Det fikk jeg bekreftet på den harde måten i dag ved å stille et urimelig krav for å starte leken: Jeg ba ham om utgangstilling.  Istedenfor fikk hele nabolaget konsert med Dickhead and The Pønk Råkk Assertiveness.  Til å begynne med ble jeg irritert. Han var så TEIT. Noe så ufattelig simpelt som å bare sette seg i utgangstilling for å få det han så inderlig intenst ville ha. Han hadde SÅ lyst på både leken og maten, men istedenfor å kjapt, enkelt og greit sette seg i utgangstilling som han VISSTE ville gi uttelling, så valgte han å kjefte meg huden full for å ha the audacity til å ikke bare gi ham hva han ville ha.  Jeg fikk omsider noe som liknet utgangstilling og han fikk umiddelbart leken sin kastet. Fløy avgårde som om han hadde sluppet fri fra Guantanamo. Gjorde meg klar til å belønne ham for levering, fordi middagen var en time på overtid. Favorittmaten. Han er vill etter Vom. Villig til å utstå både kloklipp og frisering i ansiktet så lenge det står Vom på hylla. Han har vanligvis INGEN selvrespekt når det lukter Vom i premie. Vanligvis.  Han slapp favorittleken et par meter fra levering. "Ta med!" responderte jeg, og så var ******* løs igjen. Ikke snakk om. Sikker på det tok mange minutter med utskjelling. Han synes jeg er en herskesyk HURPE med et sykt "behov" for å dominere. HVORFOR skulle han levere meg den leken for å få maten jeg hadde i hånden? "Herskesyke hurpe! Det der handler bare om å ydmyke meg! Ser jeg ut som undersåtten din? Den leken er MIN og den maten er også MIN! Vil du ha leken i hånden kan du plukke den opp selv!" Jeg endte med å plukke den opp selv. Han ble stille noen øyeblikk. Innså at han hadde tapt. Jeg hadde nå både leken og maten og han hadde bare stoltheten. Det gikk ikke mange sekunder før nederlaget ble erstattet med forventning om kast. - Link! Unge Eddies verden raste sammen igjen. Usikker på HVA som er problemet hans, for han går SÅ fint i utgangstilling for kjipe tørrforkuler, bare de er i hånden som lure. Han HAR gått FINT i utgangstilling med Vom på hylla og i vinduskarmen også. Hvorfor ikke nå? Hva er problemet? Svaret er et intenst autonomitetsbehov. Han ga så TEΙΤΕ liksom-nesten kreative alternativer til en faktisk utgangstilling, etter å ha gitt ham flere invitasjoner til å plassere seg riktig valgte jeg å gripe halsbåndet for å veilede ham ordentlig på plass - for å kunne rose og belønne. Verste overgrepet jeg kunne begått mot ham. Han strittet imot, og jeg ville ikke gi meg, så det utviklet seg til en brytekamp jeg til slutt vant ved hans surrender. Var han et menneske ville han HYLGRÅTT. Hikstet og hulket i bunnløs sorg over dette sjokkerende sviket. Var jeg ikke hans beste venn? Hva slags venn og partner GJØR noe sånt? Jeg kunne jo ikke gi meg, for jeg hadde faktisk lagt på et krav, og han trenger VITE at et krav er et KRAV og når det innfris, så blir det ALDRI problemer og ALLTID godt humør og belønning. Å la en nær pubertal riesenschnauzer få lov til å kjempe seg fri fra et (i utgangspunktet bare veiledende) grep i halsbåndet var 100% uaktuelt, samme hvor såret og sjokkert han var. Det ble til slutt en utgangstilling. Leken fikk jeg også levert i hånden, men ikke uten en psych kamp om hvem som bestemmer over ressursene. Ede er IKKE fornøyd med å måtte jobbe for mat og lek.  Tur ble det ikke, men en god latter ble det, fordi Ede er absurd sta. Håper jeg ser samme humoren i det når han begynner skape seg pga endret båndlengde. Fra 2-1 meter i første omgang, med bare korte partier på "trafikkhåndtak". Grime har vi prøvd på. Den sitter det litt lenger inne å gå hjemmefra med ennå. 
    • Hvis det funker med 50/50 kan du jo da bare fortsette med det. For helgeturer går det jo fint å ta med i kjølebag, det gjør ikke noe om det tiner så lenge det blir spist innen en dag eller to. Men ville prøvd forsiktig med et annet tørrfôr som er beregnet for valp.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...