Gå til innhold
Hundesonen.no

Spor - en grunnleggende innføring (for en noob)


Recommended Posts

Skrevet

Jeg leker med tanken om å begynne å trene spor. Jeg har kjøpt meg boken "Nesearbeid", men har ikke kommet i gang enda.

Jeg har faktisk lyst å forsøke å trene til sporkonkurranser, men jeg mangler oversikt over hvem, hva og hvor. Det jeg lurer på er altså følgende:

1. Hvilke ulike typer spor har vi i Norge, i konkurransesammenheng?

2. Hvilke(n) av de typene spor vi har vil dere anbefale meg å prøve på, som har en japansk spisshund? Det er jo verken en jakthund eller en brukshund, men Ozu har vist tydelig interesse både for å bruke nesa og interessert i gjenstander med menneskelukt.

3. Jeg har ikke turt å begynne (utover å kaste godbiter på bakken og si "Søk!"), fordi selv om boka "Nesearbeid" gir en god oppskrift på nybegynner-spor med godbiter, så har jeg hørt noen si at man aldri bør begynne med godbitspor hvis hunden likevel skal over på blod/menneske/gjenstand-søk. Så jeg har liksom blitt redd for å i det hele tatt begynne i det små, fordi jeg er redd for å starte feil.

Help, anyone? :icon_confused:

  • Svar 96
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Som med all annen hundetrening, er det jo forskjellige meninger på hva som er best for å få en god sporhund. Både med metoder og tanker. Og man må ta det som passer seg, sin hund og sitt mål. Godbitsp

Nei hilsen hun med corgi

Holdte på å si at folket måtte finne seg en granskog med lite snø, men blir kanskje litt vanskelig for troms og finnmarkinger, vet bare hvor lite sånn skog vi har i Nordland

Skrevet

Er vel tre konkurranseformer med spor. Blodspor, IPO/SL/SPH og NBF/RSP.

Konkurransemessig ville jeg valgt NBF. Siden det er et program som er mer tilpasset mindre hunder enn RIK. Evt blodspor.

Jeg ville bare gått ut et spor på 50-60 meter, lagt en gjenstand i enden og tatt med hunden og se hva som skjer til å starte med.

Skrevet

Blodspor er noe du kan trene alene, der er liggetid på spor mye lengre og det kreves ingen lydighet.

Mens NBF programmet har spor med pinner i (som skal markeeres/finnes) samt et lydighetsprogram.

Skrevet

Hm, NBF høres spennende ut. Jeg driver jo nå og trener konkurranselydighet og planen er jo å melde opp til klasse 1 i løpet av neste år en gang. Så da er ikke avstanden så veldig stor til lydighetsdelen i NBF, ser jeg. I hvert fall ikke klasse D.

Dette må vurderes - men er det galskap å trene bruks med en japaner?!

Skrevet

Hm, NBF høres spennende ut. Jeg driver jo nå og trener konkurranselydighet og planen er jo å melde opp til klasse 1 i løpet av neste år en gang. Så da er ikke avstanden så veldig stor til lydighetsdelen i NBF, ser jeg. I hvert fall ikke klasse D.

Dette må vurderes - men er det galskap å trene bruks med en japaner?!

Nei :)

hilsen hun med corgi :P

  • Like 3
Skrevet

Kan man ikke pliiiiis bruke hele navnet for øvelsen (IPO, NBF ++++) første gangen det blir nevnt? Så slipper nye lesere å google alle sånne termer - i allefall når det står at innlegget er for n00bs! :rofl:

  • Like 2
Skrevet

NBF er det nordiske programmet. Som består av spor, lydighet og budføring/felt.

RIK er det internasjonale programmet. Som har flere klasser. Noen med bare spor (SPH), noe med bare spor og lydighet (SL) og spor, lydighet og bitearbeid (IPO). RSP tilhører dette programmet, men med skogspor og felt.

  • Like 1
Skrevet

Nå ble jeg litt forvirret. Jeg trodde at NBF-programmet var slik at man skal gjennomføre lydighetsdelen + spor, rundering, rapport eller feltsøk. Men er det slik at man skal gjennomføre lydighet, budføring og så enten spor, rundering, rapport eller feltsøk? I regelverket står både en seksjon for lydighet, en for de fire spesialøvelse samt også en for "spesialøvelser klasse D, C....".

Hva er det egentlig som inngår i klasse D bruks?

Skrevet

Nå ble jeg litt forvirret. Jeg trodde at NBF-programmet var slik at man skal gjennomføre lydighetsdelen + spor, rundering, rapport eller feltsøk. Men er det slik at man skal gjennomføre lydighet, budføring og så enten spor, rundering, rapport eller feltsøk? I regelverket står både en seksjon for lydighet, en for de fire spesialøvelse samt også en for "spesialøvelser klasse D, C....".

Hva er det egentlig som inngår i klasse D bruks?

I klasse D og C går man lydighetsdel + budføring + spor eller rundering (ingen konkurrerer i rapport i Norge).

I klasse B og A går man lydighetsdel + feltsøk + spor eller rundering

Reglene vil vel endres slik at man på sikt får feltsøk i stedet for budføring også i D og C, men foreløpig er det altså budføring der.

  • Like 1
Skrevet

A og B er det spor eller rundering, lydighet og felt. C og D er det budføring i stede for felt (enda i hvert fall).

I D er det 300 meters spor du legger selv med tre pinner, to vinkler og direkte påsett. Budføring på 50 meter. Lydighet med fellesdekk uten skudd, lineføring, forangående i line, dekk under marsj, innkalling, apportering og hopp.

Skrevet

Takk for tips! Hvis du sier reglene vil endres på sikt - når snakker vi om? Det vil jo ta meg ganske lang tid å trene dette inn såpass at jeg faktisk kan debutere - bør jeg da fokusere på å trene budføring, eller er det på trappene å bli endret ganske snart?

Skrevet

Kan 9 år gamle hunder debutere i bruks..? Og finnes det noen størrelsesgrense? :snuser:

Jeg skal følge med på tråden, jeg vil også trene sånne ting! Men tror ikke det blir noen konkurranse på oss, mer hobbybasert! Så får vi se med tiden hva det blir til..

:dog_running:

Skrevet

Vel, konkurranse vil bli langt frem i tid. Først skal jeg trene inn LP klasse 1 og debutere der. Så trener jeg spor innimellom. Kanskje jeg lar budføring vente til sist, i tilfelle det blir en regelendring der innen jeg kommer så langt.

Skrevet

Låner tråden litt :) Vi har gått litt spor hjemme - leverposteispor, "snust opp" mennesker i skogen og blodspor. Hunden er kjempeivrig, og elsker å bruke nesa.Vi har meldt oss inn i sporgruppa i hundeklubben, men de har "pause" frem til utpå vårparten pga snø og mørke kvelder.

Bør vi trene noe på egenhånd, eller vente til vi kan være på øvelse med "proffer"?

Vi skal ikke konkurrere, bare aktivisere nesen for moro skyld.

Skrevet

Sporgruppa vil vel holde på med å trene opp til konkurranse, da kommer apport/markering på pinner i tilllegg, så det går jo ann å begynne på. Kan jo forresten se litt på 'neseprøve' som er i LP3 og LP Elite, søke ut riktig pinne, bare for aktiviseringens del :)

Var der ikke snakk om at feltsøk skulle overta for budføring fra og med nyttår?

Guest Gråtass
Skrevet

Jeg og! Går å venter på spor eller runderingskurs jeg. Håper det kommer oppi her til våren, er så lite kurs her :(

Du får komme ned til oss en helg på sporkurs, så kan du lage din egen treningsgruppe etterpå :)

  • 1 month later...
Skrevet

En liten oppdatering: Vi har nå såvidt begynt å trene spor, og det går over all forventning. Ozu elsker det. Vi har bare gått korte godbitspor på ca 15-30 meter, sånn bare for å komme i gang og se hvor ivrig han er. Og det står ikke på iver og motivasjon - i går gikk han samme sporet to ganger, og selv om det da var nesten ingen godbiter igjen (for han hadde funnet de fleste første runden) så la det ikke det minste demper på iveren. Han ville egentlig gå runden en tredje gang, men da stoppet jeg ham.

Mitt problem nå er at han er for ivrig. Han raser ut i sporet så fort og med så stor iver at han har løpt gjennom forbi et par godbiter før han får roet seg nok til å faktisk begynne å spore. Dette er temmelig uvant for meg, som er vant med å måtte bruke masse tid og energi på å gire ham opp til LP. Nå må jeg roe ham ned. :P

Dette er supergøy, har aldri sett ham være så flink og så motivert til noe annet på samme måte som han er for spor. Så dette skal vi ta videre! Spørsmålet mitt er: Hvordan får jeg roet ham ned såpass at han ikke løper inn i sporet? Jeg øser ham heller ikke opp før vi går inn, han blir selv vill av iver når han forstår at vi skal gå spor.

  • Like 1
Skrevet

Går han i bånd? Tenker i utgangspunktet å trene likt som i vanlig båndtrening - drar du så kommer du ingen vei, drar du ikke får du gå frem - bare ikke like strengt på "gå pent", bare roe ned tempoet.

På sporkurset jeg var på fikk vi beskjed om at hunden aldri kunne stryke en prøve på å gå for sakte, men den kunne strykes for å gå for fort/unøyaktig.

Det er sikkert bare sunt at han synes det er gøy, ikke bryt treningsmotivasjon med å roe han ned! :) Gyllen middelvei osv.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Var ingen av dem fine?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...