Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Nå har det seg slik at jeg faktisk kommer til å få meg lappen, er ferdig med alt obligatorisk (hvis jeg bare får somlet meg til teorien) i januar....

Og da kan jeg jo begynne å tenke på bil faktisk (litt uvirkelig nesten, for noen måneder siden klarte jeg jo ikke å starte bilen engang uten å kvele den 90 ganger, og i dag gikk det opp for meg at jeg klarer å skravle og kjøre bil samtidig, fantastisk :lol: )

Men jeg kan ingenting om bil.... ser på finn.no for moro skyld av og til, men er så mange merker, og enda flere modeller, og jeg aner ikke hvordan jeg skal snurpe inn søket.

Jeg har noen kriterier/ønsker da:

  • Plass til hund og hundebur i bagasjerommet (35kg dalmatiner, vil gjerne ha plass til to hunder)
  • Rimelig (helst dritbillig) i drift
  • Billig i innkjøp (rundt 10-15k)
  • Enkel å vedlikeholde (lett å få tak i deler, gjøre selv osv (gjøre selv = pappa)

Mange jeg kjenner som sier at Toyota er veldig bra, så jeg tenker kanskje det er et merke å se nærmere på? Hvilke modeller isåfall?

Hvilke merker og modeller bør jeg snevre inn søket mitt på, og hva bør jeg styre unna?

Jeg tror forresten ikke jeg ønsker grønne skilter, greit å kunne ha passasjerer, spesielt når vennene mine har kjørt rundt på meg i 10 år :P

Og sett at bilen bare står, hva er min. utgift jeg må regne med for å ha bil?

I det hele tatt hjelp!

  • Svar 51
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Hadde jeg vært deg, hadde jeg gått for noe japansk. Det er ikke uten grunn at de er kjent for sin driftsikkerhet... Jeg har hatt Toyota og skal nok ha det neste gang også. Eller et annet japansk merk

Ikkje gløym utgifter som parkering, bompenger og evt piggdekkavgifter. NAFmedlemskap er kjekt å ha (tusenlapp++ trur eg i året). Pluss nødvendigheter som

Her er noen sånn generelle tips når du skal handle bil, og da spesielt på budsjett: Sjekk servicehistorikk (enten spørr eier, eller sjekk selv i serviceheftet til bilen dersom du skal prøve den).

Skrevet

Veiavgift + forsikring for å få den på veien ;) Så kommer drivstoff, vedlikehold og eventuelle reperasjoner, samt bommer/parkering etc ;) Kos med bil! ;) Merker og slikt må nok andre hjelpe deg med, men om du ikke ønsker 2 seter så bør du kanskje begynne med div stasjonsvogner? Google beste bruktbilkjøp etc, feks?

Skrevet

Kan anbefale ford focus stasjonsvogn. Jeg betalte riktignok 19.000 for min (2002), men tror nok at man fint kan finne noen litt eldre modeller som kan gå et par år til i den prisklassen. Men til den prisklassen så burde du nok beregne en del verkstedutgifter. Jeg ville ha en større bil, men da jeg dro og så på den så var den mye større enn jeg hadde forventet. Jeg skulle egentlig ha mondeo.

Evt hadde pappa en ford mondeo 1995 som gikk, og gikk, og gikk, og gikk. Til slutt vraket han den fordi han ville ha en ny, og fordi mondeoen var så sliten og fortjente en verdig slutt. Pappa ville gjerne at jeg skulle skaffe meg ford fordi den visst er grei å vedlikeholde og bruker lite. Min bruker 0,69l på mila når jeg kjører i by. Jeg syntes også at focus er veldig pene biler.

Finnes vel sikkert like mange meninger om hva som er bra som det finnes biler, så jeg kan anbefale ford, mens andre kan anbefale noe helt annet.

I snitt har jeg vel brukt ca 2500 kr i mnd, men jeg kjører mye og den har vært på verksted og skiftet demper foran. Men ja, forsikring (jeg betaler 650 kr/mnd) veiavgift og evt. vedlikehold dersom den bare skal stå. Dekk må man jo også ha.

Skrevet

Vi (familien) er kjempe fornøyd med Toyota, og har gjennom flere år lagt merke til at vi ofte betaler langt mindre i tilsvarende service enn en del andre modeller. Toyota kommer generelt sett alltid høyt oppe når det gjelder kundeservice. Om dere uansett skal fikse mest mulig selv, så har jo ikke dette så mye å si for dere.

Jeg har en auris, og mamma og dem har en auris stasjonsvogn hybrid.

Mamma og de har også en Toyota Hiace, som nå har gått nesten 400 000, med minimalt av reperasjoner. Kjørt meget uforsiktig, og 3 unger har lært å kjøre bil i den. Kanskje litt for stor i forhold til hva du ønsker deg, men har hørt flere si at disse "aldri stopper å gå".

Det er mange andre gode merker også. :)

Skrevet

Hadde jeg vært deg, hadde jeg gått for noe japansk. Det er ikke uten grunn at de er kjent for sin driftsikkerhet... :D Jeg har hatt Toyota og skal nok ha det neste gang også. Eller et annet japansk merke.

Jeg personlig liker ikke franske biler, Volvo og et par andre merker. Spesielt gamle franske biler er vel kjent for litt frynsete kvalitet. Og noe av det viktigste kriteriene for meg er driftsikkerhet, snill på bensinforbruket, billig å forsikre og med grei plass :)

Jeg har omtrent samme budsjett å bruke på bil som deg (maks 15-20 000,-) og kan ikke ta opp billån. Det er klart at man ikke får all verden for den prisen, men hvis du kan leve med litt småbulker, riper og litt rust, så er det fullt mulig å finne noe, hvis man bare leter litt og vet hva man vil ha.

Så må man ta med en beregningen utgifter også(bensin, forsikring, årsavgift og verkstedstedutgifter). Jeg er så heldig at jeg har en god venn som kan fikse på bil for meg, som gjør det mye billigere for meg på den utgiften i hvert fall. Så visst du kjenner noen sånne hobbymekanikere, så bruk dem gjerne :D

0042_zps318550c1.jpg

Min forrige bil, en Toyota Corolla. Den hadde gått en del, men sviktet meg aldri og startet alltid når den skulle... :D Kanskje noe sånn kunne vært noe for deg? Jeg var veldig fornøyd med min i hvert fall :)

  • Like 1
Skrevet

Det er leit å si det, men for 10-15k så får du ikke mye bil. I alle fall ikke en som passer til alle kriteriene dine. En billig bil er en gammel bil som ofte er en bil med en del utgifter. Og i tillegg vil du ha en relativt stor bil.

Dersom du virkelig ikke trenger en bil, så vil jeg heller anbefale deg å vente litt til du får bedre økonomi. For å få en någenlunde driftsikker, litt større bil som ellers møter kriteriene dine så bør du i alle fall beregne minst 30 000,-.

Skrevet

Beklager om jeg kupper tråden litt; men bruker man virkelig så mye som 2500,- i mnd. på å ha bil? :| Bye bye bildrømmen til jeg har fått meg heltidsjobb... :(

Skrevet

Det er leit å si det, men for 10-15k så får du ikke mye bil. I alle fall ikke en som passer til alle kriteriene dine. En billig bil er en gammel bil som ofte er en bil med en del utgifter. Og i tillegg vil du ha en relativt stor bil.

Dersom du virkelig ikke trenger en bil, så vil jeg heller anbefale deg å vente litt til du får bedre økonomi. For å få en någenlunde driftsikker, litt større bil som ellers møter kriteriene dine så bør du i alle fall beregne minst 30 000,-.

Men som jeg nevnte, så er det ikke alle som kan legge mye penger i bil. Jeg er blant dem. Skulle jeg kjøpt bil til 30-40 000,-, så måtte jeg spart i maaange år. Og det er ikke aktuelt for min del. Ikke kan jeg ta opp lån heller, så hva blir da alternativene hvis man vil ha seg bil? :)

Skrevet

Beklager om jeg kupper tråden litt; men bruker man virkelig så mye som 2500,- i mnd. på å ha bil? :| Bye bye bildrømmen til jeg har fått meg heltidsjobb... :(

Brodern pendler tilsammen 2 timer hver dag, 4000 i mnd på diesel :lol: Nå har han bestilt seg Tesla - levering på våren/sommeren :|

Skrevet

Ja jeg vurderer om jeg trenger bil i det hele tatt, men samtidig så ville det vært så utrolig deilig å endelig ha muligheten til å dra på flere fjellturer osv. Det er ikke så mye at jeg trenger bil i hverdagen egentlig, selv om det ville vært deilig, kommer nok til å bruke den til å kjøre til steder det er litt mer spennende å gå tur et par ganger i uken, men blir jo ikke så langt heller.

Jeg har en pappa som er ganske flink med bil, og som kan fikse greier for meg. Bulker og riper driter jeg i, det blir jo min første bil, så dumt å legge alt for mye penger i den og.

Ford Focus og Toyota Corolla notert, er vel noe slikt jeg ser etter ja. :) Det er og det jeg har hørt om toyota, at de bare går og går, så basert på det må jeg jo si at jeg heller litt den veien.

Koster virkelig forsikring 600kr i måneden? Det var innmari mye? Bare det gjør det jo litt uaktuelt å skaffe bil egentlig...

Skrevet

Ja jeg vurderer om jeg trenger bil i det hele tatt, men samtidig så ville det vært så utrolig deilig å endelig ha muligheten til å dra på flere fjellturer osv. Det er ikke så mye at jeg trenger bil i hverdagen egentlig.

Jeg har en pappa som er ganske flink med bil, og som kan fikse greier for meg. Bulker og riper driter jeg i, det blir jo min første bil, så dumt å legge alt for mye penger i den og.

Ford Focus og Toyota Corolla notert, er vel noe slikt jeg ser etter ja. :) Det er og det jeg har hørt om toyota, at de bare går og går, så basert på det må jeg jo si at jeg heller litt den veien.

Koster virkelig forsikring 600kr i måneden? Det var innmari mye? Bare det gjør det jo litt uaktuelt å skaffe bil egentlig...

Jeg betalte rundt 400,- for min Toyota med kun ansvarsforsikring. Men mye kommer nok ann på hvilken bil du kjøper, tror det er en del prisforskjeller fra bank til bank :)

Skrevet

Brodern pendler tilsammen 2 timer hver dag, 4000 i mnd på diesel :lol: Nå har han bestilt seg Tesla - levering på våren/sommeren :|

Dayuuuum... :P

Skrevet

Nå trykket jeg inn litt random, gjettet her og der, og tok en relativt høy egenandel, og 6000km i året (tror det var det?) , men med en 2001 modell corolla ble det ca 200 kr i måneden. Det kan jeg leve med.

Skrevet

Forsikring: 500,-

Drivstoff: 1000,- (Dersom du kjører lite)

Reprasjoner, deler og generelt vedlikehold: 500,-

2000,- kroner månden.

Nå er dette relatvit konservativt, men hvis du kun skal bruke bilen i moderate mengder så er det ikke urealistisk. Men det er heller ingen garantier. Kræsjer du, blåser motoren eller andre kostbare afferer så mister du bilen i det store og hele. Og dess eldre bilen er, dess større sjangsen er det at noe sånt skal inntreffe. Man får generelt hva man betaler for, men det er ingen garantier. En gammel rustholk av en bil kan holde i mange år, mens en tilsynelatende "bra" bil kan dø fort som fy den også.

Jeg står fast ved det jeg sa tidligere; jeg ville ha prøvd å være flink å spart en seks månder - år, og heller kjøpt en litt nyere og mer forutsigbar bil (i teorien). Og med regnestykket mitt, så bør du kunne sette av 2000,- i månden forbeholdt bil. Men som sakt, det er ingen garantier når man kjøper bruktbil. :)

Guest Gråtass
Skrevet

Bård: du har utelatt årsavgift fra regnestykket ditt.

Med 1000kr pr mnd i drivstoff til dagens dieselpris som ligger i snitt på 13.5kr/l så betyr det at du kan kjøre i snitt 30 km pr dag på en bil som bruker 0.8 l/mil i gjennomsnitt. Så om du går for en bensinbil vil du ha færre km pr dag. Gamle dieselbiler kan være et ok alternativ om du vil ha bakseter, plass til hunder og grei fremkommelighet. Du vil nok ikke få allverden med komfort, men en Mercedes kan være et ok alternativ for 10.000kr.

Skrevet

Det blir ikke 30km per dag nei, men kanskje 20 km 4 ganger i uken, pluss/minus. Hvis jeg dropper busskort til skolen. Usikker på hva som lønner seg der egentlig, koster 290 for 30 dager med buss (eller var det 390...), og er på skolen ca 4 dager i uken. Det blir vel litt dyrere med bil sikkert, men usikker på hvor mye? Kan jo la bilen stå selvsagt, men det er jo en fare for at den kommer til å bli brukt fremfor buss av og til.

Komforten regner jeg med at ikke kommer til å være å veldig tilstedeværende når det kommer til min prisklasse, og det er helt greit. En dag får jeg men en bedre bil. Det er mer de dagelige/månedlige utgiftene jeg vil ha så lave som mulig... og 2000 i måneden på bil er jo mye da.... (selv om jeg håper jeg slipper 500kr i reparasjoner hver måned...!)

Skrevet

Ikkje gløym utgifter som parkering, bompenger og evt piggdekkavgifter. NAFmedlemskap er kjekt å ha (tusenlapp++ trur eg i året). Pluss nødvendigheter som

My-Other-Car-is-a-TARDIS.jpg

lashes1.jpg

  • Like 1
Skrevet

Ja slike nødvendigheter glemte jeg å ta med! Egentlig kjøper jeg meg bare bil så jeg kan ha et klistermerke bak med "my other car is a Tardis", men den nummerplaterammen var jo enda bedre! :D

Parkeringsutgifter osv. blir hva jeg gjør det til tenker jeg, bor jo veldig sentralt så blir ikke aktuelt å kjøre til byen f.eks.

Tenker mer på de utgiftene det er umulig å komme utenom, som f.eks forsikring.

Skrevet

Jeg betaler dette sånn ca i mnd:

500-1000 i drivstoff

700 i bompenger

300 årsavgift

450 forsikring

Av vedlikehold har det vel blitt i noe mellom 500-2000 i året.

Ser at jeg kanskje burde bytte bompengeselskap. Jeg har fremdeles registrert i bergen, og får regning på 2000 annenhver mnd. Syns det er helt sinnsykt...

Skrevet

Bompenger blir heldigvis ikke særlig relevant her :) Men usj... bil er dyrere enn jeg så for meg. Liker ikke når utgiftene blir satt opp månedsvis, da virker det ekstra mye. Liker å betale alt på en gang og bli ferdig med det.

Skrevet

Bompenger blir heldigvis ikke særlig relevant her :) Men usj... bil er dyrere enn jeg så for meg. Liker ikke når utgiftene blir satt opp månedsvis, da virker det ekstra mye. Liker å betale alt på en gang og bli ferdig med det.

Månedlige utgifter her er 400ish i forsikring. :P I tillegg kjem bensin, fyller ein til to gonger, 700 per tank. 3-4(?) gonger i året får me rekning på bompenger, 2-300 kr gongen. På våren årsavgift, 2500ish(?), på sommaren Nafmedlemskap 1000+. 20-30 kr i parkering dersom me er lenge i byn. Piggdekkavgift bergen 1300 per vinter. Har hatt bilen to og eit halvt år, to gonger på service ca kr 3-5k. Ein gong rep av defekt lys i dashbord, ca 250 kr. Eukontroll er på nokre hundringsar. Skal på verkstad til veka, sum ukjent. Nye sommardekk til våren, 4000.

Skrevet
Koster virkelig forsikring 600kr i måneden? Det var innmari mye? Bare det gjør det jo litt uaktuelt å skaffe bil egentlig....
Hoho. Tror ikke du vil ha mitt regnestykke.. Betaler 17000 i året i forsikring med 9000 i rabatt :-P Diesel for 2-3000 i mnd. Pluss 30-60 kr i bompenger hver jobb dag og hver gang jeg skal noe nordover :-P Også nye dekk hver gang noen ødelegger de 1240 :-P Men om du kjøper billig bil, uten lån osv, trenger du bare ansvar forsikring også kjører du til den dør. Voila. Men bil er dyrt, bil er dyrt, bil er dyrt :-P For meg så velger vi å bruke penger på bil fordi det er min frihet, det er min måte å komme meg ut på. Hadde jeg kunne tatt kollektivt uten å bli dårlig hadde nok bilen gått betraktelig mindre :-P Bil er dyrt :aww:
Skrevet

Mhm, forsikring er dyrt. Min bil ble kjøpt ny, og likevel kostet forsikringen ca 8300 i året før rabatt. Jeg får ca 3000 i rabatt. Kasko.

For meg er bil veldig verdt det da. Jeg tar ikke kollektivtransport (bortsett fra særtilfeller), så uten bil hadde jeg vært temmelig isolert fra omverden. :P

Skrevet

Det blir ikke 30km per dag nei, men kanskje 20 km 4 ganger i uken, pluss/minus. Hvis jeg dropper busskort til skolen. Usikker på hva som lønner seg der egentlig, koster 290 for 30 dager med buss (eller var det 390...), og er på skolen ca 4 dager i uken. Det blir vel litt dyrere med bil sikkert, men usikker på hvor mye? Kan jo la bilen stå selvsagt, men det er jo en fare for at den kommer til å bli brukt fremfor buss av og til.

Komforten regner jeg med at ikke kommer til å være å veldig tilstedeværende når det kommer til min prisklasse, og det er helt greit. En dag får jeg men en bedre bil. Det er mer de dagelige/månedlige utgiftene jeg vil ha så lave som mulig... og 2000 i måneden på bil er jo mye da.... (selv om jeg håper jeg slipper 500kr i reparasjoner hver måned...!)

Du bruker neppe 500 i mnd, men du får kanskje èn rep ila et år som koster 5000,- f.eks. På min siste bil (kjøpt for 1,5mnd siden, 2007 mod) røk jo clutchen etter 2 uker, det var raskt tjue lapper det...

ps: Verdt å nevne - Toyota har registerkjede, ikke reim! :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Kan også si at det er mellomstor hund i størrelse. Men man skal unngå helt hopp eller generelle store bevegelser uansett i starten vet jeg godt. Så da sperrer jeg av for sikkerhetsskyld heller enn så være for mye hauk så jeg også får beholdt roen samtidig som gitt ho omsorgen også roen ho trenger er planen da. Samtidig kan jeg si at ho er veldig sterk hund generelt psykisk også fysisk for så kun være mellomstor hund. Bevarer roen når trengs og når ikke trengs vet ho hva ho skal. Bare håper ho forstår legge seg bra for kroppen som nevnt og det er en av de siste tingene jeg er usikker på rundt dette etter operasjon. Ho har nok noen år til igjen asså, frisk som en fisk og aller første ting som noen gang skjedd ho som trengt oppmerksomhet fra veterinær dette mtp fysiske ting eller psykiske ting. Kun vaksiner ellers ho trengt.  
    • Snakket med veterinæren og fikk beskjed om så kun ha valpen bortreist i 7 dager i hvertfall var nok. Utenom det har jeg fått lite informasjon egentlig. De skal informere meg mere i morgen når jeg leverer ho der for operasjonen tidlig på morgenen. Jeg kommer sperre av inngang til sofaen også området foran sofaen helt ærlig bare uansett er planen også legge dyne så pledd i hunde sengene vi har rundt her så ho får komfort også kan lage sin egen om føler for det tenkte jeg. Men er usikker på om dyr generelt etter operasjon legger seg bra mtp der dem sydd bare og der er jeg litt usikker. Ho får body selvfølgelig. Og hvis ho så får en liten tisse ulykke eller gjør fra seg inne bryr ikke jeg meg noe om helt ærlig etter operasjon, da kan uhell skje tenker jeg sånn sett for det er trossalt fjerne livmor også fjerne svulst i 1 jur hvis ikke det er spredt mer enn de funnet da. De håpet det gikk over av seg selv men sist time for sjekk etter innbilt svangerskap fikk jeg time for operasjon temmelig fort så det har blitt noe bedre samtidig ikke borte så de tok avgjørelsen for operere. De tok ultralyd første gang også når sjekket så de er nok veldig nøye her tenker jeg og jeg har tillit til dem på dette også tillit til at hunden klarer seg nok bra. Men mer nervøs rundt dette med gode ligge plasser også gi ho riktig komfort så jeg driver på lager områder avsperret rundt eksempel sofaen og tenker jeg bare sover i sofaen med ho i hundesengen sin første natten eller nettene om så jeg asså for det gjør meg null så lenge jeg har oversikt også får fulgt med på at ho har komfortabelt litt når første døgnene. 
    • Hei! Høres lurt ut det du tenker synes jeg.Jeg har kastert 2 tisper (lukket livmorbetennelse til ei og veldig til innbildtnsvangerskap som gjorde at det ikke var noe særlig livskvalitet til nåhverenden hund.   Det er jo aldri noe moro når en hund må opereres men,heldigvis går det stort sett bra selv om det jo alltid er en risiko med det.   Til begge mine gikk operasjonen veldig fint. Selv med mye smertestillende er første døgnet etter operasjonen ikke noe særlig for hunden.    Etter det kom begge seg fint og vi slapp heldigvis noen komplikasjoner.Tok det med ro i 10 dager her.Selv om de var fryktelig fin form før 10 dager er det jo en stor operasjon så viktig med ro så såret gror. Mine er eller ikke vant til bur og vant til ligge hvor vil. Av seg selv så prøvde de ikke opp i sofa/seng den første dagen,dagene etterpå gikk det nå bra. Størrelse på hund spiller nok inn  om er lurt  hoppe opp i sofa/ seng jeg har gordon setter. Minder hund som hopper opp i sofa og seng er ikke nå lurt da. Dyrlegen har sikkert forklart at inkontinens er en mulig bivirkning av operasjonen?    Tenkte bare si at begge mine ble det kort  tid etter ( var 3 & 5 år da ble operert)    Jeg vet av mange kastrerte tisper ingen har blitt inkontinente så tror nok ikke det er så vanlig tenkte bare nevne det. Går på medisin mot det (Rinexin) som fungerer strålende nå er det faktisk 1.5 år siden siste uhell. Man vet selvsagt aldri når det skjer. Er under søvn/ hvile de tømmer seg helt ikke noe særlig for hunden oppleve det når de er så renslige.   Før startet på medisin for det gikk det så langt at var uhell flere ganger pr dag så det sier litt om hvor bra medisinen virker her. Masse lykke til hunden din med operasjonen & tiden etterpå så får vi håpe hun har mange gode år gjenn❤️
    • Tispen er ekstremt rolig av seg generelt og lydig heldigvis ja. Men er jo vandt til opp i sofaen på dagtid også sengen min for soving om natten. Og ja tenker selv lurt valpen er borte i det minste i kritiske fasen de første 3-5 dagene som er veldig avgjørende for at tispen skal få kommet seg litt først også at man får sett at stingene ikke får komplikasjoner. Første gang jeg også må igjennom slikt med tispen eller operasjon på hund i hele tatt sånn her så litt hjertet i halsen samtidig som tillit til både veterinæren også vennen som skal passe valpen er der heldigvis da så. Jeg har barnegrind jeg kan plassere da også tørkestativ eksempel for så sperre av slik at ho ikke prøver hoppe opp i ting, og tenker jo bur kan være en idé som er smart om natten jeg bare har ved siden av der jeg sover for så kunne ha litt ekstra kontroll over at ho ikke går rundt for mye. Stort bur så heldigvis også så ho kan snu seg inni det hvis behov også plass til god seng i buret pluss vann/mat. Problemet er at jeg er usikker på om ho anser bur som trygg "sone" når ho aldri vært i behov av bruke bur noen gang utenom når ho kom fra gaten i russland til norge så det er jo en liten faktor også tanke jeg sitter med rundt bur. Tenker også litt på at det er vinter nå pluss glatt ute for luftingen men samtidig må jo det etter hva jeg vet begrenses mye med tur gåing etter operasjon også begrenses kun til ut tisse så gjøre sitt benødne. Men ja skal kontakte veterinæren så høre mer også med dem. En ting er sikkert og det er at jeg vil ha beste løsningen for begge hunder sin velferd og valpen har jo vært med oss siden var 8 uker også så føles på dette.
    • Det høres veldig lurt ut om valpen kan være et annet sted en stund den første tiden ihvertfall. Dette er spørsmål du kan stille dyrlegen. Om hun er relvativt rolig av seg trenger hun kanskje ikke noen inngjerding eller bur for begrensning. Kan du evt. bruke kompostgriner for å begrense plassen litt?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...