Gå til innhold
Hundesonen.no

Hundeaktiviteter og turvenner i Åsane/Bergen


Recommended Posts

Skrevet

Ja så er det sånn at eg og Embla flytter til Åsane i desember. Eg har ca null nettverk der oppe utenom min framtidige samboer hans venner og nokre få bekjente (som er mine)

Så eg undrer på er det nokre hundeklubber/aktiviteter som er vennlige for oss framande, me konkurrerer ikkje i noko men trener lydigheit og rally lydigheit...

Har og lyst på turvenner til meg og leikekompiser til Embla.

Ho er ei 5 år gammal rottweilertispe som stort sett går overens med alle.

anyone?

Skrevet

Vi er da noen få soniser som bor her i Åsane, selv om jeg faktisk ikke har truffet noen av dem enda :)

Jeg trener ingenting med Lady, har gått et sporkurs, men ikke fått fulgt opp noe særlig etterpå. Vi kan godt være med på tur av og til, dersom hun og Embla går overens. Lady blir 5 år i desember.

Skrevet

Jeg bor i sentrum, men flytter et eller annet nytt sted til jul. Isac og jeg samler på snille tisper, blir gjerne med på tur en gang! Isac er grei når han får litt tid på seg, 8 år gammel australsk terrier. Velkommen :)

Skrevet

Eg vil leike! Hundane og, kanskje. :D Eg og gamlebikkja er ganske keisame, men resten av gjengen er kul(e). (Eg har to hunder, men er fast passer for minst ei tispe ekstra innimellom.) Bamse er 13 og Vaffel er 6 mnd. Ingen av dei har spesielt behov for å herje med andre hunder men vil gjerne gå tur. :]

  • 4 weeks later...
Skrevet

Vi har startet pakkinga, og begynt å glede oss til flytting, sjølv om det ikkje er før 29 november...

Er det nokon av dykk som driv med organisert trening i hundeklubb e.l?

Skrevet

Er vokst opp i Åsane, har familien min der, og er på besøk titt og ofte. Skal følge med her, kanskje vi kan hive oss med på en tur en gang, men altså ikke noe fast :)

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
Skrevet

Då blir det flytting på freddan!!! men med ferie og oppstart i ny jobb er nok hode superfullt fram til tja 15/16 des.

Men etter det er det veldig ledig for turer med nye folk og fe :)

  • Like 1
Skrevet

Wahey!

Ang. organisert trening. I teorien gjer eg det, i praksis, not so much. :P Skuldar på eksamen, blir meir etterkvart. Eg bur forøvrig ikkje på Åsane, men køyrer tvers gjennom der av og til sidan eg av og til forvillar meg på hundegreier på "feil" side av Bergen.

Eg veit ikkje heilt kven og kva som trener på Åsane, men det går jo buss i alle retningar (om du ikkje har bil.) Alternativt kan me jo starte eit opplegg sjølve. :ahappy:

  • Like 1
Skrevet

:) Nice, bil har eg. Jobber turnus då så variert kva dager som er aktuelle for trening. Me trener no forøvrig mest for gøy, sånn sidan eigeren har konkurranse nerver. Men bikkja digger å trena så då gjer me det med ujevne mellomrom.

Så litt uhøytidelig trening er veldig velkommen, kanskje me blir litt meir organisert i denne treninga då..

Skrevet

Hei!

Har ein liten puddel-gut på 9,5 veker som ikkje har så mykje erfaring med andre hundar. Vi bur i Åsane nokon i området som har lyst å hilse på? Han blir litt usikker og bjeffete, samtidig som han syns det er kjempespennande. Håper gode møter med andre hundar kan gjere han litt tryggare :)

Skrevet

Bor ikke i Åsane @bbeide (bor på Sletten, Landås), men har selv en valp på 11 uker som høres litt lik ut din valp. Hun er litt usikker i møte med nye hunder/valper, men er også veldig nysgjerrig. De kunne jo eventuelt møte hverandre? :)

Skrevet

Eg fikk vite i går at det er hundegård på Åsane! (i Åsane? på Åsane? Kva er rett?) Så då gikk(køyrde) me dit i dag. :D Eg tykkjer slikt er skummelt, men ville sjå kvar den var og kanskje henge der litt om det ikkje var folksomt. Og jammen var der tomt for folk, så då fekk han gå litt laus og leike litt, og så kom det ei eg kjenner så vidt forbi med hunden sin, og då fekk dei leike litt i lag. Det var skummelt og gøy. :P

Skrevet

I Åsane :)

Vi pleier bare å gå forbi den hundegården, jeg synes at den er litt skummel. Det er av og til veldig mange hunder der på veldig liten plass. Og så er det jo bare en liten grusplass.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Skrevet

Har vært i den hundegården i Åsane en gang. Da var vi alene. Grei for å trene innkalling på kort avstand samt lydighet med forstyrrelser uten å måtte knote med å ha på kobbel :)

Ellers er det en kjekk hundegård ved Tveitevannet (Sletten). Ganske ulendt terreng, men det stoppa ikke min fra å børne rundt i hundreogh*lvett :P

Jeg har forøvrig en fire mnd. gammel whippetgutt, som gjerne skulle møtt noen fornuftige voksne hunder med godt språk. Han kan bli litt bråkete av seg med de på sin egen alder (men er ikke slem). Nå reiser jeg bort på tirsdag da, og blir vekke til nyttår, så noe treff må for min del i så fall bli på nyåret :P

Skrevet

Heiter det virkelig i Åsane? Så teit, høyrest heilt feil ut. :P Då må eg omstille språket. Ja det var ikkje ein spesielt ven og vakker hundepark, hadde kvidd meg for å treffe mange der, er den på Sletten større/betre? Og så er det visst enda ein i Bergen, men eg har gløymt kvar. Skulle gjerne visst fleire stader det går an å ha han litt laus utan at eg må midt opp på fjellet. Vaffel vil gjerne møte andre og leike, han går fint med dei fleste men likar ikkje flats. :P

Skrevet

Heiter det virkelig i Åsane? Så teit, høyrest heilt feil ut. :P Då må eg omstille språket. Ja det var ikkje ein spesielt ven og vakker hundepark, hadde kvidd meg for å treffe mange der, er den på Sletten større/betre? Og så er det visst enda ein i Bergen, men eg har gløymt kvar. Skulle gjerne visst fleire stader det går an å ha han litt laus utan at eg må midt opp på fjellet. Vaffel vil gjerne møte andre og leike, han går fint med dei fleste men likar ikkje flats. :P

Den på Sletten er veldig mye større, og som sagt med noe ujevnt/"kupert" terreng. Hele hundegården er liksom i en bakke. Men jeg synes den er veldig allright siden jeg liker at bikkja mi går på annet enn bare flatmark :) Det skal være en hundegård på Tennebekk også, men der har jeg ikke vært. https://www.bergen.kommune.no/omkommunen/avdelinger/gronn-etat/9681/9682

Ellers har jeg hatt voff løpende løs på fotballbanen i Fyllingsdalen der som man går opp på Damsgårdfjellet. Den er ikke inngjerdet, men er temmelig gigantisk og er man der til litt taktiske tider er det nok lite folk der også.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...