Gå til innhold
Hundesonen.no

shiba/basenji etc til barnefamilie..?


Recommended Posts

Skrevet

Jeg ville bedt de sjekke ut facebooksiden "Østlandshibaer, foren éder", der kan de jo eventuelt avtale å treffe noen med shiba for å se om det er noe for dem.

  • Like 3
Skrevet

Jeg synes det er veldig lett å leve med basenjien. Han vi har krever liksom ikke så mye, synes jeg. Han synes det er kult om vi går veldig lange turer, og det går helt fint å gå korte turer også. Vil helst ikke gå i regnet (men det gikk fint da han var yngre, han er litt over 2 år nå), han takler kulden bra, men tok på han dekken når det nærmet seg 30 kuldegrader der vi bodde tidligere. Men ingen vil gå ut når det er så kaldt allikevel, selv om det ikke er noe problem i hans hode.

Han elsker barn og folk generelt. Han er ikke så veldig sær på det, sånn som jeg har hørt om basenjien tidligere. Han blir ikke lykkelig sånn som enkelte retrievere ofte blir, men han hilser (barn skal koses med) og er en nysgjerrig sjel.

Det er en veldig årvåken rase, og følger godt med på det som evt. beveger seg. Jeg har inntrykk av at de fleste av dagens basenjier fortsatt innehar ganske godt med jaktinstink, og det er kanskje en idé å være klar over.

Mitt individ er veldig lettlært, og har ikke den typiske "what's in it for me?"-oppførselen. Han lærer egentlig veldig mye av å se på flattelatten - vi har vel strengt talt egentlig bare lært han å sitte, dekke og stå pent. Men han gjør det aller meste av tingene flatten kan, fordi han ser at det muligens lønner seg, og man kan være heldig å få en godbit dersom man viser at man også kan! ;)

Han er en ganske så kul maskothund, altså.

Egentlig en veldig grei rase, synes jeg. Men det er sikkert en idé å møte flere individer av rasen, og prate med forskjellige oppdrettere om hva de har.

  • Like 3
Skrevet

Basenjien her har hvertfall taklet å få baby i hus, veldig veldig bra. Største problemet hans er at han ikke får vaske på henne. :aww: Ellers er det null stress. :wub: Håper (og regner med) at det fortsetter sånn.

Jeg ser ikke så mye katteaktig i basenjien, min er "lett" å snakke til, lærer akkurat det han vil, og han stiller seg fullstendig uforstående til at ting er forbudt HVER gang :lol:

Minuset med basenjien min er at han blir mer og mer sær for hvert år som går. Han blir fire i år, og frem til han var 2 år så elsker han ALT av mennesker - det har gradvis dabbet av, nå er han svært selektiv med hvem han hilser på og snakker med av folk vi møter ute når han er løs, selv folk som snakker til han stopper han gjerne et par meter unna og bare seeer på. Og han finner seg ikke lenger i "alt". Så jeg syns vel ikke han har blitt voksen og vist seg selv ordentlig før han ble 3.

Skrevet

Uten å ha stor erfaring med rasen, må jeg bare hive meg på denne.. Jeg har vært så heldig å få være litt helgemamma for SandyEyeCandys to hærlige shibajenter

  • Like 1
Skrevet

Æsj..prøver igjen..

Uten å ha stor erfaring med rasen, må jeg bare hive meg på denne.. Jeg har vært så heldig å få være litt helgemamma for SandyEyeCandys to hærlige shibajenter <3

De bor jo ikke vanligvis med barn, men sklir lett inn i vår noe "kaotiske" hverdag (les energiske barn), null stress, og jeg er ærlig talt imponert hvor coole og tilpassningsdyktige de er. Aiko som bare legger seg langflat midt på gulvet og sover, mens det skjer masse rundt henne Og om de vil være i fred går de å legger seg på soverommet, så ingen stress med at barn og hunder går oppå hverandre hele tiden.

Nå kjenner jo jeg bare Aiko og Imouto, men for oss fremstår i alle fall de som helt supre familiehunder!

Tror de koser seg også, og synes unger er helt ok til mye <3

Kos

post-10531-0-27505100-1378409419_thumb.j

Lek

post-10531-0-82480700-1378409502_thumb.j

Og dele lørdagsgodis med ;)

post-10531-0-44171600-1378409584_thumb.j

  • Like 1
Skrevet

Uten å ha stor erfaring med rasen, må jeg bare hive meg på denne.. Jeg har vært så heldig å få være litt helgemamma for SandyEyeCandys to hærlige shibajenter

Vi får ikke sett bildene dine. :( Får du lasta dem opp i photobucket eller lignende og delt img-lenke i stedet, kanskje?

(Håper forresten det er greit at jeg har lånt bildene av The Dynamic Duo og Sirkuset, de er så fine sammen at jeg glemte å spørre om lov i begeistringa, haha!)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er ikke snakk om en av rasene som er overrepresentert. Det er ingen gentest eller test utenom individuel allergi testing for dette. Som sagt har ingen av besteforeldrene, søsknene og ingen av foreldrene det. Så for meg er det vanskelig å si om det er arvelig eller ikke. Derfor er det vanskelig å si at jeg burde ha vist at hunden ville utvikle denne sykdommen. Takk for tipset, jeg skal kontakte dem for råd.
    • Jeg kjenner ikke sykdommen nok til å vite, men om den er arvelig så kommer det jo an på om det er noe man burde visst om eller testet for. Jeg vil anbefale deg å kontakte NKK om dette, de har advokater med kunnskap om kjøp og salg av hund og konflikter rundt det.  Hundehelse.no sier: "Tilstanden er arvelig. Raser som er predisponert er Shar-Pei, Labrador retriver, Golden retriver, Dalmatiner, Boxer, Boston terrier, Fox terrier, Skotsk terrier, West Highland White terrier, Lhasa Apso og Shih Tzu. Tilstanden oppdages som regel når hunden er mellom 6 måneder og 3 år gammel."  
    • Hei! Jeg trenger råd angående en situasjon jeg befinner meg i nå. Jeg solgte en hund (1 år gammel) for 2,5 år siden. Hunden ble sjekket av veterinær før flytting. Jeg mottok nå en melding om at eieren har avlivet hunden på grunn av alvorlig atopisk dermatitt. De krever pengene tilbake for hunden, som ble solgt for 7000 kr. Problemet jeg har med dette er at hunden først begynte å utvikle symptomer 1,5 år etter at den forlot meg, ifølge veterinærjournalene, og verken foreldrene eller søsknene er berørt. Uten noen bevis i det hele tatt har veterinæren skrevet i alle journalene at den er "arvelig". Hva ville du gjort i denne situasjonen? Selv om jeg ikke er imot å refundere dem, synes jeg det faller inn under den generelle risikoen ved å eie et dyr. De kontaktet meg ikke på noe tidspunkt da hunden fikk symptomer for å tilby meg å kjøpe den tilbake.
    • Jeg håper jo at folk som velger å ta med hundene sine på Oslo Dog Show har trygge hunder som takler omgivelsene der. Hvis du er ute etter å vite mer om rasen så anbefaler jeg å kontakte raseklubben eller oppdrettere av rasen.
    • Chodsky Pes virka så rolige på Oslo Dog Show.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...