Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Tenker å gi en bok om hundehold til en som skal få seg sin første hund, men jeg er ikke helt sikker på hvilken som er best? Hun skal få seg valp.

Hvilke bøker er gode for helt ferske hundeeiere? Tenker en som dekker et litt bredt område, altså ikke en spesifik bok om hvordan trene frem til utstilling eller bruks eller noe sånt, men en bok som gir svar på endel av de spørsmålene som dukker opp hos folk som aldri har hatt hund, om valpetiden og tiden videre, litt basics, om sosialisering, grunnleggende hverdagslydighet og slike ting.

Skrevet

Valpen flyttter hjemmefra av Linn Palm :) Den er utrolig kjekk for ferske hundeeiere, jeg har iallefall lært mye av å lese den :)

Signerer denne.

Eventuelt, om engelsk er aktuelt (den norske oversettelsen er visstnok veldig dårlig) Control Unleashed. Men Valpen flytter hjemmefra tror jeg er et bra sted å starte.

Skrevet

Valpen flyttter hjemmefra av Linn Palm :) Den er utrolig kjekk for ferske hundeeiere, jeg har iallefall lært mye av å lese den :)

Enig.

Jeg fikk med denne boken av oppdretter, og har lest mye i den. Det var min første hund, så jeg lurte igrunn på alt :P Den tar for seg tiden før man får valpen - forberedelser, hva som kan være nyttig å ha i hus, om giftige planter osv. Videre om den første tiden i nytt hjem, generelt om stell og foring, sosialisering, vanlige utfordringer som valpebiting, stress, frykt ol. Ellers om trening av valpen :) Synes det var en fin bok å starte med, og jeg lærte veldig mye av den som fersk hundeeier :)

Skrevet

Kontakt kontrakt og Bra Relasjon

Jeg synes nye hundeeiere bør få bøker som er litt blansert, ikke ren klikkertrening. Det kan være veldig forvirrende for en ny hundeeier…

Er vel ingen av de ovennevnte som er ren klikkertrening, selv om Control Unleashed har noe av det?

Kontakt kontrakten syntes jeg som førstegangseier var uklar og forvirrende å lese, og har ikke orket å ta i den siden. Mulig jeg vil oppfatte den annerledes nå, men vil uansett ikke anbefale den til en som er uerfaren.

Skrevet

Fra valp til voksen hund :)

Tar for seg de hverdagslige tingene, lettlest og enkel å forstå.

Jeg synes kanskje denne hørtes mest fristende ut, bare basert på beskrivelsen av boken. Men ser flere anbefaler "Valpen flytter hjemmedfra", så er litt usikker. Står nok mellom de to iallefall... vanskelig!

Moren min har også lyst til å gi henne en bok, så tar gjerne imot tips til denne og, da tenker jeg kanskje noe litt for vidrekommne (altså som tar basics bøkene litt videre på en eller annen måte.) Jeg liker godt "Klikkertrening for din hun" (eller hva nå den heter, den fra Canis), men jeg er sånn sett ferdig med den, så den kan hun få låne av meg.

Jeg har 100% positiv problemløsning av Arne Aarrestad og Siri Linderud. Må innrømme at jeg ikke har sett så mye i den, siden jeg vel egentlig ikke har så store problemer med Casper akkurat (fikk den gratis når jeg kjøpte en annen hundebok, tenkte kanskje jeg kan få bruk for den i fremtiden). Uansett, det sto mellom denne og 100% positiv hverdagslydighet, så lurer på om den kan være noe?

Skrevet

Jeg har 100% positiv problemløsning av Arne Aarrestad og Siri Linderud. Må innrømme at jeg ikke har sett så mye i den, siden jeg vel egentlig ikke har så store problemer med Casper akkurat (fikk den gratis når jeg kjøpte en annen hundebok, tenkte kanskje jeg kan få bruk for den i fremtiden). Uansett, det sto mellom denne og 100% positiv hverdagslydighet, så lurer på om den kan være noe?

100% positiv hverdagslydighet syns jeg var kjempebra, og hjalp meg mye som fersk eier :) Den problemløsning-boka syns jeg ikke var like bra som hverdagslydighet-boka.

På talefot med hunden er jeg også utrolig glad for å ha lest før jeg fikk hund!

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Den trenger ikke å bli det, og det avhenger av mange faktorer. Dessverre er jo eurasier også en rase som er litt utsatt for nervøsitet og usikkerhet, så da blir det ekstra nøye med disse tingene. Oppdretter og linjer. Sunne linjer både fysisk og mentalt, og foreldre som er trygge og har tidligere kull der valpene jevnt over er stødige hunder.  God sosialisering og miljøtrening - alene, uten den andre hunden. Vi hadde en fryktaggressiv hund da vi fikk valp, vi gikk ikke tur med dem sammen det første halvåret for at valpen ikke skulle lære av den voksne. Valpen må lære å gjøre alt på egenhånd, og vennes til ulike miljøer og situasjoner. Er du alene, eller har du familie som kan hjelpe til? Hvis ikke kan det bli krevende å lufte, trene og sosialisere både en valp og en voksen hund hver for seg. En annen ting er to hunder av motsatt kjønn. Det er jo en ganske stor risikofaktor med stress under løpetid, og dette kan forverre situasjonen både for tispa og hannhunden. Jeg ville vurdert å få en tispe til, rett og slett for å gjøre hundeholdet veldig mye enklere. Det kan være krevende nok med to ellers stabile hunder under løpetid. 
    • Vurdere å skaffe meg en hund nummer 2. Har en voksen labrador tispe fra før av, hun er en nervøs type, litt skvetten og var på lyder og skygger. Ønsker meg en Eurasier, hannhund, men lurer på om denne rasen er av typen som vil adoptere hennes oppførsel og nervøsitet? Eller vil eurasier valpen, siden det er en ganske egen og sta rase, være nærmest uaffektert av det? Jeg ønsker jo ikke å skaffe en hund til dersom den også blir en nervøs hund..
    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
    • Har ei tispe på snart 2 år. vi har drevet litt med utstilling siden hu var valp fra 4 måneder til hu ble ca 1 år. Den første tiden på treninger gikk det veldig bra , hu er sosial hund utad og elsker oppmerksomhet og byliv. Etter en tid begynte hu å rygge fra dommeren i ringen , kunne sette seg og rygge unna men vi fikk allikevel satt hun opp igjen og fikk bra premier på utstillinger . Helt til vi kom til den 5 siste utstillingen, da gikk det bra første dagen men 2 dagen da vi gikk i ringen gikk det bra helt til vi skulle stille henne opp, hode og tenner gikk fint helt til dommer skulle kjenne mot rygg da rygger hun bakover og klappet med tennene mot dommer .  Så jeg tok en avgjørelse med å si vi trekker oss .. her innså jeg kanskje at hun har jo prøvd å gitt oss tegn litt hele veien med å sette seg og rygge unna, men folk rundt trodde det var kun trass siden hu er en bestemt tispe .  etter dette oppsøkte jeg fysioterapeut og tok MR og røntgen av henne og det ble påvist betennelse på begge sider i lysken/ hoften. Det vi så når fysio skulle gå over hu var at det var tydelig vondt . Men nå i dag 1 år etterpå med gjentatte behandlinger og styrke treninger har hu endelig blitt friskemeldt og vi kan gå tilbake til det normale. Vi har vært med 2 ganger på utstillingstreninger , første gangen gikk veldig bra . Men det var folk som hu kjenner i miljøet fra før  .2 gangen oppsøkte vi nytt sted , hu var veldig glad for å komme og se så mange hunder og mennesker og hu hilste og koste med flere .  Men da vi løpte i ringen og skulle stille henne opp før treningdommeren rakk å ta på henne «snappet « hun . Så da gikk vi ut av utstilling posisjonen ,da gikk hun bort til dommer og damen og nusset og koste med dem.. utenfor ringen er det heller ikke noe problem .  Så nå lurer jeg på om jeg bare skal droppe utstilling helt for hennes del, når jeg ser at det minnesbilde fra smerte fra siste utstillingene sitter i henne så sterkt ..  Hun er jo en fantastisk og glad hund ellers. Vi skal vertfall ha en lang pause og fokusere på  noe annet og bare være hund. Har noen opplevd noe lignende, og er det beste å bare droppe utstilling helt ?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...