Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Pleier utstilling foregå på engelsk? Jeg kan ikke engelsk så hadde vært vanskelig om dommeren snakka kun engelsk.

Er det noen gloser dommerne bruker mye mens man er i ringen? Jeg kunne pugga akkurat de glosene som ble brukt mest under hvordan man løper rundt?

Kan dere sette opp sånn feks. så får jeg begynne på skolen igjen for å pugge gloser.?

sun - sol

car - bil

bird - fugl

house - hus

......... osv. (skjønner at man ikke bruker disse orda da... )

Eller hele setninger som dommeren sier ofte under utstillinger.

Skrevet

Utenlandske dommere (utenom de som snakker svensk og dansk) snakker engelsk på utstilling, ja. Men ringsekretæren vil i 99 prosent av tilfellene være norsk, så er det noe du ikke forstår er det bare å spørre vedkommende. :) Dommeren kommuniserer ikke så mye direkte til utstilleren, det vil stort sett bare være for å si ting som "a round please" (løp en runde i ringen), "up and down" (løp fram og tilbake) også videre. Har du utenlandsk dommer, vil kritikken stort sett alltid være på engelsk. Da får du få hjelp av noen ringside til å oversette kritikken, eller legge den ut på sonen i etterkant så kan vi hjelpe deg. :)

Skrevet

De fleste dommere bruker også "håndtegn" for å vise hva de vil du skal gjøre, da det også som regel er veldig lytt i mange haller/utstillingsplasser, så det er ikke alltid like lett å høre hva de sier uansett hvilket språk de snakker.
Og om du sier "Sorry, I don't speak English", så letter du den jobben for dommeren og ;)

Skrevet

Du kan nok helt sikkert mer engelsk enn du tror. Det er vel de færreste mennesker under 60 i Norge som ikke kan engelsk. At du er svak i engelsk er noe annet enn å ikke kunne engelsk.

Og beste måten å lære på er å bruke språket. Lese engelsk, se engelske filmer uten undertekst osv.

Jeg har stilt ut i mange år og tror ikke jeg har vært nødt til å bruke engelsk i det hele tatt. Er dommeren engelsk vil kritikken være skrevet på engelsk, men den kan du få hjelp til å forstå etterpå.

  • Like 1
Skrevet

Hehe jeg ble overraska en gang på valpeshow - jeg hadde stilt valpen opp, jogget et runde rundt, jogget opp/ned i ringen og stilte opp på nytt. Det var da jeg mottok rosetten fra dommeren, at jeg i noen millisekunder ikke skjønte hva hun sa - helt til jeg innså at hun snakket engelsk. Litt fortumla der jeg sto, klarte jeg å skjønne at hun prøvde å forklare meg at valpen gikk litt trangt med bakføten - og det ville bli bedre med litt mer fart :P I ettertid har jeg jo skjønt at jeg var bra dom - som forventet at en dommer fra irland skulle snakke norsk ^^,

Skrevet

Når jeg var på min andre utstilling fikk jeg god hjelp fra ringsekretæren. han oversatt alt hun sa selv om jeg viste hva hun sa.

også sa han hvordan jeg skulle gå med henne :teehe:

Skrevet

De spør ofte om alder på hunden :-)

alder - age

Ja eller så sier de gjerne "how old" - hvor gamel?

Og noen vil du skal løpe i trekant - Triangle. Men om du følger med på hva de før deg i ringen gjør så ser du fort mønsteret i hva dommeren vil :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...