Gå til innhold
Hundesonen.no

Spor - en grunnleggende innføring (for en noob)


Recommended Posts

Skrevet

Jeg leker med tanken om å begynne å trene spor. Jeg har kjøpt meg boken "Nesearbeid", men har ikke kommet i gang enda.

Jeg har faktisk lyst å forsøke å trene til sporkonkurranser, men jeg mangler oversikt over hvem, hva og hvor. Det jeg lurer på er altså følgende:

1. Hvilke ulike typer spor har vi i Norge, i konkurransesammenheng?

2. Hvilke(n) av de typene spor vi har vil dere anbefale meg å prøve på, som har en japansk spisshund? Det er jo verken en jakthund eller en brukshund, men Ozu har vist tydelig interesse både for å bruke nesa og interessert i gjenstander med menneskelukt.

3. Jeg har ikke turt å begynne (utover å kaste godbiter på bakken og si "Søk!"), fordi selv om boka "Nesearbeid" gir en god oppskrift på nybegynner-spor med godbiter, så har jeg hørt noen si at man aldri bør begynne med godbitspor hvis hunden likevel skal over på blod/menneske/gjenstand-søk. Så jeg har liksom blitt redd for å i det hele tatt begynne i det små, fordi jeg er redd for å starte feil.

Help, anyone? :icon_confused:

  • Svar 96
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Som med all annen hundetrening, er det jo forskjellige meninger på hva som er best for å få en god sporhund. Både med metoder og tanker. Og man må ta det som passer seg, sin hund og sitt mål. Godbitsp

Nei hilsen hun med corgi

Holdte på å si at folket måtte finne seg en granskog med lite snø, men blir kanskje litt vanskelig for troms og finnmarkinger, vet bare hvor lite sånn skog vi har i Nordland

Skrevet

Er vel tre konkurranseformer med spor. Blodspor, IPO/SL/SPH og NBF/RSP.

Konkurransemessig ville jeg valgt NBF. Siden det er et program som er mer tilpasset mindre hunder enn RIK. Evt blodspor.

Jeg ville bare gått ut et spor på 50-60 meter, lagt en gjenstand i enden og tatt med hunden og se hva som skjer til å starte med.

Skrevet

Blodspor er noe du kan trene alene, der er liggetid på spor mye lengre og det kreves ingen lydighet.

Mens NBF programmet har spor med pinner i (som skal markeeres/finnes) samt et lydighetsprogram.

Skrevet

Hm, NBF høres spennende ut. Jeg driver jo nå og trener konkurranselydighet og planen er jo å melde opp til klasse 1 i løpet av neste år en gang. Så da er ikke avstanden så veldig stor til lydighetsdelen i NBF, ser jeg. I hvert fall ikke klasse D.

Dette må vurderes - men er det galskap å trene bruks med en japaner?!

Skrevet

Hm, NBF høres spennende ut. Jeg driver jo nå og trener konkurranselydighet og planen er jo å melde opp til klasse 1 i løpet av neste år en gang. Så da er ikke avstanden så veldig stor til lydighetsdelen i NBF, ser jeg. I hvert fall ikke klasse D.

Dette må vurderes - men er det galskap å trene bruks med en japaner?!

Nei :)

hilsen hun med corgi :P

  • Like 3
Skrevet

Kan man ikke pliiiiis bruke hele navnet for øvelsen (IPO, NBF ++++) første gangen det blir nevnt? Så slipper nye lesere å google alle sånne termer - i allefall når det står at innlegget er for n00bs! :rofl:

  • Like 2
Skrevet

NBF er det nordiske programmet. Som består av spor, lydighet og budføring/felt.

RIK er det internasjonale programmet. Som har flere klasser. Noen med bare spor (SPH), noe med bare spor og lydighet (SL) og spor, lydighet og bitearbeid (IPO). RSP tilhører dette programmet, men med skogspor og felt.

  • Like 1
Skrevet

Nå ble jeg litt forvirret. Jeg trodde at NBF-programmet var slik at man skal gjennomføre lydighetsdelen + spor, rundering, rapport eller feltsøk. Men er det slik at man skal gjennomføre lydighet, budføring og så enten spor, rundering, rapport eller feltsøk? I regelverket står både en seksjon for lydighet, en for de fire spesialøvelse samt også en for "spesialøvelser klasse D, C....".

Hva er det egentlig som inngår i klasse D bruks?

Skrevet

Nå ble jeg litt forvirret. Jeg trodde at NBF-programmet var slik at man skal gjennomføre lydighetsdelen + spor, rundering, rapport eller feltsøk. Men er det slik at man skal gjennomføre lydighet, budføring og så enten spor, rundering, rapport eller feltsøk? I regelverket står både en seksjon for lydighet, en for de fire spesialøvelse samt også en for "spesialøvelser klasse D, C....".

Hva er det egentlig som inngår i klasse D bruks?

I klasse D og C går man lydighetsdel + budføring + spor eller rundering (ingen konkurrerer i rapport i Norge).

I klasse B og A går man lydighetsdel + feltsøk + spor eller rundering

Reglene vil vel endres slik at man på sikt får feltsøk i stedet for budføring også i D og C, men foreløpig er det altså budføring der.

  • Like 1
Skrevet

A og B er det spor eller rundering, lydighet og felt. C og D er det budføring i stede for felt (enda i hvert fall).

I D er det 300 meters spor du legger selv med tre pinner, to vinkler og direkte påsett. Budføring på 50 meter. Lydighet med fellesdekk uten skudd, lineføring, forangående i line, dekk under marsj, innkalling, apportering og hopp.

Skrevet

Takk for tips! Hvis du sier reglene vil endres på sikt - når snakker vi om? Det vil jo ta meg ganske lang tid å trene dette inn såpass at jeg faktisk kan debutere - bør jeg da fokusere på å trene budføring, eller er det på trappene å bli endret ganske snart?

Skrevet

Kan 9 år gamle hunder debutere i bruks..? Og finnes det noen størrelsesgrense? :snuser:

Jeg skal følge med på tråden, jeg vil også trene sånne ting! Men tror ikke det blir noen konkurranse på oss, mer hobbybasert! Så får vi se med tiden hva det blir til..

:dog_running:

Skrevet

Vel, konkurranse vil bli langt frem i tid. Først skal jeg trene inn LP klasse 1 og debutere der. Så trener jeg spor innimellom. Kanskje jeg lar budføring vente til sist, i tilfelle det blir en regelendring der innen jeg kommer så langt.

Skrevet

Låner tråden litt :) Vi har gått litt spor hjemme - leverposteispor, "snust opp" mennesker i skogen og blodspor. Hunden er kjempeivrig, og elsker å bruke nesa.Vi har meldt oss inn i sporgruppa i hundeklubben, men de har "pause" frem til utpå vårparten pga snø og mørke kvelder.

Bør vi trene noe på egenhånd, eller vente til vi kan være på øvelse med "proffer"?

Vi skal ikke konkurrere, bare aktivisere nesen for moro skyld.

Skrevet

Sporgruppa vil vel holde på med å trene opp til konkurranse, da kommer apport/markering på pinner i tilllegg, så det går jo ann å begynne på. Kan jo forresten se litt på 'neseprøve' som er i LP3 og LP Elite, søke ut riktig pinne, bare for aktiviseringens del :)

Var der ikke snakk om at feltsøk skulle overta for budføring fra og med nyttår?

Guest Gråtass
Skrevet

Jeg og! Går å venter på spor eller runderingskurs jeg. Håper det kommer oppi her til våren, er så lite kurs her :(

Du får komme ned til oss en helg på sporkurs, så kan du lage din egen treningsgruppe etterpå :)

  • 1 month later...
Skrevet

En liten oppdatering: Vi har nå såvidt begynt å trene spor, og det går over all forventning. Ozu elsker det. Vi har bare gått korte godbitspor på ca 15-30 meter, sånn bare for å komme i gang og se hvor ivrig han er. Og det står ikke på iver og motivasjon - i går gikk han samme sporet to ganger, og selv om det da var nesten ingen godbiter igjen (for han hadde funnet de fleste første runden) så la det ikke det minste demper på iveren. Han ville egentlig gå runden en tredje gang, men da stoppet jeg ham.

Mitt problem nå er at han er for ivrig. Han raser ut i sporet så fort og med så stor iver at han har løpt gjennom forbi et par godbiter før han får roet seg nok til å faktisk begynne å spore. Dette er temmelig uvant for meg, som er vant med å måtte bruke masse tid og energi på å gire ham opp til LP. Nå må jeg roe ham ned. :P

Dette er supergøy, har aldri sett ham være så flink og så motivert til noe annet på samme måte som han er for spor. Så dette skal vi ta videre! Spørsmålet mitt er: Hvordan får jeg roet ham ned såpass at han ikke løper inn i sporet? Jeg øser ham heller ikke opp før vi går inn, han blir selv vill av iver når han forstår at vi skal gå spor.

  • Like 1
Skrevet

Går han i bånd? Tenker i utgangspunktet å trene likt som i vanlig båndtrening - drar du så kommer du ingen vei, drar du ikke får du gå frem - bare ikke like strengt på "gå pent", bare roe ned tempoet.

På sporkurset jeg var på fikk vi beskjed om at hunden aldri kunne stryke en prøve på å gå for sakte, men den kunne strykes for å gå for fort/unøyaktig.

Det er sikkert bare sunt at han synes det er gøy, ikke bryt treningsmotivasjon med å roe han ned! :) Gyllen middelvei osv.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hadde vært gøy med litt mer aktivitet her inne ja. Føler jeg ser det der ute i den virkelige verden også, er synkende aktivitet på mange arenaer. Her går det fremdeles i hund og konkurranser, mest RL.
    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
    • Da ville jeg jo ha byttet madrass, men kanskje ventet til du har fått litt mer kontroll på problemet. Det er veldig mange ting som spiller inn her. Aktivitetsnivå og hverdagslydighet generelt, får hundene det de trenger av aktivisering og trening, har de grunnleggende hverdagslydighet inne, osv.  Når de har lært seg at det hjelper å begynne å bjeffe midt på natten er det nok en større jobb å snu det, men ikke umulig. En mulig måte å trene de til å sove et annet sted er å legge en madrass i nærheten der og sove i samme rommet, men adskilt med grinder. Det forutsetter først at de er trygge og slapper av i sengene sine i utgangspunktet. Dette krever masse trening av hundene både sammen og hver for seg. Det er vanskelig å gi veldig spesifikk hjelp uten å ha sett hundene. Det kan være du har nytte av å få hjelp av en hundetrener/adferdskonsulent for å legge en plan. Hvis du ikke vet om noen du kjenner og stoler på kan du lete her: https://atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...