Gå til innhold
Hundesonen.no

Bouvier des Ardennes


Recommended Posts

Skrevet

"Oppdaget" denne i dag, ved noen søk på nett. Og nysgjerrig som alltid (veldig tøff hund da, vurdert utfra utseendet).
Er her noen som kjenner til denne rasen selv/har erfaring med den? Og som kan si noe vettugt om den?

bouvierdes_ardennes_00061_imagelarge.jpg

Valp:
Bouvier-de-Ardennes-3.jpg

Skrevet (endret)

Bedre kjent som Picard

Noen steder står det at denne er iblandet Picard, Men at det er en egen rase. Så slik jeg forstod det er det to raser. Men mulig at det er feil.

En av forskjellene som står beskrevet er forekomsten av stumphale hos Bouvier des Ardennes.

Endret av Gjest
Skrevet

Google oversetter oversatte automatisk denne siden for meg.. Måtte le litt av denne:
"Dette er en mellomstor tettvokst slask som ikke har noen planer om å være eleganse." :lol:

  • Like 18
Skrevet

Google oversetter oversatte automatisk denne siden for meg.. Måtte le litt av denne:

"Dette er en mellomstor tettvokst slask som ikke har noen planer om å være eleganse." :lol:

Søt slask :lol:

Jeg hadde fransk som B-språk en gang i verden, og kan lese litt ennå (men evner ikke å snakke det….) :ahappy:

Skrevet

Og disse!
"hans bart og fippskjegg gi ham en avskrekkende luft"
"kjolen skal tillate ham å leve i friluft" [...] "Baksiden av lårene er foret med en lengre hår forming truser"

:lol: :lol:

  • Like 6
Skrevet

Ifølge en FB-venn som en gang i verden vurderte disse rasene selv:

Picard er fransk rase, Bouvier des Ardenne er belgisk.
Picard kalles Berger de Picard og skal være en del av opphavet til Bouvier des Ardennes, som er en fåtallig og sjelden rase.

Skrevet

Ifølge en FB-venn som en gang i verden vurderte disse rasene selv:

Picard er fransk rase, Bouvier des Ardenne er belgisk.

Picard kalles Berger de Picard og skal være en del av opphavet til Bouvier des Ardennes, som er en fåtallig og sjelden rase.

Dette stemmer nok ganske bra ja. Det finnes så vidt jeg vet en Bouvier de Ardennes her i Norge, og den var påmeldt på Dogs4All og heter Jardy La Cense Du Balmelok :)

  • Like 1
Skrevet

Jeg hadde litt med en sånn her å gjøre da jeg i hine hårde dager var på hundejordet på Ekeberg med Aiko. Han var da en diger valp (slask om du vil :D ) og veldig alert og pigg. Likte å titte på verden, holde seg til eieren sin og løpe fortfort med Aiko. På det tidspunktet var han den eneste i sitt slag i Norge. Jeg husker jeg syntes han så ut som et uhell med den puslete terrierpelsen og de øra. :lol:

Sånn, tipper du føler du kan alt om rasen(e) nå. :aww:

Skrevet

Jeg hadde litt med en sånn her å gjøre da jeg i hine hårde dager var på hundejordet på Ekeberg med Aiko. Han var da en diger valp (slask om du vil :D ) og veldig alert og pigg. Likte å titte på verden, holde seg til eieren sin og løpe fortfort med Aiko. På det tidspunktet var han den eneste i sitt slag i Norge. Jeg husker jeg syntes han så ut som et uhell med den puslete terrierpelsen og de øra. :lol:

Sånn, tipper du føler du kan alt om rasen(e) nå. :aww:

Jeg er i hvert fall enda mer nysgjerrig!! Noe så SØØØØØØT! :):) SØT(-mitt ord) KJØTER (FB-venns ord)! :lol:

Skrevet

Dette stemmer nok ganske bra ja. Det finnes så vidt jeg vet en Bouvier de Ardennes her i Norge, og den var påmeldt på Dogs4All og heter Jardy La Cense Du Balmelok :)

Den så jeg. Jeg trodde det var em picard jeg.

Skrevet

Jeg så gjennom katalogen for Dogs4all i dag, og en Bouvier des Ardenne og 5 picard var oppført. To raser ja. Den med påfallende forskjellen jeg "finner" ved å skulmlese franske hundesider, er dette med stumphale.

Skrevet

Kanskje det var en Picard jeg så? Jeg så en brun Picard som så mindre ut og noe udefinerbart var annerledes. Jeg tenkte at det kanskje var en ung hund...

Skrevet

Har vi oppdretter av picard i norge?

Line Merete Hansen fra Sandefjord/Kodal har hatt ett kull med Picard, og det er enten det første eller andre kullet som er født i Norge. Veldig usikker på om hun har Picard lenger, men kennelnavnet hennes er i alle fall Lofterødbukta :)

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...