Gå til innhold
Hundesonen.no

Den store tråden for rare spørsmål og funderinger - hunderelatert


Recommended Posts

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Hvorfor er dyr flest instinktivt redd for flammer?

Hvorfor har jeg da hatt en katt og tre hunder som har svidd pelsen sin på flammene. Noen av dem opptil flere ganger?

  • Svar 915
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Er det normalt å klare å skille nasjonalitet på bæsj?

Nirm hadde løsningen på lommen i øret! Der putter de alle kommandoene de ikke vil høre og så tømmer de den når de rister seg. Himmel som jeg flirer av denne tråden

Jeg lurer litt på hvilken funksjon den lille "lomma" på øret har, jeg?

Posted Images

Skrevet

Trym skulle spise flammen og slo til den med labben istad (lighter) :lol: Tuva ligger nå rett foran peisen og titter på flammene :)

Skrevet

Hvorfor er det sånn at Arthur hater regn, men gladelig blir med INN i dusjen når jeg dusjer?

Nirm hatet regn og. Men bade og svømme kunne han gjøre i timesvis.... Skulle tru vann var vann...

  • Like 1
Skrevet

Melvin har BRENT vekk værhåra sine på den ene siden på flammer.... Synes det lukta litt rart, så snur jeg meg og der står halve snuta hans i fyr :lol:

De har grodd ut igjen nå heldigvis!

Skrevet

Hvorfor går ikke Tinka på do i skogen? Nei, hun venter til hun kommer til en pent frisert plen før hun bæsjer, slik at hun er sikker på at jeg må plukke opp!

Fordi hun ikke vil ha kvist og kvast opp i rumpa vel. Og fordi hunder er utspekulerte :fear:

2013-11-22201233_zpsf4357d98.png

For real?

Skrevet

Fordi hun ikke vil ha kvist og kvast opp i rumpa vel. Og fordi hunder er utspekulerte :fear:

For real?

Hoffen som bodde her en stund, hadde nok vært svært uenig i denne påstanden. :P

Hva slags app er det?

Skrevet

Hvorfor er det sånn at Arthur hater regn, men gladelig blir med INN i dusjen når jeg dusjer?

Jeg håper jo for din del at det er temperaturen på vannet som er forskjellen :P

Skrevet

Hoffen som bodde her en stund, hadde nok vært svært uenig i denne påstanden. :P

Hva slags app er det?

Ja, jeg syns det var veldig rart. Såvidt jeg vet har ikke hoffen så mye varm pels :P

Appen heter "Perfect Dog" Det er bare om masse raser. (og noen blandinger, og som du ser så er det ikke akkurat alt som er sant med appen.. :lol: )

Skrevet

Hvorfor "smatter" mange hunder når de ligger og sover/slapper av? :wub:

Det gjør Chicka også, hun suger også på tungen sin, sånn at tungen på men måte blir presset opp i ganen og lager skikkelig sutte lyd :wub:

Hun gjør det mest etter mat, akkurat som om hun ligger å smaker på smaken hun har i munnen etter maten :D

Hvorfor hun gjør det??? Vet ikke, kanskje fordi hun koser seg??

Skrevet

Kan hunder få kattemat-tørrfôr uten problemer? Har tenkt på dette lenge, at siden det skal inneholde mindre karbo/mer kjøtt i kattefôrene at det pga. det bør være et bedre alternativ i de vanligste merkene (og vet bare at omvendt ikke er heldig).

Skrevet

Hvorfor er Khela totalt indifferent til fyrverkeri, mens et geværskudd (som hun har hørt oftere enn fyrverkeri forresten) er det skumleste som finnes i hele vide verden?

Skrevet

Er det bare meg som ikke synes valper lukter noe godt, at all? :icon_confused: Hundepoter lukter godt, da!

Nei! Valper lukter humle, det er grusomt. *grøss* Heldigvis vokser de det av seg ganske fort.

  • Like 1
Skrevet

De kan vel sikkert? Jeg har vært med på noen titalls fødsler men aldri mer enn en valp i hver fosterpose/morkake.

Ja, det kan de. :)

Jeg har vært med på mopsfødsel hvor det var to valper i samme fosterpose og de delte morkake, dessverre døde ene valpen etter 2 uker i nytt hjem så vi fikk aldri fulgt med på om de ble "som to dråper vann"

Skrevet

Kult :) For oss så må de jo ikke dele på noe i magen, men noen gjør det. Kanskje det er sånn for hunder også. Så hvis alle har hver sin fosterpose og morkake, så er det kanskje ikke så lett å oppdage om det er noen som er eneggede.

  • Like 1
Skrevet

Hvorfor har Grander et "lenegen"?

Vet det er mange hunder som liker å lene seg inntil med bakparten for man skal klør dem litt over halen evt? Men har inntrykk at grandene har dette i større grad og har lest i flere rasebeskrivelser at de har et såkalt lenegen, noe som jeg selvsagt kan skrive under på. Har det en annen betydning?

Skrevet

Jeg aner ikke om jeg er i heelt feil tråd nå, men jeg prøver:

Hva syns dere om når barn/ungdom deltar på kurs og treff, alene med egen hund? Altså, om dere syns det er irriterende, at det ødlegger for gruppen og treningsnivået etc. :huh:

Skrevet

God sammenligning oppi her...

Dere som sier Malinåis og Lakenåis - sier dere Grand danåis også?

Såklart ikkje: det heiter Grandiosa hund nettopp fordi eg ikkje klarer utale det der siste der

  • Like 3
Skrevet

Jeg aner ikke om jeg er i heelt feil tråd nå, men jeg prøver:

Hva syns dere om når barn/ungdom deltar på kurs og treff, alene med egen hund? Altså, om dere syns det er irriterende, at det ødlegger for gruppen og treningsnivået etc. :huh:

Hvorfor skulle det ødelegge? :P Har aldri gått kurs med barn, men har gått kurs med slitsomme voksne mer enn en gang :P

  • Like 4

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
    • Hei! Jeg er ei jente på 23 år. Jeg og min samboer planlegger å flytte hjem igjen til bygda jeg opprinnelig kommer fra. Det er veldig landlig og utrolig fine fjell og skogsturer. Jeg er selv et friluftsmenneske og elsker alt av hengekøyeturer, teltturer, fisketurer og fjellturer. Samboeren min kommer til å være i jobb når vi flytter hjem og jeg skal starte lærerutdanningen min over nett. Vi har derfor snakket om å kanskje skaffe oss en valp til høsten. Vi har særlig sett på golden retriever som et alternativ for oss. Jeg kommer til å få hjemme og kunne ærlig trengt de rutinene som kommer med å ha valp. Samboeren min har ikke hatt egen hund før, men jeg er vokst opp med hund (Schiller støver, finsk støver, mops, malteser, sibirsk husky) jeg har selv vært med på å oppdra disse hundene (særlig huskyen da jeg var litt eldre når vi fikk henne) men sammen med familie. Jeg synes det er vanskelig å skulle vente på riktig timing. Jeg er selv i arbeid akuratt nå og sparer aktivt for å kunne ha råd til en hund i fremtiden. Vil jo såklart ikke gå til anskaffelse av en valp uten å ha nok oppsparte midler til forsikring og uforutsette avgifter. Vi har allerede en katt fra før som har astma som trenger oppfølging og behandling. Det er ikke slik at vi drar så mye på ferier, og om vi gjør det så har det vært hjem til bygda eller på Norgesferie, og da er pus med (han ble vandt til med reising fra ung alder), og det skulle hunden også fått være. Men er det riktig tidspunkt? Det er dette jeg sliter litt med å bestemme. Hvor lenge skal vi vente før vi evt anskaffer oss hund? Bare vet vi når det er tid for ett nytt familiemedlem? Jeg har egentlig allerede ventet tålmodig i 4 år, men det har aldri vært den rette tiden for ett så stort ansvar. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...