Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Robust er de iallefall, og med oppegående barn og foreldre så var ikke dalmantiner et dårlig forslag! Nå har ikke jeg noe særlig god kunnskap til dens helse? Er det noe merkbar forskjell på å få tispe eller hannhund i hus? :)

Nei dalmatiner og barn er som regel en veldig god match, med oppegående barn og foreldre selvsagt. Men det er et must uansett tenker jeg, når man skal ha hund og barn sammen. Det er en frisk rase vil jeg si. Lite HD og andre problemer. Noe allergi her og der. Men jeg vil si at dette er en rase med god helse ja. Jeg har bare hatt hannhund, så jeg kan ikke si så mye om forskjellene, iallefall ikke utifra egne erfaringer. Men det er nok ikke noen andre forskjeller hos dalmatineren enn det er hos andre raser, hvis du skjønner hva jeg mener. Men MITT inntrykk er at tispene kanskje er litt mer "sære" og egne, men det er mitt inntrykk av tisper uansett rase da. Jeg er jo vant med min personlige koseklegg :)

  • Like 1
Skrevet

Er toller en rase du ville anbefalt og har god erfaring med? Generell helse? Ekstra tykk skrift på retrivere  ;)

Altså, vet ikke om jeg ville sagt god erfaring. Har hatt en, og har ikke vært aktiv i miljøet, men jeg er en aktiv snoker. :-P Har møtt en del tollere, men skulle gjerne hatt nær kjennskap til langt flere. :-P

Men når det er sagt så synes jeg at jeg kjenner rasen godt nok til å anbefale den her.

Generelt er helsen god på tollerne, og så lenge en kjøper hund fra en seriøs oppdretter er sjansen veldig stor for å få en frisk hund, også mentalt. Jeg vet ikke hvordan det er med resten av retrieverne, ang helse.

(Håper quoten ble ok, er på mobil.)

  • Like 1
Skrevet

Vet ikke helt om jeg ville foreslått toller. De jeg kjenner til, krever mentaltrening minst annenhver dag. I tillegg er de lettstresset, og med barn som herjer, kan de fort stresse seg opp og det ender ikke alltid like bra. Vet at de egentlig ikke skal være så lettstresset, men det er de faktisk. Det kan fungere supert, men jeg må si at det er en veldig stor sjanse å ta :)

Guest lijenta
Skrevet

Si ja og nei i forhold til vorsteh. Det er ikke lett, men det er høy aktivitet på dem. Endel av vorsteh jager alt ikke bare fugel. dem jager også hårvilt. Det er gøy å jage naboens katt og gjerne gjøre litt til med den. Så den kan være stortgåer og vanskelig å ha løs for en familie uten jakt ambisjoner. Den er vanligvis også trekkglad, superglad i familien, stor kosegris. Sammarbeider endel med eier, men også selvstendig.

Tror ikke det er rasen jeg ville satset på siden det er en tolvåring som skal være med i bildet og gjerne gå kurser. Ville nok satset på en rase det er større sjanse for at tolvåringen lykkes med i hundeholdet, san at den blir gira på hundeholdet og kan kjøpe seg vorsteh seinere hvis det er den rasen den vil ha da. Selv om jeg syntes vorsteh er herlige hunder og gjerne vil reklamere for dem men i hundeholdet finens det v'rdager og dem er da viktigst.

Skrevet

Ang springer: de færreste brukes til jakt, så ikke tenk på det. Når det gjelder pelsen, så har springere vannavstøtende pels. Problemet med den er behenget, at det kan klumpe seg snø i det, og også at det samler gjørme/søle på den tiden av året. Man kan klippe ned hunden helt, leve med det, eller velge en annen rase. De fleste trives kjempegodt ute i snø og kulde, og jeg hører heller om springere som blir for varme om sommeren heller enn at de blir for kalde om vinteren. Å bo ute i telt om vinteren er noe de færreste gjør, men da vil jeg tro et dekken vil være greit. Å la en hund ligge i bil i minusgrader er nesten uansett rase ikke snilt, så da er dekken tingen igjen.

Skrevet

Ang springer: de færreste brukes til jakt, så ikke tenk på det. Når pelsen, så har springere vannavstøtende pels. Problemet med den er behenget, at det kan klumpe seg snø i det, og også at det samler gjørme/søle på den tiden av året. Man kan klippe ned hunden helt, leve med det, eller velge en annen rase. De fleste trives kjempegodt ute i snø og kulde, og jeg hører heller om springere som blir for varme om sommeren heller enn at de blir for kalde om vinteren. Å bo ute i telt om vinteren er noe de færreste gjør, men da vil jeg tro et dekken vil være greit. Å la en hund ligge i bil i minusgrader er nesten uansett rase ikke snilt, så da er dekken tingen igjen.

Vi har en springer i spannet vårt, sammen med huskyene, er helt enig med deg, og kan skrive under på at han tåler kulde og er ute uansett vær. Robust og veldig familiekjær :)

Skrevet

Vi har en springer i spannet vårt, sammen med huskyene, er helt enig med deg, og kan skrive under på at han tåler kulde og er ute uansett vær. Robust og veldig familiekjær :)

Stilig! Har selv prøvd min springer i spann, og det er utrolig gøy å se henne jobbe! Ikke for å disse noen raser, men det er ikke nødvendigvis gitt at man på død og liv må ha en trekkhundrase dersom man synes det kan være ok at hunden trekker på ski om vinteren, spesielt også hvis man ønsker at de skal kunne gå litt løs ellers. På løp og sånt blir jo saken en litt annen da. ;)

  • Like 1
  • 1 month later...
Skrevet

Kan oppdatere denne med at de har valgt å gå for toller. Datter har fast bestemt seg for å drive med rally og agility på en ukentlig basis etterhvert, noe som gjorde valget ganske enkelt for dem. De har begynt å se etter oppdrettere, og har vell en knapp på en i Sverige med friske hunder de virkelig liker, husker dog ikke hvilken. Så det skal bli spennende å følge med på ettersom de ønsker å stille litt i tillegg :)

  • Like 2
Skrevet

Kan oppdatere denne med at de har valgt å gå for toller. Datter har fast bestemt seg for å drive med rally og agility på en ukentlig basis etterhvert, noe som gjorde valget ganske enkelt for dem. De har begynt å se etter oppdrettere, og har vell en knapp på en i Sverige med friske hunder de virkelig liker, husker dog ikke hvilken. Så det skal bli spennende å følge med på ettersom de ønsker å stille litt i tillegg :)

Om de trenger innspill på oppdrettere, så har jeg inntrykk av at både Betty og MarieR her inne har ganske god oversikt i tollerland :)

  • Like 1
  • 5 weeks later...
Skrevet

Hva med ulike spisshunder.

Flere flotte raser her, og til og med "norske" raser å velge mellom.

Familien har valgt å gå for toller, som nevnt over. Men hvis noen andre vil kapre tråd så jo det helt greit :)

De var innom finsk lapphund, men ønsker ikke så mye lyd som spisshundene gjerne er kjent for. Hvilke norske raser tenkte du på og hvorrdan passer de enkelte ifht kriterier nevnt? :)

Skrevet

Skulle til å anbefale toller, men ser nå at det faktisk ble det også! :) Ønsker de lykke til med en flott rase! :)

Det er mange gode oppdrettere både i Norge, Sverige og Danmark. Håper de tar seg tiden til å finne riktig oppdretter, og ikke ta den første de finner med ledig valp :) Jeg brukte ikke lang tid på å finne min toller, men jeg var heldig - og fikk en foreløpig frisk og smart hund :) Men neste gang skal jeg nok bruke litt mer tid på å finne en oppdretter/kull som har det jeg leter etter :) Gleder meg til å følge med på hvilken oppdretter de velger, hvem foreldrene er osv :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
    • Jeg har min med på trening i all slags vær, og da kan det fort bli timer i bilen. Men ved å parkere i skyggen (hvis mulig), silvershade duk og alle vinduer åpne pluss glippe på bagasjerommet (med krok) så er det alltid behagelig i bilen, selv i 30 varmegrader. 
    • Det kan være mange grunner til at en hund ikke fungerer i hundemøter. Mye av grunnlaget legges i valpekassa, hvordan mor og søsken interagerer, og sosialisering med andre hunder i valpe- og unghundtiden. I tillegg kommer rasetypisk adferd og arvelighet. Avhengig av adferden til mor og hva slags sosialisering hunden har fått i ung alder så har hunden lært seg hvordan den skal eller kan oppføre seg rundt andre. Eller ikke lært det, forsåvidt. Det er aldri for sent å trene på sosialisering, men er viktig å lese språket til alle de involverte hundene og gå inn og avbryte adferd som ikke er greit. Hvis andre hunder sier fra og setter grenser uten at hun respekterer det er det ditt ansvar som eier å fjerne henne fra situasjonen. Om hun får fortsette lærer hun jo bare at det er greit å holde på slik.
    • Kan en hund ha null sosiale ferdigheter med andre hunder? Hun har konflikter med alle hunder hun møter. Akkurat som hun ikke skjønner at hun er for mye og ikke tar til seg til at andre hunder sier i fra til henne? Hun tar jo ikke hintet.
    • Det er nok ikke pga navnene du ikke har fått svar🙂I mange år nå har det vært fryktelig liten aktivitet på forumet her. Syntes alle navnene var fine jeg likte Lilly best. Masse lykke til med valp!!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...