Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

En del av dem åpnet ikke før 10.30! Og, ja - en salat og en farris til 130,- svir godt i lommeboka....

Kanskje jeg skal tipse rema om å ha stand, de hadde fått mine penger :lol:

Altså.. jeg betalte 55 kr for en grillpølse i papir! syntes jeg kunne få betale noen få kr mindre når jeg ikke kan spise brødet :aww::P

Jeg brukte mer på tre pølser iløpet av helga enn på de to båndene jeg kjøpte... :blink:

  • Svar 411
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Trave venstresvinger rett ved siden av agilityringen, det kan bli intressant kjenner jeg!

Jeg flyr eller kjører bort med Mokkis for å heie på soniser og knipse bilder

Jeg kommer om søndagen og regner med at skulle se nogle korthårede collies, og gerne kose litt med dem

Skrevet

Jeg ble stoppet på kontroll på vaksine, og hadde glemt den i bilen. Fortalte dette og sa jeg skal hente den, neida det var ikke så farlig, så fikk jeg gå inn ;)

Skrevet

Amatører! De sjekker ikke pass på de som skal stå på stand og kommer først på messa. Jeg spurte til og med om de ville se, og viste dem begge passene. Men nei, det var i orden. Så det vil jo si at de som skal stå på stand vaksinerer, mens resten av røkla er ikke til å stole på :P

Forøvrig er jeg helt enig med borderen og Siri hva angår hund på slike arrangementer.

Skrevet

Men kanskje de regner med at vi har alt i orden når vi kommer viftende med passet også? :P

Ble ikke sjekket inn noen av gangene med hundene mine. Men er ikke manglende vaksine egentlig vår egen hunds største problem? At det er den som blir ekstra syk av eksempel kennelhoste dersom vaksinen ikke er i orden?

Sånn ellers er jeg også enig med Siri da med å ha med hunder på slike ting. Det er ikke noen fasit på dette, da hunder er forskjellige. Akkurat som hvordan vi eiere legger opp en slik dag for de. Hunder som sitter i bur på vei til og fra bilen, og sitter i bur hele dagen sånn bortsett fra når de er i ringen, har nok ikke store glede av det. Men vi som tar med seg hundene våre rundt, har de nok kanskje noe større utbytte (om de er ikke alt for ille skrudd sammen i topplokket). Noomi koste seg der inne, selv om hun synes nok gaupa var noe uhøffelig og ikke villle hilse på henne. :lol:

Vida var med på rosetoget i Oslo. Det var flere hunder der som åpenbart ikke hadde noe i slike folkemasser å gjøre, mens Vida storkoste seg med all den oppmerksomheten hun fikk. Hun elsker å "henge med på lasset" uansett hvor vi skal. Men det kan jo hende at jeg leser hunden min feil, og hennes snorksovende stilling på tbanen i rushen egentlig er bare at hun er så usikker at hun sovner for å slippe å se på alle folka. :aww:

Skrevet

Vet ikke om folk har hørt dette, men er vistnok oppdaget kennelhoste hos to Rottweilere etter Dogs4all. Så de kan ha spredd smitte ila helga. (Ei jeg kjenner har skrevet/delt dette på facebook og oppfordrer folk til å følge med på hundene sine)

Skrevet

Geo har klødd seg flere ganger på det samme stedet siden jeg kom hjem fra skolen for halvannen time siden. En indre stemme hvisker stille "lus-lus-lus-lus-lus" i taktfast rytme. Han hilste kun på kelpier og Pi. Noen andre som har lagt merke til noe eller er jeg paranoid? :lol:

Skrevet

Men dette skjer jo på alle store arrangement - en eller annen hund har fått et eller annet. For noen sykdommer er smitterisikoen størst i inkubasjonstiden, altså før hunden i det hele tatt viser sykdomstegn. I så måte kan en dommer med hund hjemme som vedkommende ikke vet at er syk enda, bringe smitte til alle den dømmer.

Det burde ikke være overraskende at shit happens med 6.000 hunder samlet, men en må ikke bli hysterisk heller.

Om jeg oppdager noe på jentene i morgen kan jeg for så vidt heller ikke vite om de plukket det på digre D4A nå i helga eller mer moderat store Kongsberg hundeklubb sist helg - eller av den fuglehunden vi møtte på tur i forrige uke.

  • Like 3
Skrevet

Hehe jupp, bikkja mi fikk selv kennelhoste etter NKK arrangement i Ålesund for noen år siden og vi var ikke på utstillinga en gang. Gikk derimot voldsomt med smitte i område i etterkant.

Skrevet

Geo har klødd seg flere ganger på det samme stedet siden jeg kom hjem fra skolen for halvannen time siden. En indre stemme hvisker stille "lus-lus-lus-lus-lus" i taktfast rytme. Han hilste kun på kelpier og Pi. Noen andre som har lagt merke til noe eller er jeg paranoid? :lol:

Pi er jo spesielt grusom så jeg tipper Geo bare omg.. Pi pels *klø*

Ikke merket noe på Pi enda, og krysser fingre for at jeg ikke får noe!

Skrevet

Geo har klødd seg flere ganger på det samme stedet siden jeg kom hjem fra skolen for halvannen time siden. En indre stemme hvisker stille "lus-lus-lus-lus-lus" i taktfast rytme. Han hilste kun på kelpier og Pi. Noen andre som har lagt merke til noe eller er jeg paranoid? :lol:

Jeg har ikke merket noe på mine ihvertfall :)

Jeg har vært på utstillinger i flere år, både stilt og vært tilskuer, og aldri fått kennelhoste på mine.

En gang var jeg usikker på om Marvin hadde noe snev av det etter et valpeshow, så jeg ble hjemme fra kurs den dagen jeg lurte. Men det var borte dagen etter, så det var jo ikke det.

På WDS var det en del hunder kan du si, fra land og strand. Men ikke noe hoste eller annet drit der heller.

Skrevet

Jeg tog faktisk bilder af Tetris og hans bror… Men dere snakkede så meget med alle andre, at jeg ikke turde præsentere mig. Når jeg får bilen til Norge, så får vi ses!

Skjønner det godt :) Men vi treffes nok en gang skal du se, tusen takk for bilder :)

  • Like 1
Skrevet

Gjekk litt ut og inn, med bruningen på slep alle gangane. Ingen som ville sjå vaksinasjonsboka ein einaste gong, så det er litt sløvt syns eg.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...